Skocz do zawartości


Największy wulkan w Układzie Słonecznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Jeśli pada pytanie o największy wulkan (bądź górę jeśli wolicie) w naszym układzie słonecznym to odpowiedź nie może być inna niż Olympus Mons. Gigantyczny wulkan, przy którym Ziemskie góry nie wydają się już tak duże, robi wrażenie i warto przyjrzeć mu się bliżej.

 

Olympus_Mons.jpg

foto / wiki

 

Olympus Mons to wygasły wulkan tarczowy (jako że ma szeroki i spłaszczony stożek). Tej formacji nie można porównać do niczego co można zobaczyć na Ziemi. W stożku zmieściłaby się niemal cała Polska. Powstał on w wyniku powolnego i długotrwałego wycieku lawy, przez co jego zbocze jest nachylone pod niewielkim kątem.

 

Na podstawie danych badawczych wysyłanych przez sonde Mars Global Surveyor spekuluje się, że ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce od 10 do 20 milionów lat temu. Obecnie sądzi się, że na Marsie nie ma procesów geologicznych, nie dochodzi do erupcji, nie występują też trzęsienia ziemi.

 

320px-Olympus_Mons.jpeg

foto / wiki

zdjęcie wykonane przez sondę Mars Global Surveyor.

 

Olympus Mons ma ok. 550 km szerokości u podstawy, można dostrzec wyraźnie zaznaczone klifowe krawędzie, a znajdujący się na wierzchołku krater jest długi na 85 km, szeroki na 60 km oraz głęboki na 3 km.

 

Lokalizacja wulkanu to region zwany Aureolą Olympus Mons, poprzecinanym znaczących rozmiarów grzbietami i blokami skalnymi, rozciągającymi się do 1000 km od szczytu. Tak duża wysokość Olympus Mons prawdopodobnie wynika z faktu, iż na Marsie nie istnieją płyty tektoniczne.

 

1920px-Olympus_Mons_topography.jpeg

foto / wiki

Topografia Olympus Mons, skala pionowa dziesięciokrotnie zwiększona w stosunku do rzeczywistej.

 

 

Olympus Mons jest najmłodszym z największych wulkanów występujących na Marsie. Gdyby przyrównać go do Mount Everest znajdowałby się trzykrotnie wyżej nad poziomem morza.

 

Według naukowców powstał on w Okresie Amazońskim, a więc najmłodyszm okresie w geologicznej historii Czerwonej planety, który rozpoczął się ok. 3 miliardów lat temu i trwa po dziś dzień,

 

olympus-mons.jpg

foto / martianchronicles.files.wordpress.com

image047.gif

foto / http://math-ed.com

Porównanie rozmiarów Olympus Mons z Mount Everest lub Mauna Kea.

 

W okresie amazońskim zanotowano dziesięciokrotny spadek aktywnośćiu wulkanicznej w porównaniu do wcześniejszego okresu hesperyjskiego i generalnie ograniczała się do wulkanicznych prowincji Tharsis oraz Elysium. Tempo erozji i wietrzenia zdecydowanie zmalało. Okres ten generalnie jest zimny i suchy, nie notowano już powodzi na tak wielką skalę jak w okresie hesperyjskim.

 

Charakterystyczne dla okresu amazońskiego jest powstawanie osadów lodowcowych: utworzyły się w nim warstwowane osady czap polarnych Marsa na Planum Boreum i Planum Australe, oraz osady lodowcowe na marsjańskich wulkanach.

 

mons18.jpg

foto / space4case.inhetweb.nl

 

Po przeanalizowaniu zdjęć wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter zespół geologów z Brown University udokumentował ślady wypływów wody z lodowców położonych na średnich szerokościach geograficznych Marsa. Doliny, powstałe na skutek wypływów wody spod lodowców, utworzyły się, gdy wystarczająco duża ilość energii słonecznej docierała na powierzchnię planety, powodując topnienie cienkiej warstwy lodu.

 

Mimo iż skala topienia lodu była dosyć monco ograniczona, udało się utworzenie kanałów o długości kilku kilometrów i szerokości sięgającej 50 metrów. Przy współpracy uniwersytetów Browna, bostońskiego i uniwersytetu stanowego Portland został utworzony pierwszy katalog dolin fluwioglacjalnych na Marsie.

 

olympus_mons_globe.jpg

foto / wolgemuthe

Jak znaleźć Olympus Mons na Marsie?

 

Mars to w istocie niezwykła planeta. Od dekad intryguje ludzi na całym świecie nie tylko swoimi licznymi tajemnicami ale także swoim specyficznym pięknem. Być może w przyszłości, kiedy już człowiek postawi stopę na tej nieprzyjaznej planecie będzie można bliżej zbadać wulkan Olympus Mons i dowiedzieć się więcej o procesach geologicznych planety lub czymś co mogłoby je przypominać dzięki czemu bedzie można lepiej zorozumieć rozmiary tego wulkanu oraz jego potencjalnego wpływu na planetę bądź wpływu planety na sam wulkan.

 

Jedno jest jednak pewne, Olympus Mons robi ogromne wrażenie swoimi rozmiarami oraz przeszłością.

 

 

 

 

Tłumaczenie własne.

 

 

 

Źródło:

 

NASA.gov

 

Space.com

 

Unmuseum.org

 

Youtube.com

 

BBC.co.uk

 

wiki.pl

 

wiki.en

 

Hyperphysics.phy-astr.gsu.edu


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 06.07.2015 - 01:19

  • 5



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych