Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsi ludzie żyli 900 lat?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cait Sith.
  • Postów: 685
  • Tematów: 159
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zagadka wieku patriarchów. Czy to byli kosmici?

 

Według Księgi Rodzaju patriarchowie - potomkowie Adama i pierwsi ludzie na Ziemi - dożywali setek lat. Rekordzistą był Matuzalem, który zmarł, przeżywszy 969 lat. Noe i kilku innych osiągnęli tylko nieco niższy wiek. Informacje podane przez Biblię stały się zarzewiem kontrowersji i podstawą wielu teorii, m.in. takiej, że patriarchowie nie byli zwykłymi ludźmi, tylko… przybyszami z kosmosu.

 

 

Od lat wśród uczonych trwa spór, czy opisy zawarte w Starym Testamencie mają wartość historyczną. Wyjście z Egiptu czy podbój Kanaanu niewątpliwie miały miejsce, ale Pismo podaje też informacje, które trudno jednoznacznie ocenić. Należy do nich sprawa wieku patriarchów - pierwszych ludzi na Ziemi, którzy zgodnie z przekazem mieli żyć po kilkaset lat. Rekordziści jak Matuzalem, Jered, Noe, Set czy Enosz zmarli, mając ponad dziewięć wieków. Jak to możliwe? Czy odpowiada za to nietypowa rachuba czasu, a może, jak chcą zwolennicy teorii o ingerencji obcych w dzieje rodzaju ludzkiego, sugeruje to, że patriarchowie nie należeli do homo sapiens?

 

 

Pokolenie dziewięćsetlatków

 

 

Jeśli za górną granicę wieku dla człowieka przyjąć to, ile przeżyli rekordziści, to wynosi ona 122 lata. Taki wiek osiągnęła zmarła w 1997 r. Francuzka Jeanne Calment. Dzięki dobrze rozwiniętej medycynie i wysokim standardom życia w świecie zachodnim rośnie odsetek tzw. superstulatków - osób, które przekroczyły 110 lat. Ich wiek nie robi jednak wrażenia w porównaniu z informacjami, jakich dostarcza Księga Rodzaju.

 

Piąty rozdział Genesis rekonstruuje drzewo genealogiczne przedpotopowych Setytów, tj. potomków Seta - trzeciego syna Adama i Ewy, który został wybrany przez Boga do zastąpienia zamordowanego Abla. Księga mówi także o wieku Adama, który umarł, mając 930 lat, a jako 130-latek został ojcem wspomnianego Seta (po którym miał też inne dzieci). Set umarł z kolei w wieku 912, jego syn Enosz 905, a wnuk Kenan 910 lat. Rekordzistą był ich potomek, 969-letni Matuzalem (Metuszelach), którego imię stało się synonimem długowieczności.

 

Ponad dziewięć wieków przeżyli także Jered oraz Noe, na którym spis się kończy. Jego ojciec, Lamek, osiągnął 777 lat, a dalszy przodek, Mahalaleel, 895. Wyjątkiem był Henoch - pradziadek Noego, który przeżył "tylko" 365 lat, ale nie umarł, lecz "znikł, bo zabrał go Bóg", z którym żył on w komitywie.

 

 

Wszyscy wymienieni panowie płodzili pierworodnych synów najczęściej w wieku ponad 100 lat i żyli potem jeszcze kilka stuleci. Jednym z wyjątków był Noe, który przekroczył 500 lat, kiedy urodzili mu się Sem, Cham i Jafet. Ci mieli już prawie setkę, kiedy zaczął się potop. Gdy wielka woda opadła, a potomkowie Noego zaczęli na nowo zaludniać Ziemię, zgodnie z przekazem Genesis średnia wieku zmalała. Sem umarł w wieku 600 lat, zaś jego syn Arpachszad, a także wnuk i prawnuk dożyli ponad 400 lat. Kolejni jego potomkowie, Peleg i Rau, przeżyli już "jedynie" 239 wiosen. Z biegiem czasu górna granica wieku człowieka znacznie się obniżyła. Abrahamowi przypisuje się 175, Józefowi 110, a królowi Salomonowi (żyjącemu zgodnie z biblijną chronologią jakieś 1000 lat po Pelegu) 80 lat.

 

Skąd ta tendencja spadkowa? Jak mówi Pismo, miał to być pomysł samego Stwórcy. Genesis mówi: "Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat»".

Wierni, bibliści i historycy od stuleci zadają sobie pytanie, czy informacje o wieku patriarchów należy traktować dosłownie. Jeśli nie, gdzie tkwi klucz do rozwiązania zagadki? Wyróżnia się tu trzy główne grupy hipotez. Pierwsza zakłada, że długowieczność Setytów to jedynie mit, druga, że do określania ich wieku stosowano miarę inną niż rok kalendarzowy, wreszcie trzecia, najbardziej kontrowersyjna, wskazuje, że była to prawda, a przodkowie ludzkości nie pochodzili z tej planety…

 

 

Kwestia rachuby czy kosmiczne pochodzenie?

 

 

Pomysłów na rozwiązanie zagadki wieku patriarchów było sporo. Marcin Luter wierzył na przykład, że Biblia mówi prawdę, a przodkowie ludzkości byli bardziej żywotni, gdyż urodzili się w lepszym "pachnącym nowością" świecie. Inna koncepcja wskazuje, że był to po prostu mit narodowy, a twórcy Księgi Rodzaju, by wywyższyć swych przodków nad inne ludy znacząco wydłużyli ich życie. Niewykluczone też, że było to echo powszechnego w starożytności przekonania, iż pierwsi ludzie byli długowieczni. Kolejna hipoteza uznaje stulecia przypisane patriarchom nie za ich wiek, ale raczej próbę periodyzacji dziejów przez izraelickich skrybów. Każdy okres mógł być tak naprawdę epoką historyczną nazwaną po jej najwybitniejszym przedstawicielu. Z kolei według biblisty prof. Jamesa A. Borlanda chodziło o wyznaczanie lat panowania dynastii lub klanów (ale pomysł nie spotkał się z uznaniem).

Sporo zwolenników ma również koncepcja, że do określenia wieku potomków Seta wykorzystano nietypową rachubę czasu, o czym tak pisał biblista John J. Davis w książce "Biblijna numerologia":

 

"Najczęstszą metodą stosowaną do wyjaśniania tego problemu jest uznanie ogromnej liczby lat za liczbę miesięcy. Takie podejście nie znajduje jednak uzasadnienia w Starym Testamencie, gdzie nie stosuje się podobnego zamiennika dla roku kalendarzowego. W dodatku (…) rodzi to problemy chronologiczne. W piątym rozdziale Genesis czytamy bowiem, że Set miał 105 lat, kiedy urodził mu się Enosz. Jeśli chodziłoby o miesiące, musiałby on mieć dziecko w wieku zaledwie 9 lat".

 

 

Identyczny problem dotyczy pomysłu, że lata patriarchów należy dzielić przez liczbę miesięcy księżycowych (czyli dwanaście), gdyż niektóre kultury stosowały właśnie taką miarę czasu. W przypadku Adama daje to ok. 77 lat, a Matuzalema ponad 80, co brzmi akceptowalnie. Jeśli chodzi o datę ojcostwa dla tego drugiego, jest to 15 lat, co również nie jest niemożliwe. Jednak według Biblii Mahalaleel spłodził Jereda w wieku 65 lat, co po podzieleniu przez 12 daje… 5,4 roku. Taka sama sytuacja dotyczy Henocha.

Pozostają jeszcze spekulatywne interpretacje astronomiczno-astrologiczne przypisujące kolejnym patriarchom konkretne planety lub gwiazdy. W hipotezie opartej o tzw. synodyczne okresy obiegu (zgodnie z opinią Michela Barnouina), główną rolę odgrywa pozycja planet i ich powrót na to samo miejsce względem słońca. Przykładowo, wiek Lameka odpowiada skumulowanej długości tego okresu dla Jowisza i Saturna, a w przypadku Jereda Wenus i Saturna.

 

Niemal boską długowieczność przypisywano jednak nie tylko biblijnym patriarchom. Tzw. Sumeryjska Lista Królów zawiera imiona oraz długość rządów władców, którzy przyćmiewają wiekiem nawet Matuzalema. Chodzi o królów żyjących przed potopem, o którym mit występował również u Sumerów i późniejszych ludów Mezopotamii (od których prawdopodobnie przejęli go Izraelici). Lata panowania tych mitycznych istot podane są w jednostkach czasu zwanych sarsami. Po przeliczeniu okazuje się, że najdłużej panował władca miasta Bad-tibira o imieniu En-Men-Lu-Ana, rządzący 43,2 tys. lat. Dumuzi zwany Pasterzem, przypisany do tego samego miasta, królował 36 tys. lat. Tekst kończy stwierdzenie, że ośmiu królów panowało w sumie przez 241 200 lat, po czym nadszedł potop.

Sumeryjską listę otwiera zdanie, że na samym początku "królestwo zostało zesłane z niebios". Dla zwolenników teorii o ingerencji obcych istot w tworzenie podwalin cywilizacji na Ziemi jest to bardzo sugestywna wskazówka. Czy możliwe, że bogowie stwórcy i nauczyciele ludzkości, a także patriarchowie oraz królowie sumeryjscy nie byli ludźmi, tylko osiedleńcami z innych planet, którzy naturalnie dożywali tak sędziwego wieku?

 

Hipoteza nabiera wartości, gdy przeanalizujemy starożytne mity mówiące o początkach ludzkości. Wiele dwuznacznych treści zawiera także sama Księga Rodzaju wspominająca m.in. o tajemniczych "synach Boga", którzy brali sobie za żony ziemskie kobiety, dając początek pokoleniu hybryd - olbrzymów nefilim. Druga sprawa to historia Henocha, którego "zabrał Bóg". W apokryficznej księdze przypisywanej patriarsze mowa jest o tym, jak odwiedził on niebo, poznając historię "Obserwatorów" lub Grigori (aram. iyr) - grupy zbuntowanych aniołów pod wodzą Semjazy, którzy ucywilizowali człowieka, spłodzili nefilim, a następnie zostali "spacyfikowani" przez Jahwe.

 

Wszystkie tajemnicze wzmianki w Starym Testamencie rozpalają wyobraźnię i stanowią ważny trop dla zwolenników teorii, że cywilizacja na Ziemi zaczęła się w wyniku umyślnej ingerencji wysoko rozwiniętych istot z kosmosu albo była "odpryskiem" po ich wizycie.

 

 

http://strefatajemni...-kosmici/mxkmsl


  • 10



#2 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Patriarchowie nie mieli prostaty, która zabiła by ich max po 150 latach ?


  • -3

#3

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przecież ten wiek to tylko przenośnia jak wszystko tam, albo po prostu liczyli w inny sposób. Może jakieś lata księżycowe, albo coś takiego.


  • 0



#4

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro kurna tyle żyli, to by w tej swojej książce napisali jak to zrobić :/ a nie tylko jakieś historyjki...


  • 0



#5

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Stary Testament został napisany w VI wieku p.n.e. Była to w zasadzie kompilacja różnych mitów i opowiadań powstałych w róznych epokach i w różnych państwach starożytnego Bliskiego Wschodu.. Inaczej liczono lata w Mezopotamii, inaczej w Egipcie. Trudno powiedzieć, według jakiego przelicznika liczono wiek pierwszych ludzi. Poza tym, w Starym Testamencie zbyt jest wiele sprzeczności, aby dojść dzisiaj do jakiegoś ładu i porządku.

Jedno się zgadza : 120 lat jest maksymalną granicą wieku człowieka. W zasadzie ten wiek przekroczyła tylko jedna osoba, Francuska, która zmarła mając 122 lata.


  • 7



#6

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ile jeszcze wskazówek potrzeba współczesnym ludziom aby zrozumieli, że w starożytności odwiedziały nas obce cywilizacje...


  • -1

#7

GBZP.

    Chrześcijanin

  • Postów: 144
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W Biblii wyraźnie pisze, że ludzie na początku żyli tak długo . Jednak z powodu grzechu, Bóg powiedział, że nie będą żyli dłużej niż ok. 130 lat ( piszę z pamięci ). Jestem osobą wierzącą i takie wyjaśnienie mi wystarczy. Jeśli nie wierzycie w Boga lub nie uznajecie Biblii, po co to roztrząsać ? Chcę zaznaczyć, że mój post nie ma na celu nikogo obrażać . Co do puenty / drugiej części - Henocha zabrał Bóg najprawdopodobniej w tym samym sensie, co Eliasza . "Synowie Boga" to aniołowie.
Co do jednego macie rację - są to rzeczywiście istoty pozaziemskie, jednak nie w naszym rozumieniu "kosmitów".
  • 1

#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te 900 lat życia to taka sama prawda jak to że bogowie sumeryjscy( albo królowie, jak zwał tak zwał) żyli po tysiące lat.
Inni którzy żyli w podobnych czasach jak pisano biblię dożywali co najwyżej kilkadziesiąt lat, choćby platon czy arystoteles.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 01.06.2015 - 17:26

  • 1



#9

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ale więcej ludzi wierzy w te historie z Biblii, niż te o Sumerach. Więc mają +200 do wiarygodności ;)


  • 2

#10

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Biblii wyraźnie pisze, że ludzie na początku żyli tak długo . Jednak z powodu grzechu, Bóg powiedział, że nie będą żyli dłużej niż ok. 130 lat ( piszę z pamięci ). Jestem osobą wierzącą i takie wyjaśnienie mi wystarczy. Jeśli nie wierzycie w Boga lub nie uznajecie Biblii, po co to roztrząsać ? Chcę zaznaczyć, że mój post nie ma na celu nikogo obrażać . 

Ja też jestem osobą wierzącą, ale nie traktuję Starego Testamentu jako dogmat.  Stary Testament jest przede wszystkim księgą wierzeń, mitów, legend narodu żydowskiego. Wiara w Boga nie powinna być powiązana z wiarą w Księgi i wszystko, co w nich jest napisane traktować jako prawdę objawioną. Tym bardziej, jakbyś dokładnie się zapoznała z Genesis, to byś stwierdziła, że są 2 wersje stworzenia świata. Do czytelnika zaś należy wybranie tej, która mu odpowiada najlepiej.

 

Wracając  do tematu, to już rzymski historyk Pliniusz Starszy stwierdził, że nie jest możliwe, aby człowiek żył dłużej niż 120 lat. Owszem, znał mity o długowieczności ludzi do 800 lat,  ale jak twierdził " za rok bowiem niektórzy liczyli lato,zimę uważając za rok drugi,a niektórzy dzielili nawet rok na cztery części..."

Według niego najdłużej żyjącym człowiekiem był Argantonios z Gades, który żył 120 lat. ( Historia Naturalna księga VII rozdział 153-156)


  • 4



#11

Ghost999.
  • Postów: 39
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Te "opowiadania" wyssane z palaca mowiły o plejadach i gwiazdozbiorze oriona, w innych tego typu "historyjkach" było ze ziemia jest płaska.


Użytkownik Ghost999 edytował ten post 01.06.2015 - 20:22

  • -1

#12

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja chcę wiedzieć, czemu o tych mitach hebrajskich czy żydowskich opowieściach uczymy się nawet na j. polskim po wypisaniu się z religii... A swojej historii dopiero od chrztu Mieszka I, nie wspominając o wierzeniach i mitologii słowiańskiej.


  • 2

#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Nugget

Ale przynajmniej omawiamy mity greckie.


  • 0



#14

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie uczymy się mitologii i historii Słowian ponieważ ilu slawistów tyle teorii na temat ich pochodzenia, panteonu i nazw bóstw etc. żeby o czymś uczyć w szkole trzeba mieć przynajmniej jakieś podstawy i w miarę ustalony kanon, a u Słowian tego brakuje, zwłaszcza że nie znaleziono żadnych zabytków piśmiennych (a już widzę tą chęć gimnazjalistów i licealistów do czytania kronik Thietmara, czy Helmonda). 
A co do nauki Pisma Świętego w szkole (zwłaszcza na języku polskim) to co by o tej książce nie mówić jest świetnym zabytkiem literatury i naprawdę warto ją znać choćby właśnie pod tym względem. Pomijam to że traci wiele na tłumaczeniu z języka hebrajskiego (zwłaszcza jak tłumaczy się ją na polski z łaciny, czy z greki). 

 

Co do długowieczności to zgadzam się z przedmówcami, różne kalendarze, różnie czas liczono i przede wszystkim nie powinno się odczytywać tekstów takich jak Biblia (Koran, Tora, Awesta, Popol Vuh etc.) dosłownie. 


  • 0

#15

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

jest świetnym zabytkiem literatury

 

 

Zabytkiem literatury to mogła być bulla gnieźnieńska albo Biblia Jakuba Wujka, a nie dzisiejsze wydanie Pisma. Biblię omawia się raczej ze względów kulturowych i jako, chcąc nie chcąc, jeden z filarów europejskiej cywilizacji. Bez znajomości Biblii nie byłaby możliwa późniejsza interpretacja tekstów kultury, gdyż lwia część odnosi się doń albo bezpośrednio, intertekstualnie, albo poprzez przeróżne alegorie, symbole i motywy.

 

Traktowanie jej jednak na równi z kroniką historyczną jest... zadniedbaniem... logiczno-merytorycznym. Przecież nawet taki Thietmar pisał w zasadzie jak chciał i jak mu się podobało; gdybyśmy każde jego słowo przyjęli za pewnik, bylibyśmy głupcami.

 

Pomijam to że traci wiele na tłumaczeniu z języka hebrajskiego 

 

 

Przede wszystkim pomija się naturalne dla hebrajskiego nieścisłości i wieloznaczności. Stąd mamy całą gamę osobliwości w tłumaczeniu na polski, jak Trzej Królowie ( a nie mędrcy), czy jabłko w miejsce owocu w Edenie itd. Sama długowieczność mogłaby być również tego typu uproszczeniem - jak cały system liczenia. Proste.

 

Co do długowieczności to zgadzam się z przedmówcami, różne kalendarze, różnie czas liczono i przede wszystkim nie powinno się odczytywać tekstów takich jak Biblia (Koran, Tora, Awesta, Popol Vuh etc.) dosłownie.

 

 

Przede wszystkim Starego Testamentu, który, jak już zostało wspomniane, jest swoistą mitologią pełną symboli i hiperboli. To tak, jakby mówić, że w norweskiej Jotunheim żyły lodowe olbrzymy (co na to taksonomia?), Styks powinien być w atlasie geograficznym a Śiwa był trzyokim Hindusem - taki ciekawy przypadek - bo tak jest napisane. Może, kto wie. Niby wszystko możliwe, ale w Biblii stoi też, że z Egiptu wyruszyła masa ludzi - nie ma po nich jednak śladu w ziemi. Tego typu przykłady można mnożyć. Jak się zsumuje liczby podane w Starym Testamencie dotyczące przeróżnych hekatomb czy migracji ludności, to wyjdzie, że Żydzi musieli tam sobie stać na plecach, żeby się zmieścić. Wiara jedno, rozum drugie - jak ktoś naprawdę nie uznaje nawet ST jako metafory tylko za stuprocentowo pewną relację, to ma poważny problem z logiką i jest całkiem niezłym ekstremistą. 


  • 3


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych