Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jajo dinozaura?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alis.

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tajemniczego odkrycia dokonano w Carlos Spegazzini w Argentynie. Mężczyzna szukający materiału na opał natknął się na coś, co na pierwszy rzut oka przypominało jajo dinozaura. Okazało się, że to pancerz prehistorycznego zwierzęcia.

 

Glyptodony żyły w epoce plejstocenu. Uważa się, że stworzenia te były jednymi z pierwszych, które wytępił człowiek. Ludzie i te wielkie szczerbaki współistnieli na Ziemi przez około 4 tys. lat.

 

Jose, który natknął się na skorupę, poinformował rodzinę o niecodziennym znalezisku. Następnie jego bliscy udali się na miejsce, aby bliżej przyjrzeć się skamielinie. Zaskoczeni widokiem ogromnego "jaja", postanowili o wszystkim powiadomić policję.

 

Policjanci nie chcieli nam wierzyć, gdy powiedzieliśmy, że znaleźliśmy ogromne jajo dinozaura - powiedziała Reina, żona Jose.

 

Paleontolog Laura Cruz w rozmowie z lokalnymi mediami potwierdziła, że jest to skorupa Glyptodona. Okazuje się, że dorosły osobnik był wielkości Volkswagena Beetle. Eksperci udali się na miejsce w celu zbadania innych szczątków, które być może znajdują się w pobliżu.

 

Glyptodony występowały na terenach Ameryki Południowej. Człowiek polował na te zwierzęta, ponieważ ich pancerze idealnie nadawały się na schronienie. Świadczą o tym ślady ognisk, które znaleziono we wnętrzach skorup.

 

Glyptodon – wymarły rodzaj wielkich szczerbaków z rodziny gliptodontów (Glyptodontidae), żyjących od późnego pliocenu do końca plejstocenu, 2,5 mln–11 tys. lat temu, na terenie Ameryki Południowej (Argentyna, Boliwia, Brazylia). Jego nazwa oznacza "wyrzeźbiony ząb" – pochodzi od greckich słów glyptós ("wyryty", "wyrzeźbiony") i odóntos ("ząb").

 

Glyptodon był jednym z największych szczerbaków – osiągał długość 3 m (wraz z ogonem), 1,5 m wysokości i ważył około 1 t.

 

Najbardziej charakterystyczną cechą tego zwierzęcia jest ogromny, kopulasty pancerz zbudowany z jednego bloku składającego się z około 1000 małych płytek kostnych. Również głowa chroniona była kostnym hełmem, a ogon pokrywały sztywne płytki. U niektórych gatunków na końcu ogona znajdowała się maczuga, mogąca ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Jest to przykład konwergencji gliptodontów i ankylozaurów – grupy dinozaurów żyjącej od późnej jury do końca kredy. Cechy te sprawiały, że Glyptodon do momentu pojawienia się w Ameryce Południowej człowieka nie miał naturalnych wrogów.

W przeciwieństwie do większości ssaków szczerbaki charakteryzują się uzębieniem jednolitym pod względem kształtu i wielkości (wtórny homodontyzm). Na jego podstawie wnioskuje się, że Glyptodon żywił się przede wszystkim roślinami, być może jednak jadł wszystko, co napotkał.

 

Glyptodon jest przedstawicielem rzędu szczerbaków, obejmującego mrówkojady, leniwce, wymarłe leniwce naziemne (Megatheriidae), Pampatheriidae i pancerniki oraz gliptodonty, do których należał. Jego najbliższymi krewnymi są Doedicurus, Glyptotherium i Panochthus.

Glyptodon, w przeciwieństwie do blisko z nim spokrewnionego rodzaju Glyptotherium, jest rodzimym przedstawicielem fauny południowoamerykańskiej. Rodzaj Glyptodon pojawił się w gelasie i dotrwał do końca plejstocenu, około 11 000 lat temu.

 

188837539-2108364141_jajo.jpg 464069255--1797635974_jajo.jpg 379116937--666008083_glyptodon.jpg 1628651097--1472076624_jajo.jpg

 

 

Źródło: http://o2.pl/galeria...631597651073g/1

https://pl.wikipedia.../wiki/Glyptodon


 • 9#2

skittles.
 • Postów: 1323
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ładne czołgi to były, wyobraźcie sobie że nie wyginęły i podczas nocnej podróży wyłazi wam taki przed auto. Nasze dziki, choć potrafią skasować samochód, to pestka ;)

 

A i jedna rzecz mnie zainteresowała:

 

Glyptodon, w przeciwieństwie do blisko z nim spokrewnionego rodzaju Glyptotherium, jest rodzimym przedstawicielem fauny południowoamerykańskiej

 

Dlaczego Glyptotherium nie jest uważany za rodzimego przedstawiciela tejże fauny?


 • 0#3

noxili.
 • Postów: 2644
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Człowiek polował na te zwierzęta, ponieważ ich pancerze idealnie nadawały się na schronienie. Świadczą o tym ślady ognisk, które znaleziono we wnętrzach skorup.

 

 

 

Osobiście  uważam że mocno naciagany wniosek.Człowiek w warunkach tropikalnych może sobie łatwo budować inne schronienia które nie wymagaja aż takiego  poswięcenia jak zaszlachtowanie potężnego , opancerzonego zwierzaka. Człowiek mógł polować na glyptodona bo to prawie tona miecha roślinożercy czyli cos jak nasza wołowinka . Zwierzak patrząc na zdjęcia to nadmiernych predkości nie rozwijał, (nie ta budowa ciałą). Pewnie w razie zagrożenia miał odruch jak żółw chować sie w skorupie, więc wystarczyło podejść przestraszyć i wbić głeboko włócznie w obszar, gdzie niema pancerza.W warunkach gdy łowcy mieli tylko kamienne ostrza to oczyszczenie skorupy by dało sie w nim mieszkać musiało by trwac dość długo.Kilkaset kilo mięsiewa to porcja którą przejada grupa conajmniej kikudzisiecio osobowa. To tropiki wiec mięcho psuje sie błyskawicznie.Więc dla kilkudzisięciu osób słabiutkim schronieniem był taki pancerz . Co wiecej niedoskrobane mięso i zapach krwi  sciagałby drapiezniki (jaguary choćby),owady włacznie z mrówkami. Więc zabijac takiego zwierzaka  , podejmowac długotrwałe dzielenie miesa tępymi ostrzami a potem jeszcze użerać sie z innymi "chętnymi" którzy mogą mieć ochotę przy okazji zjeść nas  po to by miec schronienie dla 2-3 osób to po prostu przesada.

 

Jeśli człowiek  polował na glyptodona to dla mięsa i przy okazji wykorzystywał wszystko co się dało , kości ścięgna jelita, pazury itp.Pancerza z wyżej podanych przyczyn wykorzystać od razu nie mógł.

 

Co innego gdy człowiek pierwotny odnalazł taka skorupke już oczyszczona przez krocionogi czy mrówki . Wtedy i owszem dla małej grupki łowców taka chatka to niezłe schronienie.


 • 6#4

Maska.

  Entuzjastyczny sceptyk

 • Postów: 582
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pytanie tylko czy ten temat podchodzi pod kryptozoologie ? Ja rozumiem napisać lub przetłumaczyć artykuł o fascynującym, ogromnym stworzeniu ,ale to tutaj raczej słabo pasuje.
Lepiej takie Tematy przenosić z Dziwnego Świata i wyznaczyć nową grupe powiedzmy Archeologia itp.

Użytkownik Post edytował ten post 09.05.2016 - 10:36

 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u