Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skarb z Nahal Mishmar


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Najstarsza znana korona została odkryta w 1961 roku. Była częścią słynnego skarbu Nahal Miszmar. Wiele z odkrytych razem z koroną artefaktów pochodziło z epoki miedzi sięgającej lat między 4000-3500 p.n.e.

 

2d93cyg.jpg

fot. domena publiczna

 

Można było ją podziwiać w Instytucie Badań nad Światem Starożytnym na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Była częścią wystawy "Masters of Fire: Copper Age Art from Israel" która została otwarta na początku tego roku.

 

Starożytna korona jest jednym z ponad 400 artefaktów, które udało się odzyskać w jaskini na pustyni Judzkiej, niedaleko Morza Martwego. Korona ma kształt grubego pierścienia. Na górze umieszczono sępy i drzwi. Uważa się, że używano jej w uroczystościach pogrzebowych ludzi mających władzę.

 

Pod koroną znajdziemy notatkę "Przedmiot ogromnej władzy i prestiżu, poczerniała nierówna powierzchnia miedzianej korony z Nash Miszmar wita gości na Master of Fire. Enigmatyczne wypukłości wzdłuż jej krawędzi - sępy i fasady budynku z kwadratowymi otworami, oraz jej cylindryczny kształt, sugerują, że była używana w czasie ceremonii pogrzebowych."

 

Nahal Mishmar Hoard został znaleziony przez archeologa Pessah Bar-Adon. Był ukryty w naturalnej szczelinie i zawinięty w słomianej macie w jaskini na północ od Nahal Mishmar, który stał się znany jako "grota skarbów". Znaleziono tam 442 cenne artefakty wykonane z miedzi, brązu, kości słoniowej i kamienia. Głównie to 240 głowice maczug, 100 bereł, 5 koron, proszek z rogów, narzędzia i broń.

 

p4wn7.jpg

fot. domena publiczna

 

Datowanie wykonane metodą węgla (C-14) maty trzcinowej, w której były zawinięte obiekty sugeruje, że zostały tam umieszczone co najmniej 3500 lat p.n.e. To właśnie w tym okresie stosowanie miedzi było dość powszechne w całym królestwie Levant. Dowodziło to znacznego postępu technologicznego, co powodowało znaczny postęp społeczny całego regionu.

 

Niektóre z tych przedmiotów (wzór, wygląd) nigdy wcześniej nie zostały odkryte. Okrągłe gałki są niezwykłe. Mogą to być prawdopodobnie głowice maczug, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów, że kiedykolwiek używano takich przedmiotów w walce. Pozostałe obiekty są jeszcze bardziej niezwykłe i w unikalnym stylu takie jak np. berło z brązu widoczne poniżej.

 

20kw1vc.jpg

fot. domena publiczna

 

Obiekty w Nahal Miszmar mogły być zgromadzone w pośpiechu. Prowadzi to do sugestii, że artefakty były świętymi skarbami należącymi do opuszczonej chalotyckiej świątyni Ein Gedi znajdującej się w odległości około 12 km.

 

ofmsdw.jpg

fot. domena publiczna

 

Daniel Master, profesor archeologii na Wheaton College i członek zespołu kuratorów, powiedział "Fascynującą rzeczą w tym okresie jest wybuch innowacji, które dotknęły świat w tym okresie i były pierwszymi od tysięcy lat."

 

Jennifer Chi dyrektor wystawy i główny kurator dodał "Dla współczesnego oka, to wspaniałe widzieć, jak te grupy ludzi rozwinęły tak wiele nowych systemów społecznych i technologii.."

 

Cel i pochodzenie skarbu nadal pozostaje tajemnicą.

 

źródło www.theepochtimes.com

http://www.paranorma...-mishmar-izrael


  • 5



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

opuszczonej chalotyckiej świątyni Ein Gedi

 

Chyba chodziło o światynię chalkolityczną? Od chalkolit czyli epoka miedzi. "Chalocka" nic mi nie mówi .Internetowi również.Daniel Master, profesor archeologii na

Wheaton College i członek zespołu kuratorów, powiedział "Fascynującą rzeczą w tym okresie jest wybuch innowacji, które dotknęły świat w tym okresie i były pierwszymi od tysięcy lat."

Jennifer Chi dyrektor wystawy i główny kurator dodał "Dla współczesnego oka, to wspaniałe widzieć, jak te grupy ludzi rozwinęły tak wiele nowych systemów społecznych i technologii.."

 

 

 

Tak naprawdę o chalkolicie nie wiemy za wiele bo po pierwsze miedzi tam nie było za wiele , po drugie akurat miedź świetnie nadawała się do recyklingu w ówczesnej technologi . Po zdobyciu miasta czy rozbiciu armii całóść przedmiotów miedzianych była natychmiast przerabiana(przetapiana) na nowe własne . WIększość przedmiotów z chalkolitu "rozpuściła się wsród przedmiotów z następnej epoki: epoce brązu. Tylko wyjątkowo cenne artefakty chalkolityczne przerabiano na cenne przedmioty miedziane  (czyli żadkość w epoce brązu) . Najwięcej sprzętu chalkolitycznego trafiło do tygli w nowszych cywilizacjach . To chyba ty, Kpiarz pisałaś o tym że słynny komputer z Antykythery  jest właśnei z starej miedzi . Jak tylko przeczytałem to od razu myślałem włąśnie o zagubionym bogactwie chalkolitu.

 

 

"Fascynującą rzeczą w tym okresie jest wybuch innowacji, które dotknęły świat w tym okresie i były pierwszymi od tysięcy lat."

 

Chalkolit jest fascynująca epoką, a i tak naprawdę został długo przegapiony przez archeologów. Długo uważno osady kultury chalkolitycznej za prymitywne(?) ,neolityczne .

Chalkolit jest zresztą kultura w której Europa  rozwijała sięrównolegle (albo i wcześniej ) niz Egipt czy Bliski Wschód. W Plocniku w obecnej Serbii znaleziono zakład produkcujny (niewiem jak to nazwać hutę?) starszy od tego skarbu o jakieś tysiąc lat z okładem .Bo tamta osada istaniała od 5500 pne , a została porzucona po pożarze w 4800pne. Skarb z artykułu to dopiero 3500 pne.

Więc twierdzenie że  cywilizacja i wybuch innowacji na Bliskim Wschodzie jest dość ryzykowna.


Przyznam się szczerze za facynowało mnie pierwsze zdjęcie tak bardzo że musiałem poszukać w necie wiekszej i lepiej widocznej . I znalazłem i powiem tak :włosy staneły mi na głowie z wrażenia!!!

McOrDOz.jpg

hS1xvsd.jpg

 

Nie kojazy się wam z czymś?? \

 

 

Felga? Brawo! Dokładnie o to chodzi ! Felgi blaszane sa woblane na wyoblarce (odmiana tokarki) .

 

 

 Korona powstała za pomocą wyoblarki jak współczesna blaszana felgfa (alu felgi powstaj innym procesie - są odlewane) a dopiero potem wycięto w niej (otworki , wyklepano wzory i przylutowno (nitowano?) figurki. Tgo kształtu nieda się podrobić .Rure miedziną wyoblono , a potem zagieto nierówny brzeg by wzmocnić konstrukcję i chonić przed ostrymi zadrami.

 

Jak działa wyoblanie : Krótki i zajażucie o co chodzi:

 

 

 

Jest jeden problem :  O ile sam proces toczenie jest znany praktycznie od powstania pierwszych wiertarek (np. świdrów cięciwowych) czyli od jakiegoś paleolitu to do wyoblania potrzeba  tokarki o bardzo wysokim momencie obrotowym. Wrzeciono nie musi się obracać szybko ono musi zato obracać ię równo i z dużą siła.

 I tu mamy problem  pierwsza tokarke o takim napedzie zaprojektował Leonardo da Vinci. 

 A skarb Nahal Miszmar pochodzi ... stop został zapakowany i schowany  5500 lat temu .Kiedy powstał nie wiemy.

 Pozostałe elementy skarbu powstały na tokarce a nastepnie by ły dopiero łaczone (lutowne , spawane, zgrzewane, nitowane?-  bez dostępu do przedmiotu trudno określić jak zostały połączone) . Na wyoblarce powstała tez tuleja berła. 

 To znalezisko to sensacja i co śmieszniejsze żaden archeolog oglądający ten skarb nie zorientował się z jaką sensacją ma do czynienia!!! Czy naprawde az tak trudno  pouczyć sie cokowiek o charakterze znaleziska???


  • 3





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych