Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA ogłasza. Na Marsie płynie woda. Okresowo.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nic_nie_wiedzący.
  • Postów: 33
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na powierzchni Marsa płynie, choć okresowo, woda. Mimo potężnego mrozu panującego na planecie udaje jej się utrzymać stan ciekły i kształtować powierzchnię

Udało się potwierdzić to, o co spierano się od wielu lat - dziwne ślady odnajdywane na stokach kraterów faktycznie tworzone są przez płynącą wodę. I to wodę, która pojawia się tam nadal, choć jeszcze niedawno sądzono, że powierzchnia Czerwonej Planety jest kompletnie sucha.
Woda odkryta z orbity

Te rewelacja NASA ogłosiła na specjalnie zwołanej konferencji, podczas której zaprezentowano wyniki badań prowadzonych przy pomocy HiRISE czyli Naukowego Eksperymentu Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości. To narzędzie znajdujące się na pokładzie amerykańskiej sondy Mars Reconnaissance Orbiter od 2006 roku znajdującej się na orbicie Marsa. To bardzo precyzyjny teleskop, który dostarcza zdjęć powierzchni z dokładnością sięgającą 1 metra na piksel.

Jak to możliwe, że na Marsie, gdzie średnia temperatura wynosi -63 stopnie Celsjusza, płynąć może woda? Zdaniem badaczy tajemnica kryje się w wysokim zasoleniu i silnym nasłonecznieniu. Dodatki soli mogą bardzo obniżać temperaturę zamarzania wody - to zjawisko wykorzystuje się przy rozmrażaniu zimą ulic. Zdaniem badaczy domieszki znajdujące się w marsjańskiej wodzie powodują, że zamarza ona dopiero przy około - 80 st. Celsjusza.
Płyną latem strumienie

Woda pojawia się nie w postaci rzek czy jezior, ale wąskich strumieni spływających po nasłonecznionych stokach kraterów. Pozostawiają one charakterystyczne smugi, które obserwować można z orbity. To zjawisko obserwujemy od dawna, jednak przez lata nie potrafiliśmy zdobyć dowodów na to, że powoduje je płynąca woda. Wiadomo było, że coś dzieje się na naszych oczach - struktury pojawiały się i zmieniały w czasie marsjańskiego lata. Powstało wiele teorii tłumaczących to zjawisko, mówiono o obsypywaniu się drobnego pyłu, o okresowym rozmrażaniu pokładów dwutlenku węgla.

Teraz jednak naukowcy mówią, że zdobyli twarde dowody. Na razie nie widzieli jeszcze strug płynącej wody, ale znaleźli sól, która może obniżać temperaturę zamarzania. Jednak ważniejszym odkryciem jest przeprowadzona z orbity przy pomocy spektrometrów analiza, która pokazała, że w kryształach soli pojawia się okresowo woda. To nawilżanie jest wykrywalne podczas analizy chemicznej i stanowi wystarczający dowód tego, że smugi powstały dzięki płynącej współcześnie wodzie.
Woda przyda się astronautom

Obecność wody na Marsie podsyca nadzieje na odkrycie tam życia. Choć brzmi to fantastycznie, znamy organizmy, które mogłyby poradzić sobie w tak ekstremalnych warunkach. Ale nawet odsuwając takie dywagacje, ta informacja jest bardzo ważna dla przyszłej eksploracji Marsa. Oznacza bowiem, że w niektórych rejonach planety wody musi być więcej, niż dotąd sądzono. Dotychczasowe szacunki mówiły o około 2-procentowej zawartości wody w gruncie. Być może jednak w niektórych obszarach, takich jak stoki kraterów, wody jest znacznie więcej. A to oznacza, że można ją stamtąd pozyskać i po odsoleniu wykorzystać podczas załogowych badań Marsa. NASA zapowiada, że pierwsza misja marsjańska, w której wezmą udział ludzie odbędzie się w latach 30. XXI wieku.

 

http://technologie.g...ie-woda.html#MT


  • 4

#2 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Czyli czekamy na kolejne rewelacje co takiego w tej wodzie się znajduje.


  • 0

#3

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli czekamy na kolejne rewelacje co takiego w tej wodzie się znajduje.

 

Obawiam się, że niestety niewiele. Głównym problemem dla marsjańskiego życia nie jest jak dla mnie brak wody, bardzo niskie temperatury czy skrajnie rozrzedzona atmosfera, a brak magnetosfery a co za tym idzie - codzienne bombardowanie powierzchni przez promieniowanie słoneczne.

Ciężko mi sobie wyobrazić marsjańskie życie - jeżeli już miałbym dywagować, to myślę, że byłyby to niewielkie organizmy o bardzo wydłużonym cyklu życiowym z dobrze rozwiniętą diapauzą. Na powierzchni pojawiałyby się pewnie tylko spory lub podobne formy przetrwalnikowe, a reszta cyklu mogłaby zachodzić np. po wmyciu tych form głębiej pod powierzchnię, co zapewniałoby im jakąś ochronę przed promieniowaniem.

Jeżeli zaś faktycznie istnieją tam formy życia, którym takie dawki wiatru słonecznego nie straszne (pomijając już resztę ekstremalnych warunków) to czapki z głów :)


  • 0



#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Prawdę mówiąc z lekkim dystansem należy podejść do mojej wypowiedzi. Trzeba zacząć od tego, że nie mamy sprzętu, który mógłby w 100% potwierdzić czy istnieje/istniało tam życie czy nie. Jeśli jednak coś miało by się tam znajdować to jakiegoś rodzaju pozostałości po życiu sprzed milionów lat. A to też by nam coś mogło powiedzieć... gdyby istniało.
  • 0

#5

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zamieszczam kolejny artykuł o wodzie na Marsie /zdjęcia i animacja/ :

 

 Do tej pory wydawało się, że płynna woda na Marsie występowała miliony lat temu. Nic bardziej mylnego. NASA ujawniła właśnie, że rzeki pełne słonej wody wciąż płyną i to w aż czterech miejscach Czerwonej Planety. Czy to oznacza, że może tam istnieć życie?

 

2gtbtd3.jpg

Tak wyglądają wypełniające się płynną wodą koryta rzeczne na Marsie. Fot. NASA.

 

Na konferencję prasową, która enigmatycznie została zapowiedziana przez NASA, jako ta, która ma rozwiązać odwieczną zagadkę Marsa, czekał cały świat naukowy. Punktualnie o godzinie 17:30 naukowcy pokazali nam animację zdjęć satelitarnych Czerwonej Planety, na których widoczne są wypełniające się płynną wodą koryta rzeczne.

 

To jedno z czterech miejsc na Marsie, gdzie sezonowo pojawiają się rzeki płynnej wody. Naukowcy dokonali tego odkrycia za pomocą zdjęć satelitarnych z sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Od 2005 roku za pomocą georadaru bada ona zamarzniętą wodę pod marsjańskim gruntem oraz analizuje minerały występujące na powierzchni tej skalistej planety.

 

b5lic8.jpg

Krater Hale. Brązowe smugi w lewej górnej części zdjęcia to strumienie płynnej wody. Fot. NASA.

 

Koryta rzeczne w kraterze Hale są widoczne w lewej górnej części powyższego zdjęcia i wypełniają się wodą spływającą z gór w kierunku północno-zachodnim. Przypomina to nieco deltę rzeki Okawango, która zanika gdzieś pośród afrykańskiej pustyni Kalahari.

 

141nz2f.jpg

Krater Hale. Strumienie opadające w dół to koryta rzeczne. Fot. NASA.

 

To jednak nie wszystko, ponieważ obecność płynnej wody może pociągnąć za sobą kolejne przełomowe odkrycie. Woda jest bowiem podstawą życia na naszej planecie. Czy podobnie jest też na Marsie? To pytanie od zawsze spędzało sen z powiek badaczom.

 

ek3w4m.jpg

Krater Garni. Czarne smugi w dolnej części zdjęcia to strumienie płynnej wody. Fot. NASA.

 

Niezwykle ważnego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizońskiego w Tucson. W 2011 roku dostrzegli oni na zdjęciach satelitarnych smugi opadające z górskich stoków na dystansie setek metrów m.in. we wnętrzach kraterów Hale, Garni i Horowitza. Postanowili zbadać je i okazało się, że zawierają nadchloran magnezu, chloran magnezu i nadchloran sodu. Aż 4 lata trwała żmudna, ale fascynująca analiza danych.

 

20p7f3d.jpg

Krater Horowitza. Ciemne smugi w głębi zdjęcia to strumienie płynnej wody. Fot. NASA.

 

Wiemy, że smugi pojawiają się w ciepłej porze roku, gdy zamarznięta woda zaczyna roztapiać się i spływa w doliny. W chłodnej porze roku proces ten ustaje. Co więcej, słona woda w postaci lodu roztapia się szybciej niż woda o normalnym stopniu zasolenia, przy czym trudniej też zamarza.

 

 

W marsjańskich solankach może więc znajdować się dotąd nieodkryte życie pozaziemskie. Pozostaje nam poczekać na kolejne analizy satelitarne i pierwsze dane z próbników, które być może w przyszłości zostaną wysłane w ten niezwykle interesujący zakątek Marsa. Z całą pewnością płynna woda pomoże ludzkości w kolonizacji tej planety.

 

Źródło: [TwojaPogoda.pl]


  • 4



#6

JGK.

    Libertarianin

  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czysta woda na Marsie zamarza w temperaturze 0 stopni Celcjusza ale paruje w zaledwie 10 stopniach ze względu na znikomą atmosferę Marsa. Ta "słona woda" ,którą NASA odkryła zamarza dopiero w -70 stopniach Celcjusza ,a paruję w 24 stopniach. Dlatego właśnie może istnieć tam w stanie płynnym.
  • 0

#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niestety we wszystkim najbardziej przeszkadzają chlorany i nadchlorany, będące silnymi utleniaczami materii organicznej. No chyba że weźmiemy pod uwagę bakterie używające właśnie nadchloranów w metabolizmie, można coś takiego sobie wyobrazić.

 

Ciekła woda o mniejszym poziomie zasolenia może występować w glebie w warstwie ogrzewanej latem, bowiem pewna warstwa ziemi działa dodatkowym ciśnieniem, zapobiegając wrzeniu;. Można tego oczekiwać zwłaszcza w okolicach marsjańskich lodowców całkowicie przysypanych piaskiem, jakie nie tak dawno odkryto. Teoretycznie ciśnienie umożliwiające istnienie ciekłej wody bez wrzenia możliwe jest na dnie największej depresji na Marsie Hellas Planitia.


  • 0



#8 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Pytanie czy mogą istnieć organizmy, które dałyby radę przystosować się do życia w takiej wodzie jaka występuje na Marsie. Na to pytanie będziemy jeszcze długo odpowiadać gdyż na pewno nie mamy obecnie sprzętu na Czerwonej Planecie, który byłby w stanie badać na tyle dokładnie aby wykrywać mikroorganizmy. Podejrzewam, że taki zwyczajny łazik z trudem wykrywałby obiekty wielkości insektów, jeśli w ogóle.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych