Skocz do zawartości


Zdjęcie

Genetycy odczytali najstarsze ludzkie DNA sprzed 430 tys. lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niemieccy paleogenetycy zbadali najstarsze próbki ludzkiego DNA, pochodzące od tajemniczych ludzi z hiszpańskiej Sima de los Huesos sprzed 430 tys. lat. Wyniki badań wykazały, że ci ludzie byli przodkami wczesnych Neandertalczyków. To z kolei zmusza naukę do napisania na nowo ludzkiego drzewa genealogicznego.

 

2v12ex2.jpg

Rysunek przedstawiajacy jak mogli wyglądać ludzie z Sima de los Huesos. autor: Kennis & Kennis/Madrid Scientific Films

 

Na początku lat 90-tych XX wieku, hiszpańscy archeolodzy prowadzili prace archeologiczne na północy kraju w górach Sierra de Atapuerca. W jednej z jaskiń w szybie Sima de los Huesos natrafili na, aż 7 tys. kości i zębów, należące do 28 hominidów sprzed 430 tys. lat.

 

Przez wiele lat badacze nie byli zgodni, do jakiego gatunku ludzkiego mogły należały znalezione szczątki. Jedni wskazywali na Homo antecessora, drudzy na Homo heidelbergensis, a jeszcze inni na wczesną formę Neandertalczyka. Szczątki wykazywały anatomiczne podobieństwo do tego ostatniego, choć badania DNA mitochondrialnego wykazały pokrewieństwo z Denisowianami.

 

Aby rozwiązać jednoznacznie wątpliwości trzeba było poczekać na najnowsze techniki badań. W 2006 r. naukowcy zamrozili zęby i tkanki z łopatki właśnie z myślą o przyszłych badaniach. W tym roku niemieccy paleogenetycy z Zakładu Genetyki Ewolucyjnej Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku pod kierunkeim zespołu Matthiasa Meyera przeprowadzili badania.

probka-ze-szczatkami-z-Sima-de-Huesos.

 

2i222at.jpg

Próbka ze szczątkami z Sima de Huesos, fot. Javier Trueba/Madrid Scientific Films

 

Naukowcy pobrali dwie próbki jądrowego DNA z kości z Sima de los Huesos, a następnie poddali je analizie. Badania były trudne i czasochłonne, gdyż musieli poznać zaledwie 0,1 proc. genomu, a także ze względu na wiek znaleziska DNA uległo znacznej fragmentacji. Wynik analiz okazały się zaskakujące. Ludzie pogrzebani z Sima de los Huesos byli spokrewnieni bardziej Neandertalczykami niż z Denisowianami. Obie linie ewolucyjne gatunków rozdzieliły się nie wcześniej niż 430 tys. lat temu.

 

Analiza próbek także potwierdziła pewne podobieństwo do Denisowian. Jest bardzo ciekawe. ponieważ późnopleistoceńskie próbki neandertalskiego mtDNA są zupełnie inne. To może oznaczać, że w którymś momencie historii nastąpił przepływ nowych genów do populacji neandertalskich w kolejnych falach migracji z Afryki. Wyniki prac ukazały się na łamach magazynu naukowego Nature.

 

Jest to kolejny ważny punkt w badaniu pochodzenia człowieka. Mogą one świadczyć o tym, że wcześniejsze przypuszczenia o oddzieleniu się linii rodowej współczesnego człowieka od archaicznych form ewolucyjnych mogło nastąpić pomiędzy 550 a 750 tys. lat temu. Ponadto badacze uważają, że dalsze badania DNA pobieranego ze szczątków pochodzących ze środkowego plejstocenu mogą przyczynić się do wyjaśnienia powiązań ewolucyjnych pomiędzy hominidami żyjącymi w tym czasie na terenach Eurazji..

 

Na podstawie Nature, Sciencemag

https://historiamnie...ed-430-tys-lat/


  • 3



#2

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jesteśmy o krok bliżej od poznania tajemnicy życia na Ziemi

 

naukowcy_krok_blizej_poznania_tajemnicy_

Źródło: pixabay.com

 

Badacze z Lawrence Berkeley National Laboratory oraz Stony Brook University wspólnie odkryli nowe informacje na temat najbardziej podstawowych budulców życia - białka, DNA i RNA. Zapewniło im to nową wiedzę na temat tego, w jaki sposób życie mogło powstać z jeszcze prostszych związków chemicznych.

 

Przeszliśmy długą drogę w zrozumieniu jak mogło powstać życie na Ziemi. Nie mamy pewności czy kiedykolwiek dowiemy się wszystkiego na ten temat, ale ostatnie odkrycie naukowców może być kolejnym krokiem na tej drodze.

 

Opracowano nowy model symulacyjny, który może pomóc wyjaśnić sposób, w jaki cząsteczki chemiczne łączą się w dłuższe łańcuchy, mające możliwość kodowania informacji o budowie białek. To z kolei jest niezbędne do procesu ewolucji i rozwoju życia od jego najprostszych form. Zgodnie ze słowami Kena Dilla, głównego autora badań, model może pomóc odnaleźć brakujące ogniwo w procesie przemiany związków chemicznych w materię ożywioną oraz wyjaśnić jak populacje cząsteczek łączące się w długie łańcuchy stają się ostatecznie zdolne do niesienia informacji genetycznej.

 

Opracowany model zapewnia naukowcom środowisko do testowania hipotez, które później będzie można poprzeć eksperymentalnie lub odrzucić. Jak mówi Ken Dilla: „Mamy nadzieję dokonać kluczowego kroku na drodze do zrozumienia jak życie zaczęło się rozwijać na Ziemi miliardy lat temu”.

źródło: http://tylkonauka.pl...-zycia-na-ziemi


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych