Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grimoire - co sądzicie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Scypion.
  • Postów: 38
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć wszystkim!
Udało mi się dzisiaj przypomnieć hasło na forum więc z tejże okazji rozpocznę nowy wątek, a co tam.
Chciałbym spytać się użytkowników co sądzą o tytułowych Grimoire. Ostatnio z ciekawości nabyłem Grand Grimoire - Czerwony Smok i śmiało mogę powiedzieć, że jest to mega dziwna książka (klasyfikuję ją jako drugą w moim rankingu książek do ogarnięcia zaraz po "Tako rzecze Zaratustra" - niemniej troszkę inna dziedzina). Zastanawiam się również nad poczytaniem innych tego typu "ksiąg". M.in myślałem nad Mniejszym kluczem Salomona. 
Mam do Was kilka pytań: 

Co sądzicie o wiarygodności danych ksiąg? Czy są to faktycznie słowo w słowo przetłumaczone księgi ze starych czasów? (Grand Gimoire datowany jest przez niektórych na XVI wiek)?

Czy mieliście styczność z Grimoire'arami? Jeśli tak to jakimi?

I ostatnie, czy przede wszystkim wierzycie w tego typu "księgi". Ja sam podchodzę do tego bardzo sceptycznie i z chęcią poznałbym zdanie innych. Dla mnie to totalnie coś nowego.

 

 


  • 0

#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Masz to po polsku? Nie słyszałem o tym wcześniej. W necie czytam, że jest tam coś o wzywaniu demonów. Średniowieczne gusła.
  • 0



#3

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli takie księgi miałyby naprawdę jakąś moc sprawczą to Harry Potter nie byłby sagą fantasy tylko opartą na faktach :) 


  • 0



#4

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co do oryginalność, spora część z nich rzeczywiście pochodzi z XV-XVII wieku, jednak czy wiedza w nich zawarta jest rzeczywiście starożytna to inna sprawa. Autorzy często opierają się na dziełach starożytnych (jak Sennik Egipski, Corpus Hermetcum, czy Księga Tajemnic Henocha), ale zwykle to oparcie jest raczej niewielkie. Co do Czerwonego Smoka, to był on wydany we Francji z innym księgami w cyklu zwanym Księgi które przynoszą strach

Większy Klucz Salomona datuje się na około XII w. miał być napisany przez samego króla Salomona, ale jakoś nigdy nie znaleziono nic sprzed średniowiecza, poza tym widać tam wyraźne wpływy kabalistyczne, a kabały nie było za czasów Salomona (jej powstanie datuje się różnie, niektórzy twierdzą że jej początek to I w.p.n.e. a inni uznają, że dopiero XI-XII w.n.e.). Lemegeton (czy jak wolisz Mniejszy Klucz Salomona) to dzieło dość nowe i na pewno nie jest oryginalnym tekstem starożytnym wskazują na to nazwy, funkcję, czy tytuły demonów, oraz modlitwy do Jezusa, czy Trójcy św. (najprawdopodobniej dzieło napisane pod wpływem Większego Klucza Salomona).

Z dostępnych ksiąg którym mamy wiadomych autorów są na pewno dzieła Paracelsus'a (ale chyba nie były tłumaczone i nie wiem czy można je gdzieś znaleźć), na pewno dostępne są (nawet w polskim tłumaczeniu) dzieła Agrippy von Nettesheim. Najłatwiej natomiast znaleźć dzieła Elifasa Leviego (stworzył własną wersje Kluczy Salomona i Nykthemeron'u), Papusa, Artura White Księga czarnej magii i paktów i oczywiście Crowley'a.
Osobiście jakoś niespecjalnie wierzę w ich działanie, ale patrząc jak skomplikowane jest większość rytuałów i ile trzeba przygotowań do nich nigdy nie chciało mi się sprawdzać.


  • 0

#5

Profesor Proton.
  • Postów: 140
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Księgi przecudnej urody, lecz to zwodnicze piękno skutecznie maskuje ukryte zło, pogańskie wierzenia i opisy wyimaginowanych person.

Grand Grimoire to księga poświęcona czarnej magii, zawiera rzekomo instrukcje, jak przywołać Lucyfera, co w ostateczności prowadzi do paktu z diabłem.
Autorze posta, pytasz o wiarygodność tych ksiąg. Cytuję:Czy są to faktycznie słowo w słowo przetłumaczone księgi ze starych czasów? (Grand Gimoire datowany jest przez niektórych na XVI wiek)?

Do dziś są spory o datę, jednak najprawdopodobniej Grand Grimoire napisano na początku dziewiętnastego wieku. Podobno zdradza to styl pisania, słownictwo itp., które przypisuje się niejakiemu Antonio Venitiana del Rabina. Czy zebrał informacje z oryginalnych pism króla Salomona? Nie wiadomo.
Według mnie zawsze gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Książka, by się sprzedała, musi mieć w sobie coś wyjątkowego. Tylko, że akurat w tym wypadku brak autora, który zebrał by honorarium za księgi, więc jestem w kropce.

Scypion - twoje pytanie, czy wierzę w tego typu księgi... odpowiem w ten sposób: kiedyś wierzyłem w biblię, że pochodzi od samego stwórcy itp. Niestety, jak już na samym początku w Księdze Rodzaju widzę kiks, że Ziemia powstała prędzej od Słońca to mam powód by być sceptycznym.
Tak samo podchodzę i do Grand Grimoire. Niby zawiera instrukcje dotyczące przywołania demona i opisuje jak zmusić owego demona by wykonywał nasze rozkazy. Tu powtórzę pytanie forumowicza Wszystko: Czy masz tą księgę w polskim języku? Też bym chętnie poczytał ze względów eksperymentalnych by udowodnić lub obalić ,,prawdziwość" słów w niej zawartych.

Gdyby opisy i instrukcje księgi okazały się prawdą, wiesz jaki to skarb by był i jak by się dzięki niej można było ustawić do końca życia? Jeżeli tak - poproszę tą księgę ,,na wczoraj":) I tym żartobliwym tonem chciałbym zakończyć wypowiedż, sugerując, że nie traktuję Grand Grimoire poważnie.


  • 0

#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Tylko, że akurat w tym wypadku brak autora, który zebrał by honorarium za księgi, więc jestem w kropce.

  Za to jest wydawca który w takim wypadku zgarnia cały zysk(pomniejszony o marże pośredników).


  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Samo określenie Grimoire dotyczyło kiedyś ksiąg pozbieranych z różnych luźnych tekstów, coś w rodzaju wydrukowanego silva rerum, z poradami jak odstraszyć karaluchy, przeganiać czarownice i nabłyszczać buty.


  • 0



#8

Scypion.
  • Postów: 38
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Wszystko
Tak, mam książkę po polsku. Zdecydowałem się kupić bo wyczytałem, że praktycznie nie do dostania.

 

Co do Grand Grimoire - jest tam opisane nie tyle przyzywanie samego Lucyfera, co jego Ministra, jeżeli można to dosłownie przetłumaczyć. Sama księga - dziwna. Są różne "zaklęcia" czy też rytuały które wymagają złożenia ofiar ze zwierząt czy ludzkiego tłuszczu. Przy okazji dla osób które chciałyby faktycznie coś takiego robić - nie róbcie sobie nadziei. Szanse na to, że wykonacie coś takiego są praktycznie zerowe (skąd wziąć np. małego wilka prawiczka albo ludzki tłuszcz?) no chyba, że jesteście w stanie dla jakiejś książki zabić zwierzę albo i człowieka.

Co do datowania Grand Grimoire - jestem raczej pewny, że to XIX wiek. Dosyć współczesne słownictwo i styl pisania. W porównaniu do książek z XV/XVI wieku które miałem przyjemność czytać - tutaj składnia jest dużo bliższa współczesności. W dodatku jestem pewien, że i tak została część rzeczy pominięta albo ocenzurowana. 
W każdym bądź razie, zachowam sobie to coś na pamiątkę. Może za 20 lat będzie warte krocie :D


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych