Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 10 - system pod specjalnym nadzorem.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
112 odpowiedzi w tym temacie

#91

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Wonder, najnowszą. Obecnie jest to Rafaela. A czy 32-bit czy 64, i jakie środowisko graficzne, to zależy od Ciebie. Ja spróbowałem Xfce, i jest w miarę OK, człowieka używającego od lat wyłącznie Windows nie odstrasza, więc źle nie jest.

 

Z tym Ubuntu obsługującym NTFS "ot tak" to ciekawe - może i jego trzeba będzie kiedyś wypróbować.

 

Problemem Linuksów są sterowniki - słyszałem, że często coś nie działa itd. Używać systemu bez konsoli da się bez problemu - do takich standardowych zastosowań domowych. Choć przyznaję, że też budzi moją obawę konieczność jej użycia. Też zryta jest instalacja programów. Czy nie dałoby się zrobić odpowiednika plików .exe i 5x Dalej? To jest jakiś patent, czy po prostu linuch technicznie nie potrafi tak zadziałać? Bo to odstrasza wielu użytkowników. Sterowniki to problem producentów, którym nie chce się ich pisać na potrzeby niszowego systemu, ale wiele rzeczy dałoby się zrobić prościej. Co nie znaczy, że jest źle - bo już wiem, że nie będę musiał używać 10 - w zasadzie wszystkie czynności, jakie wykonuję dziś na Windows da się zrobić na Linuksie - niektóre trudniej i gorzej, niektóre nawet lepiej, ale wszystkie się da, bez telemetrii :>



#92

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przy ścieżkach długości 200 znaków x2 szansa że za pierwszym razem wpiszesz poprawnie ścieżkę jaka jest?? 20 % ?


100%. Wystarczy korzystać z autouzupełniania dostępnego pod klawiszem TAB.

Ale słyszałaś że jak klikniesz w eksploratorze pole TYP to posortuje ci właśnie wg typu  ?? Albo że eksplorator obsługuje maski typu  "*.zip"  ?


Nie słyszałam, aż tak biegła w windowsowym Eksploratorze nie jestem :) Tak po prawdzie, to nie korzystam z niego nigdy, jeśli już mam do czynienia z Windowsami, to pierwsze co robię, to dodaję do nich Total Commandera lub coś zbliżonego. Zreszta, jakie to ma znaczenie, że jak klikniesz w jakieś pole, to Ci zmieni sortowanie, albo jeśli wpiszesz maskę, to wyświetli Ci tylko pliki zgodne z tą maską? Jest to masa dodatkowych, niepotrzebnych zupełnie czynności rozbudowujących bez sensu to, co jest w gruncie rzeczy banalnie proste.
 

Naprawdę myślisz że wpisywanie ścieżek typu        :/media/slawomir/Nowy/$RECYCLE.BIN/S-1-5-21-4223363345-4100375-3478562774-1000
jest szybsze od czterech kliknięć(tak naprawdę 3)?

Kliknięć jest znacznie więcej niż 3, do tego trzeba jeszcze odczekać swoje, aż łaskawie grat zareaguje. Nawet na szybkich sprzętach nic się nie dzieje w mgnieniu oka. A co do wpisywania.. no cóż, używając Twojego przykładu:

/m[TAB]/sla[TAB]/N[TAB}/$[TAB]/S-1[TAB] -- gdzie [TAB] oznacza naturalnie wciśnięcie klawisza TAB. I Twoją niezmiernie długą ścieżkę załatwiasz 19-toma wciśnięciami klawiszy. Ile na to potrzeba? Sekundę? Dwie? Trzy? Trzy to absolutne maksimum. Łatwo to sprawdzić, w linii poleceń Windows autouzupełnianie TABem też działa całkiem znośnie.
 

Poza tym... A jak potrzebujesz wszystkich zipów za wyjątkiem 3 , całkowicie przypadkowych? I powiedzmy chcesz pliki ini , dwa gify , 1 jpg i kika innych przypadkowych ???

Żadna filozofia, tylko mało trochę danych. Np. do skopiowania ZIPów, GIFów oraz INI: cp ścieżka_źródłowa/*.[ijgz]* ścieżka_docelowa
Znając nazwy plików łatwo stworzysz odpowiednią maskę. W najgorszym wypadku powtórzysz komendę dla innego zestawu opcji korzystając z historii i zmieniając tylko kilka znaków.
 

Linia komend nie dlatego przegrała że jest trudna. Bynajmniej . Jest po prostu nie wspólmiernie wolna w typowych zastosowaniach.

Jeśli dana operacja da się zrobić w GUI oraz w linii poleceń, ta druga będzie zawsze szybsza. Pierwsza za to będzie łatwiejsza :)

I żeby nie było, to używać DOSa nauczyłem się mając osiem lat, ale już wtedy wolałem Norton Commandera, bo GUI ułatwia życie.


Tego w żadnym miejscu nie podważam. Tyle tylko, że linia poleceń pozwala wiele czynności zrobić znacznie szybciej i daje nieporównywalnie większe możliwości w niektórych przypadkach. Choćby właśnie wspomniane przez noxiliego skrypty.



#93

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

noxili, dnia 31 Paź 2015 - 18:54, napisał:

Naprawdę myślisz że wpisywanie ścieżek typu        :/media/slawomir/Nowy/$RECYCLE.BIN/S-1-5-21-4223363345-4100375-3478562774-1000
jest szybsze od czterech kliknięć(tak naprawdę 3)?

 

Kliknięć jest znacznie więcej niż 3, do tego trzeba jeszcze odczekać swoje, aż łaskawie grat zareaguje. Nawet na szybkich sprzętach nic się nie dzieje w mgnieniu oka. A co do wpisywania.. no cóż, używając Twojego przykładu:

/m[TAB]/sla[TAB]/N[TAB}/$[TAB]/S-1[TAB] -- gdzie [TAB] oznacza naturalnie wciśnięcie klawisza TAB. I Twoją niezmiernie długą ścieżkę załatwiasz 19-toma wciśnięciami klawiszy. Ile na to potrzeba? Sekundę? Dwie? Trzy? Trzy to absolutne maksimum. Łatwo to sprawdzić, w linii poleceń Windows autouzupełnianie TABem też działa całkiem znośnie.
 

 Kurczak w którym miejscu załozyliśmy ze juz w danej sesji korzystałas z tej lokacji? Bo inaczej TAB jak by to powiedzieć... nie działa.

 

 

Kliknięć jest znacznie więcej niż 3, do tego trzeba jeszcze odczekać swoje, aż łaskawie grat zareaguje. Nawet na szybkich sprzętach nic się nie dzieje w mgnieniu .

oka.

 

Niewiem jak liczysz że jest wiecej  niż trzy .

 

 

 No i to "odczekać swoje, aż łaskawie grat zareaguje." to dla Ciebie  to ilo to jest ? 0,5s . 0,1s??

Film nagrany na lapku z 2011 roku. Policz kliknięcia po otwarciu Nautilusa. ścieżka jest dokładnie ta z mojego postu.

 

https://youtu.be/Tfek-ZOvwi8





#94

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kurczak w którym miejscu załozyliśmy ze juz w danej sesji korzystałas z tej lokacji? Bo inaczej TAB jak by to powiedzieć... nie działa.


Lokacja nie ma znaczenia, autouzupełnianie klawiszem TAB działa zawsze. Jeśli nie działa, to albo klawisz nie jest zamapowany, albo wykorzystuje go inny skrót menedżera okien, albo korzystasz z powłoki (shella), która nie oferuje opcji autouzupełniania (biały kruk, dziś raczej takowe nie występują).
 

Niewiem jak liczysz że jest wiecej  niż trzy .
 No i to "odczekać swoje, aż łaskawie grat zareaguje." to dla Ciebie  to ilo to jest ? 0,5s . 0,1s??
Film nagrany na lapku z 2011 roku. Policz kliknięcia po otwarciu Nautilusa. ścieżka jest dokładnie ta z mojego postu.


Ale na nagraniu udało Ci się tylko dotrzeć do katalogu źródłowego. Teraz jeszcze wybierz pliki do skopiowania, przejdź do lokacji docolowej oraz uruchom kopiowanie. Zmieścisz się w minucie? W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu jest łącznie 19 naciśnięć klawiszy.



#95

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyzwanie przyjęte . :) Ile i jakich plików mam zaznaczyć do kopiowania? Może być 7 plików iso?





#96

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyzwanie przyjęte . :) Ile i jakich plików mam zaznaczyć do kopiowania? Może być 7 plików iso?


A obojętnie, rozmiar nie ma znaczenia. W końcu nie chodzi o czas kopiowania, bo to od wielu czynników zależy, ale o czas potrzebny na rozpoczęcie samego zadania. Może tak, jak napisałeś wcześniej? Wszystkie .jpg oraz .ini, pojedyncze możemy sobie odpuścić..

Nie, poważnie :) -- nie ma sensu próbować. Zawsze klikanie będzie wolniejsze od linii poleceń. Optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia zarówno wygody, jak i sprawności jest klasyczny menedżer plików typu OFC -- czyli coś jak Norton Commander, Dos Navigator, Midnight Commander, Total Commander, czy też Krusader. Oczywiście obsługiwany z klawiatury :szczerb:



#97

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zawahałem się(nie pamiętałem czy iso tez maja być czy nie) i czas spadł mi aż do czterdziestu paru sekund.

 

https://youtu.be/xyozHF0VtvQ

 

 No to teraz pokaż że potrafisz wpisac moja linijkę ścieżki w mniej niż 40 s. Jotpegi i ini  :)


Lokacja nie ma znaczenia, autouzupełnianie klawiszem TAB działa zawsze. Jeśli nie działa, to albo klawisz nie jest zamapowany, albo wykorzystuje go inny skrót menedżera okien, albo korzystasz z powłoki (shella), która nie oferuje opcji autouzupełniania (biały kruk, dziś raczej takowe nie występują).

 

 

 

Ale z czegoś to autouzupełnianie musi ciagnąć  swoje dane. Albo juz straciałaś kupę czasu na zmiane katalogu bierzącego na ten upragniony poprzez ręczne wpisanie albo pobiera z bazy poprzednich użyć katalogów.Czyli jak masz nowy katalog to już tak szybko nie jest .  No chyba że masz jasnowidzacy komputer, ale wtedy pytanie po co mu klawiatura i ty skoro on w cudowny sposób wie co  ma zrobić. :)





#98

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zawahałem się(nie pamiętałem czy iso tez maja być czy nie) i czas spadł mi aż do czterdziestu paru sekund.
 
https://youtu.be/xyozHF0VtvQ
 
 No to teraz pokaż że potrafisz wpisac moja linijkę ścieżki w mniej niż 40 s. Jotpegi i ini   :)

Proszę uprzejmie :) Akcja zaczyna się od 0:24, wcześniej są niezbędne przygotowania, np. stworzenie plików do mieszania nimi.

 

 

 

Ale z czegoś to autouzupełnianie musi ciagnąć  swoje dane. Albo juz straciałaś kupę czasu na zmiane katalogu bierzącego na ten upragniony poprzez ręczne wpisanie albo pobiera z bazy poprzednich użyć katalogów.Czyli jak masz nowy katalog to już tak szybko nie jest .  No chyba że masz jasnowidzacy komputer, ale wtedy pytanie po co mu klawiatura i ty skoro on w cudowny sposób wie co  ma zrobić. :)


Autouzupełnianie nie "ciągnie" z bliżej nieokreślonego czegoś, co wpisujesz z klawiatury, ale najzwyczajniej w świecie ze struktury plików i katalogów na dysku. Przetestuj, skoro nie wierzysz :)





#99 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

Mnie zawsze bawił temat inwigilacji bo to jest choroba ludzi z jakimś zawyżonym ego. Fakty są takie, że 99% ludzi nie robi nic takiego co by mogło zainteresować kogokolwiek zza kurtyny. A za to można namierzyć przestępstwa, terroryzm, plany bombowe, zamachy. Jeżeli już mówimy, że ktoś nas podsłuchuje to na pewno nie Kowalskich i ich mało znaczącej aktywności.

 

To jest mania na temat własnej osoby bez podstaw. No chyba, że jesteście naprawdę ważni. Więc nie wiem co robicie na tak mało ważnym forum.



#100

Sarlinz.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Inwigilacja jest tylko kolejną z przyczyn dla których warto skreślić Windowsa 10 - już i bez tego ma on sporo wad. Siódemka wciąż jednak przoduje w królestwie "łyndołsów".



#101

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Używać systemu bez konsoli da się bez problemu - do takich standardowych zastosowań domowych. Choć przyznaję, że też budzi moją obawę konieczność jej użycia. 

Ubunciaków (i ubunto pochodnych) używam od parunastu miechów i jedyny przypadek gdy coś tam grzebałem w lini komend to pruba spięcia słuchawek Bluetooth z systemem.Akurat z tymi słuchawkami nie radzi sobie też win 7.Jest naprawdę mała szansa że będziesz zmuszony do obsługi terminalu.

Choć przyznaję, że też budzi moją obawę konieczność jej użycia. Też zryta jest instalacja programów. Czy nie dałoby się zrobić odpowiednika plików .exe i 5x Dalej? To jest jakiś patent, czy po prostu linuch technicznie nie potrafi tak zadziałać? Bo to odstrasza wielu użytkowników.

 

 

Nie wiem kto nagadał ci takich bzdur , ale instalka programów jest łatwiejsza niż w windows. Podajesz tylko hasło admina i naciskasz klawisz instaluj. Generalnie nieróżni się od obsługi Windows Store czi Android Market.

 

 

Zawahałem się(nie pamiętałem czy iso tez maja być czy nie) i czas spadł mi aż do czterdziestu paru sekund.
 
https://youtu.be/xyozHF0VtvQ
 
 No to teraz pokaż że potrafisz wpisac moja linijkę ścieżki w mniej niż 40 s. Jotpegi i ini   :)

Proszę uprzejmie :) Akcja zaczyna się od 0:24, wcześniej są niezbędne przygotowania, np. stworzenie plików do mieszania nimi.

 

 

 

Ale z czegoś to autouzupełnianie musi ciagnąć  swoje dane. Albo juz straciałaś kupę czasu na zmiane katalogu bierzącego na ten upragniony poprzez ręczne wpisanie albo pobiera z bazy poprzednich użyć katalogów.Czyli jak masz nowy katalog to już tak szybko nie jest .  No chyba że masz jasnowidzacy ko stwórzmputer, ale wtedy pytanie po co mu klawiatura i ty skoro on w cudowny sposób wie co  ma zrobić. :)


Autouzupełnianie nie "ciągnie" z bliżej nieokreślonego czegoś, co wpisujesz z klawiatury, ale najzwyczajniej w świecie ze struktury plików i katalogów na dysku. Przetestuj, skoro nie wierzysz :)

 

Ano własnie ciągnie z Twoich ostatnich wpisów. Jak nie wierzysz spróbuj tak obsłużyć katalog na dysku utworzony na innym komputerze na dysku przenośnym.

 

Mnie zawsze bawił temat inwigilacji bo to jest choroba ludzi z jakimś zawyżonym ego. Fakty są takie, że 99% ludzi nie robi nic takiego co by mogło zainteresować kogokolwiek zza kurtyny. A za to można namierzyć przestępstwa, terroryzm, plany bombowe, zamachy. Jeżeli już mówimy, że ktoś nas podsłuchuje to na pewno nie Kowalskich i ich mało znaczącej aktywności.

To jest mania na temat własnej osoby bez podstaw. No chyba, że jesteście naprawdę ważni. Więc nie wiem co robicie na tak mało ważnym forum

Jak by ci to powiedzieć . masz problem z brakiem wyobaźni. Kupiłbyś samochód który mozna otwożyć naciskając klamke i ciagnąc np za antene bo tak sobie wymyślił producent  jako

'furtke bezpieczeństwa" ?  Każda furtka pozostawiona przez producenta prędzej czy później doprowadzi do tego że ten sposób trafi w rece domorosłych "hakierów" o umysłowości gimbazy i podobnych umiejetnościach. Samochód nie dlatego zamykasz by nie ukradł ci zawodowiec(ten jak będzie chciał to i tak ci ukradnie) tylko byle szmaciarz miał utrudnione zadanie. W naszym świecie niema tajemnic i każda furtka najpierw trafi w rece przestępców a potem później czy wcześniej  w ręce każdego patałacha, który wie która stroną obsługuje się klawiaturę. I dlatego takie furteczki są niebezpieczne .





#102

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ano własnie ciągnie z Twoich ostatnich wpisów. Jak nie wierzysz spróbuj tak obsłużyć katalog na dysku utworzony na innym komputerze na dysku przenośnym.

 

Nie chce mi się sprzeczać na tak błahy temat, ale nie masz racji. Autouzupełnianie przede wszystkim opiera się na strukturze dysku, działa znakomicie na wszystkich filesystemach. No, zsh mi czasami się buntowało, ale ten typ tak ma. To, o czym piszesz faktycznie ma miejsce, ale nie dotyczy nazw plików, czy katalogów, ale parametrów poszczególnych poleceń. Inaczej mówiąc, możesz sobie samodzielnie zdefiniować, jaki zestaw opcji zostanie dodany, kiedy naciśniesz TAB po wpisaniu na przykład ls. Zobacz sobie man-y do complete i compgen.

 

A wracając do meritum, 9 sekund to jednak nieco mniej, niż ponad 40, nieprawdaż? ;)





#103

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A wracając do meritum, 9 sekund to jednak nieco mniej, niż ponad 40, nieprawdaż?

 

 Prawda , prawda . Zwłaszcza że skróciłaś  ścieżkę o cały podkatalog o długości nazwy prawie 40 znaków. :)

/media/slawomir/Nowy/$RECYCLE.BIN/S-1-5-21-4223363345-4100375-3478562774-1000/

i docelowy

/media/slawomir/Nowy/$RECYCLE.BIN/S-1-5-21-515923831-468672797-1664520634-1000

A drzewo zawiera oryginalnie 7 podobnych katalogów :)

 

 

PS u mnie TAB nic nie daje .Tylko strzałki ewentualnie coś tam wyświetlają





#104

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam, ale czy to jest temat o inwigilacji z Windows 10 czy o obsłudze Linuksa? Bo tak czytam, czytam, i aż się wziąłem i pogubiłem...





#105

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może masz trochę racji, ale jak MS się nie opamięta i nie wyda systemu bez inwigilacji i ubezwłasnowolnienia, to za czas jakiś linux będzie jedyną sensowną alternatywą (w OS X też tańczysz, jak ci Apple zagra).


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych