Skocz do zawartości


Zdjęcie

ExoMars. Rosyjsko-europejska misja na Marsa

ExoMars ESA Roskosmos Mars

  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#16

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

drogie te screeny, od 55 lat wciąż tylko rozbijamy te nasze ziemskie obiekty latające i nadal nie umiemy poprawnie wylądować. Ciekawe jak to się udawało ladować na księżycu gdzie są jeszcze trudniejsze warunki? Wiem, wiem przechodzili na ręczne sterowanie.


  • 0

#17

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Słabsza grawitacja i obecność ludzi to trudniejsze warunki ? Wiesz ile czasu zajmuje dotarcie wiązki światła do marsa ? Za długo.
  • 0



#18

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

miałem na mysli całkowity brak atmosfery.


  • 0

#19

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

od 55 lat wciąż tylko rozbijamy te nasze ziemskie obiekty latające i nadal nie umiemy poprawnie wylądować. Ciekawe jak to się udawało ladować na księżycu gdzie są jeszcze trudniejsze warunki? Wiem, wiem przechodzili na ręczne sterowanie.

NASA zrealizowała siedem udanych lądowań na Marsie plus jedna misja nieudana, ZSRR wysłał cztery lądowniki marsjańskie, lecz wszystkie próby zakończyły się fiaskiem. ESA ma na koncie dwie nieudane próby lądowania na Marsie. Lądowania na Marsie sond bezzałogowych datuje się od 1971r, czyli od 45 lat.


  • 0



#20

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"NASA zrealizowała siedem udanych lądowań na Marsie plus jedna misja nieudana, ZSRR wysłał cztery lądowniki marsjańskie, lecz wszystkie próby zakończyły się fiaskiem. ESA ma na koncie dwie nieudane próby lądowania na Marsie. Lądowania na Marsie sond bezzałogowych datuje się od 1971r, czyli od 45 lat."...

cie pierun te amerykany to jakieś szczęśliwce, nikomu tylko im to się udaje hmmm,  dziwne. Nawet ostatnia próba europejska się nie powiodła bo się rozbiło i nie pisać że mają lepszą technologie bo zaangażowanie kilku państ w niczym nie odstaje od amerykanów.


  • 0

#21

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

w 71 roku Amerykanie wysłali na marsa 2 misje bezzałogowe. Mariner 8 i Mariner 9. Pierwsza to była całkowita klapa, druga zakończyła się sukcesem "Przebieg misji
Mariner 9, wystrzelony przez rakietę Atlas Centaur 30 maja 1971, dotarł na miejsce 14 listopada tego samego roku, 13 dni przed radziecką sondą Mars 2 (która wystartowała 11 dni wcześniej od niego). Pierwsze zdjęcia Marsa wykonał pod koniec października 1971, lecz ze względu na olbrzymią burzę piaskową na powierzchni planety nie były one zbyt dokładne. Burza zakończyła się w styczniu 1972 i odtąd zdjęcia przekazywane przez sondę były bardzo dobrej jakości. Mariner w sumie przesłał na Ziemię 7329 zdjęć Marsa – więcej niż przewidywano łącznie w programie badawczym Marinera 8 i 9 (pokrywających 85% jego powierzchni) i jego dwóch księżyców, Deimosa i Phobosa. Zdjęcia zostały wykorzystane do wyboru miejsc lądowania próbników Viking w połowie lat 70. Na cześć sondy nazwano Valles Marineris – rozległy system kanionów na Marsie." nie ma tu żadnej wzmianki o lądowaniu. Pierwsze rzekome ladowanie na Marsie ponoć udało się w 75 roku misja Viking 1.

Piszę ponoć gdyż póżniejsze misje kończyły sie zwykle katastrofą. Dopiero innowacyjne podejście w misji Mars Pathfinder zostało zakończone sukcesem, złożoność tej misji stawia wiele wątpliwości na temat wczesniejszych sukcesów lądowań na Marsie. Problemem jest jak zawsze wytracenie szybkości w żadkiej atmosferze. Większość lądowań kończyło się zbyt mocnym uderzeniem w powierzchnię planety. Swoją drogą stawia to pytanie jak wylądowano na księżycu , gdzie nie ma wogóle atmosfery? Więc nie występuje tarcie, spadochron się nie otworzy, bo czemu miałby się otworzyć w próżni.


  • 0

#22

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

w 71 roku Amerykanie wysłali na marsa 2 misje bezzałogowe. Mariner 8 i Mariner 9. Pierwsza to była całkowita klapa, druga zakończyła się sukcesem "Przebieg misji
Mariner 9, wystrzelony przez rakietę Atlas Centaur 30 maja 1971, dotarł na miejsce 14 listopada tego samego roku, 13 dni przed radziecką sondą Mars 2 (która wystartowała 11 dni wcześniej od niego). Pierwsze zdjęcia Marsa wykonał pod koniec października 1971, lecz ze względu na olbrzymią burzę piaskową na powierzchni planety nie były one zbyt dokładne. Burza zakończyła się w styczniu 1972 i odtąd zdjęcia przekazywane przez sondę były bardzo dobrej jakości. Mariner w sumie przesłał na Ziemię 7329 zdjęć Marsa – więcej niż przewidywano łącznie w programie badawczym Marinera 8 i 9 (pokrywających 85% jego powierzchni) i jego dwóch księżyców, Deimosa i Phobosa. Zdjęcia zostały wykorzystane do wyboru miejsc lądowania próbników Viking w połowie lat 70. Na cześć sondy nazwano Valles Marineris – rozległy system kanionów na Marsie." nie ma tu żadnej wzmianki o lądowaniu. Pierwsze rzekome ladowanie na Marsie ponoć udało się w 75 roku misja Viking 1.

Piszę ponoć gdyż póżniejsze misje kończyły sie zwykle katastrofą. Dopiero innowacyjne podejście w misji Mars Pathfinder zostało zakończone sukcesem, złożoność tej misji stawia wiele wątpliwości na temat wczesniejszych sukcesów lądowań na Marsie. Problemem jest jak zawsze wytracenie szybkości w żadkiej atmosferze. Większość lądowań kończyło się zbyt mocnym uderzeniem w powierzchnię planety. Swoją drogą stawia to pytanie jak wylądowano na księżycu , gdzie nie ma w ogóle atmosfery? Więc nie występuje tarcie, spadochron się nie otworzy, bo czemu miałby się otworzyć w próżni.

Misje "na Marsa" to nie to samo,  co misje dotyczące umieszczenia orbitera - satelity obserwacyjnego, lub tylko bliskiego przelotu obok planety. To o czym piszesz, to właśnie grupa misji przelotowych i orbitalnych. Ja wymieniłem tylko misje lądujące, gdzie uzyskano  ważne dane poznawcze z powierzchni - obrazy, pomiary temperatury, siły wiatru, ciśnienia, itp.

 

Wiedza o technice lądowania na Księżycu już dawno temu została opisana na tym Forum. Zechciej przeszukać archiwum.


  • 0



#23

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

https://pl.wikipedia...dzyplanetarnych . Nie wiem czy jest jeszcze jakaś lista , jeśli możesz to proszę ją ujawnij.

Co do lądowania na księżycu czytałem wiele wersji lądowania, pod tym względem bardziej wiarygodna jest Biblia, a ta jak chyba wszyscy wiemy bazuje na wierze.


  • -1

#24

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zalinkowana przez Ciebie lista bezzałogowych misji planetarnych i księżycowych, jest OK, natomiast Biblia nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli szukasz faktów, informacji technicznych, itp, to znajdziesz je również na fachowych stronach archiwalnych programu Apollo. Pełno tego w sieci. Jeśli jakaś kwestia budzi Twoje wątpliwości, pytaj. Chętnie odpowiem.


  • 0



#25

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zależnie od pozycji planety, opóźnienie sygnału radiowego z Marsa trwa 7-44 minuty. Nie sposób zatem bezpośrednio z ziemi sterować lądownikiem.

 

Na księżycu wylądowano hamując pojazd ciągiem silnika odrzutowego. W przypadku misji marsjańskich stosowano zarówno hamowanie spadochronami jak i hamowanie silnikami a głównym źródłem problemów było przełączenie między tymi dwoma sposobami (włączenie silnika gdy spadochron nie odczepił się do końca lub przedwczesne odczepienie).


  • 1



#26

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

misja apollo to fantazje hollywood, nie mające nic wspólnego z Marsem. Przytaczajac Biblię odnoszę się do kwestii wiary w Amerykę.

Hamowanie ciągiem silników odrzutowych na księżycu tak samo jest efektywne jak hamowanie kołami spadającego w przepaść auta.

Brak tarcia i punktu przyłożenia nie ma wpływu na ruch. Zasada dynamiki Newtona.


  • -3

#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O fizyce, to masz raczej blade pojęcie, o programie Apollo tym bardziej.

 

Dorośnij młody, bo z takim spiskowym nastawieniem, nie widzę sensu z Tobą gadać.


  • 2



#28

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

O fizyce, to masz raczej blade pojęcie, o programie Apollo tym bardziej.

 

Dorośnij młody, bo z takim spiskowym nastawieniem, nie widzę sensu z Tobą gadać.

Zamiast obrażać podaj przykłady, że się mylę.


  • -4

#29

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Froke,

Zamiast obrażać podaj przykłady, że się mylę.

Ja Ci podam przykłady, wybierz sobie coś z tego: http://ksiegarnia.pw...,2195854,k.html .

I przestań wierzyć w spiskowe teorie o Księżycu, bo moda na to już dawno minęła. 

PS. Silniki rakietowe korygujące ruch satelit na orbicie też rozumiem nie mają wpływu na ruch?

Wybacz, ale pleciesz takie bzdury, że szkoda czasu, aby to komentować.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 23.10.2016 - 21:37

  • 2



#30

Froke.
  • Postów: 49
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

 

O fizyce, to masz raczej blade pojęcie, o programie Apollo tym bardziej.

 

Dorośnij młody, bo z takim spiskowym nastawieniem, nie widzę sensu z Tobą gadać.

Zamiast obrażać podaj przykłady, że się mylę.

 

Zamiast odpowiedzi minus. bardzo dojrzała odpowiedz.


@Froke,

Zamiast obrażać podaj przykłady, że się mylę.

Ja Ci podam przykłady, wybierz sobie coś z tego: http://ksiegarnia.pw...,2195854,k.html .

I przestań wierzyć w spiskowe teorie o Księżycu, bo moda na to już dawno minęła. 

PS. Silniki rakietowe korygujące ruch satelit na orbicie też rozumiem nie mają wpływu na ruch?

Wybacz, ale pleciesz takie bzdury, że szkoda czasu, aby to komentować.

Silniki rakietowe korygujące maja wpływ na kierunek. Jest to niewielki wpływ ma ruch rakiety, jednak wystarczający . Tu mówimy o wychamowaniu masy z prędkości 8 km/s. By tego dokonac potrzeba ogromnej siły i przeszkody na torze ruchu rakiety. Tak jak wczesniej napisałem, można wierzyć w Boga, w Amerykę, ale prawa fizyki sa nieubłagalne.


Dla ścisłości dodam, że w szkole podstawowej i średniej miałem z fizyki 5. Również z matematyki.


Podam łatwy do zrozumienia przykład. Skoczek jaskółka lecący w dół z predkością 180 km/h wystawi lewa reke , wpłynie to na jego lot w dół FAKT. Jeśli ten sam skoczek wystawi obie ręce otwarte przed głową , wyhamuje to jego prędkość i swobodnie wyląduje na ziemi FAŁSZ.


  • -1


 


Also tagged with one or more of these keywords: ExoMars, ESA, Roskosmos, Mars

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych