Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lodowe tsunami, lodowe kule, lodowe wulkany.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

TTT.
  • Postów: 101
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Lodowe tsunami, lodowe kule, lodowe wulkany.

 

 

Lodowe tsunami zrujnowało domy. Skąd się wzięło?

 

Nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami można spotkać zjawiska o których nawet nam się nie śniło. Współpraca wody, fal, mrozu i silnego wiatru tworzy lodowe wulkany, lodowe tsunami, a nawet wielkie lodowe kule. W jaki sposób powstają te fascynujące zjawiska?

 

lod2_01.jpg

 

Lodowe tsunami

 

Najpierw było słychać huk, jakby zbliżającego się tornada, a następnie domy położone na wybrzeżach jezior zostały dosłownie zmiażdżone przez zjawisko, które mieszkańcy nazwali "lodowym tsunami". Z powodu niskich temperatur panujących wiosną ubiegłego roku, północnoamerykańskie jeziora dłużej niż zwykle po sezonie zimowym pozostawały skute lodem.

Nadejście potężnego sztormu doprowadziło do powstania zjawiska, które okazało się niezwykle niszczycielskie. W miejscach, gdzie lód ustąpił, pojawiły się wysokie fale, które wraz ze sztormowym wiatrem zaczęły spychać masy lodu na brzegi jezior, gdzie znajdują się urokliwie położone domy.

 

 

Sielanka tamtejszych mieszkańców została przerwana przez ścianę lodu, która zmiotła z powierzchni ziemi kilkadziesiąt domów. Mieszkańcy, którym udało się w porę ewakuować, mówią o lodowym taranie, którego niczym nie dało się powstrzymać. Huk był zbliżony do tego, gdy przechodzi tornado, a zniszczenia przypominają na pierwszy rzut oka uderzenie tsunami.

 

Lodowe kule

 

Lodowe tsunami to nie jedyna atrakcja Wielkich Jezior. Zimą są nią również znacznych rozmiarów lodowe kule, które szczelnie pokrywają brzegi. Szczególnie upodobały sobie one jezioro Michigan. Jedne kule są mniejsze, inne większe, ale wszystkie idealnie okrągłe, jakby ktoś je wyszlifował.

 

kula2.png

 

Można odnieść wrażenie, że to olbrzymich rozmiarów grad, ale w rzeczywistości zjawisko to powstaje w innych warunkach i nie jest związane z chmurami burzowymi. Lodowe kule to efekt działalności porywistego wiatru, niskiej temperatury i wysokich fal.

 

ice-balls-1_01.jpg

 

Wówczas dochodzi do formowania się lodu brzegowego na jeziorze, a fale sztormowe nadają z biegiem czasu lodowym formacjom okrągłe kształty. Najbardziej okazałe kule ważą nawet 20 kilogramów, a więc przeszło 6 razy więcej niż kula do kręgli.

 

Lodowe wulkany

 

Jest jeszcze jedna osobliwość, która ciekawi spacerowiczów. Są nią lodowe wulkany, które tworzą się na brzegach jezior. Z biegiem czasu przyrastający lód, jest wyrzucany przez fale na brzegi. Jego podstawa pęka, przez co w jego głąb wdziera się morska woda. Przy silniejszym sfalowaniu, uderza ona w lód na tyle mocno, że woda tryska w górę, a następnie opadając zamarza.

Po pewnym czasie zaczyna się formować kopiec, który do złudzenia przypomina wulkan, z tym wyjątkiem, że jest on w całości uformowany z kry lodowej. Takie lodowe wulkany wyglądają bardzo malowniczo i nie jednego turystę zatrwożyły.

 

 

Mróz, fale i silny wiatr tworzą też najróżniejsze lodowe figury, zmieniając w nie np. elementy przystani i portów oraz latarnie morskie. Przy sprzyjającej aurze lodowe rzeźby potrafią swym pięknem zaprzeć dech w piersi.

 

lod_01.jpg

 

 

Źródło

 

big.png

 

 

Jeszcze kilka nagrań:

 

 

 

 

 

 


Użytkownik TTT edytował ten post 14.12.2015 - 23:13

  • 6

#2 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

To moje ulubione zjawisko naturalne. W Polsce oprócz powodzi i wiatrów nic nie ma. Oczywiście to dobrze żebym nie był źle zrozumiany, ale mieszkam 800m od plaży i bym sobie takie lodowe tsunami pooglądał. Chociaż Bałtyk tam zamarł parę razy, ale kiedy to było.


  • 1

#3

rain.
  • Postów: 57
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

lodowy wulkan to akurat nic nadzwyczajnego,na świecie jest sporo nadmorskich jaskiń zalewowych  które kończą się kominem.Efekt jest identyczny jak w przypadku tych "wulkanów" ale zamiast  lodu z powierzchni  leci tam woda z pianą :) Oczywiście muszą być dostatecznie wysokie fale


  • 0

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest jedna z rzeczy za które lubię zimę. Ilość form jakie może przybrać lód, szron i śnieg jest niesamowita.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych