Skocz do zawartości


Zdjęcie

Efekt Mandeli - Równoległa rzeczywistość istnieje?


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#16

yisuetl.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@.Toldo !!! Jakim cudem nigdy nie zauważyłem tej poziomej linii w znaczku VW :o A jeżdżę nim już 3 lata :D Jakoś nigdy nie zwracałem na to uwagi.


  • 0

#17

Shay.

    Herszt Bandy

  • Postów: 356
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat to, że wielu ludziom wydawało się, że Mandela zmarł w więzieniu to moim zdaniem brak wiedzy i jej racjonalizowanie poprzez" było inaczej!".

Przecież Mandela został przywódcą RPA po wyjściu z więzienia, był jednym z najbardziej znanych polityków na Ziemi. Może wielu ludziom wstyd się przyznać, że tego nie wiedzieli?

Reszta to" błędy" w pamięci i fałszywe informacje. Zwłaszcza, gdy coś nam umknie, jeden szczegół( jak zakończenie filmu), to wydaje nam się to niezwykłe, bo zwykle zapominamy, a rzadziej" pamiętamy inaczej", przez co łatwo zinterpretować nam taki wyjątek jako coś niezwykłego, zwłaszcza będąc przekonanym o tym, że pamięta się coś inaczej, niż było naprawdę.

A Cassius Clay vel Mohammad Ali? Teraz już nie żyje, jednak wcześniejsze pogłoski o jego stanie zdrowia( tak jak w przypadku Fidela Castro, który również często widnieje w opisie" efektu Mandeli"), ciężkim stanie po prostu przenikały przez lata do świadomości mas.

Jeśli ktoś się nie interesuje daną dziedziną, to takie skrawki informacji jego mózg może układać w" logiczną" całość.

Ale śmierć Mandeli w latach 80.? Alego wcześniej, niż to miało miejsce naprawdę? Ciężko mi sobie to wyobrazić i raczej skłonie się ku braku wiedzy i próbie racjonalizowania tego faktu, niż na" efekty kwantowe"( o których zwykle osoby powołujące się na nie, nie wiedzą zbyt wiele) czy równoległą rzeczywistość.


  • 0

#18

barakudo.
  • Postów: 237
  • Tematów: 6
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Natrafiłem na ciekawą teorię. Mianowicie Efekt Mandeli. czyli różnica naszych wspomnień z tym co jest aktualne i przedstawiane przez rzeczywistość.
Kilka przykładów naprawdę ciekawych, takie pozornie głupoty, które przysięgnąć można że zapamiętaliśmy inaczej niż gdy sprawdzimy je teraz.
Np.
1. Czy wiecie że serial animowany nazywa się The FlinTstones, a nie The Flinstones?
2. Zapewne wielu z was oglądało oryginalną trylogię Star Wars, ja robiłem to z milion razy. Podczas walki Luke'a z Darth Vaderem ten mówi "Luke, im your father" prawda? No to teraz zobaczcie tę scenę na YT, brzmi nieco inaczej czyż nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3. Srebrna noga 3CPO.
Dla zainteresowanych cały subreddit
https://www.reddit.c.../MandelaEffect/

Gdyby ktoś chciał coś napisać to otwieram tag #mandelaeffect

Ogólnie większość to autosugestia i fałszywe wspomnienia, no ale mireczki z #starwars tam było "Luke, im your father", czy "No im your father"

#teoriespiskowe #illuminati
Mała ankieta. Logo Volkswagena to

 

Przeniosłem do istniejącego tematu.

Aquila


  • 0

#19

artemius.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pamiętacie jak wyglądały znaki drogowe? Pamiętam, że znaki zakazu miały zawsze przekreślenie od prawej do lewej. Tak jak znaki odwołujące zakaz, tak samo tylko w szarym kolorze.

Jakiś czas temu zmieniłem miejsce zamieszkania, wyjechałem do innego kraju. Pomyślałem, że oni tak mają i malują znaki po swojemu. Zdziwiłem się srodze, tak było zawsze w całej Europie?


Użytkownik artemius edytował ten post 17.09.2016 - 21:16

  • 0

#20

andi.
  • Postów: 93
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zakladam nowy temat bo chyba nie ma na forum

 

artykul z Nautiliusa

 

czy Wy tez pamietacie inaczej ??

 

http://www.nautilus....-czasie-w-.html

 

 

https://www.monitor-...miany-w-biblii/

 

https://www.buzzfeed...Ld9o#.inMPJWwlb

 

 

 

czy nalozyly sie na nas dwa swiaty nasz i ich drugi ???

 

1.czy C-3PO byl caly zloty czy mial jednak srebrna prawa noge ??   ( ja pamietam ze byl zawsze caly zloty)

 

2. znaczek Forda nigdy na literce F nie mial swinskiego ogonka byla zawsze kreska (pamietam jak zwrocilem uwage na zmiane loga )

    Fordy byly u nas w rodzinie od epoki Taunusa

 

3. Nazwa pasty  Colgate czy jednak pamietacie Colegate ???

 

4. czy obraz Ost. wieczeza przedstawial swietego gralla ??? ja piemtam ze tam zawsze byl sw. grall

   obecnie juz go nie ma

 

https://pl.wikipedia..._Da_Vinci_5.jpg

 

5. Bajka Flinstonowie zmienila sie w Flintstonowie dodali literke T ???

 

https://pl.wikipedia...Flintstones.png

 

 w sieci jest do pobrania pelno odcinkow ktore zawieraja stara nazwe Flinstoni a nie Flintstoni

 

6. Serial Sex in the City czy Sex and the City ???   Ja pamietam Sex in the City

 

https://en.wikipedia...:SATC_Title.jpg

 

 

MOZE MACIE TEZ INNE SWOJE PRZYKLADY

 

04nW8Yd.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Użytkownik andi edytował ten post 04.12.2016 - 09:25

  • 0

#21

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale o so chozi? Bo nie kumam tego tematu? Jakie światy się nałożyły? Są jakieś zmiany w logach i całej reszcie - dlaczego tak tego nie tłumaczysz? :D

 

ford_logo_OW_big.jpg

 

Ja miałem 4 Fordy w życiu i zawsze był ten zawijas - więc o co kaman?


  • 0



#22

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nic się nie nałożyło. 

Z biegiem czasu każdy udoskonala swoje logo firmy a co do reszty jak bajka Flinstonowie czy Seks w wielkim mieście to zwykła literówa i złe tłumaczenie.





#23

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zakladam nowy temat bo chyba nie ma na forum

Cóż - nikt nie jest nieomylny :D

Efekt Mandeli - Równoległa rzeczywistość istnieje?


  • 0



#24

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

 

zakladam nowy temat bo chyba nie ma na forum

Cóż - nikt nie jest nieomylny :D

Efekt Mandeli - Równoległa rzeczywistość istnieje?

 

... bo być może kiedy kolega zakładał to "pierwszego"  na  "TYM" forum nie było a teraz nałożyły się światy, ot i mamy MANDELA EFFECT  :szczerb:


  • 6

#25

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

jesli ktoś zmienił to w czasie zmienił to absolutnie wszędzie powinny nastąpić zmiany, nie tylko w wybranych miejscach. W  sw sceny  byly odnawiane, więc trudno powiedzieć czy przy którejś wersji nie dodali srebrnej nogi C3pio żeby dać zalążek jakiejś historii wystarczy porównać sobie IV część SW z wersją remasterowaną. Też pamiętam że robot był złoty ale nie zwracałem uwagi na jego noge... ;)


  • 0

#26

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W efekcie Mandeli chodzi o to, że na co dzień nie zwraca się uwagi na drobne szczegóły a zapamiętuje się obraz ogólnikowo.

cukier-wanilinowy-16g.jpg

Wszyscy myślą że chodzi o cukier waniliowy, dopiero gdy ktoś zasugeruje aby zwrócić uwagę na literkę "n" to ludzie zaczynają zastanawiać się czy ktoś nie zrobił byka. Tak działa efekt Mandeli.


  • 3



#27

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat z tym cukrem to słaby przykład bo ? Nie mogą nazwać cukru waniliowego skoro nie ma w nim wanilii. I niestety wanilinowy jest na rynku już latami ale nikt na to nie zwrócił uwagi. Dowód ?

 

http://dziecisawazne...ier-wanilinowy/

 

Po prostu Twój mózg z automatu czyta poprawną treść to samo co ten tekst:

 

 

v76y54.jpg





#28

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O ile ten tekst z cyferkami przeczytałem poprawnie (i zawsze tak było - bo co i raz się na niego natykam) to faktycznie, nazwę cukru odczytywałem jako "waniliowy" i chwilę mi zabrało zanim zorientowałem się, że tam jest napisane "wanilinowy" - nawet po podpowiedzi.

 

Ale to być może dlatego, że nie miałem bladego pojęcia, że istnieje coś takiego jak "cukier wanilinowy" (dopóki nie sprawdziłem tutaj)

 

Jednak wynika z tego artykułu, że nie tyle chodzi tu o efekt Mandeli, co o zwykłe podobieństwo w nazwie.

Bo to są po prostu dwa różne produkty, których nazwy są tylko łudząco podobne do siebie.


  • 0



#29

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A wiecie, że logo adidasa tak naprawdę ma 4 ukośne paski, a nie trzy, jak sądzi większość ludzi?

0830e0cecc8269fb905a42c37632b7ac.jpg


  • 0



#30

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jednak wynika z tego artykułu, że nie tyle chodzi tu o efekt Mandeli, co o zwykłe podobieństwo w nazwie.

 

Nie tylko o podobieństwo w nazwie ale i o luki w pamięci. Jeszcze jeden przykład, czy po środku stołu nie powinien stać święty Graal?

ostatnia-wieczerza-jak-bylo-naprawde-pho

Spoiler

 


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych