Skocz do zawartości


Zdjęcie

Relacja na żywo - SpaceX SES-9


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Oglądaj relacje na żywo ze startu rakiety Falcon 9. Transmisja rozpocznie się 26 lutego o godz. 00:46:

 

 

Start miał się odbyć wczorajszej nocy ale ze względów pogodowych przełożono lot na następny dzień.

 

SpaceX przygotowuje się do kolejnego startu rakiety Falcon 9. Główną misją będzie wyniesienie satelity telekomunikacyjnego SES. Start planowany jest na czwartek na godz. 00.45 polskiego czasu.

Po wykonaniu misji SpaceX podejmie kolejną już próbę sprowadzenia rakiety na barkę pływającą na Oceanie Spokojnym.
Inny tor lotu

Misja będzie przebiegała inaczej, niż na początku planowano. Ta zmiana spowodowana jest m.in. wydarzeniem z 28 czerwca, kiedy rakieta eksplodowała. Na decyzję naukowców miały wpływ również opóźnienia lotów. Eksperci SpaceX z tych powodów opracowali inny tor lotu rakiety.
Może się nie udać

Próba lądowania Falcona 9 będzie znacznie trudniejsza od wcześniejszych. Rakieta musi wynieść satelitę znacznie wyżej, co wiąże się z większą ilością paliwa potrzebnego do uruchomienia silników. Będzie więc mniej miejsca na paliwo niezbędne do lądowania.

- Biorąc pod uwagę profil misji, nie oczekujemy udanego lądowania - poinformował SpaceX w oświadczeniu.

Po poprzedniej próbie firma poprawiła wiele funkcjonalności, które maja ułatwić lądowanie rakiety.
Loty będą tańsze

Firma SpaceX od ponad roku próbuje sprowadzić na ziemię rakietę nośną. 21 grudnia pierwszy raz w historii Falcon 9 dotknęła ziemi, lecz chwilę po lądowaniu złamała się noga poziomująca rakietę. Falcon 9 przewróciła się i eksplodowała.

SpaceX ma w planach opracowanie rakiety nośnej, która za każdym razem będzie wracała na Ziemię. Rakiety są najdroższym elementem misji kosmicznych. Obecnie stają się kosmicznymi śmieciami.

 

źródło:

http://www.radiozet....-barce-00019137

 

EDIT: jednak nie przez warunki pogodowe. Teraz czytam:

 

„Falcon 9 pozostaje w dobrym stanie przed misją SpaceX i SES, która ma polegać na dostarczeniu satelity SES-9 na orbitę geostacjonarną. Zespół postanowił zachować dużą ostrożność i zdecydował się na wstrzymanie startu do jutra, by upewnić się, że temperatura płynnego tlenu będzie tak niska, jak to możliwe, w celu zmaksymalizowania wydajności pojazdu.” – powiedział przedstawiciel SpaceX, Phil Larson.

Użytkownik tati edytował ten post 25.02.2016 - 16:43

  • 0



#2

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Niestety znów się nie udało ;/ tym razem prawdopodobnie jakieś problemy z tankowaniem ciekłego tlenu. Ze względów bezpieczeństwa start zostaje przełożony. Jeszcze nie wiadomo konkretnie kiedy ale na dniach. Szkoda, bo się drugi raz nastawiłem na te wydarzenie i nic z tego nie wyszło.


Użytkownik tati edytował ten post 26.02.2016 - 01:26

  • 0



#3

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wczoraj rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z platformy lądowej, a potem wylądowała na oceanicznej barce. Udało się tego dokonać za piątym razem. Poprzednie 4 lądowania zakończyły się porażką. Podczas pierwszej próby doszło do wybuchu rakiety. Podczas drugiej i trzeciej rakieta osiadła na barce ale się przewróciła. W czasie czwartej próby doszło do zniszczenia pierwszego członu rakiety. Wczorajsza próba zakończyła się zaś sukcesem. SpaceX poinformował, że tę samą rakietę wystrzeli po raz kolejny w maju lub czerwcu. Dojdzie do tego jeśli rakieta będzie w idealnym stanie technicznym. Kolejne wystrzelenia tej samej rakiety mają pokazać, że faktycznie nadaje się ona do wielokrotnego użytku.

 

źródła: http://www.kresy.pl/...arce-foto-video

http://tvnmeteo.tvn2...199052,1,0.html

 

comment_OPWT8SC0ReETgJhniduvU5taF9UgAD2N


  • 0



#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spory ten pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Dziewięć silników Merlin na starcie generuje ponad 600 ton ciągu, lecz w fazie końcowej pracuje tylko jeden.

 

14012f9c6519.jpg


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych