Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielka bitwa w dolinie rzeki Tollense sprzed 3200 lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W epoce brązu dwie liczne armie starły się w dolinie rzeki Tollense w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Prowadzone od blisko dekady badania dawnego pobojowiska przynoszą coraz więcej informacji.

 

1zvyfwz.jpg

Dolina rzeki Tollense. Fot. Botaurus

 

O odkrywanych w dolinie rzeki Tollense rozbitych czaszkach, drewnianych pałkach, brązowych i krzemiennych grotach oraz licznych kościach ludzi sprzed 3200 lat  informowano już 5 lat temu, gdy ukazała się pierwsza publikacja prezentująca wstępne wyniki wykopalisk.

Już wówczas archeolodzy nie mieli wątpliwości, że znaleziska z podmokłej doliny są pozostałością po dużym starciu, w którym mogli brać ludzie pochodzący z ziem dość odległych od Tollense. Kolejne lata badań dostarczyły nowych poszlak potwierdzających te podejrzenia.

 

Jak dotąd archeolodzy przebadali tylko niewielką część pola bitwy, a znaleźli szczątki aż 130 osób, w znakomitej większości mężczyzn w wieku 20-40 lat. W oparciu o dodatkowe ustalenia badacze szacują, że na całym obszarze mogliby znaleźć szczątki około 750 osób. To natomiast pozwala przypuszczać, że w bitwie uczestniczyło co najmniej kilka tysięcy wojów. Materiał kostny uzupełniają jeszcze szczątki pięciu koni.

 

24ybbqb.jpg

Tak mogli wyglądać wojownicy biorący udział w bitwie.  fot. "Science"

 

Mamy więc do czynienia z zaskakująco dużą bitwą jak na tereny „barbarzyńskiej” północy, gdzie dotąd nie było żadnych śladów istnienia dużych organizmów politycznych. Jednak jakieś siły zgromadziły dwie spore armie, które starły się nad rzeką Tollense.

 

2dh7czt.jpg

Broń i ozdoby uczestników bitwy. fot. "Science"

 

W 2013 r. badania geomagnetyczne ujawniły w pobliżu pola bitwy pozostałości mającej 120 m długości prehistorycznej przeprawy w formie mostu bądź grobli, która zapewniała wygodne przejście przez podmokłą dolinę. Jest więc bardzo możliwe, że bitwa toczyła się o to kluczowe miejsce. Co prawda datowania radiowęglowe wskazują, że przeprawa powstała aż 500 lat wcześniej, ale mogła być reperowana i wykorzystywana jeszcze w okolicach 1200 r. p.n.e.

 

Dla sporej części walczących nie było to pierwsze starcie w ich życiu. Dzięki temu, że kości zachowały się w błotnistym gruncie w doskonałym stanie antropolodzy mogą dużo powiedzieć nie tylko o przyczynach śmierci, ale też o życiu poległych wojów. Aż 27 proc. z nich miało zagojone rany, które najpewniej pochodzą z wcześniejszych walk. Te dane wraz z licznym uzbrojeniem silnie wskazują na istnienie wśród ówczesnych społeczeństw Europy Północnej licznych grup wojowników.

 

33c28n9.jpg

Grot strzały utkwionej w kości. fot. "Science"

 

284lkl.jpg

 

Naukowcy wciąż próbują ustalić, skąd pochodzili woje. Już pięć lat temu badania izotopowe i niektóre zabytki (m.in. brązowe szpile charakterystyczne dla terenów Śląska) sugerowały, że część zbrojnych przybyła z dość daleka. Nowe datowania izotopowe potwierdziły obecność osób, które nie spędziły pierwszych lat życia w rejonie Niziny Środkowoeuropejskiej. Niestety nie udało się bliżej określić pochodzenia tych obcych.

 

Badania genetyczne wskazały natomiast na zaskakująco dużą różnorodność genetyczną walczących. Niektórzy woje są blisko spokrewnieni ze współczesnymi Skandynawami, inni z Polakami, a kolejni ze współczesnymi południowymi Europejczykami. Tak więc geny również nie pozwalają bliżej ustalić pochodzenia obu armii.

 

W ocenie badaczy odkrycia w Tollense mogą doprowadzić do znaczącej zmiany naszych wyobrażeń o epoce brązu na obszarze między Bałtykiem a Morzem Śródziemnym. Starcie dużych armii wskazuje bowiem na istnienie sporych zorganizowanych społeczności, czego nie sugerowały dotychczasowe odkrycia. Co ciekawe, bitwa nad rzeką Tollense miała miejsce w tym samym czasie, w którym doszło do wielkich zawirowań i wędrówek ludów nad Morzem Śródziemnym. Wszak to właśnie około 3200 lat temu płonęły mykeńskie twierdze i liczne miasta w Anatolii i Lewancie, a Egipcjanie odpierali napaści Ludów Morza. Dramatyczne wydarzenia z końca epoki brązu mogły więc rozgrywać się na dużo większym obszarze.

 

http://archeowiesci....-nad-baltykiem/

 

Mój komentarz :

 

Powyższy artykuł jest najlepszym dowodem, że Słowianie Zachodni już 3200 lat temu byli obecni na terenie Europy Płn.,i Środkowej.

Słowiańska migracja z V wieku naszej ery, była prawdopodobnie tylko już kolejną falą bytności naszych przodków na ziemie od tysięcy lat zamieszkałych przez narody słowiańskie.

Ciekawe, że badania genetyczne kości wojowników zabitych w bitwie  nic nie mówią o przodkach Niemców. Czyżby  narodów pragermańskich wtedy jeszcze nie było ?


Użytkownik kpiarz edytował ten post 31.03.2016 - 08:17

  • 8



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słowiańska migracja z V wieku naszej ery, była prawdopodobnie tylko już kolejną falą bytności naszych przodków na ziemie od tysięcy lat zamieszkałych przez narody słowiańskie.

 

Osobiście uważam (co więcej tak uważa całkiem sporo archeologów) że tzw Wielka Pustka Osadnicza z IV-V to po prostu błędny wniosek  z danych archeologicznych.

W wyżej wymienionym okresie doszło do wybuchu najcięższej epidemii wszechczasów tzw Dzumy Justyniana.Zaraza Justynianowa atakowała ludzi w wielkich skupiskach miejskich wiec chyba nic dziwnego że ludzie porzucali wszelkie grody , miasta duże osady.W warunkach zwartej zabudowy umierało nawet ponad 70-80% mieszkańców. Gdy jednak ci mieszkańcy uciekli do osad rozproszonych (co było bardzo łatwe w przypadku społeczeństwa barbarzyńskiego) i pobudowało sobie domki i zagrody w lasach czy wsród pól to z jakiejs przyczyny smiertelność gwałtownie spadała. Poprostu przecięto jakis ważny mechanizm zarażania człowiek -człowiek.

Gdy znaleziono osady praktycznie opuszczone to archeolodzy wnioskowali o całkowitym wymarciu populacji nad Wisła i Odra. Najnowsze badania (i to zarówno stanowisk archeo jak i zarównez pewne dane genetyczne ) wskazujaże tak naprawdę  w V wieku mieszkańcy naszych ziem mówiąc obrazowo uciekli z osad na wieś.

Spadek ludności niebył absolutnie zbyt wielki. Archeolodzy kłuca się zawziecie o liczby ale chyba to było rzedu 20-10% lub nawet jeszce mniej . Czyli do całkowietej zagłady populacji było naprawde daleko.W świetle tych danych to na osławiona'Migracje Słowian(sztandarowy pomysł allochtonistów) to tylko ekspansja klanu "słowiańskiego" i narzucenie całej diasporze słowiańskiej nowej kultury w zwiazku z nową religiią (ekspansja Kultu Żmija) .

Germanie powstali później w wyniku narzucenia religii i sposobu życia przez emigrantów z pobrzeży Bałtyku licznym plemionom celtyckim słowiańskim i przynajmniej 2-3 substratom nieznanym nam "z imienia". Zresztą Słowianie w czasie "wielkiej migracji "wchłoneli podobnie Wenetów, resztki kultury łuzyckiej ,Iliriów itp. Wiemy że mamy znaczny substrat ludzi którzy tu siedzieli aż od zlodowacenia. Język jest czymś innym niz kultura materialna (na podstwie której wnioskuja archeolodzy) i niema tez nic wspólnego z genetyką. Statystycznie potomkowie Germanów to absolutna mniejszość wśród Niemców. Prawie tyle samo jest potomków w lini prostej genów chrakterystycznych dla Celtów . Absolutna większość niemców to ... potomkowie Słowian. :)

Wsród samych Słowian Zachodnich i Wschodnich np jest nieprawdopodobny wkład genetyczny R1A1 który jest charakterystyczny dla Ariów zdobywców Indii. :)


  • 3



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Powyższy artykuł jest najlepszym dowodem, że Słowianie Zachodni już 3200 lat temu byli obecni na terenie Europy Płn.,i Środkowej.

Powyższy artykuł mówi nam jedynie, że przodkowie dzisiejszych Słowian żyli na tych terenach. Geny nic nam nie mówią o ich "etnosie". Równie dobrze mogło być podobnie jak pisze Noxili, że środkowoeuropejscy słowianie to w rzeczywistości dawny lud któremu później przybysze ze wschodu narzucili swoją kulturę.


  • 0



#4

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

w pierwszym akapicie pod tematem zjadłaś jakieś słowo

                                                                                    v 

"...po dużym starciu, w którym mogli brać  ->  [udział?]  <-  ludzie pochodzący z ziem dość odległych od Tollense"

 

                                                                                    ^

popraw sobie :)


Użytkownik Enetra edytował ten post 31.03.2016 - 22:42

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych