Skocz do zawartości


Zdjęcie

Apokalipsa w Epoce Kamienia, czyli erupcja superwulkanu Toba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 Do wielkiego kataklizmu doszło mniej więcej 75 tysięcy lat temu. Wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze niemal doprowadził ludzkość do wyginięcia. Klimat zmienił się tak bardzo, że na Ziemi przetrwało tylko od 5 do 6 tysięcy ludzi. Do dzisiaj wszyscy ludzie noszą w sobie geny z tej wąskiej puli.

 

2ngek2o.jpg

fot. / domena publiczna /

 

Naukowcy mają mocne dowody, że tak właśnie było, ponieważ wykonano genetyczne badania przesiewowe i wskazują one zdecydowanie na ograniczenie puli genetycznej w okresie tej katastrofy. Jeszcze sto tysięcy lat temu szacowana populacja ludzkości wynosiła milion osób. Potem doszło do kataklizmu, który sprowadził na gatunek Homo sapiens ryzyko wyginięcia.

 

31434sn.jpg

Źródło: wikipedia

 

Pozostałością ogromnej erupcji sprzed około 70 tysięcy lat jest dzisiejsze jezioro Toba znajdujące się w Indonezji. Skutki tego zdarzenia były katastrofalne dla Ziemi. Erupcja Toba spowodowała dekadę "nuklearnej zimy", ale również zapoczątkowała trwający ponad 1000 lat okres znacznego ochłodzenia klimatu.

 

nxn7k2.jpg

Źródło: Internet

 

Erupcji superwulkanu Toba nie da się porównać do niczego, co doświadczyła Ziemia, od czasu gdy pojawił się na niej rodzaj ludzki. Nawet potężna erupcja wulkanu Krakatau z 1883 roku, największy nowożytny wybuch wulkanu, w porównaniu do super erupcji Toba, był tylko nieznacznym incydentem.

 

34yxkkp.jpg

Źródło: Google Maps

 

Wybuch kaldery Toba z pewnością skutkował powstaniem wielkiego tsunami. Doszło też do gigantycznej emisji popiołu szacowanej na 2800 kilometrów sześciennych. Cały ten materiał wulkaniczny został wyrzucony do atmosfery i uległ rozprowadzeniu po całym świecie. Rozpostarta warstwa w wielu miejscach odcięła światło słoneczne. Na skutek tego, rośliny miały go za mało, aby prawidłowo wzrastać. Globalna temperatura spadła w tym okresie o 5 stopni i latami była  tylko zima, w różnym nasileniu.

 

qz16yw.jpg

Źródło: wikipedia

 

Według dzisiejszych ustaleń ludzie i Neandertalczycy przetrwali ten trudny okres w małych grupach w Afryce. Skale populacji, która przetrwała kataklizm oszacowano na podstawie badań genetycznych ludzi żyjących współcześnie. Na podstawie nich ustalono "wąskie gardło" w genomie. Tym samym potwierdzono, że mamy zaledwie kilka tysięcy wspólnych przodków, a więc doszło do znaczącego ograniczenia różnorodności ludzkiego genomu.

 

Obecnie w obrębie jeziora Toba panuje spokój. Jednak aktywność sejsmiczna Indonezji wciąż pozostaje na wysokim poziomie, a w przypadku każdego wulkanu istnieje element nieprzewidywalności. Oczywiście nie sposób powiedzieć, kiedy znowu wybuchnie superwulkan Toba, ale z pewnością któregoś dna do tego dojdzie.

 

http://zmianynaziemi...bila-cala-ludzk


Użytkownik kpiarz edytował ten post 26.03.2015 - 20:00

  • 7





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych