Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym dla Polaków jest patriotyzm?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czym dla Polaków jest patriotyzm? (18 użytkowników oddało głos)

Czy słowo "patriotyzm" jest dla mnie ważne?

  1. TAK (11 głosów [61.11%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 61.11%

  2. NIE (7 głosów [38.89%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 38.89%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy słowo patriotyzm jest dla mnie ważne?

 

Flaga_Polski.jpg

 

Coraz więcej Polaków w dniu Narodowego Święta Niepodległości nosi wstążki z barwami narodowymi. Coraz chętniej dekorujemy flagami domy.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w środę w całej Polsce. Będą msze święte, koncerty, uroczyste marsze...

 

Co oznacza patriotyzm wg słownika?

Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne (partykularyzm) bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją.

Patriotyzm to postawa wyrażająca się w wypełnianiu podstawowych konstytucyjnych obowiązków obywatelskich, takich jak służba wojskowa i obrona ojczyzny, wierność dla kraju, troska o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym też płacenia podatków.

Patriotyzm łączy się z szacunkiem dla innych narodów. Rozróżnia się patriotyzm lokalny – miłość do stron rodzinnych, do miejsca urodzenia i wychowania, miejsca zamieszkania, oraz patriotyzm regionalny – przywiązanie do krainy, dzielnicy kraju. Wynaturzeniem patriotyzmu jest szowinizm.

 

A jak Wy rozumiecie to pojęcie? Czy jest dla Was ważne, stanowi jakąś część Waszego życia? Myślę, że odpowiedzi mogą się bardzo różnic ze względu na wiele czynników...


  • 0



#2

kurado.
  • Postów: 130
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę że dla wielu patriotyzm jest to coś co trzeba zrobić kilka razy w roku (jakaś szopka , burda) rano założyć koszule z symbolem przynależności i iść do pracy na czarno z myślą "**** podatki" ewentualnie coś ****** albo komuś
.


Patriotyzm przynajmniej mojej osobie kojarzy się raczej z niedziałaniem na niekorzyść państwa (obywateli, braci).
Płacenie podatków choć złodziejskich .
Warto też wspomnieć że nie obiecuje stawienia się na wypadek wojny bronić naszego kraju ,bo nie wiem co bym zrobił tak samo wielu "wojowników".
 
Dziękuję za upomnienie i poprawienie
 
wulgaryzmy.gif
 
Kronikarz

Użytkownik kurado edytował ten post 10.11.2015 - 15:32

  • -1

#3

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj strach przyznać się że jest się patriotą, od razu biorą cię za faszystowskiego neonaziste. Dzisiaj sprzedaje się to co popiera tęczową poprawnośc polityczną, patriotyzm stał się zacofaniem, bogobojnością i średniowieczem.
Mój pogląd na patriotyzm dobrze pokazuje ten film.

Użytkownik Sebastian. edytował ten post 10.11.2015 - 21:50

  • 4



#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj strach przyznać się że jest się patriotą, od razu biorą cię za faszystowskiego neonaziste.

Widzisz, to nie jest do końca tak jak piszesz.

A jeśli nawet trochę tak jest, to dziwisz się?

Jutro mamy święto odzyskania niepodległości. Wiesz, jak ono przebiegało w ostatnich latach i ile w nim było wspólnej radości z kolejnej rocznicy, a ile nienawiści jednych skierowanej przeciwko drugim - tym którzy myślą inaczej.

A na to jutrzejsze święto, niektórzy patrioci zapraszają innych patriotów takim plakatem (mam nadzieję, że wiesz o co chodzi i nie muszę wrzucać tego bardziej kolorowego oryginału?)

Załączone grafiki

  • Plakat-11-XI-wersjaFan.png

  • 0



#5

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A na to jutrzejsze święto, niektórzy patrioci zapraszają innych patriotów takim plakatem (mam nadzieję, że wiesz o co chodzi i nie muszę wrzucać tego bardziej kolorowego oryginału?)

 

W sumie jako motyw przewodni w sam raz.


  • 0



#6

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale co uważasz za motyw przewodni?

Zerżnięcie na żywca hitlerowskiego plakatu? (wprawdzie nie oni zerżnęli, a Konkwista 88 ale to nie zmienia sprawy).

Czy może użycie czcionki jednoznacznie kojarzącej się niemieckimi plakatami z czasów II WŚ (chodzi o ten tekst o Islamie)?

 

A tak poza wszystkim - jak można dziwić się, że patriotyzm niektórych kojarzony jest z neonazistowską symboliką czy faszyzmem, skoro przemyca się ją w takim kontekście (11 listopada) - i to w tak prymitywny sposób?

ech...

Nie chce mi się na ten temat gadać, bo przypominam sobie dyskusje z poprzednich lat - które na szczęście tylko czytałem tutaj.

Ciekawe, czy jutro też będzie podsumowanie marszu i licytowanie się "na patriotyzm".

 

edit:

Widzę, że pierwszy patriota już zareagował - przewidywalne do bólu.


Użytkownik pishor edytował ten post 10.11.2015 - 22:48

  • 1



#7

dex777.
  • Postów: 22
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie jestem Polakiem, tu się tylko urodziłem
A że mówię tym językiem to kwestia wychowania
Świat i ziemia to ojczyzna bez nakazów w formie granic
Jakikolwiek patriotyzm to zawracanie głowy

 

Ojczyzna jest tam gdzie po prostu będzie dobrze
Tak powiedział Cyceron i ja chyba mu uwierzę
Ile urojonych zboczeń niosą wszelkie formy prawne
Hymny, flagi, instytucje, deklaracje bez znaczenia

 


  • 0

#8

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wypowiem się, bo spodziewam się dziś podobnego scenariusza jak co roku, mianowicie:

 

1) Cytując pewnego znanego polityka "polskość to nienormalność" i jego przynaleźność poglądowo-partyjną zadajmy sobie pytanie - komu nie jest na rękę słowo patriotyzm? Kto od lat tworzy obraz patrioty - nazisty? Nie chcę tu wchodzić w politykę, ale inaczej się nie da. Media głównego ścieku - kontrolowane przez wiadomo kogo stworzyły obraz wojennej zadymy, a ludzi, którzy idą pokazać, że są Polakami nazwano faszystami.

 

2) Byłem raz na marszu i wiecie co? Niepotrzebnie zabrałem ze sobą tą bazookę i pakiet granatów. Niepotrzebnie, bo okazało się, że nie ma tam żadnej wojny, a wręcz przeciwnie - panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Marszowali Polacy, wszyscy obok siebie, bez spięć i incydentów. Atmosfera wspaniała. Za to po powrocie do domu odpaliłem z ciekawości media głównego ścieku i szok - w mediach pokazują krajobraz z jakiejś wojny domowej. Pierwsza myśl - to chyba nie z Polski relacja. A jednak. Tak się pięknie manipuluje ludźmi.

 

3) W USA dzisiaj Veterans Day. Tam jak ktoś flagi nie wywiesi to wytkną go palcami, zupełnie odwrotnie niż w Polsce.

Ale co się dziwić, wszak bycie Polakiem to dla coniektórych nienormalność...


  • 8



#9

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W sumie nie jestem jakimś wielkim patriotą, ale fajnie, że jest tylu ludzi, którzy idą na ten marsz. Mam tylko nadzieje, że nie jest to na pokaz i nie po to, by wszczynać wojny, a że naprawdę kochają ten kraj. Hasło przewodnie "precz z islamem" jak najbardziej trafne. Również jestem za tym, by Polska była polska, a nie kolorowa.

Jestem dumny ze swojej narodowości i ze swojego języka, nigdy nie opuściłem kraju i mam nadzieje, że nigdy nie będę musiał tego zrobić. I wierze też, że Ci wszyscy ludzie(w tym ja również też) nigdy nie dopuszczą do zniszczenia swojego państwa, swojej tradycji, kultury, swojej tożsamości..tak jak to zrobili Szwedzi, Francuzi czy inne kraje zachodu.


  • 8



#10

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taka mała ciekawostka:

Jak ktoś będzie sobie chciał zobaczyć stream z marszu na żywo i skonfrontować to z obrazem z tefałenów to tutaj będzie od 14:00 przekaz live:

http://marszonline.pl/


  • 1



#11

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Udawany patriotyzm prezentuje znaczna część tych ludzi co idą w takich marszach.
Ja tam nie czuję się jakimś wielkim patriotą na żadnych marszu tego typu nie byłem i nie czuję takiej potrzeby. We wojsku też nie byłem i się z tego cieszę.
  • 0



#12

Relaksacyjnie.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Udawany patriotyzm prezentuje znaczna część tych ludzi co idą w takich marszach.
Ja tam nie czuję się jakimś wielkim patriotą na żadnych marszu tego typu nie byłem i nie czuję takiej potrzeby. We wojsku też nie byłem i się z tego cieszę.

Tak, znaczna część również jedzie niekiedy setki kilometrów, aby wziąć udział w marszu w gronie osób, których nie zna... Zbytnio generalizujesz.

 

W marszu również nigdy nie brałem udziału, myślę jednak, że ogrywa on "jakąś" rolę w świadomości zwłaszcza młodych polaków, mogą oni w ten wyjątkowy dzień zamanifestować swoje przywiązanie do Polski.

Abstrahując już od marszu i udawaniu patriotyzmu, moim zdaniem prawdziwy patriotyzm każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu oddaje dla ojczyzny codziennie. Aby już nie podawać zbędnych przykładów zacytuję tu Mackiewicza.

 

,,W samym uczuciu patriotycznym widzimy dwa momenty, które nazwiemy patriotyzmem podświadomym i świadomym. Patriotyzm podświadomy to suma wszystkich uczuć, istniejących w człowieku niezależnie od dydaktyki społecznej. Składa się na to:

 

Przywiązanie do rodzinnej gleby, do otaczającego od dzieciństwa krajobrazu, do charakteru okolicy, do lasów i jezior, czy gór i rzek, do klimatu wreszcie.

Przywiązanie do otaczającego środowiska, do ludzi mówiących tym a nie innym dialektem, do takich a nie innych obyczajów i form.

 

Przyzwyczajenie do stosunków, do porządków, do pojęć prawnych i zapatrywań społecznych.

Przywiązanie do wszystkiego co nosi cechę swojskości.

 

Przywiązanie do języka ojczystego."


  • 0

#13

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawość jest również istotnym czynnikiem. Na marszu nigdy nie byłem, ale chciałbym tam być z czystej ciekawości, chciałbym wyrobić sobie swoje własne zdanie na ten temat i porównać z tym co faszerują nasz media.

Patriotą jest się na codzień a nie tylko w jednym dniu w roku.

 

Patriotyzm to szacunek do historii a przedewszystkim kultury swojego kraju.


  • 1

#14

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Patriotyzm kojarzy się z nacjonalizmem bo tacy właśnie ludzie wzięli się za jego propagowanie. Co z tego że na marszu jest spokojnie i atmosfera jest świetna (oprócz miejsc gdzie są zadymiarze)? Liczy się podtekst tworzony przez organizatorów, a on jest jednoznaczny chociażby widać to w tym nieszczęsnym plakacie. 

Za propagowanie marszu biorą się neonaziści i czuć to w wielu przesłankach.

 

 

Kto od lat tworzy obraz patrioty - nazisty?

 

Patrioci naziści zadymiarze.  :szczerb:


  • 0



#15

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Marsz Niepodległości to jedna z nielicznych okazji, kiedy duża liczba obywateli może przedstawić swoje zdanie nt. pewnych ważnych spraw. Dzisiaj jest to islam i "wielka emigracja" kolorowych do Europy. Przedstawiają oni sobą bardzo negatywny obraz, więc nikogo nie powinno dziwić, że islam może być hasłem przewodnim marszu.

 

W tamtym roku jak dobrze pamiętam było bardziej antyunijnie i antyrosyjsko.

 

Generalizowanie i nazywanie kilkuset tysięcy (czy nawet milionów) osób biorących udział w marszu chuliganami i zadymiarzami, z powodu kilkudziesięciu pijanych kretynów? To żart.


Użytkownik NexaT edytował ten post 11.11.2015 - 17:39

  • 4


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych