Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kto przywiózł psy dingo do Australii ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kpiarz.
  • Postów: 1986
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowe śledztwo z wykorzystaniem dowodów dostarczonych przez genetykę i archeologię pozwoliło wskazać lud, który prawdopodobnie stoi za pojawieniem się w Australii psów dingo.

 

3.jpg

Maszerujący dingo. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jarrod Amoore

 

Ludzie dotarli do Australii już 60 tys. lat temu, ale nie było z nimi wówczas psów. Do niedawna w ogóle nie mieliśmy pojęcia skąd na tym kontynencie wzięły się dzikie psy dingo. Jedno było pewne, nie wyewoluowały one z miejscowych zwierząt, gdyż w Australii nigdy nie było psowatych.

 

Prowadzone w ostatnich latach badania genetyczne wskazały, że przodkowie dingo pochodzą najpewniej z Chin, a do Australii trafili poprzez Tajwan lub Azję Południowo-Wschodnią. Wedle genetyków miało to miejsce najwcześniej 18 tys. lat temu, a najpóźniej 4 tys. lat temu.

 

Do dolnej granicy genetycznych datowań dobrze pasują najstarsze znane dowody bytności dingo w Australii w postaci ich szczątków i malowideł naskalnych.

 

Melanie Fillios z University of New England w Armidale (Australia) i Paul Taçon z Griffith University, Gold Coast w Brisbane (Australia) łącząc dane genetyczne z kilku różnych badań nad psami dingo z informacjami pozyskanymi dzięki archeologii spróbowali ustalić, kto stoi za sprowadzeniem psów do Australii.

 

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest o tyle ciekawe, że nie znamy żadnych mocnych śladów kontaktów Australii z resztą świata aż XVI-XVII w.

 

Wiele hipotez opartych na bardzo słabych przesłankach wskazywało, że psy mogli sprowadzić do Australii

żeglarze z Indii, wędrujący przez morza ludzie kultury Lapita, którzy przybyli ze wschodniej Azji i zajęli wiele wysp Oceanii, handlarze z Timoru lub Tajwanu, albo lud Toalean z wyspy Celebes.

 

Najmniej prawdopodobnymi kandydatami wydają się żeglarze z Indii. Badania genetyczne wskazują bowiem, że najbliżsi czworonożni krewniacy dingo są w Azji Południowo-Wschodniej i w Chinach. Przeciwko tym żeglarzom świadczy również to, że dingo nie mają licznych kopii genu odpowiedzialnego za trawienie skrobi. Liczne takie kopie wyewoluowały u psów żyjących razem ze społecznościami rolników. Ich brak u dingo mocno sugeruje, że przodkowie tych psów żyli razem z łowcami-zbieraczami.

 

Ta ostatnia przesłanka zmniejsza też prawdopodobieństwo, że psy sprowadzili do Australii zagubieni na morzu handlarze z Timoru bądź Tajwanu.

To pozostawia na placu boju przedstawicieli kultury Lapita i lud Toalean. Lapita wydają się jednak o tyle mało prawdopodobni, że wedle dotychczasowych znalezisk zaczęli opuszczać Azję dopiero 3300 lat temu, a także nie znaleziono żadnych śladów ich bytności w Australii. Na kontynent ten nie trafiły też razem z dingo świnie i kury, którymi Lapita dysponowali i których obecność zauważalna jest w materiale archeozoologicznym wszędzie, gdzie trafili przedstawiciele tej kultury. W dodatku Lapita stosowali ogrodnictwo.

 

W odróżnieniu od Lapita żyjacy na wyspie Celebe w środkowej Indonezji Toalean byli wciąż pełnymi łowcami-zbieraczami. Istnieją jednak archeologiczne dowody na ich morskie wyprawy. Filios i Tacon podejrzewają, że pozyskali oni psy od mieszkańców Borneo. Do Australii mogły one trafić, gdy silne prądy występujące między Celebes a Australią znosiły łodzie.

 

Scenariusz ten ma też pewne poparcie w badaniach genetycznych. Autorzy jednej z prac poświęconych psom dingo uznali za wysoce prawdopodobne, że pochodzą one właśnie z Borneo i Celebes, a trafiły do Australii 12-5 tys. lat temu. Bezsprzeczne dowody mogą jednak przynieść dopiero analizy DNA pozyskanego ze szczątków dawnych psów z Celebesu, Borneo i Australii.

 

1.jpg

pies z Borneo.  fot. domena publiczna

 

2.jpg

rodzina dingo. fot. domena publiczna

 

http://archeowiesci....y-do-australii/


Użytkownik kpiarz edytował ten post 10.04.2016 - 18:27

  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u