Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fala pływowa zmyła turystów.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fala pływowa na rzece Qiantang.

 

Potężna, kilkumetrowa fala pływowa porwała turystów. Na filmie widać, że nikt nie miał szansy na ucieczkę.

Obserwowanie takich fal to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chinach. O zjawisku przed wiekami pisali poeci.

 

 

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w Chinach jest oglądanie fal pływowych na rzece Qiantang we wschodniej prowincji Zhejiang. Przypominają one tsunami. W październiku, a konkretnie 18 dnia 8 miesiąca księżycowego fale dochodzą tam do nawet 10 metrów, co daje spektakularny obraz.
Czasami zdarza się jednak, że potężne zjawisko uderza znienacka. Tak było 28 października, kiedy fala pływowa wtargnęła niepostrzeżenie, nie pozostawiając czasu na ucieczkę. Porwała kilkoro turystów, którzy miotani przez żywioł zostali ranni.

- Brzmiało to tak, jakby galopowało tysiące koni. To było na prawdę niesamowite - powiedział świadek zdarzenia.
Zarejestrował je jeden z odwiedzających zaporę i wrzucił do sieci. Meteorolodzy ocenili, że potężna fala pływowa była wynikiem największej bliskości Księżyca względem rzeki Quinatng od 413 dni

 

Sprzyjające warunki

 

Różne rodzaje tych fal widuje się na Qiantang Jiang: jedne powstają, gdy dwie fale, nadchodzące z innych kierunków, uderzają w wał rzeczny, a potem razem płyną do przodu. Inne tworzą się, gdy fale uderzające w brzeg rzeki zawracają, a płynąc "do tyłu" zachowują nawet po kilka metrów wysokości.
Fenomen bierze się z faktu, iż przednia krawędź nadchodzącego przypływu tworzy falę, która przemieszcza się rzeką w kierunku przeciwnym do jej prądu. By taka rzadko spotykana fala powstała, przypływ, zanim trafi do rzeki, musi przejść przez specyficzny "lejek" - np. z szerokiej zatoki do wąskiej rzeki. Tak właśnie dzieje się w przypadku fal pływowych w Qiantang. Sprzyja temu fakt, że koryto rzeki jest zdecydowanie szersze niż ujście do morza. Wyglądem przypomina ono butelkę zwróconą szyjką ku otwartym wodom.

 

 

 

źródło: http://tvnmeteo.tvn2...185893,1,0.html

 

 

 


  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych