Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna rzecz na czubku Sfinksa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć!

Ostatnio przeglądałem pełnowymiarowe zdjęcia Egiptu i zobaczyłem coś na czubku Sfinksa, wie może ktoś co to takiego? Zamieszczam zdjęcie. 

 

Załączone grafiki

  • Sfinks - Czubek.PNG

  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest po prostu płaski szczyt głowy.


  • 1



#3

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To jest po prostu płaski szczyt głowy.

 

hahahaha,  aleś mu wytlumaczyl ;d

 

offtop.gif

 

Ty nie gorszy jesteś...:facepalm:

 

Kronikarz


Użytkownik Kronikarz Przedwiecznych edytował ten post 04.08.2015 - 16:57

  • 2



#4

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jest to prawdopodobnie właz, który pozwala/ł dostać się do wnętrza Sfinksa.

oh5mxk.jpg


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 28.08.2015 - 11:25

  • 11



#5

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest to prawdopodobnie właz, który pozwala/ł dostać się do wnętrza Sfinksa.

 

Ooo, takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem, nigdy o tym nie słyszałem. Sprawdzał to ktoś w ogóle? W internecie nie widziałem o tym żadnych wzmianek, dlatego ująłeś to też "pozwala/ł"?. Rzeczywiście to wygląda jak właz, jest innego koloru i jest charakterystyczny ale dziwne mi się wydaje, że nikt o tym nie mówi.


  • 0

#6

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na obrazku zamieszczonym w moim powyższym poście można przeczytać:

Powyższy rysunek opublikował w roku 1913 w swoim amerykańskim niedzielnym wydaniu Times of India. O tych odkryciach mówi się dzisiaj rzadko.


Sam się zastanawiam dlaczego to odkrycie nie przykuwa większej uwagi.
  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale oczywiście poza obrazkiem z gazety codziennej innych informacji o tym konkretnym odkryciu brak?


  • 2



#8

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://swietageometr...-gizy?showall=1
http://m.onet.pl/wie...-spiskowe,fbsr4

Trudno określić, które informacje dotyczą tej ilustracji. Sama gazeta nie mówi wprost, że wtedy ktoś się tam dostał. Na przełomie lat powstawały teorie spiskowe, a władze Egiptu wszystkiemu zaprzeczały. Niemniej jednak coś w Sfinksie jest. Może to okrągłe "coś" to plomba po odwiertach/wykopaliskach, których celem było znalezienie tych pomieszczeń. Dziwne wydaje mi się to, że Sfinksy pełniły role strażników, więc świątynia z grobem Menesa w wielkim strażniku?

Tutaj znalazłem fragment filmu, w którym pokazane jest wnętrze Sfinksa.


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 04.08.2015 - 20:53

  • 1



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No niestety, ale tamta publikacja z marca 1913 roku dość szybko się wyjaśniła - w kwietniu wyszło na jaw, że artykuł był mistyfikacją dziennikarską:

http://trove.nla.gov...article/5392892


  • 2



#10

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli możemy odrzucić teorię o włazie. Jednak nadal pozostaję przy tym, że coś w nim lub pod się znajduję. Może to na głowie to tylko konstrukcja wsporcza lub coś w ten deseń.
  • 0



#11

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Albo jest to wypłaszczenie związane z tym, że głowa jest z grubsza zaokrąglona ale była wycinana ze skały o płaskim szczycie i został kawałek płaskiego, albo coś się tam kiedyś znajdowało - jakieś zwieńczenie głowy, rzeźba która się nie zachowała. Nakrycie głowy przypomina ceremonialną czapkę z okresu Starego Państwa, z trójkątnymi płaszczyznami za uszami i stylizowaną kobrą na czole. Tylko, że z kobry zachował się tylko niego wystający grzbiet na czole.

tutankhamun-golden-mask.jpg

 

 

Więc kto wie - może na czubku głowy miało coś stać?


  • 0



#12

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No właśnie domyślam się, że głowa sfinksa miała pierwotnie wyglądać tak jak na powyższym zdjęciu od Zaciekawionego. Tak więc w praktyce wygląda jakby kawałek góry był ucięty. Może jakiś samolot za nisko leciał? A tak serio, to warto by było poszukać jakichś starych ilustracji (możliwie jak najstarszych, może i ze starożytności) przedstawiających Sfinksa, co by zobaczyć jak na nich to wygląda. Kiedy Sfinks został tego czubka pozbawiony i czy w ogóle kiedykolwiek go posiadał. Są może jacyś egiptolodzy na sali?
  • 0



#13

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najstarsze zdjęcia pochodzą z okresu, gdy był przysypany piaskiem. Niewielka różnica...
  • 0



#14

Yunegari.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Warto zauważyć, że w okresie kiedy Egipt odwiedzał Napoleon Sfinks był przedstawiany z częścią "wypukłą" na czole prowadząca przez sam środek głowy, przez górę prawdopodobnie też która aktualnie jest trochę zdarta i nie wygląda tak efektownie. Z tej perspektywy rzeczywiście może to przypominać część węża którą przedstawił Zaciekawiony, jednak tak naprawdę trudno powiedzieć co tam było zważywszy na to, że sama głowa nie jest proporcjonalna do ciała i wiele razy mogła być przebudowywana.

 

Załączone grafiki

  • Jean-Léon_Gérôme_003.jpg

  • 2

#15

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I o to mi też chodziło. Nie muszą być zdjęcia tylko jakiekolwiek ilustracje. Nie orientuje się ktoś czy istnieje jakaś ilustracja ze starożytności przedstawiająca Sfinksa? Egipcjanie zbyt realistycznie nie malowali, ale Egipt odwiedzali też przedstawiciele innych ludów, Grecy, Sumerowie, Fenicjanie, Puntyjczycy. Może ktoś tam gdzieś uwiecznił jakiegoś Sfinksa. 

 

Może za brakującym czubkiem stoją Asterix i Obelix, nosa to oni go ponoć pozbawili.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych