Skocz do zawartości


Łazik Opportunity przygotowuje się do marsjańskiej zimy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Spośród wszystkich planet w Układzie Słonecznym, pory roku na Marsie są najbardziej podobne do ziemskich, a to ze względu na podobne nachylenie osi obrotu obydwu planet do płaszczyzny orbity. Łazik Opportunity jest przygotowywany do działania w warunkach marsjańskiej zimy, która może być doskonałą okazją do bliższego poznania Czerwonej Planety.

 


 opportunitym.jpg 

foto / NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State University

Obrazek powyżej prezentuje widoczny kontrast kolorów i tekstur miejsca znanego jako "Hinners Point" w regionie "Marathon Valley". Obraz złożony z sześciu klatek zrobiony został za pomocą kamery panoramicznej (Pancam) 14 Września 2015 roku podczas 4108 dnia misji łazika MER-B na Marsie. Nowa pora roku, która zadzieje się na Czerwonej Planecie będzie doskonałą okazją do jeszcze bliższego poznania geologii planety oraz zjawisk naturalnych, które na niej zachodzą.

 

NASA's Mars Exploration Rover Opportunity kontynuuje swoją podróż po Marsie, obecnie znajduje się w regionie nazwanym Marathon Valley (pol. Dolina Maratonu), a konkretniej w miejscu nazwanym Hinners Point, które znajduje się na północnej krawędzi Marathon Valley. Załoga złożona z naukowców NASA odpowiadająca za tę misję ma zamiar zbadać min. kontekst odsłonięcia oznaczonych minerałów ilastych co dało by kilka znaczących odpowiedzi w kwestii dalszego badania geologii tej planety i nadchodząca zima marsjańska jest do tego doskonałą okazją. Zmieniające się warunki zawsze stanowią możliwość dokonania dodatkowych odkryć, których nie można by się spodziewać w żadnym innym czasie.

 

Pozycja łazika w sektorze Doliny Maratonu znajduje się stosunkowo nie daleko Krateru Endeavour, do którego Opportunity dotarł w roku 2011 po przebadaniu odsłonięć warstw geologicznych w mniejszych kraterach. Od końca Czerwca br. łazik badał formacje skalne zachodniej części tego regionu prowadząc zarazem szczegółowe rozpoznanie okolicy.

 

Zespół naukowców od tej pory będzie kierował łazikiem w taki sposób aby wykorzystać jak najlepszą pozycję Słońca co ma gwarantować wydłużoną żywotność łazika. Opportunity będzie przemieszczał się w kierunku półkuli południowej z uwagi na to, że Słońce podczas Jesieni i Zimy będzie znajdować się po północnej stronie, jest to więc logiczne i rozsądne rozwiązanie. Co ciekawe, warto wspomnieć o tym, że wiry Marsjańskiego pyłu oraz wiatr sporadycznie oczyszczały panele słoneczne łazika co okazało się nader pomocne. Być może będzie można liczyć na podobne zjawiska także podczas innych pór roku.

 

Oczekujemy, że Opportunity pozostanie mobilny podczas trwania Zimy na Marsie.

- powiedział John Callas z NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California.

Przez następne miesięcy będziemy mieli do wykonania bardzo wiele pracy w dolinie Marathon. Podczas Zimy łazik będzie prowadził dalsze badania po południowej stronie tego regionu. Po odejściu zimy powrócimy do wcześniejszej pozycji aby móc zbadać próbki gruntu oraz minerałów ilastych.

- dodał Ray Arvidson, Washington University in St. Louis.

 

W dużym skrócie, minerały ilaste to minerały o chemicznym składzie uwodnionych glinokrzemianów Al, Mg i Fe i charakterystycznej, warstwowej budowie krystalicznej. Stanowią główny składnik skał ilastych: iłów, iłowców, łupków ilastych, glin, zwietrzelin oraz gleb. Są bardzo rozpowszechnione i mogą także wchodzić w skład takich skał osadowych jak: margle, mułowce, piaskowce, wapienie.

 

Krater Endeavour to krater znajdujący się na płaskim, pozbawionym formacji skalistych terenie, znanym jako Meridiani Planum. Ten obszar dostarczył dowodów, że dawniej była tu woda o mniejszej kwasowości niż wewnątrz krateru Orzeł, gdzie łazik wylądował. Także w tym regionie pobity został rekord odległości przejechany poza Ziemią (w 2014 roku wynosił 40,25km).

 

Dalsze badania prowadzone przez Opportunity powinny dostarczyć kolejnych nowinek na temat Marsa. W najbliższych miesiącach spokojnie możemy oczekiwać na publikacje ze strony NASA.

 

 

Tłumaczenie własne.

 

 

Autor: NASA

Źródło: Phys.org, Wikipedia

Nohat-wiki-logo.png      tumblr_m2jdriqdbG1qer872.gif


Użytkownik critter edytował ten post 21.06.2016 - 11:00

  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych