Skocz do zawartości


Zdjęcie

Silne wstrząsy mogą nawiedzić południe Polski. Dlaczego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Eksperci z Głównego Instytutu Górnictwa ostrzegają, że mieszkańcy zachodniej części Małopolski oraz Górnego Śląska powinni się liczyć z kolejnymi, silnymi trzęsieniami ziemi, ponieważ w kopalni Janina górnicy naruszyli niebezpieczny uskok tektoniczny.

 

Największą liczbę wstrząsów ziemi w naszym kraju notuje się w województwach południowych. Nie są to jednak naturalne trzęsienia ziemi, lecz wywołuje je działalność górnicza. To właśnie dlatego co jakiś czas miasta na Śląsku czy w Małopolsce nawiedzają wstrząsy, z powodu których potrafią pękać mury, drżeć szyby w oknach, kołysać się żyrandole czy spadać ze ścian obrazki i przesuwać się meble.

 

Niektóre wstrząsy są na tyle dotkliwe, że konieczne bywają ewakuacje. Tak właśnie było 30 września, gdy wstrząs o sile M3.7 nawiedził zachodnie krańce Małopolski. Mieszkańcy Libiąża, Oświęcimia, Chrzanowa, Bierunia, Trzebini czy Sosnowca zgłaszali, że było to największe trzęsienie na tle wielu ostatnich lat.

 

abnprs.jpg

fot. domena publiczna

 

Z trzech domów w Żarkach w powiecie chrzanowskim, mieszkańcy musieli się wyprowadzić, ze względu na uszkodzenia budynków. Podczas obu wstrząsów nie ucierpiał pod ziemią żaden górnik, ale na wszelki wypadek prace wydobywcze wstrzymano.

 

116hox5.jpg

Wstrząs z 30 września 2015 odnotowany w obserwatorium w Ojcowie w Małopolsce. Dane: IGF.

 

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Janina w Libiążu. Kolejny wstrząs o podobnej sile nawiedził tą samą okolicę 20 października. Eksperci z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzili badania, których wynik okazał się bardzo niepokojący.

 

Okazuje się, że poza naprężeniami eksploatacyjnymi, doszło również do naturalnych naprężeń w strefie uskoku tektonicznego. Naprężenia te są co jakiś czas uwalniane podczas prac górniczych, co objawia się właśnie w postaci wstrząsów. Aby sytuacja się nie powtarzała, wstrzymano wszelkie prace w ścianie, gdzie doszło do trzęsienia.

 

Niektórzy eksperci zauważają, że już pierwszy wstrząs powinien być ostrzeżeniem, że w tym miejscu nie należy fedrować. Zbagatelizowanie tego skończyło się kolejnym wstrząsem. Nie można przewidzieć ile jeszcze wstrząsów może wystąpić.

 

Naukowcy ostrzegają, że może do nich dojść w każdej chwili i mogą być one równie silne, co poprzednio. Sytuacja wróci do normy, gdy naprężenia w skałach zmniejszą się lub całkowicie ustaną, co może potrwać tygodnie lub miesiące.

 

http://www.twojapogo...polski-dlaczego


  • 5



#2

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powiedziano nam, że prace w tym rejonie zostały wstrzymane przynajmniej do czasu wydania ekspertyz:

 

- Nim wydobycie ze ściany 729 w pokładzie 207 na poziomie 500 metrów zostanie wznowione, muszą być spełnione trzy warunki - poinformowała w czwartek Zofia Mrożek z Tauron Wydobycie.

Po pierwsze winna zostać opracowana prognoza drgań gruntu uwzględniająca energię wstrząsów górniczych.

Po drugie dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego oczekuje inwentaryzacji obiektów budowalnych. Ma ona ocenić odporność domostw na wpływy statyczne i dynamiczne, wynikające z prognozowanych deformacji terenu oraz drgań gruntu.

Po trzecie opinię w zakresie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 207 musi wydać komisja ds. ochrony powierzchni. Winna ona uwzględnić zakres i sposób profilaktyki budowlanej związanej ze wstrząsami.

Przypomnijmy, że od 30 września do 20 października doszło do trzech silnych wstrząsów w Małopolsce zachodniej. Były one spowodowane wydobyciem węgla w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu.

http://przelom.pl/17...a-fedrowac.html

 

A felerny punkt w ostatnim czasie wywołał już 5 wstrząsów: 18 września (2.9, odczuwalny), 30 września (3.8, uszkodzone budynki), 6 października (2.5), 10 października (3.1, mocno odzuwalny) i 20 października (3.7, uszkodzone budynki).

http://www.grss.gig.eu/pl/last-months/


  • 4



#3

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tąpnięcia, to taki "urok" terenów kopalnianych. Znam to, pochodzę z Dolnego Śląska - kopalnie miedzi.







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych