Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 10 - system pod specjalnym nadzorem.


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#16

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Stawiacie sprawę zerojedynkowo. Piwnica albo Windows i telemetria. Można korzystać z internetu i dbać o prywatność. To zawsze jakiś kompromis, ale nie godzę się żeby system operacyjny mnie śledził, io kompletnie bez powodu. Pisząc w internecie, fb, chmura itd. też się odsłaniamy, ale to ma chociaż jakiś sens, jest poniekąd konieczne. Natomiast mój komputer jest mój i wara Microsoftowi od tego co na nim robię i jeszcze jakiś przymus jakbym był niewolnikiem, bo oni wiedzą lepiej co dla mnie dobre. Poza tym wyjątkowa perfidia z wciskaniem telemetrii do W7. Wam - wyśmiewającym - naprawdę to pasuje? W imię czego? Google chociaż wam daje coś za te dane, a MS?

#17

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż ja tam zostaje przy 7 ale to co zawiera w swoich produktach Microsoft to poniekąd ich sprawa. Dane ludzi to dobry towar jeśli nie patrzeć.





#18

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kolego katabas sam stawiasz sprawę zerojedynkowo :) Co więcej wpadasz na forum z sensacyjną widomością na miarę lądowania UFO przed Kapitolem ;)

Spokojnie, większość tych "sensacji" jest wyjaśniona choćby (o irionio) w artykule, który linkowałeś - warto przeczytać można się sporo dowiedzieć :)

Można je też powyłączać (nie wszystkie znalezione) na etapie instalacji z systemu lub później.

 

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja toczy się nad odwiecznym problemem ludzkości - "zjeść ciastko i mieć ciastko" ;)

Aktualizacje Żywych Kafli, jak sama nazwa wskazuje jakoś się muszą dokonywać - poczta, pogoda, wiadomości, kalendarz i o zgrozo nawet kafle, których nie mamy przypiętych - co akurat jest zgłoszonym bugiem.

Większość połączeń jest wykonywana z chmurą - synchronizacja dokumentów, zdjęć / video, naszego stylu pisania (na PC), żeby podpowiadać nam na smartfonie - słynny "keylogger".

Cortana żeby być kompetentną asystentką musi mieć informacje. Choćby rozkład tygodnia pracy - potrafi sama ustawić budzik na cały tydzień lub zaproponować nie budzenie w weekend. Albo jak ostatnio w drodze z lotniska zaproponować objazd z racji "znacznych opóźnień w ruchu" na trasie którą jechałem. Wiedziała cwaniara, że do domu jadę - włos mi się normalnie na głowie zjeżył. W sumie to nie - zaoszczędziłem 2 godziny stania w korku ale jakby mi się to nie podobało to mogę z notatnika Cortany wykasować informacje o miejscu zamieszkania - jeszcze się zastanowię ;p

 

Cała ta afera jest rozdmuchana z racji popularności Windows na świecie - to w zasadzie podstawowa platforma PC i nie ma co się dziwić, że sprawa budzi niepokój. Należy jednak mieć świadomość, że MS nie robi niczego innego niż Google (Android, Chrome / Chromium) i Apple (iOS / OSX), takie praktyki są stosowane od lat na większą lub mniejszą skalę, choć to akurat Google niechlubnie się wsławił sprzedażą danych telemetrycznych swoich użytkowników tudzież serwując im spersonalizowane reklamy w postaci słynnego GoogleAdd.

Najśmieszniejsze jest to, że najgłośniejsi krzykacze i piewcy prywatności w internecie nie mają oporów przed relacjonowaniem swojego życia osobistego na portalach społecznościowych czy innych twarzoksiągach.

Zła wiadomość jest taka, że jesteśmy niestety "towarem w internecie" (właściciel tego portalu pewnie właśnie pokiwał głową) i żadne wybiegi tego nie zmienią podobnie jak fakt, że jak CBA czy inne CIA z NSA na czele będą chciały kogoś dopaść to to zrobią bez znaczenia jakiego systemu używa.

Alternatywnie można zrezygnować z nowych technologii, zamieszkać w lesie bez komputera, płacić gotówką, mieć telefon stacjonarny albo wcale i chodzić w czapce z folii aluminiowej.



#19

asp.
  • Postów: 225
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Okradanie twórców gier? To oni nas okradają tworząc niedopracowane, fatalnie zoptymalizowane gry po zaporowych cenach. Niektóre gry ze swoją optymalizacją to nie podchodzą nawet pod wersję BETA. A ty mówisz, że piraci kradną? Nie kolego, piraci są tymi którzy nie dają się dymać tak jak ci, którzy pieniążki rodziców przepuszczają na bzdety przepłacając 10-krotnie. 

 

Jak zaczeniesz sam na siebie pracować to zrozumiesz o co mi chodzi.

haha, pracuję na siebie od 15 lat, nie rozumiem o chodzi w byciu złodziejem, każe Ci ktoś kupować te niedopracowane gry i w nie grać ? Weź karty i strzel sobie pasjansa jak Cię nie stać, a nie jęcz jak 12 letni pryszczaty szczyl.



#20 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

 

Okradanie twórców gier? To oni nas okradają tworząc niedopracowane, fatalnie zoptymalizowane gry po zaporowych cenach. Niektóre gry ze swoją optymalizacją to nie podchodzą nawet pod wersję BETA. A ty mówisz, że piraci kradną? Nie kolego, piraci są tymi którzy nie dają się dymać tak jak ci, którzy pieniążki rodziców przepuszczają na bzdety przepłacając 10-krotnie. 

 

Jak zaczeniesz sam na siebie pracować to zrozumiesz o co mi chodzi.

haha, pracuję na siebie od 15 lat, nie rozumiem o chodzi w byciu złodziejem, każe Ci ktoś kupować te niedopracowane gry i w nie grać ? Weź karty i strzel sobie pasjansa jak Cię nie stać, a nie jęcz jak 12 letni pryszczaty szczyl.

 

Od 15 lat to może żyjesz a nie pracujesz. Skoro ty lubisz sypnąć pieniążkami rodziców na niedoróbki i dać się zrobić w trąbę to nie jest powód do obrażania tych, którzy nie dają się oszukiwać i mają łeb na karku.

I nie, nie kupuję gier bo w nie nie gram. Tak to już jest, że jak pracujesz i się utrzymujesz to możesz nie mieć czasu na takie bzdety. Mogłeś tego nie wiedzieć, jak zaczniesz pracować to zrozumiesz.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 26.08.2015 - 15:10


#21

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O ile w Windows 10 nie ma może sensacji, o tyle podstępne wciśnięcie aktualizacji włączających to świństwo w W7 jest obrzydliwe.

Artykuły czytałem dokładnie. Facet wyłączył chmurę, itd., a przy wpisywaniu w wyszukiwarkę systemową od razu wysyłało na MS. I przeczytałeś, jak to zlikwidował? My tego z naszą wiedzą, poza wyjątkami nie powyłączamy, a nawet jeśli obowiązkowa aktualizacja wszystko przywróci. W ogóle to jest rodzaj trojana - MS włącza instalację czegoś na kompie bez zgody użytkownika. Ale innowacja...

Pamiętajcie, że ten panel prywatności to fake, sprawdzili już, że w zasadzie niewiele daje.

#22

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Cóż, nikt nikogo do korzystania z Windows nie zmusza.





#23

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@katabas kto chce powyłącza wszystko. Wróć nawet nie trzeba wyłączać, wystarczy że będziesz pracował na lokalnym koncie rezygnując z konta MS i synchronizacji.

Jakbyś jednak chciał powyłączać to pojawiły się programy gromadzące panel przełączników w jednym miejscu. Jakby i to się okazało za mało dla ciebie to masz gotowce ustawień firewall'a blokujące wszystkie "szpiegujące" DNSy. Oddychaj nic się nie dzieje lol.

 

edit: w W7 / 8.1 nikt cię nie zmusza do instalowania tych aktualizacji - wszystko jest w Change Log, wystarczy czytać przed klikaniem.


Użytkownik fussy edytował ten post 27.08.2015 - 13:26


#24

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak jak były i są krzyki: mój telefon mnie szpieguje! Sami ludzie wbijają geotagi w zdjęcia i mają włączoną geolokalizację.

Powtarzam jeszcze raz, albo myśl co robisz, albo przesiądź się na coś innego, gdzie będziesz musiał myśleć, bo nie będziesz w stanie tego używać (linux).





#25

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Mnie te tematy o straszliwym szpiegostwie we wszystkim zawsze śmieszyły z jednej przyczyny: stolcoburze rozkręcają ci sami ludzie, którzy jednocześnie wszędzie swoje dane udostępniają dobrowolnie z własnej woli. Było już "mój ajfon/ciamciung z androidem mnie szpieguje", ale jakoś nikt z podnoszących ten krzyk nie przerzucił się na Nokię 3310 (bo nie ma fejsika). Było "ACTA/SOPA/PIPA to ZUO!", ale jakoś nikt z wrzeszczących nie odciął się od internetu czy telefonii komórkowej (bo nie ma fejsika). Na szczęście dla ofiar szpiegującego Windowsa są najróżniejsze linuksy, które nie szpiegują, i które mają fejsika. Co prawda większość gier na nich słabo działa, ale na pewno Microsoft nie będzie graczom w pliki zaglądał.



#26 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Trafna uwaga. Skoro ktoś korzysta z Facebooka, Tweetera czy Instagrama to w sumie to czy go Windows szpieguje to już nie ma znaczenia bo jego dane są od dawna w odpowiednich rękach ( i to nie tylko jego własnych :P ). Ja akurat nigdy nie korzystałem z portali społecznościowych i nie wyrywam sobie włosów z głowy od podejrzeń o szpiegowanie mnie ale zawsze mnie takie zagrywki irytują bo przecież dzięki danym firmy moga zarabiać, a inni je kraść i szantażować ujawnieniem.
 

W końcu jak ktoś ujawni nasz PESEL to już można coś zrobić.



#27

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W końcu jak ktoś ujawni nasz PESEL to już można coś zrobić.

Yhy, ale najpierw, trzeba go dobrowolnie komuś udostępnić, co wielokrotnie ludki różne czynią. Trzeba wiedzieć jaki rodzaj danych zostawiamy i gdzie, oraz dlaczego. Na pewno nie na miejscu będzie zapytanie (przy rejestracji) o imię małżonka, czy numer buta/kołnierzyka. Czasem jak bezmyślne barany wpisujemy takie bzdety i klikamy bez namysłu, a potem "zdzifko", skąd "oni" o tym wiedzą?

Ech... brak mi słów.





#28

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wrzucając dane na fejsa robimy to z własnej woli, i - właśnie wrzucamy. Natomiast MS chce skanować nasze komputery, nawet jak nic nie wrzucamy.
Te programy DoNotSpy itd. trochę pomagają, ale syf jest także w jądrze systemu.

Niepokojące jest przyzwolenie ludzi, bo doprowadzi ono do kolejnych posunięć. Los debili jest mi obojętny, ale za jakiś czas korzystanie z normalnego systemu (nie=-keyloggera, nie-spyware i nie-trojana) może być uważane za podejrzane.

Zapytam: sprawia Wam przyjemność robienie dobrze MS? On Wam nic nie da za te dane, system jest płatny. Ludzie zapłacą za 10 z nowymi komputerami, i jeszcze będą śledzeni.

Użytkownik katabas edytował ten post 28.08.2015 - 01:54


#29

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Tylko zapomniałeś o jednym drobiazgu: NIKT NIKOGO NIE ZMUSZA DO UŻYWANIA WINDOWS 10! Serio, masz całą masę alternatyw. Linuxa jest ponad 200 różnych dystrybucji. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Całe to Twoje oburzenie jest bezsensowne z jeszcze jednego powodu: Microsoft pisze, co przesyła i dlaczego w umowie licencyjnej. Nie czytałeś, a zaakceptowałeś? Ignorantia legis non excusat. O wiele mniej boję się "szpiegowania" ze strony Microsoftu lub Google, niż ze strony firm i organizacji, które nie rozgłaszają, że "szpiegują" lub wręcz to ukrywają.



#30

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Twoje dane nigdy nie zostaną użyte przeciwko tobie, ani w jakikolwiek sposób upublicznione, więc nie wiem w czym problem.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych