Skocz do zawartości


Zdjęcie

windows 7 (zakup) - prośba o podpowiedź


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiem, że to nie forum komputerowe ale wiem też, że wielu jest tu użytkowników ogarniających takie tematy.

Stąd prośba do nich o podpowiedź.

 

Sytuacja wygląda tak.

Wreszcie dojrzałem do przesiadki z Windowsa XP, na wyższą wersję - głównie ze względu na ograniczenia jakie narzuca XP jeżeli chodzi o pamięć RAM (więcej niż mam już teraz na tym systemie nie jestem w stanie osiągnąć).

Wybrałem win 7 przede wszystkim ze względu na jeden z programów, na którym pracuję codziennie, a który z siódemką nie wywołuje konfliktów.

Zależy mi głównie na tym, żebym mógł zwiększyć pamięć RAM komputera ale też chciałbym uniknąć dodatkowych inwestycji związanych z modernizacją jego samego.

Inaczej mówiąc, chciałbym kupić siódemkę, dodać do komputera odpowiednią ilość pamięci, zainstalować system i cieszyć się z tego, że komputer (a głównie wspomniany program) działa szybciej.

 

I teraz kilka pytań:

- czy kupić wersję 32 bitową, czy 64 bitową?

- czy kupić wersję Professional, czy wersję Home (a może jakąś inną - o ile są inne)?

- na jakie jeszcze oznaczenia danego systemu mam zwrócić uwagę przy jego wyborze

ewentualnie

- którą ofertę z Allegro polecalibyście? link

 

 

Podstawowe parametry komputera, na który chciałbym wgrać ten system (jeżeli będą potrzebne jeszcze jakieś, to proszę o podpowiedź jak je uzyskać):

 

- karta graficzna NVIDIA GF 7600 GS

- procesor CORE i3-3240 3,4 GHz BOX 3M LGA 1155 BX80637I33240

- pamięć RAM DDR3 4GB/1333 CL9

- GA-B75-D3V s1155 B75 4DDR3 USB3/TMP ATX (to nie wiem co to jest)

- zasilacz ATX 2.2 500W 120mm BOX Black Line

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.


Użytkownik pishor edytował ten post 22.12.2015 - 13:03




#2

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

czy kupić wersję 32 bitową, czy 64 bitową?

 

64bit pod ten procesor.

- czy kupić wersję Professional, czy wersję Home (a może jakąś inną - o ile są inne)?

 

Professional, w te wyższe typu Ultimate nie warto się bawić.

Takie porównanko:

 

Windows 7 Home Premium - edycja przeznaczona dla użytkowników domowych. Posiada wszystkie funkcje z wersji Home Basic oraz pulpit Aero Glass, Advanced Windows Navigation, ułatwioną obsługę zarządzania i udostępniania sieci pomiędzy innymi komputerami oraz urządzeniami, zwiększoną ilość obsługiwanych formatów multimedialnych, dodatkowe narzędzia do Windows Media Center, obsługę funkcji Play To, obsługę Multi-touch oraz rozpoznawania pisma odręcznego.

Windows 7 Professional - produkt skierowany jest do użytku w małych firmach. Posiada wszystkie funkcje z wersji Home Premium oraz możliwość podłączenia systemu do domeny, ochronę danych przez zaawansowane funkcje backupu danych przez sieć i EFS, drukowanie za pośrednictwem Location Aware Printing. Dla tej edycji systemu będzie możliwość wykupienia pakietu Microsoft Software Assurance.

Więcej tutaj: http://windows7forum...orownanie-126-t

 

- na jakie jeszcze oznaczenia danego systemu mam zwrócić uwagę przy jego wyborze

ewentualnie

Na przyszłość warto patrzeć na tym licencji(OEM to najczęstsza) i service pack(SP, zbiorcza większa aktualizacja do systemu ale do WIn7 jest tylko SP1).

- którą ofertę z Allegro polecalibyście? link

 

Tu trudno powiedzieć, trzeba czytać do końca opisy aukcji, żeby nie wejść w jakiś przekręt.

 

- GA-B75-D3V s1155 B75 4DDR3 USB3/TMP ATX (to nie wiem co to jest)

Płyta główna :)





#3

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki wielkie Ostrze. :beer2:

Jeżeli chodzi o Professional, to wyczytałem jeszcze, że tam pamięć można zwiększać aż do 192 Gb, a wersji Home tylko do 16 BG. W sumie nie sądzę żebym te 16 GB przekroczył ale skoro można mieć więcej, to kiedyś się może to przydać.

Tak, że skupię się na pewno na wersji Professional.

 

O te aukcje pytałem dlatego, że zastanawiają mnie tak niskie ceny - w sklepie internetowym firmy, która modernizowała mi sprzęt wersja Home kosztuje aż 453 zł link

Nie wiem z czego to wynika, bo wiadomo, że na Allegro bywa różnie.

 

Spróbuję wybrać kilka ofert Win7 64 bity Professional z prośbą o poradę.

 

Mam jeszcze pytanie o to oznaczenie OEM.

Z tego, co czytałem to dotyczy ono tylko tego, że system mogę zainstalować tylko na jednym, konkretnym komputerze, który ma określoną konfigurację (wersja BOX pozwala na instalowanie go na DOWOLNYM komputerze).

 

Gdzieś jednak obiło mi się o uszy, że Microsoft miał wprowadzić przepis, który dopuszcza instalowanie tego systemu tylko na nowym komputerze sprzedanym wraz z tym systemem - wgrywanie go na stary komputer sprawia, że system jest nielegalny.

Czy to prawda?





#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Każdy system 32 bit obsłuży ~4gb pamięci. 64bit obsłuży więcej, niezależnie od systemu. Windows 7 to najlepsza opcja ze wszystkich systemów w tym momencie patrząc na całokształt choć słyszałem, że windows 8 lepiej wykorzystuje zasoby systemowe ale nie wiem prawdę mówiąc czy tak rzeczywiście jest. Ja nie dostrzegłem żadnej realnej różnicy wydajności pomiędzy Win 7 i Win8. Z tym pierwszym miałem ogólnie mniej problemów. Nawet jeśli kupisz system bez SP to na pewno będzie on dostępny do pobrania.



#5

vriFF.
  • Postów: 56
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Te niskie ceny to dlatego, że te systemy są z "odzysku". Aczkolwiek nie ma się czego bać, sam kupiłem taki system tyle, że w wersji home i wszystko śmiga elegancko (do aktywacji trzeba zadzwonić pod infolinię i podążać za instrukcjami)

#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tego, co czytałem to dotyczy ono tylko tego, że system mogę zainstalować tylko na jednym, konkretnym komputerze, który ma określoną konfigurację (wersja BOX pozwala na instalowanie go na DOWOLNYM komputerze).

 

Nie . OEM możesz zainstalować na dowolnym komputerze ale licencja zostaje trwale i nie odwołalnie związana ze danym sprzętem. Nie możesz przenieść licencji na nowszy sprzet czy nawet odświeżony przez np wymiane płyty głównej . Ostatnio mechanizm WGA (autoryzacji) potrafił w kilku przypadkach pultać się przy aktualizacji biosa albo nawet przy wymianie płyty na identyczna (przez serwis). A wtedy musisz dzwonic na linie tel Mikrosoftu i "udowadniać że nie jesteś wilbłądem". Box możesz przenosić na nowe komputery po usunieciu ze starego sprzętu , niema tez problemów z wymianą elementów.Tylko od widzi misie Microsofta zalezy co jest już uznawane za nowy sprzet a co nie.w przypadku OEM.

 

Co do róznicy miedzy Homem A Profesjonal to powiem że jakiejs widocznej niema . Mam  licencjeę na jednym na homa a na jednym pro i wszystko praktycznie identycznie chodzi (o ile da się zauwazyc w normalnej pracy bo 90 % czasu i tak bujam się na Ubuntu więc za dużo czasu to nie spędzam .





#7

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@pishor

Ja tam nie chcę cię zniechęcać, ale kupno 6-letniego systemu, który od roku nie jest w ogóle rozwijany, a jedynie łatany, to pomysł dość kontrowersyjny. Zwłaszcza, że twój piecyk bestią nie jest i niewiele, w gruncie rzeczy, zyska na tej wymianie.
Polecam zweryfikować swoje potrzeby odnośnie tego komputera, być może nie potrzebujesz wydawać pieniędzy w ogóle.

#8

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Ill

Sytuacja wygląda tak, że komputera tego używam głównie do pracy na jednym programie. Cała reszta to tylko dodatek i jak na moje potrzeby - zupełnie wystarczający.

Program ten, żeby był wydajniejszy potrzebuje tak naprawdę tylko w miarę dobrego procesora i maksymalnie dużo pamięci RAM.

Gdyby nie fakt, że XP ma ograniczenie jeżeli chodzi o dodawanie pamięci (wykorzystałem już całą możliwą pulę), to w ogóle nie zmieniałbym tego systemu, bo dla mnie jest on wystarczający, a mój program się z nim nie gryzie.

 

Wybór win7, to trochę wybór mniejszego zła, bo z rozmów z ludźmi, którzy korzystają z tego samego programu, wynika, że duża część błędów w jego działaniu wynikała właśnie z konfliktów z siódemką. Ja nie miałem połowy błędów, które im wyskakiwały.

Niemniej, dzięki przejściu na ten system, mogę zwielokrotnić ilość RAM komputera, a to pozwoli mi na efektywniejsze korzystanie ze wspomnianego programu.

Czyli - coś za coś.

Jest to opcja najtańsza z możliwych, bo przy małym nakładzie środków, zwiększam moc komputera (pod kątem tego programu) - i o to głównie się rozchodzi.

 

Z kolei na ósemkę nie przejdę nawet jakby mi ja za darmo dawali - raz, że nie wiem, czy nie będzie się gryzła z programem, a dwa, że wystarczy mi, że się z nią morduję na laptopie. To nie jest system dla normalnego człowieka tylko jakaś zemsta Gates'a (tylko nie wiem za co - chyba, że na nim psy wieszają ludzie) 8)

 

Oczywiście, mógłbym pomyśleć o kupnie nowego komputera ale po pierwsze nie mam wolnych 2 -3 tysięcy, a po drugie niewiele by to zmieniło, bo otrzymałbym wprawdzie nowocześniejsze podzespoły ale nie przełożyłoby się to na poprawę pracy w programie (albo przełożyłoby się w stopniu minimalnym). Inaczej mówiąc - wydałbym dużo więcej pieniędzy, a efekt byłby podobny, który mam nadzieję uzyskać przejściem na siódemkę i dokupieniem pamięci.

A co do jej "przestarzałości", to zdaje się jeszcze przez pół roku mogę z niej przeskoczyć na dziesiątkę? :D

 

Pewnie można by "podkręcić" to co już mam ale to wymagałoby ode mnie wiedzy, której nie posiadam, a nie znam też nikogo, kto chciałby się nad takim tematem pochylić. Chodzić i prosić nie lubię, dlatego wybieram opcję, w której mogę sobie poradzić (powiedzmy) sam, płacąc za system i dodanie kości w serwisie, mając świadomość, że jest to pewnego rodzaju substytut.

 

Ale jeżeli masz jakieś bardziej konkretne propozycje odnośnie tego "niewydawania pieniędzy" to chętnie ich wysłucham :D

 

 

@ Critter, vriFF, noxili - dzięki za informacje.





#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Siedzę na siódemce od dnia premiery i byłem tym szczęśliwcem, który dostał trzy w cenie jednego i to razy dwa. Krótko mówiąc zapłaciłem cenę za jednego wina7, a dostałem trzy klucze razy dwa i dwie wersje (x32 i x64). Od zainstalowania nie musiałem go w ogóle ruszać, poza drobnymi czyszczeniami systemu i kosmetyką. Jak mi padła płyta, to był ten jedyny moment, że zrobiłem reinstalację. Windows daje mi ofertę wina10, ale jeszcze czekam, bo ciekawi mnie, co zacz z tym nowym Windowsem.

Kupuj tylko x64, bo nie będzie Cię ograniczał, a programy x32 i tak będą działać. Poza tym, 64 inaczej pracuje z rdzeniami, więc bestyjka dostanie lekkiego kopa i ożyje. Duże znaczenie ma jeszcze prędkość twardego dysku, ale nie przesadzajmy, zmianę odczułbyś dopiero przy zmianie twardziela na SSD. Ja w ten sposób pobudziłem do życia stary laptop.

Na pewno pokochasz siódemkę.





#10

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, dobra Staniq, tylko KTÓRY mam wybrać?

Czym różni się na przykład ten od tego?

I dlaczego ten jest o stówkę droższy od tamtych? Wygląda, że to też używka, bo nowe chodzą chyba od 5 stów (chociaż ten chyba też nie jest całkiem nowy).





#11

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po co Ci Professional? Na Home Premium też będzie działało.

Ceny się różnią, bo: 

- ten za ponad 200 zeta to Service Pack 1 OEM ( PEŁNA WERSJA ), co nic mi nie mówi o jego cenie,

- ten za 140 zeta z groszami to - Co otrzymasz? - Nalepkę Windows 7 Pro OEM (sic!) (W pełni legalnej) - Dysk instalacyjny DVD - Dowód zakupu (Faktura)(no żadna łacha),

- ten za 144 i trochę to - W zestawie znajduje się: Płyta DVD z Windowsem, Naklejka OEM z kluczem, Paragon lub faktura.

Jest tanio, bo to OEM'y. Warto wydać więcej i kupić system, który nie będzie niespodzianką z odzysku. Te w kopertach, to second hand.





#12

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Staniq, no ale OEM, z tego co pisał noxili też jest legalny, a to, że przypisany do jednego komputera to mi nie przeszkadza, bo i tak będę go miał tylko na jednym.

 

Że używka, to też mi nic nie szkodzi o ile będzie działało (a słyszę, że będzie) - teraz mam dwie nówki XP i oglądam je raz na kilka lat jak stawiam system od nowa.

 

Że nalepka to dobrze, bo se nalepię na pudło i jak ktoś przyjdzie do pracowni, to się nie będzie pluł (chociaż jak nie przyszedł od 15 lat, to się go raczej nie spodziewam).

Faktura się przyda, bo sobie to wrzucę w koszty ale jak mam za jeden system płacić cztery stówki, to wolę kupić dwa po 140 zet i będę miał też na drugi komputer, co też ma w sobie xpeka.

 

A dlaczego Professional, a nie Home?

No właśnie o to pytam, chociaż, jak czytałem zestawienie poszczególnych wersji link, to wygląda na to, że maksymalna pamięć fizyczna dla Home to 16GB, a dla Professional to 192 GB - rozumiem, że lepiej jest móc mieć więcej niż mniej tej pamięci?

 

A poza wszystkim ceny Home i Professional aż tak bardzo się nie różnią link.

No chyba, że nie rozmawiamy o kupnie na Allegro.





#13

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Inaczej, czy obrabiasz skomplikowaną grafikę np. do filmów, albo gier? Raczej nie, więc jestem przekonany, że 16 Giga RAM'u starczy aż nadto. No, chyba, że w przyszłości jakieś CAD'y będziesz używał. Zainwestuj w SSD, odczujesz zmianę prędkości.





#14

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@pishor

Co to za program, jeśli można wiedzieć?

#15

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do projektowania wnętrz.

 

Wymagania minimalne ma takie sobie:

 

- komputer klasy Pentium 4 (zalecany Pentium Core2Duo)
- 2 GB pamięci operacyjnej (zalecane min 4 GB)
- około 1 GB wolnego miejsca na dysku na instalację
- karta graficzna kompatybilna z DirectX 9.0

- system operacyjny:
        Windows 8 32/64bit PL
        Windows 7 32bit/64bit PL
        Windows Vista 32bit/64bit PL
- napęd DVD-ROM

 

ale wiem już że 4 GB RAM to za mało dla niego, a więcej w XP nie uzyskam.


Zainwestuj w SSD, odczujesz zmianę prędkości.

Jakiś konkretny masz na myśli?

Może bym się skusił skoro już system zmieniam.

 

 I tak jeszcze mi się napatoczyło - system w wersji ESD.

Podobno to jest legalne.

 

Taki artykuł trafiłem na ten temat

Nielegalny Windows, a jednak legalny…

 

Bo taki Win 7 Professional w wersji ESD kosztuje całkiem ciekawie link

A tu ciut droższy ale bez ograniczeń OEM link






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych