Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna rzecz na czubku Sfinksa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#31

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o nos sfinksa to z tego co wiem odłupany został przez francuskich artylerzystów.

 

Raczej nie, chociażby z powodu tego co napisałem o nosie w poprzednich postach oraz..
 

Tylko kiedy? Napoleon był tam w 1798 roku. Rysunki beznosego Sfinksa są starsze.

 

Według artykułu na Newsweek'u Sfinksa nosa pozbawili Arabowie w latach 1200/1300, bo jego wygląd był sprzeczny z ich religią. W artykule jest napisane: "Odłupali Sfinksowi nos oraz zdobiący jego czoło ureusz, czyli symbol władzy boskiej i królewskiej w postaci świętego węża."

Źródło: http://www.newsweek....,68915,1,1.html


Użytkownik Yunegari edytował ten post 05.08.2015 - 20:03

  • 0

#32

Agnieszka81.
  • Postów: 321
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Znalazłam też zdjęcie, gdzie naukowcy prezentują Sfinksa według ich przypuszczeń, jak mógł w okresie swej świetności wyglądać.

 

193ca5b030af4e9cmed.jpg

 

Widać, że kobra nie znajduje się bezpośrednio nad czołem, ale jest jakby nieco ,,cofnięta'' w głąb głowy. Jednak kiedy przeglądam zdjęcie z widocznym ,,włazem'', który zdaje się być mniej więcej w centralnej części głowy, to wydaje mi się mało prawdopodobne, aby były to pozostałości kobry, gdyż ta aż tak bardzo w centralnym punkcie nie jest tu na grafice. Choć w sumie też nie mam pewności, że faktycznie tak mógł dawno dawno temu wyglądać.


  • 0

#33

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obawiam się, że to nie jest "wizualizacja naukowców jak wyglądał Sfinks" tylko randomowy stock.


  • 1



#34

trumpor113.
  • Postów: 31
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie znam się zbyt dobrze na historii Egiptu.

Kiedy tam dotarli muzułmanie?
Weźmy pod uwagę że w ich religii postaci ludzkie obrażają Boga, receptą na to miało być odłupywanie kawałków twarzy, skoro sfinks ma ludzką głowę, jedyne co można odłupać to nos.

W innych miastach które przejęli muzułmanie też są posągi z uciętymi palcami, nosami etc.

Przynajmniej tak mi się wydaje.
  • 0

#35

żywe srebro.
  • Postów: 84
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

 

To jest po prostu płaski szczyt głowy.

 


wielki gołąb narobił?
  • 0

#36

Osioł.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja również uważam że ta odbarwiona plama to cement którym zalano dziurę. Żeby nie być gołosłownym to wrzucam fotke rzeczonej dziury.

 

 

Konserwacja Sfinksa E.Baraize 15 Grudzień 1925

 

64683_405272019543801_1973969135_n.jpg

 

 

Co do nieproporcjonalności wyglądu to wydaję mi się że po przymusowym przedłużeniu Sfinksa ze względu na pękniecie, Egipcjanie musieli trochę improwizować. Dlatego też w czasach Starego państwa obłożony był cegłą mułową, a ta nie wytrzymała próby czasu. To dobrze widać na tych fotkach, ten z płaskowyżu w Gizie wygląda na "ogołoconego".

800px-Louvre_sphinx.jpg S10.08_Gizeh,_image_9627.jpg


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych