Skocz do zawartości


Zdjęcie

Incydent we wsi Szachrowka

szachrowka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Rodzina ze wsi Szachrowka koło Kirowa twierdzi, że 15 lutego została obudzona przez intensywny dźwięk o nieznanym źródle. Z niewyjaśnionych przyczyn w domu popękały żarówki, a świadkowie odczuli „uboczne efekty” w postaci intensywnego bólu głowy. Dziwne oddziaływanie nie ominęło nawet najmłodszego z domowników. Rankiem na dachu domu znaleźli oni kolejny znak nocnego incydentu…

 

szaho1.JPG

 

W połowie lutego br. mieszkańcy wsi Szachrowka w omitunińskim dystrykcie obwodu kirowskiego, stanęli oko w oko z niewytłumaczalnym zjawiskiem. Domownicy jednego z gospodarstw stwierdzili, że nocą, 15 lutego, we wsi najprawdopoodbniej pojawił się niezidentyfikowany obiekt, który na dachu jednego z domów pozostawił regularne ślady.

 

Właścicielka domu opisuje zajście następująco: ok. 3 w nocy zbudził ją głośny dźwięk przypominający przejazd pociągu. Przez miejscowość przechodzi linia kolejowa, jednak o tej porze żaden przejazd nie był planowany. Po włączeniu świateł w domu okazało się, że żarówki wybuchły. Kobieta wspomina również, że wszystkie osoby, które były w domu odczuły dziwne oddziaływanie - bardzo intensywny ból głowy, który nie pozwalał im zasnąć. Nawet 3-letni wnuk gospodyni zachowywał się dziwnie - cały czas płakał i machał rękoma „jak gdyby próbował odegnać owady”. Niestety nie są jeszcze znani inni świadkowie tego zdarzenia, gdyż inne budynki w pobliżu nie są zamieszkane.

 

szah1.JPG

Gospodyni domu, którego domownicy zostali dotknięci dziwnym oddziaływaniem (fot. za: kosmopoisk.ru)

 

Rankiem właściciele domu znaleźli na śniegu, który pokrywał dach szereg dziwnych geometrycznych form przypominających prostokąty o zaokrąglonych rogach, uszeregowane w dwa rzędy. Obok nich znajdował się „znak” przypominający strzałę.

 

Nietypowe znalezisko przykuło uwagę wielu miejscowych i zostało sfotografowane. Pojawiły się także pogłoski o wcześniejszych obserwacjach UFO w Szachrowce, jednak badacze z największej rosyjskiej organizacji zajmującej się badaniem anomalii, grupy Kosmopoisk, dopiero poddają sprawę ocenie. Przedstawiciele kirowskiej komórki przypuszczają, że zdarzenie może mieć racjonalne wytłumaczenie - topniejący śnieg mógł zapadać się na przecięciach okładziny pokrywającej dach. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego doszło do oddziaływania na zdrowie światków.

 

Sprawa wymaga dalszego zbadania z ujęciem innych tajemniczych śnieżnych formacji, które znajdowane są w Rosji dość regularnie. Należą do nich m.in. kręgi, które w najciekawszej formie pojawiły się w Petersburgu (2007) oraz w Penzie (2014). Ostatni z przypadków, opisany dokładnie przez grupę Kosmopoisk, prawdopodobnie nie wiązał się z działalnością człowieka ze względu na bardzo delikatny charakter formacji. Nie zaobserwowano tam jednak żadnych dziwnych zjawisk towarzyszących pojawieniu się anomalii.

 

źródło


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 06.01.2016 - 17:33

  • 5



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

topniejący śnieg mógł zapadać się na przecięciach okładziny pokrywającej dach. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego doszło do oddziaływania na zdrowie światków

 

Tłumaczenie ekstremalne nieprawdopodobnie. Brak objawów jakiegokolwiek topnienia.  Snieg jak topnieje to przy takim spadzie delikatnie osuwa się z kalenicy ( szczytu dachu). Poza tym dlaczego snieg miałby sie zapadać na przecięciach okładziny? Co najwyżej może się tam topić (od ciepła wewnątrz domu) jednak powstająca woda ścieka spodem po pokryciu(dachówkach , blasze) i podcina połączenie z podłożem pozostałego dachu i śnieg poniżej takiego miejsca marszczy się jak kołdra lub najczęściej spada z dachu. Tu nie nastapił żaden z tych dwóch scenariuszów.

 

VguHVss.jpg

 

t29qdoo.jpg

 

Z89GRJP.jpg


  • 0



#3

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przydało by się zdjęcie tego dachu bez śniegu to by może wyjaśniło skąd wzięły się te wzory. Reszta opowieści nie do sprawdzenia podobnie jak historie opisywane w fakcie.
  • 0



#4

mahoney9999.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tłumaczenie akurat logiczne.Na załączonym zdjeciu krokwie i koń(tak sie to u mnie nazywa przynajmniej-nie wiem jak sie to nazywa fachowo,nie jestem budowlancem) tworza mostki cieplne i tak to moze wygladac.łatwo to mozna zaobserwowac jak siada szron


  • 1

#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z przedmówcą. Wzór na dachu niewątpliwie zdradza przebieg drewnianych belek więźby dachowej. Drewno, mając znacznie większą pojemność cieplną od powietrza, nieznacznie podwyższa temperaturę w swoim otoczeniu i powoduje szybsze topnienie śniegu.


  • 0



#6

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście, przy tej jakości zdjęć, trudno pokusić się o jednoznaczne wyrokowanie. Problem w tym, że trudno znaleźć cokolwiek większego, czy bardziej wyraźnego.

To, co udało mi się wyszukać, wygląda tak (trochę podciągnąłem kontrast)

 

szachrowka%201.jpg

 

 

Co do pytania Wszystko, to dach pokryty był najprawdopodobniej eternitem, w postaci płyt falistych, na co wskazywałoby to zdjęcie

 

szachrowka%202.jpg

 

Jakby ktoś miał wątpliwości jak wygląda takie pokrycie dachowe bez śniegu, to może zerknąć tutaj

 

Pozostaje jeszcze kwestia tego topnienia śniegu, co spowodowało powstanie wzoru odpowiadającego (mniej więcej) układowi więźby dachowej.

Tradycyjna więźba dachowa dachy dwuspadowego wygląda w ten sposób

 

szachrowka%203.jpg

 

Oczywiście możliwe są jej różne warianty ale zasadniczo, różnice nie są wielkie.

I teraz, gdy popatrzyć na układ tego wzoru na ośnieżonym dachu oraz na rysunek więźby dachowej, to powiem szczerze - z trudem wyobrażam sobie żeby można było je jakoś dopasować.

Ale gdyby rzeczywiście, za wzór widoczny na dachu odpowiadała jego konstrukcja, to takie wzory, mieszkańcy i tego i innych domów o podobnej konstrukcji, oglądaliby przy okazji każdej odwilży występującej w okresie zimowym. I nie byłoby z czego robić sensacji - a już na pewno nie byłoby po co tego fotografować.

 

Inna sprawa, że ilość informacji na te temat, które można znaleźć w internecie, jest mówiąc wprost - ŻADNA.

I to również na rosyjskich stronach. A przypominam, że zdarzenie miało miejsce prawie rok temu.

To też mówi coś o jego wyjątkowości (a może raczej jej braku).


  • 0



#7

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie również wydaje się dziwne, że mieszkańcy nie zauważyli tego wcześniej. Jeżeli to naprawdę śnieg, to musieli się dopiero wprowadzić, co wydaje mi się mało prawdopodobne ze względu chociażby na wygląd domostwa.

 

Chociaż...

Niestety nie są jeszcze znani inni świadkowie tego zdarzenia, gdyż inne budynki w pobliżu nie są zamieszkane.

Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 06.01.2016 - 21:24

  • 0



#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Są w zasadzie 2 możliwości powstania takiego czegoś albo samo z siebie albo ktoś to zrobił. Zrobić takie coś by było trudno ale nie jest to niemożliwe, wystarczy jakiś wysięgnik i prostokątna płyta która by służyła do ugniatania. Choć wątpię żeby w tym przypadku się w to bawiono. Na tych zdjęciach z google grafika też ciężko znaleźć taki wzór na dachu który by mógł dać taki efekt. Chyba że tam zamontowane są panele słoneczne. Ale ro też mało możliwe, kto na takim za.... by się w to bawił a to nie są tanie rzeczy.


  • 0



#9

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

prostokątna płyta która by służyła do ugniatania

W dodatku dolne wgniecenia mają inny, mniej regularny kształt. Mam wrażenie, że po całej lewej stronie dachu warstwa śniegu jest niższa. Zauważył to ktoś?


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 06.01.2016 - 22:17

  • 0



#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I teraz, gdy popatrzyć na układ tego wzoru na ośnieżonym dachu oraz na rysunek więźby dachowej, to powiem szczerze - z trudem wyobrażam sobie żeby można było je jakoś dopasować.

 

 Dodajmy do tego że  grube belki - krokwie i łętki  są oddalone od powierzchni pokrycia o dobre 40  cm(!). Nieco bliżej  są łaty czyli grube listwy  na których opieraja się dachówki czy blachodachówki. Gdyby więżba miałaby jakikolwiek wpływ to odbijałby się listwy wzory poziomych  listw  co 35 cm  których tu na fotce po prostu niema. Mieszkam w okolicy gdzie standardem jest spadzisty dach , i nigdy podobnych tworów nie widziałem.

 

 

Drewno, mając znacznie większą pojemność cieplną od powietrza, nieznacznie podwyższa temperaturę w swoim otoczeniu i powoduje szybsze topnienie śniegu.

 

 

   Wg na przedmiotach o jeszcze  większej pojemności cieplnej lezy dłużej (tak jak na ziemi czy lodzie).

.Na załączonym zdjeciu krokwie i koń(tak sie to u mnie nazywa przynajmniej-nie wiem jak sie to nazywa fachowo,nie jestem budowlancem) tworza mostki cieplne

 

Łętki i krokwie  . W przypadku ocieplanego dachu warstwy ocieplenia opatulają z kazdej strony więźbe więc mostek cieplny nie wystepuje . W przypadku poddasza nie ocieplanego to mostkiem jest wszystko poza drewnem. Zreszta drewno jest takim nie najgorszym izolatorem : sosna w poprzek 0.16, sucha cegła 0.8 czyli deseczka sosonowa 2,5 cm to jak 10 cm mur.

 

 

W każdym razie niema żadnej więźby o takim rozkłądzie belek.Jak projektowałem swoją  altane to przejżałem wszystkie rodzaje więżby. Zresztą  pomiedzy pokryciem (np dachówką) a belkami jest spora przestrzeń dzieki której minimalnie cieplejsze powietrze wydostaje się  pod gasiory na kalenicy . Dlatego dach zaczyna odsnieżać sie od szczytu bo tam jest najcześciej najcieplej.


  • 1



#11

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Mam wrażenie, że po całej lewej stronie dachu warstwa śniegu jest niższa. Zauważył to ktoś?

 

Tak - piszą o tym na rosyjskich stronach, chociaż tam, w większości skłaniają się ku wersji z tym topnieniem

Ale ta nieregularna płaszczyzna może być na przykład efektem wcześniejszego oddziaływania wiatru, który mógł wiać z tamtego właśnie kierunku.


Użytkownik pishor edytował ten post 06.01.2016 - 22:23

  • 0



#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy aby rozmiary kwadratów nie są nieco mniejsze od rozmiarów płyt pokrycia? Szczelinami między płytami może uciekać ciepło i przez to śnieg inaczej topnieje.

d5a8959b8950c382_300x200_crop_rozmiar-ni

 

Na drugim zdjęciu wrzuconym przez Pishora widać że jeden spad dachu składa się z dwóch płyt.


  • 0



#13

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po przemyśleniu : taki efekt dałyby łaty z blachy np ocynk zakrywające jakies tam dziury w poszyciu o drastycznie innych parametrach. Ale o tym doskonale wiedzieliby właściciele.


  • 0



#14

mahoney9999.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

u mnie na dachu zauważyłem wzór szronu(sniegu jak jest go do paru cm) zgodnie z ułozeniem krokwi.Dodatkowo poł dachu mam ocieplone a drugie poł nie i widać dokładnie gdzie jest granica.Poza Tym krokiew jest około 8-10 cm od pokrycia a nie 40.i to w wypadku łat i kontrłat a w tym budynku bedzie to zapewne 4-5 cm(plus w niektorych miejscach nastepne 5 cm z powodu sinusoidalnego kształtu eternitu.dołożmy do tego efekt losowy tzn słonce swieci bardziej z jednej strony,wiatr z drugiej i taka nieregularnosc wg mnie moze sie pojawić.

 

Edit:miejsca z grubsza pokrywa sniegu beda miejscami gdzie plyty nachodza na siebie


 


Użytkownik mahoney9999 edytował ten post 06.01.2016 - 22:46

  • 0

#15

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy aby rozmiary kwadratów nie są nieco mniejsze od rozmiarów płyt pokrycia? Szczelinami między płytami może uciekać ciepło i przez to śnieg inaczej topnieje.

 

 

 Tam niema takich szczelin  którymi zdołało by się uciekac ciepło. Poziomo eternit jest kładziony z ok 10 cm zakładką(górna płyta nachodzi na dolną) Czyli ciepłe powietrze unosi do wnętrza. Jeszcze większa zakładka jest z boku bo jest równa 1 "falce" eternitu.  

Eternit jest słabym izolatorem(w sumie to cienka warstwa betonu)


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych