Skocz do zawartości


Zdjęcie

Efekt Mandeli - Równoległa rzeczywistość istnieje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#31

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie tylko o podobieństwo w nazwie ale i o luki w pamięci.

Ale akurat w tym przypadku, są to dwa równorzędne (no prawie) produkty, służące do tego samego celu, o minimalnie różnej nazwie, funkcjonujące równolegle w jednej rzeczywistości.

 

 

Jeszcze jeden przykład, czy po środku stołu nie powinien stać święty Graal?

 

Akurat fresk Leonarda malowany był według Ewangelii św.Jana, w której to ewangelii, ustanawianie Eucharystii nie zostało opisane.

Natomiast są obrazy, na których przed Jezusem kielich stoi - jak na przykład na tym, malowanym przez Juana de Juanesa

 

ostatnia%20wieczerza.jpg

 

albo na których Jezus trzyma go w dłoni.

 

I to bardziej podchodzi pod znajomość historii sztuki i siłę sugestii

 

Teraz pewnie wszyscy zastanawiają się czy faktycznie go tam nie powinno być. W głowach maluje wam się kielich na środku stołu bo tak zasugerowałem i pasowałby do przedstawionej sytuacji na obrazie. W rzeczywistości nigdy go tam nie było.

 

 

niż zapamiętanie "innej wersji rzeczywistości".


  • 0



#32

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale akurat w tym przypadku, są to dwa równorzędne (no prawie) produkty, służące do tego samego celu, o minimalnie różnej nazwie, funkcjonujące równolegle w jednej rzeczywistości.

 

Właśnie dlatego napisałem w tym poście o cukrze że nie przywiązujemy uwagi do szczegółów, w tym przypadku do literki "n". Dlatego później zastanawiamy się nad tym ogonkiem przy znaczku Forda.
 

Akurat fresk Leonarda malowany był według Ewangelii św.Jana, w której to ewangelii, ustanawianie Eucharystii nie zostało opisane.

Natomiast są obrazy, na których przed Jezusem kielich stoi - jak na przykład na tym, malowanym przez Juana de Juanesa

 

Wiem o tym, mi chodziło o konkretnie ten fresk Leonarda co wkleiłem.


  • 0



#33

Astromagus.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z Efektem Mandeli spotkałem się wczoraj, i notabene dzięki temu tematowi poznałem to forum :)

Nie ukrywam, że teoria bardzo mnie zaskoczyła, i większość wymienionych dowodów zmusiło mnie do refleksji.

Zrobiłem wywiad ze znajomymi co do piosenki 'We are the champions' i również byli zaszokowani, że piosenka nie kończyła się 'of the world...' podobnie jak po pierwszym refrenie.

 

Również srebrna noga C3PO i 'Luke I'm your father' wywołało mi małe zamieszanie w głowie.

 

Jednak skupię się odnośnie czterech dowodów (w tym jeden odkryty przeze mnie).

 

1. Ogon Pikachu

Każdy, kto popatrzy na pociesznego stworka, zobaczy, że jego ogon jest w całości żółty i teoretycznie 'zawsze taki był', jednak większość świata twierdzi, że kiedyś miał czarne zakończenie:

sub-buzz-30289-1476218432-3.jpg?resize=6

 

I ja potwierdzam, że 'kiedyś' był czarny, w 2001 roku mając 11 lat byłem wielkim fanem Pokemonów, i rysowałem Pikachu pisakami w zeszyciku, i pamiętam że malowałem mu ogon czarnym pisakiem :) Muszę poszukać tego zeszytu.

 

 

2. Powstaniec na placu Tiananmen.

Z tego, pokazuje nagranie, powstaniec macha rękami z reklamówkami, blokuje drogę czołgowi, potem wyskakuje na wieżyczkę i kłóci się z czołgistą, następnie zostaje odciągnięty przez jakichś ludzi.

Zwolennicy 'efektu Mandeli' twierdzą, że pamiętają, że on został rozjechany przez czołg i że nagranie było wstrząsające.

Ja nagrania nigdy wcześniej nie oglądałem, ale pamiętam zdjęcie i opis.

(Kliknij miniaturkę by powiększyć)

 

9ecef7f253eb.jpg

 

W 'oryginalnej rzeczywistości' facet nie miał reklamówek a ręce rozłożone na boki, było to jedno z najsłynniejszych i najbardziej dramatycznych zdjęć w historii, jako tragiczna próba przeciwstawienia się reżimowi. Czytałem wówczas opis, że powstańca zabrało wojsko i 'prawdopodobnie został rozstrzelany'.

Czyżby były trzy wersje zdarzeń?

 

 

3. Svalbard

 

Zawsze interesowałem się geografią, i w okolicach 2013-2014 zaskoczyło mnie istnienie czegoś takiego. Pamiętam, że grałem w jakąś przeglądarkową grę, w której wskazywało się państwa i stolice na czas.

Co ciekawe, zwolennicy teorii Mandeli, również są zdania, że wcześniej nie istniało Svalbard, a na pewno nie pod tą nazwą.

Z kolei dawniej mówiło się na tą norweską prowincję Spitsbergen, która to nazwa określa największą wyspę archipelagu Svalbarg, a nie cały archipelag, jak dawniej.

331px-Topographic_map_of_Svalbard.svg.pn

 

 

4. Pyongyang czy Phenian?

 

W związku z ostatnimi aferami wokół Korei Północnej, przypomina mi się, że dawniej stolica tego komunistycznego państewka nazywała się PHENIAN, natomiast nazwa Pyongyang pojawiła się w 2013 roku, przy okazji poprzedniej afery z Kim Dzong Unem.

 

NORTH_KOREA_-_Pyongyang.jpg


  • 1

#34

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

2. Powstaniec na placu Tiananmen.

(...)

 

W 'oryginalnej rzeczywistości' facet nie miał reklamówek a ręce rozłożone na boki, było to jedno z najsłynniejszych i najbardziej dramatycznych zdjęć w histori

 W oryginalnej rzeczywistości facet miał w ręku reklamówkę (a właściwie obie reklamówki ) i ręce przy sobie. Autorem zdjęcia jest Jeff Widener i to on właśnie trzyma je na załączonej fotografii.

 

Jeff-Widener.jpg

 

A tak to wygladało na nagraniu.

 


 

 

Zwolennicy 'efektu Mandeli' twierdzą, że pamiętają, że on został rozjechany przez czołg i że nagranie było wstrząsające.

 

Takiego nagrania sobie nie przypominam, choć informacje o tym, że w trakcie tych protestów doszło do rozjeżdżania protestujących przez czołgi, faktycznie się pojawiły. Najprawdopodobniej połączono je z tą fotografią (bo praktycznie od razu stała się ona symbolem tych protestów), stąd miejska legenda, że to widoczny na zdjęciu mężczyzna został przez czołg rozjechany.


Użytkownik pishor edytował ten post 03.05.2017 - 18:25

  • 0



#35

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

4. Pyongyang czy Phenian?

 

W związku z ostatnimi aferami wokół Korei Północnej, przypomina mi się, że dawniej stolica tego komunistycznego państewka nazywała się PHENIAN, natomiast nazwa Pyongyang pojawiła się w 2013 roku, przy okazji poprzedniej afery z Kim Dzong Unem.

Kiedyś po polsku to miasto nazywało się Phenian, ale w 2006 nazwa ta została oficjalnie uznana za błędną i zastąpiona nazwą Pjongjang. Nie ma tu efektu Mandeli.


Użytkownik Lupus28 edytował ten post 03.05.2017 - 18:32

  • 1



#36

Astromagus.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pishor dlatego mówimy o efekcie Mandeli :)

 

Lupus28 dzięki za uświadomienie mnie :)


  • 0

#37

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Napisałeś, że oryginalne zdjęcie wyglądało inaczej niż wyglądało faktycznie cyt. W 'oryginalnej rzeczywistości' facet nie miał reklamówek a ręce rozłożone na boki, było to jedno z najsłynniejszych i najbardziej dramatycznych zdjęć w historii - a to nieprawda.

Mogłeś napisać, że wszystkim wydawało się, że wyglądało ono inaczej w oryginale - wtedy byłaby inna rozmowa.


Użytkownik pishor edytował ten post 03.05.2017 - 18:46

  • 0



#38

Astromagus.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napisałeś, że oryginalne zdjęcie wyglądało inaczej niż wyglądało faktycznie - a to nieprawda.

Mogłeś napisać, że wszystkim wydawało się, że wygląda ono inaczej - wtedy byłaby inna rozmowa.

 

Nie musisz chwytać mnie za słówka, bo każdy wie o czym jest ten temat :)


  • -1

#39

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie jest chwytanie za słówka tylko prośba o precyzyjne wyrażanie swoich myśli.

Niezależnie od tego o czym jest ten temat, to co napisałeś jest po pierwsze - nieprawdą, a po - drugie - zmienia stan faktyczny rzeczy.


  • 0



#40

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przede wszystkim warto dodać, że zdjęcia tego człowieka robiło kilku fotografów, oraz że wykonano kilka zdjęć, na jednej ma obie torby w prawej ręce, na drugiej po jednej torbie w każdej, na jednej stoi prosto na innej w rozkroku. Więc zależy co się komu zakodowało.


  • 0



#41

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A może część osób które są przekonane że czołg rozjechał tego człowieka pamięta ujęcia z naszego podwórka gdy ciężarówka przejeżdża demonstranta?
http://www.fotopolis...-dementi-25-lat

Użytkownik Magda72 edytował ten post 03.05.2017 - 22:50

  • 1



#42

kszysiaczek.
  • Postów: 23
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja sobie akurat zapamiętałem pewne rzeczy mnemotechnicznie. Facet wpadł pod ten i czołg i pamiętam że chciałem zobaczyć rozjechane zwłoki a tu filmik na YT się urywał.

Australia nie była tak blisko Papui Nowej Gwinei i nie była tak oddalona od Nowej Zelandii.


  • -1

#43

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przykładem manipulacji na wielka skale jest powstanie państwa niemieckiego. W ogólnej pamięci istnieje ono niemal od początków świata a ma zaledwie 150 lat.


  • 0



#44

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A to ciekawe. To jak miały miejsce wojny polsko-niemieckie w X w.?
http://encyklopedia....ie;3997563.html
  • 0



#45

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A to ciekawe. To jak miały miejsce wojny polsko-niemieckie w X w.?
http://encyklopedia....ie;3997563.html

 

 

Napisali więc jest to prawda?   Słowo pisane więc jest to prawda?  Żartujesz sobie?


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych


    Bing (1)