Skocz do zawartości


Zdjęcie

Estrogeny wpływają na agresję samców


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W okresie zimy, gdy dni są krótsze, hormony płciowe z grupy estrogenów nasilają agresję u samców myszy, natomiast w długie letnie dni - obniżają ją, zaobserwowali naukowcy z USA. O ich odkryciu informuje serwis internetowy "EurekAlert".

"Wykazaliśmy, że estrogeny mogą wywierać całkiem przeciwny wpływ na poziom agresji u samców myszy i że zależy to wyłącznie od sezonowych zmian w naświetleniu, czyli dostępności światła w ciągu dnia" - komentuje biorący udział w badaniach dr Brian Trainor z Ohio State University.

Odkrycie to jest zaskakujące, ujawnia bowiem, że zachowania agresywne ssaków są regulowane nie tylko przez testosteron, ale też przez inne hormony. "Coraz więcej doświadczeń zaczyna teraz sugerować, że u niektórych gatunków zwierząt estrogeny odgrywają również kluczową rolę w kontroli agresji" - wyjaśniają autorzy badań.

Naukowcy prowadzili doświadczenia na myszach z gatunku Peromyscus polionotusmales, który jest rozpowszechniony na terenach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Samce wykastrowano, aby zahamować produkcję testosteronu w organizmie, a następnie wyposażono je w implanty, które wydzielały kontrolowane ilości tego hormonu. Później gryzoniom podawano lek z grupy inhibitorów aromatazy, które hamują produkcję estrogenów i są wykorzystywane w leczeniu raka piersi.

Okazało się, że u myszy hodowanych w warunkach krótkiego, zimowego dnia, które zwykle mają wyższy poziom agresji, lek łagodził zachowania agresywne. Z kolei u zwierząt żyjących w warunkach długiego dnia, przeważnie potulnych, agresja nasilała się.

Zdaniem autorów badań, dowodzi to, że estrogeny faktycznie kontrolują poziom agresji u tych myszy, czyniąc je bardziej agresywnymi zimą i łagodniejszymi latem.

Dalsze badania pozwoliły naukowcom nieco rozszyfrować mechanizm regulacji agresji przez estrogeny. Okazało się, że w okresie długich dni hormony te łagodzą agresję u myszy pobudzając aktywność pewnych genów. U gryzoni hodowanych w warunkach dłuższego dnia pewna grupa genów powiązanych z estrogenem była bardziej aktywna, niż u myszy żyjących w warunkach dni zimowych.

Pobudzanie agresji w okresie krótszych dni odbywa się jednak na innej zasadzie, niezwiązanej z aktywacją genów, podkreślają naukowcy. Estrogeny wykorzystują w tym celu znacznie krótszą i szybszą ścieżkę sygnałową w komórkach.

Gdy hormony działają za pośrednictwem genów, to efekty ich pracy, w postaci zmiany zachowania, możemy obserwować dopiero po kilku godzinach, dni a nawet tygodni. Ale, gdy omijają tę ścieżkę, to zmiana zachowania może wystąpić natychmiast, zaledwie w ciągu kilku minut. Taki właśnie szybki efekt uzyskiwano wstrzykując estrogen szczurom żyjącym w warunkach krótkiego dnia, ale nie u myszy żyjących w okresie dłuższego naświetlenia.

Choć badania nad tym zagadnieniem są dopiero w początkowej fazie, ich wyniki mogą mieć w przyszłości ogromne znaczenie dla zrozumienia biologicznego podłoża agresji u ludzi. Ogólnie przyjmuje się, że estrogeny hamują zachowania agresywne u człowieka. Najnowsze badania sugerują jednak, że musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się roli jaką hormony te odgrywają w różnych częściach naszego mózgu, uważają badacze. "Jeśli coś tak zwykłego i prostego, jak długość dnia może wpływać na funkcje estrogenów w organizmie niektórych zwierząt, to jak mogą działać bardziej złożone czynniki środowiska, np. dieta, u ludzi?" - zastanawiają się.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu towarzystwa Society for Neuroscience, które odbywa się w Atlancie.

http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych