Skocz do zawartości
Morderstwo sprzed 430 000 lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

skull2.png?itok=29O9YOo0

foto /  Javier Trueba / Madrid Scientific Films

 

 

Badania nad ludzką naturą były prowadzone od zawsze, tak jak zawsze towarzyszyło im pytanie czy zabijanie w tejże naturze leży. Dzięki zespołowi archeologicznemu z Hiszpanii dziś możemy się dowiedzieć, że zabójstwa towarzyszyły rodzajowi ludzkiego od dawien dawna.

 

Rana na czaszce Cranium 17 liczącej sobie 430 tysięcy lat może być dowodem popełnienia brutalnego morderstwa, jednej z pierwszych zbrodni w zapiskach kopalnych hominid. Publikacja tego wydarzenia na łamach PLOS ONE zawierała także analizę szczątków pozostałych 28 osób znalezionych w tej samej jaskini co czaszka, może to dowodzić praktykowania czynności pogrzebowych (metod grzebania zwłok) ludzi z tamtej epoki. Miejsce wykopalisk, znane jako Sima de los Huesos intrygowało archeologów od wielu lat.

 

Nohemi Sala oraz jej zespół badawczy znaleźli niemal kompletną czaszkę z dwoma widocznymi ranami nad lewym okiem. Używając nowoczesnych technik kryminalistycznych badacze mogli dowieść iż rany powstały na skutek uderzenia tępym narzędziem z dużą siłą, które spowodowały śmierć ofiary.

 

 

Fakt, że obie rany mają podobny rozmiar i kształt, włączając w to "wcięcie" w podobnym miejscu w konturach obu złamań, sugeruje, że obie rany zostały zadane tym samym narzędziem. A ponieważ są dwie rany, przy czym obie były śmiertelne penetrując mózg, jest to dowód na to, iż intencją atakującego było zabójstwo.

- Nohemi Sala, lider zespołu archeologicznego.

 

 

Pochodzenie szczątków znalezionych w Sima de los Huesos, to skąd się tam wzięły oraz co się z nimi działo w międzyczasie, było przedmiotem zażartej dyskusji, podczas której badacze proponowali cztery hipotezy: Aktywność zwierząt mięsożernych, transport przez agentów geologicznych, przypadkowe upadki, celowe nagromadzenie ciał przez hominidów. Badania tafonomiczne wykluczyły działalność zwierząt mięsożernych i procesy geologiczne. Badano możliwość wystąpienia ostatnich dwóch opcji.

 

Zespół badawczy wykluczył także możliwość przypadkowego upadku do szybu jako przyczyny śmierci Cranium 17 jako że oczywistym było iż za śmierć bezpośrednio odpowiadają dwie rany w czaszce spowodowane tym samym narzędziem.

 

Jedyna droga do wykopalisk prowadzi przez głęboki, pionowy komin i nie ma możliwości powrotu w dolnej części szybu. Badania dowodzą, że ofiara, do której należała znaleziona czaszka była martwa w momencie wrzucania jej przez szyb do jaskini. Oznacza to, że ofiara mordu została zamordowana wcześniej, a następnie jej zwłoki zostały wrzucone do szybu przez innych hominidów.

 

W tej sytuacji oczywistą przyczyną śmierci musi być morderstwo za pomocą tępego narzędzia, po którym nastąpiło pozbycie się zwłok poprzez wrzucenie ich głębokim szybem do jaskini.

 

 

Nigdy nie sądziliśmy, że znajdziemy tak wiarygodny dowód aby mógł on zapewnić nam definitywne wyjaśnienie tej zagadki. Znaleziska z Sima de los Huesos odkrywają najwcześniejszy przypadek grzebania ludzi.... oraz najstarszego morderstwa w zapiskach kopalnych himinidów.

- Zakończyła Sala.

 

 

Odkrywanie kawałków kości i składanie czaszki zajęło naukowcom z Universidad Complutense de Madrid ponad 20 lat w rejonie Sierra de Atapuerca w Hiszpanii. Odkrycie stanowi niezbity dowód nie tylko na rytuały grzebania (pochówku) ciał zabitych ale także na celowe zabójstwa ludzi już w tamtym okresie.

 

Tłumaczenie własne (trochę pokrętne)

 

Źródło:
IFuckingLoveScience
logo.png


  • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u