Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polski sposób na przepuklinę - siatka w brzuchu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Łódzcy lekarze opracowali nową metodę operacyjnego zapobiegania tworzeniu się u otyłych pacjentów przepukliny po operacji. Metoda polega na wszyciu siatki z tworzywa sztucznego w mięśnie brzucha - poinformowa prof. Janusz Strzelczyk z Łodzi.

Odkrycie łódzkich badaczy opisało niedawno prestiżowe pismo "British Journal of Surgery". Badanie zainteresowało także wiele innych fachowych medycznych pism i naukowych portali, m.in. portal "Science Daily".

Prof. Strzelczyk - ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w tym szpitalu - kierował zespołem, który od kilku lat usiłował znaleźć sposób na to, by u pacjentów, u których zastosowano operacyjne leczenie otyłości, nie wytwarzała się po operacji przepuklina.

"Chodziło nam o tradycyjne otwarte operacje na brzuchu, nie o techniki laparoskopowe, polegające na bardzo małych nacięciach operacyjnych" - zaznaczył profesor.

Przepuklina (hernia) to wydostanie się narządu lub jego części poza jamę, w której zwykle się znajduje. Przepuklina może ujawnić się m.in. na przedniej ścianie brzucha, wewnątrz jamy brzusznej, pod więzadłem pachwinowym, w okolicy lędźwiowej oraz w okolicach krocza i pośladka.

Przepuklina brzuszna wytwarza się jako powikłanie u co czwartego otyłego pacjenta, który przeszedł chirurgiczny zabieg tzw. ominięcia żołądka, czyli "gastric bypass surgery" (popularny zabieg stosowany w leczeniu otyłości od połowy lat sześćdziesiątych - PAP). Podczas tego zabiegu żołądek zostaje podzielony na dwie części - większą i mniejszą. Mniejsza ma jedynie 30 mililitrów pojemności i tylko ona jest po tym zabiegu aktywna. Część większa zostaje podczas operacji "wyłączona" z działania.

Jak tłumaczył prof. Strzelczyk, efekt jest taki, że pacjent, który ma już żołądek o pojemności tylko 30 ml, czuje się najedzony po zjedzeniu zaledwie kilku łyżek pokarmu. "Ludzie po takim zabiegu szybciej czują się najedzeni, dlatego jedzą mniej i dzięki temu szybciej chudną" - powiedział profesor.

Kiedy u pacjentów leczonych w taki sposób wytwarzała się jako powikłanie pooperacyjna przepuklina, musieli być po zabiegu ponownie hospitalizowani. Łódzcy naukowcy znaleźli jednak sposób, jak zabezpieczyć pacjentów przed przepukliną.

Ustalili, że wszycie pacjentowi w mięśnie brzucha specjalnej siatki wykonanej z bardzo cienkich włókien tworzywa sztucznego - polipropylenu, znacznie zmniejsza ryzyko powstania pooperacyjnej przepukliny.

"Te małe polipropylenowe włókna wrastają w normalne tkanki organizmu, wzmacniając powłoki brzuszne" - wyjaśnił prof. Strzelczyk.

Taką polipropylenową siatkę wszyto już w mięśnie brzucha 34 pacjentom łódzkiego szpitala, u których leczono otyłość. Jak się okazało, u żadnego z tych pacjentów nie wytworzyła się pooperacyjna przepuklina.

Szpital Kliniczny im. N. Barlickiego jest placówką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dwa lata temu naukowcy z tego szpitala - wspólnie ze specjalistami z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - przeprowadzili jako pierwsi na świecie zabieg operacyjnego leczenia otyłości u chorych z cukrzycą typu 1.

http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#2

PHANTOM.
  • Postów: 92
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no my tacy rozwinięci technicznie , że Ci pacjenci umrą po 30 godz. po operacji :rotfl:
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych