Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 10 - system pod specjalnym nadzorem.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
112 odpowiedzi w tym temacie

#1

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Windows 10 w wersji domowej zawiera obowiązkowe aktualizacje. Trzeba się na nie zgodzić przy instalacji, bo są częścią licencji. Będą pobierać się automatycznie po połączeniu z internetem, użytkownik będzie mógł tylko odroczyć instalację/restart, ale też nie w nieskończoność. Widzimy, że akcja z darmowym updatem z W7 i W8 na 10 nie jest niczym dobrym, a wpuszczeniem ludzi w szpiegujący system, nad którym nie ma się elementarnej kontroli. Instalację aktualizacji będzie można odroczyć - czyli na upartego uniemożliwić w droższej wersji Pro, a wyłączyć tylko w Enterprise. Internauci proponują kilka sposobów obejścia:

- zablokowanie serwerów MS na firewallu

- prawdpodobnie modyfikacja w rejestrze umożliwi wyłączenie obowiązkowych aktualizacji - jeszcze nie znaleziono

- odłączenie internetu - sposób bardzo skuteczny, ale z oczywistych względów niepraktyczny

- używanie pirackiej wersji W10 - prawdopodobnie zostaną pozbawione tego syfu.

Tutaj uwaga. Zawsze kupowałem oprogramowanie, uważam, że informatykom należy się zapłata za produkt. Jednak jeśli będę kiedyś zmuszony korzystać z W10, bo mój laptop padnie, na nowym będzie 10 a z Linuxem nie dojdę do porozumienia - to zainstaluję pirata. Nie z braku pieniędzy czy chęci złodziejstwa, ale z chęci posiadania systemu nad którym to ja mam kontrolę, a nie Redmond.

10 ma być ostatnim "całym" systemem, kolejne mają być dystrybuowane jako aktualizacje do ściągnięcia. I pewnego dnia MS stwierdza, że dla swojego dobra masz korzystać z innego, innowacyjnego interfejsu. Bach, obowiązkowa aktualizacja już się ładuje.

Proponuję Microsoftowi by w wersji 666 NWO Edition zawarł takie innowacyjne rozwiązania jak:

- obowiązkowy, automatyczny eksport wszystkich danych do chmury MS,

- obsługa dysków do 20 GB - po co więcej, jak masz chmurę, co takiego tam chcesz trzymać, że na swoich dyskach co?

- subskrypcję w abonamencie, nie płacisz, komp nie uruchamia się

- automatyczne wysyłanie każdego znaku z klawiatury do NSA

- możliwość instalacji wyłącznie programów zaakceptowanych przez MS

To ironia, ale oni o tym marzą, a janusze albo mają to gdzieś, albo jeszcze się cieszą, bo takie to innowacyjne. Przykładowo te obowiązkowe aktualizacje zdrażnią januszy, ale dlatego, że "komp muli", a nie ze względów zasadniczych. Łykną to jak pelikan.


Przeciwko W10 występuje Rosja, grupa adwokatów ale i osoby z kręgów państwa. Dobrze wiedzą co się święci, i gdzie trafią dane z inwigilowanych "dla dobra" komputerów.

Nie twierdzę, że XP, Vista, 7 są czyste. Ale w miarę prosto da się w nich ograniczyć inwigilację, a kontrola nad systemem jest w rękach użytkownika. Mam wrażenie, że zamiana ikony Mój komputer na Komputer (Vista) była pewnym symbolem, komputery mają nie być już nasze. Wymownym tego przejawem jest UEFI i jego potencjalne funkcje, ale to poza Windows.

#2 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja instalowałem win 10 bo chciałem go sprawdzić. Teraz już jestem na win 7 a z tamtym winshitem nie chcę mieć więcej do czynienia. W win 10 prywatność nie istnieje i nie ma sposobu aby tak jak np. w win 7 wyłączyć możliwość zbierania danych. System jest awaryjny, przeglądarka Windows Edge skrajnie niedopracowana. To tylko kilka małych szczegółów. Nie polecam win 10. Nikomu.



#3

asp.
  • Postów: 225
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

planujesz w najbliższej przyszłości gwałt, rozbój, kradzież, przeglądanie stron dla pedofili, przyłączenie się do ISIS, okradanie twórców gier czy programów edukacyjnych ? NIE ? ! To śpij spokojnie, win 10 Ci krzywdy nie zrobi, najwyżej wyświetli Ci, że lubisz telewizory 40 calowe a nie 32



#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Okradanie twórców gier? To oni nas okradają tworząc niedopracowane, fatalnie zoptymalizowane gry po zaporowych cenach. Niektóre gry ze swoją optymalizacją to nie podchodzą nawet pod wersję BETA. A ty mówisz, że piraci kradną? Nie kolego, piraci są tymi którzy nie dają się dymać tak jak ci, którzy pieniążki rodziców przepuszczają na bzdety przepłacając 10-krotnie. 

 

Jak zaczeniesz sam na siebie pracować to zrozumiesz o co mi chodzi.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 25.08.2015 - 15:32


#5

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

UWAGA!!!

http://www.pcworld.p...Windows.10.html

Więcej napiszę wieczorem.

#6

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W jaki sposób dotarliśmy stąd:

Windows 10 w wersji domowej zawiera obowiązkowe aktualizacje.

Dotąd?:

 

Widzimy, że akcja z darmowym updatem z W7 i W8 na 10 nie jest niczym dobrym, a wpuszczeniem ludzi w szpiegujący system

Jakoś nie widzę związku przyczynowo-skutkowego między dwoma stwierdzeniami.

 

Windows 10 jest chyba najbardziej transparentnym systemem operacyjnym w kwestiach prywatności. Mamy do dyspozycji dedykowaną stronę jej ustawień, plus odnośniki do strony internetowej Microsoftu, która pozwala zarządzać cookies. Microsoft zaczyna robić garstkę tego, co Google robi od ponad dekady, i nagle podnosi się wielkie larum. Ten statek już dawno odpłynął...





#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czegoś nie rozumiem, nie chcecie update'ów? Czyli chcecie mieć system pełen dziur. Co najwyżej będzie można odsunąć je w czasie o maksymalnie 6 dni, po tym jednak system sam łatki zainstaluje, restartując się przy tym. Trzeba pamietać, że aktualizacje dostarczane przez Microsoft będą zawierały nie tylko nowe funkcjonalności (których moglibyśmy nie chcieć), ale też łatki bezpieczeństwa, bez których nie można żyć.

Ale chyba wiem o co wam chodzi. Nie mówimy o aktualizacjach, lecz o otwartym kanale połączeń z serwerem microsoftu, a to coś zupełnie innego. Można to "coś" wyłączyć bez problemu i nie trzeba mieć żadnych specjalnych wersji.

Rozwiązanie jest proste: uruchamiamy Menu Start, a następnie wpisujemy notatnik (lub notepad). Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy, na później na pozycję Uruchom jako administrator (szybszym sposobem jest wykorzystanie skrótu klawiaturowego CTRL + SHIFT + ENTER). Następnie z menu Plik wybieramy opcję otwórz i przechodzimy do edycji wspomnianego pliku hosts. Oczywiście wykorzystać możemy także dowolny inny edytor tekstu. Innym rozwiązaniem jest skopiowanie wspomnianego pliku np. na pulpit, jego zmodyfikowanie i zastąpienie w oryginalnej lokalizacji – wtedy system wyświetli komunikat kontroli użytkownika, abyśmy mogli wykonać taką operację. Aby przekierowanie działało, musimy na końcu pliku w osobnych liniach umieścić adres docelowy, a następnie domenę, która ma być przekierowywana. W tym przypadku mapujemy do komputera lokalnego, czyli do adresu 127.0.0.1, przykładowa linia wygląda więc następująco:

127.0.0.1 domenadozablokowania.com
Ze względu na dużą liczbę domen, nie będziemy tutaj prezentowali jej pełnej listy. Zamiast tego odsyłam do pliku umieszczonego na Google Drive, w którym znajdziecie ich listę. Wystarczy dla każdej z nich stworzyć zapis jak powyżej, aby system nie mógł kontaktować się z nieodpowiednimi serwerami Microsoftu.

Pomocny plik, który to samo wykona za nas można pobrać stąd:  https://drive.google...UTE0/view?pli=1





#8

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zaraz wam wykażę związki i tym podobne.

Wyłączenie "złych" rzeczy z panelu nic nie daje.

link

Przeczytajcie znakomity artykuł z linka. Obowiązkowe aktualizacje, poza ubezwłasnowolnieniem użytkownika (może Wam to nie przeszkadza, mnie tak), mają taki związek ze szpiegowaniem, że nawet, jak ktoś wykona kroki, jakie opisuje ten informatyk, aktualizacja (obowiązkowa!) poprzywraca wszystko do właściwego, dla MS, stanu. Ten artykuł jest przerażający, ale napisany bardzo dobrze, każdy zrozumie przynajmniej ideę. Windows 10 to w istocie spyware, tylko użytkownik godzi się na to w licencji, więc MS jest bezkarny.
Argument o ISIS jest poniżej poziomu - zamontuj sobie w domu kamery i puść mi stream - przecież nie robisz nic nagannego, nie należysz do ISIS, nie masz nic do ukrycia... Ręce opadają.

Użytkownik katabas edytował ten post 25.08.2015 - 19:47


#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W panelu, to sobie możesz firewall'a włączyć, albo wyłączyć.

Tutaj masz kompleksówkę na inne rzeczy:  http://www.dobreprog...dows,65306.html

Zawsze możesz usiąść na Linuksa, tylko później nie płacz, że Ci coś nie działa, albo instalacja programiku do oglądania zdjęć zajmuje pół dnia, plus drugie pół na konfigurację i uruchomienie.





#10

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To nie wyłączy wszystkiego, tak twierdzi fachowiec. I prawdopodobnie po aktualizacji trzeba będzie od nowa. W ogóle przeczytajcie w artykule, jak dziwne usługi tam się łączą, często w ogóle bez sensu, zapewne pozornie. Także @Staniq dzięki za poradę, dobrze że jest coś takiego, ale ona nie rozwiązuje problemu. Ja go nie mam, bo nawet za dopłatą nie będę tego używał, ale niedługo to-to będzie z nowymi komputerami. No i aktulizacja 7 i 8 nadająca im podobne właściwości - to już wyjątkowo ohydne.

#11

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli ktoś ma zapędy do zakrawającego o paranoję kontrolowania tego, co i z czym się w systemie łączy, to zamiast walczyć z blokowaniem każdego pojedynczego procesu lepiej jest po prostu wyciąć w pień wszystkie połączenia i zezwolić wyłącznie na określone. Oczywiście nie ma sensu robić czegokolwiek w samym systemie, ale postawić "na drodze do Internetu" drugą maszynę, która się tym zajmie. Może to być osobny komputer, router sprzętowy z odpowiednimi możliwościami lub jakieś maleństwo pokroju Raspberry Pi. Najprościej będzie w tym momencie uruchomić na tym dodatkowym urządzeniu proxy typu SOCKS na niestandardowym porcie i skonfigurować odpowiednio wybrane programy (oczywiście inne, niż microsoftowe). Rzecz jasna bardzo mocno ograniczy to możliwości działania w Internecie pozostawiając jedynie podstawową funkcjonalność, ale jak wspomniałam na wstępie -- do wymagań kategorii paranoicznej powinno wystarczyć :)





#12

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Właśnie tam w komentarzach ktoś wpadł na to. Tylko problem jest gdzie indziej: w skali zjawiska. W Windows 10 liczba takich połączeń jest skokowo większa niż w nieidealnej 8.

No to może takie coś:

"Możemy automatycznie sprawdzać wersję Twojego oprogramowania i pobierać aktualizacje lub zmiany w konfiguracji, w tym takie które uniemożliwią Tobie korzystanie z usług, uruchamiania nieoryginalnych gier lub używania nieautoryzowanych
urządzeń peryferyjnych." (z EULA)

Nieautoryzowane urządzenia peryferyjne? A co ich to obchodzi w ogóle! Trzeba widzieć kierunek: kupiony za twoje pieniądze komputer z Windowsem 10 przestaje być twój, bo nie masz nad nim kontroli.

#13

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powiem tak: Skynet.

 

A tak serio: Windows XP był najlepszym systemem i koniec kropka. Teraz siedzę na oryginalnej 7 i też nie jest zła, ale nie planuję kolejnej zmiany i jestem pewny, że tej zmiany na wyższy Windows nie wprowadzę. Akutalizacje dla Windowsa 7 mam wyłączone i mogą mi nafiukać.

 

Trochu to takie śmieszne jak wszyscy naokoło latają, bo "WINDOWS MNIE BĘDZIE SZPIEGOWAŁ" jednocześnie pisząc o tym na facebooku i na twitterze ze smartfona. Kapujecie? Pamiętajcie też, że to są miliardy danych i NIKT nie jest w stanie ich przeglądnąć. Całe te "szpiegowanie" działa na zasadzie słowo-klucz. I tyle.





#14

katabas.
  • Postów: 306
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale tu chodzi o zasady. Na nieużywanym (w sensie chodzi tylko pulpit) Win 10 potrafi przesłać 160 MB w 2 godziny (info z jakiegoś forum) u mnie na Viście (tak śmiejcie się - nie jest taka zła a w kontekście tego wszystkiego całkiem dobra) prawie nie ma transferu.

#15

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Jeśli nie chcesz, by złe korporacje Cię szpiegowały, odłącz się od internetu i telefonii komórkowej. Dodatkowo możesz zamieszkać na środku pustkowia, sto metrów pod ziemią.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych