Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zaćmienie słońca 20 marca 2015


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział - w piątek zaćmienie Słońca.

 

Pas całkowitego zaćmienia przebiegać będzie między wyspami Brytyjskimi a Islandią, w pełni załapią się mieszkańcy Wysp Owczych i Spitsbergenu . W Anglii, Irlandii i Szkocji faza maksymalna osiągnie nawet 97%. Równie dobre warunki będą mieć też Norwegowie i Islandczycy

za%C4%87mienie%2Bs%C5%82o%C5%84ca%2B20.0

Co ciekawsze, cień dotrze też niemal dokładnie do Bieguna Północnego, ze względu na geometrię zostanie mocno rozciągnięty. Zaćmienie jest ciekawe też dlatego, że o godzinie 23 tego samego dnia nastąpi równonoc wiosenna i pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

 

W Polsce faza maksymalna zależnie od położenia wyniesie od 57% w Bieszczadach do 76% w Świnoujściu. Pierwszy kontakt księżyca nastąpi około 9:40-50 , faza maksymalna o 10:49-57 a koniec o 12:00-10 (rozbieżności rzędu 11 minut między południowo-zachodnim i północno-wschodnim krańcami kraju).

Prognozy pogody sugerują na ten dzień pogodne przedpołudnie, ewentualnie małe zachmurzenie nie większe niż 50%, zatem nie powinno być problemów z obserwacjami.

por%C3%B3wnanie%2Bwielko%C5%9Bci%2Bfazy%

Co do sposobów obserwacji - można użyć takich sprzętów jak okopcone szkiełko czy szkiełko spawalnicze ale mimo to dobrze jest nie wpatrywać się zbyt długo, filtry takie przepuszczają bowiem podczerwień. W przypadku posiadania lornetki, lunety czy teleskopu można zastosować projekcję okularową:
lornetka%2Bmetoda%2Bprojekcyjna.png

Obiektyw kieruje się na Słońce, okular kieruje się na zacienioną płaszczyznę, najlepiej prostopadłą, może to być karton lub ściana, w takiej odległości aby powstał kilkucentymetrowy krążek. Obraz można wyostrzyć tymi samymi pokrętłami co przy wyostrzaniu podczas patrzenia. Powstający obraz jest odwrócony.

W przypadku obserwacji bezpośredniej należy zaopatrzyć się w odpowiedni filtr słoneczny, zakładany na obiektyw, a więc z przodu teleskopu (filtry zakładane do okularu zostaną przepalone). Filtry tego rodzaju mają zwykle postać posrebrzanej folii. No chyba że ktoś się kiedyś wykosztował i ma teleskop słoneczny Coronado, gdzie odpowiednie filtry są wbudowane na stałe.

 

Jeszcze jedna metoda to obserwacje metodą camera obscura - małe otwory rzucają na ziemię lub ekran okrągłe plamki, będące odwzorowaniem obrazu Słońca. Gdy parę lat temu obserwowałem zaćmienie w sierpniu, pod drzewami każda mała plamka światła miała wygląd rogalika. W Marcu trochę trudno  znaleźć takie warunki, chyba że między iglakami, więc trzeba je sobie stworzyć. Może to być kartonowe pudło lub rurka, na którego jednym końcu wywiercimy otworem o średnicy ok 1 mm a po drugiej stronie umieścimy "ekran" z kalki technicznej. Rzucony na ekran obraz słońca można będzie obserwować od drugiej strony, bo kalka prześwituje. Ewentualnie możemy poszukać w okolicy na przykład zadaszenia z małymi otworami, lub umieścić między drzewami dyktę z małym otworem, byle tylko rzucana przez to plamka światła miała idealnie okrągły kształt (otwór natomiast może być kwadratowy).

 

Przykłady takich obserwacji:

kronika_2008_20.jpg

 

 

drzewo_mq.jpg

 

 

http://www.polskiast...03.2015-ad.html


  • 12



#2

Hekate67.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No super jestem aktualnie w Anglii więc obejrzę zaćmienie na własne oczy - tylko żeby był pogodny dzień  :>

 


  • 0

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O, to masz szczęście, bo tam zaćmienie będzie mocne. Będzie widać że zrobiło się ciemniej niż zwykle. Najlepiej w Szkocji. Masz tu mapkę:

CANyrHSWcAAzgQM.png

 

link: http://meteomodel.pl...rHSWcAAzgQM.png


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 16.03.2015 - 23:34

  • 0



#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i fajnie, że w końcu ktoś napisał o tym PRZED wystąpieniem tego zjawiska - bo zwykle dowiaduję się o takim fakcie z wieczornych wiadomości (a wtedy to już wiadomo - oglądać nie ma czego).


  • 0



#5

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kurde ciekawe. Dawno nie widziałem tego zjawiska. Tylko proszę, aby nie było zachmurzenia bo w Szczecinie może być dobry widok.

PS: Zaciekawiony mapka się nie ląduje mi.


  • 0



#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki za przypomnienie. Oby pogoda dopisała.

 

Dla zaciekawionych: Ostatnie zaćmienie Słońca widoczne z Polski miało miejsce 4 stycznia 2011 roku. Następne wystąpi dopiero 10 czerwca 2021r.

 

BTW, 9:40-12:10? Wygląda na to, że będę w stanie urządzić sobie spektakl pod tytułem "Zaćmienie słońca" wyświetlany na suficie. W tych godzinach Słońce wpada do mojego pokoju w sposób umożliwiający - przy odpowiednim ustawieniu teleskopu i zasłonięciu okna - obserwację plam na Słońcu metodą rzutu obrazu. Tylko wraz ze zbliżaniem się godziny 12 Słońce zamieniać się będzie w jajo. :D


  • 0



#7

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Super. Nomenomen dwa dni temu kupiłem mały teleskop Synowi. muszę się jeszcze w filterek zaopatrzyć  i mieć nadzieję że chmur nad Londynem nie będzie, a to jest największy problem. W Londynie pogoda jak w naszych Tatrach. Zmiany zmiany zmiany. Słońce świeci i deszcz pada. nic dziwnego :) To ostatnie zdanie to szczera prawda. Pewnego razu jadąc rowerem do pracy zmokłem jak pies mimo słonecznego bezchmurnego nieba. Pięciominutowe oberwanie chmury bez chmury.


  • 0



#8

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zalecam ostrozność przy tego rodzaju obserwacjach Słońca. Filtr do wizualnych obserwacji nie może przepuszczać fal z zakresu podczerwieni, inaczej może uszkodzić oko. Najbezpieczniej jest rzutować obraz Słońca na ekran za okularem i co jakiś czas zakrywać wlot teleskopu. Optyka wewnątrz okularu też się nagrzewa i może ulec uszkodzeniu.


  • 0



#9

Hekate67.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O, to masz szczęście, bo tam zaćmienie będzie mocne. Będzie widać że zrobiło się ciemniej niż zwykle. Najlepiej w Szkocji. Masz tu mapkę:

CANyrHSWcAAzgQM.png

 

link: http://meteomodel.pl...rHSWcAAzgQM.png

dzięki wiem że mam szczęście a tym większe że zawsze ciekawił mnie kosmos  :papapa: pozdrawiam


  • 0

#10

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc małe zachmurzenie nie byłoby złe, zadziałałoby jak naturalny filtr. Tak czy siak, spróbuję to obserwować, bo w 2011 chyba przegapiłem, ale już nie pamiętam xD


  • 0

#11

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Będzie co oglądać, mam nadzieję, że będzie ładna pogoda, tak jak dzisiaj :)
  • 0



#12

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mam szkiełko spawalnicze niemieckiej firmy Athermal. Mam tutaj napisane "10 A1 DIN GS 0196" W internecie polecają nr 13, a tutaj podejrzewam, że mam "10", może się mylę. Da radę przez to obserwować? 


  • 0

#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podejrzewam że tak, tylko bez ciągłego wpatrywania się, a po parę chwil co pewien czas.

 

W 2008 wraz z paroma kolegami zorganizowałem pokaz zaćmienia w centrum miasta. To było piękne:

GojeFnX.jpg

 

HCFBG1R.jpg

 

Mieliśmy szczęście - na pokaz przyjechała ekipa TVN która miała jechać na Suwałki ale okazało się że tam są chmury. Kolega (w żółtej koszulce) udzielił wywiadu:


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.03.2015 - 22:16

  • 0



#14

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moje pierwsze zdjęcia, aparat daje radę, choć cudów już z niego raczej nie wyciągnę (jako tako udane, wcześniejsze są dużo gorsze):

 

IMG_7958.jpg

 

IMG_7960.jpg


  • 0



#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A tu efekty mojego polowania:

 

Początek obserwacji (na pierwszy kontakt się spóźniłam):

DSC00334_zps9j2oycfe.jpg

DSC00343_zpswgrhhqnq.jpg

 

Zakrycie plamy 2303:

DSC00354_zpsf3ljmnyd.jpg

DSC00348_zps2dxopxwn.jpg

 

Faza maksymalna:

DSC00384_zpshaclikqk.jpg

DSC00371_zps4uawssff.jpg

 

Mój sprzęt:

DSC00385_zpsp3nkcrcv.jpg

(torba przy okularze dla stabilizacji - moja zabawka zwana przez niektórych teleskopem nie radzi sobie z utrzymaniem pionu przez zbyt mocno wyrobione już śruby :D)


  • 4




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych