Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna rzecz na czubku Sfinksa?


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#16

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

93959171377988090397.jpg
Fragment kopii Steli Snu Totmesa IV

53713881689597759071.jpg
Wizerunek Sfinksa i piramidy (1880 r.)

01082468358364513461.jpg
Obraz przedstawiający Sfinksa autorstwa Davida Robertsa

Legendarny, o takie coś Ci chodziło?
  • 0



#17

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki turystom mamy dużo wczesnych zdjęć Sfinksa:

1880:

Pir0Vr5.jpg

 

 

Gdzieś w latach 1860-90:

pyramids_and_sphinx__giza_egypt__1860-18

 

great-sphinx-of-giza-2.jpg

 

W latach 20. był naprawiany. Najgłębsze pęknięcia zacementowano.


  • 4



#18

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najgłębsze pęknięcia zacementowano.


Czyli to co widzimy na zdjęciu to zacementowana szczelina.
  • 0



#19

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W załączniku zamieszczam lekkie porównanie. Po prawej stronie Sfinks uwieczniony przez Vivanta Denon'a w roku 1798. Nadal zastanawia mnie kiedy nos został "ułamany", że się tak wyrażę. 

 

W szkicu który przedstawiłem, rok 1798 rok, posiada nos, co jest najprawdopodobniej wizją autora. Dlaczego? Frederic L. Norden także stworzył szkic w roku 1755 bez nosa (2 załącznik), nie miałby sensu tego robić gdyby nos był na swoim miejscu. Każda wcześniejsza rycina lub szkic od 1775 wstecz do 1572 roku włącznie przedstawia Sfinksa z nosem, przynajmniej nie znalazłem bez.

Co ciekawe Frederic L. Norden stworzył drugi szkic także w 1775 roku który przedstawia nos (załącznik 3).

Wniosek 1: Nos został ułamany w roku 1775 roku niedługo po naszkicowaniu przez Frederica L. Norden'a Sfinksa, po ułamaniu postanowił on stworzyć drugi szkic bez nosa. Nos znika w 1755.

Wniosek 2: Wszystkie szkice od 1775 wstecz do 1572 roku są wizjami autorów a Sfinks nie posiada nosa. Nos znika przed 1572 rokiem. (TYLKO JEŚLI BĘDZIE ISTNIEĆ RYCINA LUB SZKIC Z TYCH LAT BEZ NOSA)

Załączone grafiki

  • Sfinks - Porównanie.png
  • Sphinx-norden-side.jpg
  • Sphinx-norden-front.jpg

  • 1

#20

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Raczej co do nosów na niektórych szkicach, to podejrzewam fantazje autorów. Norden narysował swój szkic już w 1737 roku, został jednak opublikowany dopiero w 1755 roku w książkowym wydaniu opisu jego podróży. Pytanie teraz skąd drugi szkic Nordena z roku 1775? (Norden zmarł w 1745) Podejrzewam że to rysunek z któregoś kolejnego wydania, w którym zamiast rysunków oryginalnych użyto grafik innego autora. To się zdarzało, że przy niedostępności pierwotnych płyt miedziorytniczych w innych wydaniach robiono własne ilustracje.

 

To swoja drogą ciekawa sprawa, ale wygląda na to, że nos został odłupany celowo, bo na skale znaleziono ślady odłupywania. Pewna arabska kronika opisywała, że nos miał uszkodzić jakiś arabski dostojnik w XIV wieku, po tym jak dowiedział się że chłopi z okolicy składają posągowi dary, uważając że Sfinks sprowadza dobre plony.

 

Prawdopodobnie najstarsze zdjęcie Sfinksa, wykonane w 1849 roku:

egypte_moyenne_le_sphinx_1852_maxime_du_

 

Tutaj szczegółowe zestawienie wizerunków z różnych lat. Jak widać dawne ryciny nie były specjalnie szczegółowe:

http://www.freemanin....com/sphinx.htm

 

Najstarsza w miarę dokładna rycina, wykonana na podstawie szkiców pochodzi z opisu podróży Gregore'a Sandysa z roku 1610:

Sphinx-GeorgeSandys1610-BEST.png

Problem polega na tym, że nie bardzo wiadomo czy kontur na twarzy miał zaznaczać nos czy dziurę po nosie. Inni autorzy mieli więcej fantazji, rysując Sfinksa z twarzą kobiecą a czasem jeszcze z piersiami.


  • 1



#21

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 Zainteresowałą mnie postać prof. George Andrew Reisner i postanowiłem poszperać w poszukiwaniu oryginalnej publikacji dotyczącej rewelacji zawartych w poście #4

 

Na początek doprawdy imponująca biografia naukowca

https://dictionaryof...rg/reisnerg.htm 

z której możemy się dowiedzieć, że jedyną opublikowaną przez niego w 1913 roku pracą naukową jest druga część katalogu "Models of Ships and Boats​".

Owszem napisał w tym samym rokuartykuł poświęcony Sfinksowi ale jego tematem było pochodzenie monumentu. Niestety nie udało mi się dotrzeć do oryginału. 

 

Jedyny artykuł na temat Sfinksa, sygnowany jego nazwiskiem, jaki udało mi się znaleźć został opublikowany przez The New York Times nieco wcześniej, a mianowicie 16 kwietnia 1911 roku.

http://query.nytimes...9629C946096D6CF

niestety nie ma w nim ani słowa na temat rewelacji z postu #4

 

Znalazłem też drugi w Bostońskiej Bibliotece - Museum of Fine Arts ale to w zasadzie to samo co opublikował The New York Times

http://gizapyramids.org/static/pdf%20library/reisner_cosmo_53_1912.pdf 

wklejam dla lepszej jakości zdjęć w dokumencie.

 

Na koniec świetny artykuł będący niejako kompendium wiedzy na temat dorobku naukowego George Andrew Reisner.

http://emhotep.net/2...andrew-reisner/

 

 

 

No niestety, ale tamta publikacja z marca 1913 roku dość szybko się wyjaśniła - w kwietniu wyszło na jaw, że artykuł był mistyfikacją dziennikarską:

http://trove.nla.gov...article/5392892

 

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że link który podałeś niczego nie wyjaśnia w kwestii mistyfikacji?

 

Bo że z mistyfikacją mamy do czynienia, ja raczej nie mam wątpliwości.


  • 3

#22

skimble1811.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich Forumowiczów, gdyż jest to mój pierwszy post :)

 

Czytając ten wątek oraz oglądając film "Tajemnice piramid", o którym jest mowa tutaj:  http://www.paranorma...010-pl-polecam/ nasunęła mi się pewna myśl. Pod koniec tego filmu mowa jest o różnych geometrycznych zależnościach pomiędzy sfinksem i piramidami. Autorka filmu wspomina o liniach i okręgach przebiegających przez różne punkty, czy to wierzchołki piramid, ich krawędzie, itd. Kilka linii i okręgów w efekcie badania tych zależności krzyżuje się właśnie na głowie sfinksa. Może twór ten na rzucie z góry określa jakieś geometryczne centrum tej budowli?


Użytkownik skimble1811 edytował ten post 05.08.2015 - 14:49

  • 0

#23

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich Forumowiczów, gdyż jest to mój pierwszy post :)

 

Czytając ten wątek oraz oglądając film "Tajemnice piramid", o którym jest mowa tutaj:  http://www.paranorma...010-pl-polecam/ nasunęła mi się pewna myśl. Pod koniec tego filmu mowa jest o różnych geometrycznych zależnościach pomiędzy sfinksem i piramidami. Autorka filmu wspomina o liniach i okręgach przebiegających przez różne punkty, czy to wierzchołki piramid, ich krawędzie, itd. Kilka linii i okręgów w efekcie badania tych zależności krzyżuje się właśnie na głowie sfinksa. Może twór ten na rzucie z góry określa jakieś geometryczne centrum tej budowli?

 

Osobiście raczej w to wątpię. Bez wątpienia była tam jakaś dziura i mogła być zamurowana jak już zostało wspomniane, ale nie mamy pewności czy głowa w ogóle tak wyglądała kiedy Sfinksa wybudowano, zwłaszcza, że jest nieproporcjonalna. Wśród teorii jest przykładowo to, że wyglądał jak na zdjęciu z załącznika.

Być może było to związane z geometrią, ale jak już wyżej napisałem, osobiście wątpię aby chodziło a aktualnego Sfinksa. 

Załączone grafiki

  • cdUo2.gif

  • 0

#24

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W 1925 roku z głowy Sfinksa odpadł kawałek powyżej widocznej na wcześniejszych rysunkach szczeliny nad czołem. Po tym zdecydowano się przeprowadzić konserwację i uzupełnić niektóre ubytki, wykorzystując też kamienie znalezione pod posągiem podczas wykopalisk.

8c35d161dd662850f925a6e95d99a9ee.jpg

Wtedy też uzupełniono ubytek na samym czubku. Podejrzewam że w tym miejscu wlewano cement w szczelinę:

c7564fae7431d7f73be8437f13863002.jpg

 

Polecam przejrzeć taki dokument opisujący remonty Sfinksa. Koncentruje się głównie na tych najnowszych ale ma dobre zdjęcia:

http://www.gizapyram...wass_sphinx.pdf

 

Wspominają tam o trzech tunelach w rzeźbie.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 05.08.2015 - 15:55

  • 2



#25

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Niezwykle interesujący dokument!

 

Pozwoliłem sobie przetłumaczyć fragment dotyczący 3 tuneli o których wspomina Zaciekawiony.

 

Over the years, the Sphinx has revealed some of its secrets, though not all. In 1881 Henry Vyse found two tunnels inside the Sphinx, but his discovery was never published. In 1979, we opened these tunnels.

 

The first tunnel is located behind the head of the Sphinx, cut into the mother rock about six meters.

 

The second tunnel is located in the tail of the Sphinx.

 

We learned of it from Sheikh Mohamed Abd al-Maugud, who in turn knew of it from his grandfather.

It too is cut into the mother rock, about twelve meters. We found no significant artifacts inside the tunnel, but the evidence suggests that the tunnels were cut during the pharaonic period, I believe during the Twenty-sixth Dynasty.

 

A third tunnel, in the north side of the Sphinx, has not been opened since 1926, when Emile Baraize opened it. We have photographs showing two workmen inside it.

 

Z upływem czasu Sfinks zaczął ujawniać niektóre ze swoich tajemnic, choć nie wszystkie.

W 1881 roku Henry Vyse ( przyp. tłum. chyba nie potrafię znaleźć osoby choć wszystkie tropy prowadzą do nieżyjącego już w tym czasie https://en.wikipedia...iam_Howard_Vyse ) odnalazł dwa tunele wewnątrz Sfinksa, to odkrycie nigdy nie zostało opublikowane. W 1979 roku otworzyliśmy te tunele.

 

Pierwszy tunel jest zlokalizowany za głową Sfinksa (przyp. zdaje się, że mowa o tunelu widocznym na filmiku włoskiej telewizji), wycięty w skale na głębokość około 6 metrów.

 

Drugi znajduje się w ogonie Sfinksa. Dowiedzieliśmy się o nim od Szejka Mohamed Abd al-Maugud (przyp. nawet nie będę próbował szukać człowieka  ;) ), który wiedzę o nim otrzymał od swojego dziadka. Ten tunel był wycięty w litej skale na 12 metrów. Nie znaleźliśmy wewnątrz znaczących artefaktów, ale dowody (przyp. jakie?) sugerują że tunele powstały w okresie Faraonów, uważam że podczas panowania XXVI dynastii.

 

Trzeci tunel, po północnej stronie Sfinksa, nie był otwierany od czasu Emile Baraize (przyp. https://en.wikipedia.../Émile_Baraize), który otworzył go w 1926 roku. (przyp. wiki twierdzi, że chłop zacementował szczeliny w tylnej części Sfinksa blokując w ten sposób skutecznie dostępu, to reszty tunelu, który jak się uważa prowadzi do komory grobowej). Mamy fotografie przedstawiające dwóch robotników wewnątrz tego tunelu (przyp. niestety nie widzę ich w artykule)

 

edit: sorki za code tag, powyżej ale nie potrafiłem inaczej wlać skopiowanego tekstu do postu

edit2: jakoś sobie poradziłem ;)


  • 1

#26

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

Najgłębsze pęknięcia zacementowano.


Czyli to co widzimy na zdjęciu to zacementowana szczelina.

 

Tez mi się wydawalo że Sfinks musiał być jakoś ,konserwowany' i naprawiany wiec ten czubek pewnie jest taką ,cementowa' łatą


  • 0

#27

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodaję trochę tekstu. Nie wiem jak to potwierdzić, więc zaznaczam, że to teoretyczne ciekawostki.

Trzeba powiedzieć, że w XX wieku i szczególnie o Antycznym Egipcie wciąż opowiada się zadziwiające historie. Znany archeolog John O. Kinnaman przed swoją śmiercią w 1961 roku opowiedział o przygodzie, która mu się przydarzyła w młodości. Według jego słów, w 1924 roku przebywał on w nieznanym dotąd tunelu pod Piramidą Cheopsa. Na wejście do niego on natknął się najzwyczajniej w świecie wraz z egiptologiem sir Flindersem Petrie. Uczony twierdził, że idąc tunelem znalazł się w pomieszczeniu wypełnionym wieloma mechanizmami o nieznanym przeznaczeniu. A w 1945 roku, w ponad dwadzieścia lat po odkryciu Kinnamana, syn króla Egiptu książę Faruk spacerował koło piramid. I naraz przypadkiem nacisnął na jakąś płytkę na fundamencie Sfinksa. Naraz zadziałał jakiś ukryty mechanizm i otworzył się wylot tunelu, który prowadził w dół, ku wielkim pomieszczeniom podziemnym. Tam – wedle słów księcia – stały… roboty. Czy były to jedynie fantazje dostojnej osoby, czy też naprawdę widział on to, o czym opowiadał? Książę Faruk nie pokazał tego wejścia. I dlatego też nie bacząc na dostojne tytuły księcia, jego historia w kręgach naukowych została potraktowana sceptycznie.

 

W latach naukowej aktywności archeologa Kinnamana amerykański „śpiący prorok” Edgar Cayce prorokował, że prawa łapa Sfinksa to wejście do Sali Kronik. Cayce twierdził, że w podziemnych pomieszczeniach Sfinksa ukryte są artefakty, z absolutną pewnością dowodzące tego, że na Ziemi istniały wysoko rozwinięte cywilizacje przed nami, które istniały 5,5 MA temu! W porównaniu z rozwojem tamtej kultury, nasza własna jest w stadium niemowlęcym.

 

Oczywiście różnie ludzie odnoszą się do proroctw Cayce’a, ale na początku lat 90. XX wieku, amerykański geofizyk Thomas Dobiecky przeprowadził wokół Sfinksa badania sejsmiczne. Różnoraki sprzęt naukowy, którzy przywiózł on ze sobą odnotował wiele „anomalie i puste przestrzenie w skałach pomiędzy łapami i po bokach Sfinksa”. Jedna z tych przestrzeni Dobiecky opisuje w następujący sposób:
Jest ona dość duża i ma rozmiary 9 x 12 m i znajduje się na głębokości około 5 m. Jej prawidłowy kształt sześcianu jest niespotykany w naturze. I właśnie dlatego możemy śmiało stwierdzić, że jest to dzieło ludzkich rąk.


Źródło: http://wszechocean.b...nej-krainy.html

PS. Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę na temat takich niepotwierdzonych ciekawostek napisać osobny artykuł.


Użytkownik Yunegari edytował ten post 05.08.2015 - 19:35

  • 0

#28

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

PS. Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę na temat takich niepotwierdzonych ciekawostek napisać osobny artykuł


Jasne, zawsze dobrze uzupełnić bazę o nowe artykuły :)
  • 1



#29

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o nos sfinksa to z tego co wiem odłupany został przez francuskich artylerzystów.


Użytkownik Bohun edytował ten post 05.08.2015 - 19:45

  • 0

#30

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko kiedy? Napoleon był tam w 1798 roku. Rysunki beznosego Sfinksa są starsze.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 05.08.2015 - 19:51

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych