Skocz do zawartości


Na Syberii nadal pojawiają się dziwne kratery nieznanego pochodzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Tankson

Gość_Tankson.
  • Tematów: 0

Napisano

Zespół naukowców pod przewodnictwem zastępcy dyrektora Moskiewskiego Instytutu Nafty i Gazu profesora Wasilija Bogojawlienskiego (Васили Богоявленски) odnalazł nowe nietypowe kratery w ziemi. Zauważono je na na północ od Krasnojarska na Półwyspie Tajmyr. Naukowcy planują wyprawę w to miejsce tak szybko, jak to tylko możliwe, aby dokładnie zbadać ten potencjalnie niebezpieczny fenomen.

 

sC6jTgbjUQU.jpg

 

To niezwykłe zjawisko geologiczne prowadzi do powstania niemal idealnie okrągłych i głębokich kraterów o średnicach nawet do kilkudziesięciu metrów. Mają on gładkie pionowe ściany i wyglądają niczym otwory wywiercone gigantycznym wiertłem. Pierwszy krater oznaczony przez uczonych symbolem B1, zauważył je przypadkowo jeszcze w 2014 roku, pilot śmigłowca. Anomalia gruntu znajduje się 30 km od bazy przemysłowej Bowanenkowo (Бованенково).

 

Wymiary odnalezionych dotychczas lejów są bardzo zróżnicowane i mogą osiągnąć średnicę nawet 600 m i głębokość 70 m.Nowe zdjęcia satelitarne tego regionu ujawniły kilka kolejnych dziur w ziemi. Jedna z nich, B2, znajduje się 10 km od Bowanenkowo. Krater B3 znajduje się 90 km od miejscowości Antipajuta (Антипаюта), a B4 - w pobliżu miejscowości Nosok (Носок) na Półwyspie Tajmyr.

 

FzvBVcVHC10.jpg

Mapa rozmieszczenia dotychczas odkrytych kraterów.

 

 

 

Nowe kratery są dużo większe, co więcej, są one otoczone przez 20 mini-kraterów. Niektóre z nich są już wypełnione wodą i mieszają się ze sobą tworząc jeziora. Naukowcy ustalili współrzędne tylko czterech z nich, ale lokalni pasterze twierdzą, że widzieli wiele innych. Według profesora Wasilija Bogojawlienskiego , dużych kraterów w całym regionie może być znacznie więcej, nawet 20-30 sztuk. To oznacza, że mamy do czynienia z tajemniczym zjawiskiem na dużą skalę. Dlatego, według naukowca, trzeba to zbadać najszybciej jak to możliwe, aby dowiedzieć się, więcej o charakterze tego zjawiska.

 

Powody awarii nie są jeszcze znane, i to jest niepokojące. Profesor Wasilij Bogojawlienski odnosi się do zdjęć pilotów śmigłowców, na których jest widoczne biaława mgła nad jednym jeziorem tego typu. Naukowcy uważają, że kratery to widoczny zna, że uwolnieniu ulegają podziemne zasoby hydratów metanu, które przedostają się do powierzchni. Jest to wynikiem topnienia wiecznej zmarzliny pod wpływem wyraźnego ocieplenia na Syberii.

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że widzieli w okolicy błyski i czuli coś jakby małe trzęsienia ziemi. Obecnie najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że kratery to skutek wybuchu gazu. Jednak badania krateru B1 nie potwierdziły obecności, stopionych skał, które powinny zostać utworzone w przypadku podziemnego wybuchu.

Obecnie rosyjscy naukowcy przygotowują nową wyprawę do kraterów. Planowane jest zainstalowanie w regionie co najmniej czterech stacji sejsmicznych, aby spróbować zarejestrować powstawanie nowych kraterów. Jeśli jest to skutek topnienia hydratów metanu, to jest to zła wiadomość dla klimatu na świecie, ponieważ metan jest silnym gazem cieplarnianym i jest w stanie znacznie przyspieszyć globalne ocieplenie.

 

 

 

(http://zmianynaziemi...ego-pochodzenia)


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tym co może zdecydowanie bardziej niepokoić Rosjan, jest zagrożenie dla prowadzonego od kilku zaledwie lat wydobycia gazu w tamtej okolicy. Jeden krater pod wiertnią lub na przebiegu głównego gazociągu i już parę miesięcy przestoju.


  • 0



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na półwyspie Jamał pojawiły się nowe kratery, okoliczni pasterze reniferów donieśli o potężnej eksplozji. Znaleziony otwór ma 20 metrów głębokości. Drugi podobny znaleziono przy korycie rzeki, wokól porozrzucane są wielkie bryły znarzliny:

http://siberiantimes...week-in-arctic/


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych