Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyłączanie dysku zewnętrznego


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zakupiłem niedawno w celach kopii zapasowej dysk zewnętrzny. Chodzi znakomicie, na nic nie mogę narzekać, niepokoi mnie tylko sposób jego wyłączania, tzn. czy robię to właściwie. Otóż daję usuń urządzenie tak jak pendrive, i Windows pokazuje mi, że można bezpiecznie usunąć urządzenie, jednak czuję na dotyk, że w środku dysk się kręci. Normalnie odłączam USB, ale czy to kiedyś nie uszkodzi dysku? Jest sposób, by go software'owo zatrzymać a potem wyłączyć?


Użytkownik katabas edytował ten post 24.01.2016 - 15:18


#2

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja w ten sposób odłączam wszelakie dyski od kilka lat i nic się nie dzieje. Z resztą innej metody nie ma, wszak jakoś od napięcia odłączyć go trzeba:) Z resztą bezpieczne usuwanie sprzętu chroni bardziej port USB niż samo urządzenie.





#3

rokr.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podejrzewam, że dyski przenośne mają jakieś zabezpieczenie które chroni je przed uszkodzeniem w skutek gwałtownego zatrzymania. Nowsze dyski mają coś takiego że jak w niego uderzysz czy odłączysz zasilanie to iglica odskakuje od tależy aby któregoś nie uszkodzić. Normalnie w starszych dyskach mogła sie po prostu tak jakby wbić w talerz i dlatego resetowanie komputera nie było wskazane, a lepiej było przez 20 sekund przytrzymać przycisk power, ponieważ wtedy dysk nie był gwałtownie zatrzymywany.



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

Z takiego i podobnych powodów odchodzi się od dysków HDD, które posiadają ruchome talerze, na rzecz dysków SSD, które swoją budową przypominają pamięci flash, czyli sama elektronika, której niegroźne są żadne wstrząsy. 

Problem w tym, że wszystkie urządzenia podłączane na USB odłączamy bezpiecznie w taki właśnie sposób. Dysk mechaniczny nie może być przemieszczany w czasie pracy talerzy i to jest jego słaby punkt, gdyż dotknięcie głowicy do powierzchni talerza może i najczęściej powoduje uszkodzenie jego powierzchni i utratę danych oraz miejsca w ich magazynowaniu.





#5

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Racja, ale na razie SSD mają skromne pojemności w stosunku do ceny, i jeśli chodzi o magazynowanie danych to jeszcze długo HDD będą dobrym rozwiązaniem. System to co innego, można sobie dla szybkości postawić na SSD.


Użytkownik katabas edytował ten post 27.01.2016 - 14:18


#6

szatkus.
  • Postów: 258
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, SSD już zaczynają dorównywać pojemnością do HDD (ostatnio prezentowali model 2TB). Nie jestem pewien czy kiedyś HDD zniknie, bo w sumie to taśmy też nie umarły, do dzisiaj są gdzieniegdzie wykorzystywane.





#7

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak zmieniając trochę temat - byłby ktoś w stanie polecić jakiś dobry dysk zewnętrzny 1 TB na USB 3.0 do 300 zł? Robiłem szybki rekonesans samemu, ale tych dysków jest cała masa i ledwie czym się różnią, a zawsze wolałbym dopłacić kilkadziesiąt złotych np. za dłuższą gwarancją lub jakiś soft.


Użytkownik kamilus edytował ten post 27.01.2016 - 22:48






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych