Skocz do zawartości


Dziwne znalezisko na Marsie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Łazik Curiosity dzielnie przemierzający pustkowia Marsa oprócz zbierania danych i analizowania próbek od czasu do czasu natrafia na nietypowe znaleziska. Jednym z takowych jest dziwny fragment skały przypominający nieco kraba. W sposób oczywisty można wydedukować iż na Czerwonej Planecie kraby raczej nie występują zatem czym może być niezwykły fragment odnaleziony w skalistym klifie?

 

news-mars-crab.jpg

Dziwaczny fragment skały odnaleziony przez łazik Curiosity na powierzchni Marsa wzbudza zainteresowanie. Oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach nie brakuje nawet najbardziej kuriozalnych teorii ale czym właściwie jest rzecz widoczna na zdjęciu? I więcej, czy jeśli założymy iż w istocie jest to kawałek skały to w jaki sposób uformował się w tak nietypowym kształcie? Do tego mała podpowiedź dotycząca Marsjańskich skał. Na podstawie obserwacji orbitalnych oraz badań meteorytów marsjańskich, wydaje się, że powierzchnia Marsa jest złożona głównie z bazaltu. Niektóre dowody sugerują, że część powierzchni jest bogatsza w krzemionkę niż bazalt i mogą ją tworzyć skały podobne do ziemskich andezytów, jednak można to także wytłumaczyć obecnością amorficznej krzemionki. Znaczna część powierzchni Marsa jest pokryta pyłem tlenku żelaza.

 

Jak do tej pory na Marsie spotykaliśmy już wiele dziwnych i niezwykłych rzeczy najczęściej związanych z geologią planety ale także ciekawe zjawiska świetlne, pogodowe czy idealnie ukształtowaną głowę Baracka Obamy. Czerwona Planeta, mimo iż martwa, jest znacznie ciekawsza niż większość mogła by sobie wyobrazić. 

 

Wyjaśnieniem dla tego niezwykłego fenomenu jest zjawisko nazywane Pareidolia. Krótko wyjaśniając jest to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń (co odróżnia je od iluzji), przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości.

 

Znanymi przykładami pareidolii są: dopatrywanie się przez wiele osób wizerunku diabła we włosach królowej Elżbiety II na portrecie znajdującym się na kanadyjskich banknotach z 1954 roku oraz na kilku zdjęciach przedstawiających dym wydobywający się z płonącego budynku World Trade Center, a także dostrzeganie rzeźby twarzy w fotografii jednego z wypiętrzeń o rozmiarze 1,5 x 3 km właśnie na Marsie.

 

W przypadku tego konkretnego znaleziska chyba możemy mówić o krabie gdyż kształtem całkiem przypomina to stworzenia. Seth Shostak pracujący przy projekcie SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) jest w ostatnim czasie bombardowany zdjęciami ludzi, którzy owy dziwny obiekt interpretują jako przejaw działalność obcej cywilizacji lub generalnie obcych form życia (w tym przypadku skamielin, które po nich pozostały).

 

Praktycznym wykorzystaniem pareidolii jesttzw. test Rorschacha, polegający na interpretowaniu przez badanego nieforemnych, symetrycznych plam.

 

Jak wygląda taki test? Na podstawie testu wnioskuje się o nieświadomych treściach psychicznych, cechach osobowości i zaburzeniach psychicznych (jest on używany w diagnozie klinicznej). Test składa się z 10 tablic z plamami atramentowymi (5 szaroczarnych, 2 szaroczerwone i 3 kolorowe). Tablice prezentuje się osobie badanej, która opowiada, co na nich widzi. W odpowiedziach bierze się pod uwagę:

  • interpretowany obszar (całość, części);

  • determinantę odpowiedzi (kształt, barwa, pozorny ruch);

  • poziom formy (zgodność obrazu z bodźcem);

  • treść (ludzie, zwierzęta etc.).

Mierzony jest także czas reakcji na poszczególne tablice. Wypowiedzi są klasyfikowane według klucza, na podstawie którego tworzony jest tzw. psychogram. To tyle jeśli chodzi o definicje i teorię.

 

Jak zawsze ocenę pozostawiam wam, liczę na państwa bystre oko oraz kreatywność :)

 

 

 

Tłumaczenie własne.

 

Źródło: Unexplained-Mysteries.com


Użytkownik critter edytował ten post 21.06.2016 - 11:09

  • 10

#2

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zdarza się ze natura ,produkuje' niezwykłe kształty ktorym czlowiek statra się nadac znaczenie. Moge sie założyc że nie jest to żaden zyjący niegdyś organizm czy aktywnośc obcej cywilizacji.


  • 0

#3

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

jeśli to twór natutalnego pochodzenia, to zaiste zaskakującą natura potrafi być zwłaszcza, że rozpatrujemy tu przypadek formacji skalnej - prawda?  ;)

 

edit: Critter dysponujesz może linką do oryginału na serwerach nasa?

edit2: znalazłem: http://mars.jpl.nasa...501E01_DXXX.jpg


Użytkownik fussy edytował ten post 05.08.2015 - 19:26

  • 0

#4

Silm4ril.

    Głos rozsądku

  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kurczę, nic, tylko polecieć na Marsa i zebrać kilka takich wymyślnych kamieni do kolekcji... 


  • 0

#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda niczym  FACEHUGGER z serii filmów o "Obcym".

http://www.writeups....cehugger_h1.jpg

 

35161sm.jpg

 

10fz5us.jpg

 

35i7tag.jpg

 

 


  • 0



#6

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiony do takich rewelacji, ale naprawdę w tym przypadku ostatnią rzeczą o jakiej bym pomyślał szukając rozwiązania to to, że jest to skała w takim kształcie.

Cadavera ja wiem, że jesteś sceptyczna aż do bólu, ale sceptycyzm też wymaga jakichś argumentów. Ja mam wrażenie, że nawet jakbyś dostała zdjęcia z Marsa ze Statuą Wolności 2 to byś napisała, że się tak skały uformowały.


  • 5



#7

Silm4ril.

    Głos rozsądku

  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Wygląda niczym  FACEHUGGER z serii filmów o "Obcym".

Prawda... Może jednak podróż na Marsa nie jest takim dobrym pomysłem :P


  • 0

#8

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 

Wygląda niczym  FACEHUGGER z serii filmów o "Obcym".

 

Mi się kojarzy z headcrabem z Half Life.

 

 

Zdarza się ze natura ,produkuje' niezwykłe kształty ktorym czlowiek statra się nadac znaczenie. Moge sie założyc że nie jest to żaden zyjący niegdyś organizm czy aktywnośc obcej cywilizacji.

 

To o ile zakład? 

 

Nie zrozum mnie źle, bo nie chcę zabrzmieć złośliwie, chociaż niechcący chyba jednak zabrzmię. Zgadzam się z Danielem., rozumiem że chciałaś wyrazić tylko swoje zdanie, ale jakiś argument czy przykład z życia by nie zaszkodził, samo "zdarza się" czy "mogę się założyć" naprawdę niewiele wniesie do tematu. 

 

To teraz ja spróbuję coś do niego wnieść, może mi się uda. Otóż wystarczy rozejrzeć się po innych skałach wokół "anomalii", żeby się przekonać iż w istocie jest to anomalia, nigdzie indziej na zdjęciu nie znajdziemy niczego o podobnej strukturze. Przeciwnie, chyba wszystkie okoliczne skały mają dosyć proste, zwyczajne, kanciaste kształty a jeśli chodzi strukturę to albo są gładkie albo poprzecinane poziomymi rowkami, tak jak te otaczające naszą "anomalię". Na górze jeszcze są takie popękane z rowkami we wszystkim stronach. Aby być uczciwym trzeba też wziąć pod uwagę to, że taki wygląd skały na zdjęciu może być efektem jakiejś gry światła, tudzież innego typu złudzenia optycznego, co niewykluczone i dobrze by było gdybyśmy mieli do dyspozycji więcej zdjęć, wykonanych z różnej perspektywy, aby móc złudzenie potwierdzić bądź wykluczyć. Jeśli jednak założymy, że nie jest to złudzenie optyczne czy jakiś błąd pochodzenia technologicznego (aparatu bądź komputera) to:

 

Skały są jednak materiałem na tyle trwałym i wytrzymałym, że potrzeba potężnych czynników, z reguły oddziaływujących na nie przez dłuższy czas, aby ten materiał zmienić z kształtu i struktury. I jak mamy taki potężny czynnik, to z założenia jest on na tyle potężny, że obszarowo zakres jego oddziaływania jest co najmniej dosyć spory, bynajmniej nie ogranicza się tylko do jednego malutkiego fragmentu. Takim czynnikiem może być prąd płynącej wody, siła wiatru, oddziaływanie sejsmiczne, temperatura, grawitacja itp., skały mogą też mieć pochodzenie wulkaniczne, co również bywa przyczyną specyficznej struktury i wyglądu. Zmierzam do tego, że w takim razie ciężko by było żeby czynnik który jest na tyle potężny aby móc zmienić kształt i strukturę skały, zmienił jedynie kształt i strukturę takiego jej małego fragmentu, ukazanego na zdjęciu, nad którym to teraz rozprawiamy, bez ruszania skał wokół niego. Bo jak już wspomniałem nigdzie w jego pobliżu (ani na zdjęciu, ani domyślam się że w ogóle w okolicy, bo gdyby były tam inne tego typu formacje to NASA zwróciła by zapewne na to uwagę) nie ma podobnego w strukturze tworu. Załóżmy, że ów twór mógłby być dziełem płynącej wody, wtedy i inne skały w okolicy które miałyby znajdować się na drodze nurtu tejże rzeki, strumienia, jak zwał tak zwał, powinny być odpowiednio przez niego zmienione i przypominać ów twór. A nie przypominają. Podobnie z wiatrem, wstrząsami sejsmicznymi, temperaturą, grawitacją, magmą, zakres działania takich czynników i ich siła są zbyt duże by móc się ograniczać do jednego małego fragmentu skały i na tym też polega jego specyficzność. Może być i tak, że jest to oddzielny kawałek skały, który mógł zostać przez którąś z wymienionych sił przyniesiony w to miejsce z innego. Wydaje się jednak, że jest on złączony ze skałą i to dosyć solidnie, na zdjęciu nie wygląda na oddzielny, leżący luzem fragment, nie wydaje się nawet żeby mocno wystawał, wygląda jak jedynie trochę odstająca od reszty skały struktura w tejże skale.

 

Jako że powyższe opcje wydają się być wykluczone, to już nie przychodzi mi na razie nic innego do głowy jak to, że struktura ta może być skamieliną po jakimś zwierzęciu i tego nie jesteśmy w stanie wykluczyć, a wręcz przeciwnie, bo pojawia się ostatnio coraz więcej dowodów i przesłanek za tym, że na Marsie owszem była woda w stanie ciekłym i owszem występowały i wciąż występują związki organiczne na podstawie węgla, a więc mogło na tej planecie istnieć życie (a nawet wciąż może, tylko jeszcze nie jesteśmy w stanie do niego dotrzeć, bo może się kryć w trudno dostępnych miejscach, choćby pod powierzchnią). Choćby i nie jakieś super rozwinięte, ale nawet dosyć prymitywne, skamielina wygląda na jakiegoś skorupiaka lub bezkręgowca. A nie mamy zielonego pojęcia co się może kryć nawet płytko pod powierzchnią, przykryte czerwonym pyłem, bo ani łazik Oportunity nie był w stanie zajrzeć na głębokość większą niż kilkanaście/kilkadziesiąt centymetrów ani Curiosity nie posiada takiej możliwości o ile się dobrze orientuję.

 

Tylko wciąż pozostaje ta opcja, że jest to gra światła, złudzenie optyczne bądź błąd aparatu/komputera, wszak jakość zdjęcia w przybliżeniu na interesujący nas fragment pozostawia trochę do życzenia. No i oczywiście mogę się gdzieś mylić, mogłem coś pominąć, więc wszelkie błędy proszę śmiało wytykać. I oczywiście osoby posiadające jakąś wiedzę geologiczną i astronomiczną tudzież inną potencjalnie przydatną w sprawie są tutaj bardzo mile widziane.


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 06.08.2015 - 01:46

  • 7



#9

GBZP.

    Chrześcijanin

  • Postów: 144
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja się z kolei z Cadaverą zgodzę. Natura istotnie może tworzyć w skałach różne ciekawe kształty. Przykładami mogą być "skalne grzyby". Nietypowe kształty skał można również zaobserwować w polskich Błędnych skałach czy Szczelińcu Wielkim. Pozwolę sobie posłużyć się tu przykładem, odnalezionym w Google Grafika :

szczeliniec_wielki1.jpg

 

Skałe po prawej można by uznać za posąg człowieka, jednak jest tylko tworem naturalnym. Podobnych skał jest pełno na ziemi. Mars to inna planeta ! Przecież tamtejsze skały mogą mieć całkowicie wymyślne kształty, które nam mogą wydawać się podobne do np. kraba.


  • 0

#10

Blackhawk.
  • Postów: 165
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

 

Skałe po prawej można by uznać za posąg człowieka, jednak jest tylko tworem naturalnym. Podobnych skał jest pełno na ziemi. Mars to inna planeta ! Przecież tamtejsze skały mogą mieć całkowicie wymyślne kształty, które nam mogą wydawać się podobne do np. kraba.

mhm, co rozumiesz przez całkowicie wymyślne kształty ? Jakie procesy geologiczne mogłyby odpowiadać za wytowrzenie tak niereguralnego kształtu jak ten widoczny na zdjęciu ? Widzimy iż reszta skał wykazuje działanie korazji, która odpowaida za  niemalże równoległe "nacięcia" w strukturze skały. Kształt który obserwujemy nie jest w żadnym stopniu regularny, jedyne co przychodzi mi do głowy do proces mineralizacji mogący doprowadzić do powstania tak nietypowej formy. Przykład z naszej planety.

 

p_wloskowy.jpg

 

Należy jednak dodać iż takie formy powstają najczęściej pod ziemią, gdyż ich formowanie jest bardzo powolne a one same w sobie są najczęściej bardzo delikatne. Proces korazji świadczy natomiast o występowaniu dość silnych wiatrów...


Użytkownik Blackhawk edytował ten post 06.08.2015 - 08:52

  • 0

#11

voice.
  • Postów: 200
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na tym samym zdjęciu możemy również zauważyć człowieka wydrążonego w skale ;)

 

wskale.png


  • 1

#12

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dużo by się wyjaśniło gdyby Curiosity mógł tam podjechać i pstryknąć to "coś" z bliska ale zapewne tego nie zrobi. Ma pewnie inne priorytety. 

Tak by się chciało żeby to okazało się "nie skałą" ale zdrowy rozsądek studzi takie życzeniowe myślenie. 


  • 0



#13 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale zastanawiam się jak mogła się uformować taka skała, czy cokolwiek to jest, w takim kształcie podczas kiedy dookoła wszystko wygląda "normalnie".


  • 1

#14

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

to bardzo dobre pytanie, wszak procesy geologiczne, erozja skał nie są generalnie jakoś ,diametralnie różne od tego co obserwujemy na ziemi...

Jeśli nie mamy tu do czynienia z niezwykle ciekawym przypadkiem pareidolii to ja się poddaję... jest geolog na sali?


  • 0

#15

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skałe po prawej można by uznać za posąg człowieka, jednak jest tylko tworem naturalnym. Podobnych skał jest pełno na ziemi. Mars to inna planeta ! Przecież tamtejsze skały mogą mieć całkowicie wymyślne kształty, które nam mogą wydawać się podobne do np. kraba

Gdyby nie ten fragment to nawet nie wiedziałby o co chodzi z tym Twoim zdjęciem, które wstawiłeś, bo patrzałem, patrzałem i zastanawiałem się po co je wstawiłeś, gdyż nic tam nie ma. Ten niby posąg nie różni się niczym innym od reszty otaczających go skał, nawet struktura jest taka sama. Natomiast ten kamień z Marsa jest kompletnie nie pasującym do reszty "puzzlem".

 

Na tym samym zdjęciu możemy również zauważyć człowieka wydrążonego w skale ;)

Może to on wyrzeźbił tego Marsjańskiego robala?


  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych