Skocz do zawartości


Zdjęcie

Informatyka dla początkującej.


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1

Bethrelyne.
  • Postów: 4
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam! Interesuję się informatyką szeroko pojętą, za rok chciałabym pójść do szkoły policealnej na technika informatyka. Tam prawdopodobnie czegoś się nauczę, ale to też nie jest pewne, poza tym nie chcę czekać rok. Ktoś poleciłby mi jakieś dobre strony internetowe z różnymi informacjami? Zarówno hardware jak i software, od robienia prostych stron internetowych przez programowanie aż do wbijania na 8 lvl internetów z super genialnego kwantowego kompa xD (Żart, oczywiście). I proszę, nie odsyłajcie mnie do Wikipedii, bo tam często definicja czegoś zawiera jedno zdanie, połowa odnośników jest czerwona, a wszyscy wiemy o czym to świadczy, no i przede wszystkim wszystkie definicje są sztywne i naukowe. Część z nich rozumiem, jednak nie wszystkie. To co, ktoś ma jakieś stronki? A jak nie, to może chociaż dobrą radę, od czego zacząć przygodę i co najlepiej przyswoić na początek?



#2

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam to jeśli chodzi o "tajniki działania komunikacji internetowej". Sporo z tego jest później na egzaminach:

https://www.google.p...vOsWesAHd0aHQDg

Praktycznie wszystko w jednym miejscu.





#3

Bethrelyne.
  • Postów: 4
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziękuję  :D


A czy to prawda, że każdy informatyk, nawet jeśli kończy po szkole jako specjalista IT xD musi umieć bardzo dobrze matematykę? Zakładając, że nie ukierunkowuję swojej kariery na programowanie, a na przykład webmastering czy załóżmy zwyczajne naprawianie kompów albo administracje sieci, to oczywiście w szkole i tak będą wymagać matematyki na poziomie bardzo przyzwoitym, da?



#4

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zależy od szkoły, nauczycieli i od tego czy masz rozszerzoną. Ja akurat trafiłem najgorzej i matma u nas naprawdę jest bardziej wymagająca niż u reszty nauczycieli. Ale ponoć później na studiach nic się nie robi :v Więc reasumując matma zawsze jakaś bardziej wymagająca będzie.


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 09.07.2015 - 13:48




#5

Bethrelyne.
  • Postów: 4
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jeśli skończę szkołę policealną na takim kierunku... To chyba nie powinnam mieć problemów ze znalezieniam pracy bez studiów? xD Co do samej matmy pytam, bo wszyscy mówią, żeby na matematykę kłaść nacisk, a ja znam typa, który kilka lat już pracuje jako informatyk w przeróżnych miejscach, naprawdę się zna na rzeczy a matematykę umie i zdał maturę z niej ledwo ledwo. To pocieszające w pewien sposób :D



#6

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jeśli skończę szkołę policealną na takim kierunku... To chyba nie powinnam mieć problemów ze znalezieniam pracy bez studiów? xD Co do samej matmy pytam, bo wszyscy mówią, żeby na matematykę kłaść nacisk, a ja znam typa, który kilka lat już pracuje jako informatyk w przeróżnych miejscach, naprawdę się zna na rzeczy a matematykę umie i zdał maturę z niej ledwo ledwo. To pocieszające w pewien sposób :D

 

I naprawdę uważasz, że forum paranormalne jest super miejscem na rzetelne dowiedzenie się czegoś w temacie? :)

Wystarczy poszukać na forach informatycznych, napisać do kilku wydziałów informatyki i dowiesz się wszystkiego. Są co roku chyba targi edukacyjne w różnych miastach, można podpytać. 





#7

Bethrelyne.
  • Postów: 4
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No tak, masz rację :D Cóż, jakoś się rozwinęła dyskusja i się rozpędziłam.



#8

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak, masz rację :D Cóż, jakoś się rozwinęła dyskusja i się rozpędziłam.

 

Mnie nie przeszkadza, że o to pytasz. Po to są tematy w Hyde Parku :)

Raczej nie chcielibyśmy wprowadzić Ciebie w błąd jakiś, żebyś się zasugerowała informacjami, które nie do końca mogą być sprawdzone i trafne, stąd moje propozycje ;)





#9

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Robię kurs na Technika Informatyki i powiem, że matmy jest mało co. Na co dzień nie potrzeba prawie wcale, wystarczy że wiesz ile to jest 128+32(liczenie adresów ip). Trochę więcej matmy jest na nauce programowania, tam musisz wiedzieć np. jak się liczy średnią albo silnię jak akurat masz do napisania skrypt który je liczy. 

 

Przypuszczam, że obowiązkowa matma na studiach informatycznych wynika z faktu, że matematyka uczy specyficznego sposobu myślenia, który jest przydatny przy programowaniu czy chociażby składaniu komputera z części (wierz lub nie ale takie wprowadzanie gniazd w odpowiednie sloty to nic innego niż rozpoznawanie schematów a ta umiejętność rozwijana jest właśnie na lekcjach matematyki poprzez rozmaite ćwiczenia).

To kwestia tworzenia i utrzymywania odpowiednich połączeń w mózgu, nie wiedzy.





#10

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Matematyka, w sensie umiejętności liczenia tego czy owego (np. całki), nie jest potrzebna w ogóle. Od tego ma się Internet, żeby znaleźć tego typu informacje, zresztą Google jest jednym z częściej wykorzystywanych narzędzi w pracy developerów.

 

Natomiast samo rozwiązywanie zadań jest wskazane i bardzo pomocne, ponieważ uczy logicznego myślenia, które się przydaje głównie w programowaniu, gdzie tak naprawdę większość to "ukryte" algorytmy (dostajesz coś do napisania -> rozkładasz pożądane działanie na poszczególne kroki -> piszesz kod). W innych dziedzinach IT, jak chociażby testowaniu, analizie, bazach danych czy sieciach ma to mniejsze znaczenie, ale również się przydaje, chociażby przy pisaniu różnego rodzaju skryptów.

 

Jeszcze słówko o studiach i pracy - nawet 5 lat "szkoły" nie da Ci tyle, ile 3-6 miesięcy porządnej pracy. Papierek pozwala wynegocjować lepsze pensje, ale poza tym nic nie daje, więc najlepiej nawet już na 1. roku zacząć sobie czegoś szukać, chociażby jako tester, gdzie bardziej niż wiedza akademicka przydaje się zwykłe logiczne myślenie. A gdy już się umie trochę programować, można od razu starać się o posadę junior developera.

 

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz, ale z pracą nie powinno być problemów - praktycznie w każdym większym mieście szuka się programistów, zaś słyszałem też o przypadkach firm, gdzie do przyuczenia na developerów szuka się ludzi nawet bez studiów - wystarczy, by mieli jakieś pojęcie o algorytmice (np. jakieś kursy czy szkoły policealne). Takich wakatów było ponad 100, i to tylko w jednej firmie.


Użytkownik kamilus edytował ten post 09.07.2015 - 18:22




#11

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie moja propozycja nie wzbudzi u nikogo zachwytu, ale proponuję rozpocząć przygodę z tą dziedziną od przeczytania książki pt. "Rzecz o istocie informatyki" Davida Harela. Jeśli przez nią przebrniesz i uznasz w dodatku za interesującą, to możesz śmiało uznać, że Twój wybór drogi życiowej jest trafny. Jeśli nie, no cóż.. może warto przemyśleć od nowa? Piszę poważnie, bo robienie stronek internetowych ma się do informatyki jak wąchanie zapachów potraw stojąc przed restauracją.

 

Co do matematyki -- właściwie nie jest jakoś szczególnie potrzebna o ile nie zamierzasz skupić się na tworzeniu lub użytkowaniu oprogramowania mocno z matematyką powiązanego. Ale zarówno matematyka, jak i informatyka to nauki ścisłe, co oznacza, że osoba cechująca się zerowymi uzdolnieniami matematycznymi niespecjalnie sobie będzie radzić w tej drugiej dziedzinie. Liczy się bowiem umiejętność analitycznego myślenia, analizowania, tworzenia lub rozumienia algorytmów itp. Czyli taka sama, jak w przypadku zadań matematycznych.





#12 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Szczerze to po szkole policealnej o takim profilu to możesz od razu do biedronki z cevałką lecieć co najwyżej. Studia to studia. Jak nie jesteś wybitnie uzdolniony albo nie masz zajawki na ten temat to nic z tego nie będzie. Nie to żebym na starcie demotywował ale kilku moich kumpli poszło do takich szkół policealnych. Teraz sprzedają telefony w teletorium albo jakieś rtv agd w marketach. Idź na normalne studia zrób przynajmniej ten 1 stopień. Ja zrobiłem technika elektronika i studia na mechanice. Gdzie pracuję ? W firmie zajmującej się obróbką metali jestem technologiem i to tylko dzięki papierowi ze studiów. Tym całym technikiem to mogłem sobie po szkole podłoge umyć bo nikt tego nie uznawał za wykształcenie :)


Użytkownik c✪nvers edytował ten post 09.07.2015 - 18:58


#13

Gebol.
  • Postów: 153
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

co do programowania to polecam:

http://uazz.pl/index...-poczatkujacych

i ogółem całą masę tym podobnych stron, wystarczy wpisać w google język programowania(c++, java, javascript, python, pascal, ruby itd) poradnik, tutorial.

 

Co do problemów przy programowaniu wystarczy umieć korzystać z internetu, polecam też stronę http://stackoverflow.com/ tam można zadawać pytania na każdy temat związany z programowaniem ( i nie tylko) i po krótkim czasie zwykle dostaje się odpowiedź z rozwiązaniem problemu.



#14

djdeejay.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja jestem po technikum, najpierw informatyka, później ekonomia. Zanim poszedłem na studia, znalazłem pracę i pracuję jako serwisant komputerowy. Ale przyznam, że jeśli miałbym iść do większej firmy, jako programista, webmaster, czy choćby administracja lub konserwacja sprzętu, to studia by się przydały, bo bardzo wiele firm tego wymaga. Matematyka oczywiście potrzebna przy informatyce, z powodu szerokiego pojęcia informatyki. Tak tylko odemnie jako od informatyka-księgowego :)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych