Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z powrotem w przyszłości

Powrót do przyszłości 2

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Artykuł ten zamieszczam na forum dzięki uprzejmości i za zgodą państwa Aleksandry i Piotra Stanisławskich, właścicieli bloga CRAZY NAUKA 

 

Tytułem wstępu.

Kiedy jeszcze , jako nastolatek, oglądałem "Powrót do przyszłości 2", to nie zastanawiałem się, czy świat, który widzę na ekranie jest bardzo, czy nie bardzo futurystyczny i czy kiedykolwiek będzie mi dane zobaczyć go na własne oczy.
I oto proszę - nim się spostrzegłem, to w nim wylądowałem.

Bo świat, o którym wspominam, "dzieje sie" (przynajmniej w części filmu) właśnie w tym roku 2015, którego półmetek już za nami.
Uzmysłowiłem sobie to dopiero wczoraj, jakoś tak zupełnie przypadkowo, i pomyślałem, że fajnie byłoby skonfrontować, te wszystkie wizje i gadżety wymyślone przez scenarzystów filmu, z tym co mogę zobaczyć za oknem.

Miałem nawet szatański plan spłodzenia artykułu na ten temat ale, że nie posiadam aktualnie kopii tego filmu, postanowiłem przypomnieć sobie, co też tam nawymyślali panowie od scenariusza - szperając w internecie.
I tak dowiedziałem sie, że ktoś już wcześniej wpadł na ten sam pomysł.

A, że z natury leniwy jestem okrutnie, to stwierdziłem, że bez sensu jest wyważac juz otwarte drzwi - i poszedłem na łatwiznę.
Tak, czy owak, chciałbym zaprezentować bardzo fajny artykuł poświęcony temu, co sprawdziło się "w naturze"  jeśli chodzi p pomysły scenarzystów "Powrotu do przyszłości 2"

Rok 2015 z Powrotu do przyszłości: co się sprawdziło?
Autor: Aleksandra Stanisławska 13 stycznia 2015

powrotdoprzyszlosci%201.jpg

Twórcy drugiej części „Powrotu do przyszłości” pokazali sporo futurystycznych urządzeń i technologii. Wiele z nich stało się częścią naszej codzienności w 2015 roku, inne istnieją jako prototypy. Film stał się też pretekstem do stworzenia dwóch szczególnie zwariowanych wynalazków.

powrotdoprzyszlosci%202.jpg

No i znowu nadarzył się pretekst, by obejrzeć moją ulubioną część trylogii „Powrót do przyszłości” – tę, która częściowo rozgrywa się w 2015 roku. Konkretnie 21 października 2015 roku. Mamy tu lewitujące deskorolki, latające samochody czy samosznurujące się buty. Co z tej kultowej wizji stało się faktem, a co pozostaje w sferze fikcji?

Oglądając film, wypisaliśmy sobie około 20 futurystycznych wynalazków i idei. Najważniejsze z nich szerzej opisujemy, a pozostałe zamieszczamy pod koniec artykułu. Moim zdaniem Bob Gale i Robert Zemeckis, autorzy scenariusza „Powrotu do przyszłości”, to naprawdę geniusze – film powstał przecież w 1989 roku!

Latająca deskorolka
powrotdoprzyszlosci%202.gif

Pierwsza w historii prawdziwa lewitująca deskorolka trafi do sprzedaży dokładnie 21 października 2015 roku! Kalifornijska firma Hendo w grudniu 2014 roku zebrała na Kickstarterze ponad pół miliona dolarów na dopracowanie prototypu i uruchomienie jej produkcji. Zademonstrowany przez Kalifornijczyków prototyp działa na zasadzie lewitacji magnetycznej, a więc technologii wykorzystywanej w kolei magnetycznej (maglev).

Deska wyposażona została w cztery innowacyjne silniki, które utrzymują urządzenie 2,5 cm nad ziemią, wykorzystując oddziaływanie elektromagnetyczne z podłożem. Aby sprzęt na tym etapie zechciał latać, musi unosić się nad podłogą zrobioną z nieferromagnetycznego przewodnika, a więc z miedzi lub aluminium. To dlatego rampa widoczna na poniższym filmie wygląda tak dziwnie. Co więcej, prototyp urządzenia jest bardzo głośny, a jego bateria działa niespełna 10 minut, tak więc wynalazcy mają jeszcze sporo do dopracowania. Jednak co z tego, skoro to naprawdę działa! Dzięki temu deska Hendo Hover trafiła na stworzoną przez magazyn „Time” listę 25 najlepszych innowacji 2014 roku.

Warto popatrzeć, jak na Hendo Hover jeździ guru skateboardingu Tony Hawk:

 

Samosznurujące się buty
powrotdoprzyszlosci%203.gif

Buty sznurujące się automatycznie po naciśnięciu przycisku są jednym z najbardziej kultowych, choć i trudniejszych do odtworzenia gadżetów – właśnie ze względu na system automatycznego wiązania, który wymaga ukrycia gdzieś w butach całkiem wydajnej baterii. Buty dla Marty’ego McFly’a zaprojektował w 1989 roku Tinker Hatfield, który kilka dni temu potwierdził, że współpracuje z firmą Nike nad odtworzeniem tego projektu.

 

Wcześniej Nike wypuszczało już na rynek buty z „Powrotu do przyszłości” (z serii Nike MAG), były to jednak limitowane i niesznurujące się samodzielnie modele. W 2011 roku 1500 par tych butów przeznaczono na aukcję charytatywną na rzecz fundacji Michaela J. Foxa, odtwórcy roli Marty’ego McFly, który cierpi na chorobę Parkinsona. Model, który ujrzy światło dzienne w 2015 roku, ma mieć w pełni sprawny mechanizm samosznurujący, a także, jak w filmie, świecące diody w trzech kolorach i elektroluminescencyjne logo Nike.

Do kompletu z wystylizowanym obuwiem Marthy w 2015 roku nosi modne ubranie, które potrafi błyskawicznie dopasować się do sylwetki i wyschnąć po uruchomieniu przycisku. Takich cudów jeszcze nie wymyślono, choć od dawna dysponujemy wieloma nowoczesnymi tkaninami, które w przyspieszonym tempie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, takich jak Polartec czy Nomex.


Google Glass, Skype i Facebook
powrotdoprzyszlosci%204.jpg

W domu McFly’ów w 2015 roku mamy bogatą galerię futurystycznych i w większości trafionych pomysłów. Członkowie rodziny noszą w domu gogle z kolorowymi diodami, których idea żywo przypomina Google Glass czy Oculus Rift (dr Emmett Brown również używa gogli do wirtualnej rzeczywistości podczas prowadzenia wehikułu czasu).

 

„Powrót do przyszłości” świetnie punktuje rozkład więzi społecznych, pokazując ludzi siedzących przy jednym stole, ale zaangażowanych w indywidualne zajęcia w wirtualnym świecie. No, my do tego etapu jeszcze nie doszliśmy, ale czy podczas spotkań towarzyskich nie zdarza się Wam odkładać smartfonów na stosik, by móc płynnie pogadać (a kto pierwszy sięgnie po komórkę, ten płaci za wszystkich)?

powrotdoprzyszlosci%205.jpg

Przy okazji: kultowy film nie przewidział upowszechnienia telefonów komórkowych i internetu. Informacje w tamtejszej rzeczywistości przekazywane są za pośrednictwem faksu (!) i wideorozmów.

Kiedy u McFly’ów odzywa się wideofon, w goglach wyświetla się informacja o tym, kto jest adresatem połączenia. Rozmówca, szef Marthy’ego o nazwisku Needles, ukazuje się na zupełnie PŁASKIM ekranie telewizora i z satysfakcją oznajmia McFly’owi, że wyrzuca go z pracy. Czyżby scenarzystom udało się przewidzieć Skype’a? Co więcej, podczas rozmowy obok podobizny Needlesa wyświetlają się informacje o jego wieku, rodzinie, zainteresowaniach czy preferencjach. Toż to przepowiednia mediów społecznościowych!

Płaski telewizor McFly’ów chwilę później zdradza jeszcze jedną przyszłościową cechę: wielofunkcyjność. Dzieje się to, kiedy Marthy wywołuje (głosowo!) różne propozycje kanałów TV.

Latające samochody
powrotdoprzyszlosci%206.jpg

W 2015 roku w „Powrocie do przyszłości” standardowym środkiem transportu są latające samochody. W naszej rzeczywistości właśnie w tym roku (najpóźniej w 2016) pierwsze modele autolotów ma wypuścić na rynek amerykańska firma Terrafugia. Równie zaawansowany w pracach nad własnym modelem latającego samochodu jest słowacki Aeromobil, który pod koniec 2014 roku zaprezentował takie auto gotowe do masowej produkcji.

 

Daleko nam jeszcze do wizji autolotów przemieszczających się powietrznymi ulicami w obrębie miast, ale w zasięgu ręki są już podróże z punktu do punktu z wykorzystaniem zarówno infrastruktury lotniczej, jak i samochodowej. Do startu i lądowania wystarczy pas lub trawnik o długości kilkuset metrów, a do miejsca docelowego można dojechać drogą.



Ekopaliwo
powrotdoprzyszlosci%207.jpg

Kultowy wehikuł czasu stworzony przez dr Emmetta Browna to przerobiony DeLorean DMC-12.  W filmie jest to samochód elektryczny, który do wytworzenia 1,21 gigawata energii potrzebnej do podróży w czasie wykorzystuje reaktor jądrowy. Gdy jednak ten zawodzi, genialny naukowiec zastępuje go „ekopaliwem” z odpadów. Widzimy, jak dr Brown ładuje do baku śmiecie, w tym skórki po owocach i wlewa resztki piwa z puszki. Można to z powodzeniem porównać do stosowanych dziś paliw z biomasy, wśród których najpopularniejszy jest biodiesel, otrzymywany najczęściej z oleju rzepakowego.

Jakie jeszcze futurystyczne wynalazki pojawiają się w „Powrocie do przyszłości 2”?

⦁        Gry sterowane myślą
⦁        Aparat fotograficzny z funkcją rozpoznawania twarzy
⦁        Filmy 3D holograficzne reklamy uliczne
⦁        Dron z kamerą
⦁        Identyfikacja odciskami palców
⦁        Płatności oparte na biometrii
⦁        Generator rytmu sennego alfa
⦁        Przewidywanie pogody
⦁        Kuracje odmładzające (dr Brownowi wydłużyły życie o 30-40 lat)
⦁        Niekurzący się papier

 

Zobaczcie zwiastun „Powrotu do przyszłości 2″:


źródło 
autor: Aleksandra Stanisławska


  • 9



#2

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Świetny artykuł! Zawsze byłem zafascynowany nowoczesną technologią Gdy patrzę na to wszystko co teraz mamy to jestem szczęśliwy, że żyję w tych czasach, a nie innych. Leci plusik!


  • 0



#3

bocz98.
  • Postów: 21
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Dan Brown (z książki Cyfrowa Twierdza)"


  • 0

#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szkoda, że nikt nie zauważył bo to "jutro" było wczoraj.

Załączone grafiki

  • 12096294_609085415898614_3020284072101411817_n.jpg

  • 1



#5

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zauważył, zauważył. Trąbili o tym gdzie się da  cały dzień :)


  • 1



#6

Simson.
  • Postów: 172
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie sprawdziła się przepowiednia z tablica rejestracyjna z kodem kreskowym. Zupełnie nie praktyczne, policjant na filmie miał czytnik jak w sklepie ...


  • 0

#7

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zauważył, zauważył. Trąbili o tym gdzie się da  cały dzień :)

W sumie, to Paranormalne miałem na myśli, a nie "gdzie się da" :D


  • 2



#8

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chyba jest jeszcze coś co się sprawdziło
Ok.2 minuty filmu widać wielki bilboard z Buffem.Kogo Wam przypomina ?


Edit:literówki

Użytkownik Magda72 edytował ten post 08.08.2016 - 09:12

  • 0



#9

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Biff.jpg

 

 

 

W sensie, że Trumpa masz na myśli?

Czy ja wiem?


  • 0



#10

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak.Właśnie Trumpa mam na myśli
  • 0



#11

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


 

 

Samosznurujące się buty
powrotdoprzyszlosci%203.gif

Buty sznurujące się automatycznie po naciśnięciu przycisku są jednym z najbardziej kultowych, choć i trudniejszych do odtworzenia gadżetów – właśnie ze względu na system automatycznego wiązania, który wymaga ukrycia gdzieś w butach całkiem wydajnej baterii. Buty dla Marty’ego McFly’a zaprojektował w 1989 roku Tinker Hatfield, który kilka dni temu potwierdził, że współpracuje z firmą Nike nad odtworzeniem tego projektu.

 

Wcześniej Nike wypuszczało już na rynek buty z „Powrotu do przyszłości” (z serii Nike MAG), były to jednak limitowane i niesznurujące się samodzielnie modele. W 2011 roku 1500 par tych butów przeznaczono na aukcję charytatywną na rzecz fundacji Michaela J. Foxa, odtwórcy roli Marty’ego McFly, który cierpi na chorobę Parkinsona. Model, który ujrzy światło dzienne w 2015 roku, ma mieć w pełni sprawny mechanizm samosznurujący, a także, jak w filmie, świecące diody w trzech kolorach i elektroluminescencyjne logo Nike.

 

 

Cóż... Pomaluśku, pomaluśku - staramy się, cały czas do przodu :D

No i proszę.

Fantastyka stała się rzeczywistością.

 

Tak wyglądają samowiążące się buty Nike.

"Najtrudniejszy projekt w historii obuwnictwa"

 

HyperAdapt 1.0 – tak nazywają się buty Nike, które wiążą się same, bez pomocy człowieka. W jaki sposób? Buty wyczują, kiedy znajdzie się w nich stopa i dostosują się do niej. To więcej niż buty, to gadżet, który będzie trzeba także ładować.

 

HyperAdapt%201.0%201.jpg

 

Na początku 2016 r. firma zapowiadała, że wypuści futurystyczny model. W sprzedaży ma pojawić się 28 listopada,ale tylko w wybranych sklepach. Nie znamy jeszcze ich ceny, choć można się domyślić, że inteligentne buty, wyposażone w sensory o ciekawym designie, tanie nie będą.

 

But wyczuje stopę

Żeby je kupić, a nawet przymierzyć, trzeba będzie umówić się na spotkanie. Prezes Nike Mark Parker kilka miesięcy temu w wywiadzie telewizyjnym dla stacji CNBC mówił, że nowy model butów to innowacja na miarę samojeżdżących samochodów.

Gdy but „poczuje” stopę - dzięki specjalnym sensorom nacisku, automatycznie zwęzi paski - odpowiedniki sznurówek. Jeśli właściciel butów będzie chciał nieco więcej luzu, będzie mógł wyregulować je za pomocą przycisków znajdujących się przy języku.

 

 

 

 

Gdy buty będą się same sznurować lub gdy będzie je trzeba naładować, zaświecą się ich podeszwy - mają wbudowane światło LED-owe. By je w pełni naładować potrzeba 3 godzin. Bateria wytrzymuje 2 tygodnie.

 

Kultowy film, kultowe buty?

Nike twierdzi, że pracowało nad tą technologią… 11 lat. - Mówimy o czymś, co jest prawdopodobnie najtrudniejszym projektem w historii obuwnictwa - mówi wiceprezes firmy Tinker Hatfield.

 

HyperAdapt 1.0 kojarzą się zapewne wielu z samowiążącymi się butami, które nosił Marty McFly główny bohater kultowego „Powrotu do przyszłości” z 1989 roku. Te również były marki Nike- nazywały się Nike Air Mag. A wyglądały tak:

 

HyperAdapt%201.0%202.jpg

 

Firma wyprodukowała nawet kilka egzemplarzy przypominających te filmowe i przekazała je na cele charytatywne. Jedną parę dostał aktor Michael J. Fox.

 

źródło

 

 

 

 

 


  • 0



#12

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano




hrv3dgqrjd9u.jpg
  • 1



#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

czyli...TO DZIAŁA? :o 

Nawet ten roczny poślizg mi nie przeszkadza. No, to czekamy teraz na Szczęki... jaki to tam był numer? A tak - Szczęki 19 :szczerb:


  • 0



#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

i jeszcze to na dodatek...

 

trump%20pdp.jpg

 

 

strach się bać, normalnie... :szczerb:


  • 0



#15

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mieli dwie wersje przygotowane, druga z Clintonową na pierwszej stronie.

:szczerb:






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych