Skocz do zawartości


Zdjęcie

Enceladus - księżyc Saturna idealny dla życia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

NASA powoli szykowała się do podróży na skutą lodem Europę - czwarty co do wielkości księżyc Jowisza - a tym czasem okazuje się, że podróż powinna obrać inny kierunek. Enceladus, szósty z księżyców Saturna, posiada bowiem na swojej powierzchni ocean, który do tego jest ciepły, i w którym występują zjawiska hydrotermalne.

 

291cb46.jpg

fot. /domena publiczna/

 

Takich sensacyjnych danych dostarczyła leciwa już sonda Cassini, która wystrzelona została w roku 1997, i która dotarła do Saturna po 7 latach lotu stając się jego pierwszym sztucznym satelitą. Odkrycie jest tym bardziej ciekawe, bo dokonano go w bardzo interesujący sposób - poprzez badanie pyłu znajdującego się w zewnętrznym pierścieniu szóstej planety od Słońca. Już wcześniej wiedziano bowiem, że za materiał wchodzący w skład tego pierścienia odpowiadają gejzery strzelające z Enceladusa na wysokość aż 200 kilometrów.

 

Analiza nanocząsteczek znajdujących się w tym pierścieniu, przeprowadzona z pomocą pokładowego spektrometru mas Cassiniego, wykazała, że składają się one głównie z krzemu pozostałego po odparowaniu słonej wody. Patrząc dokładnie na takie cząsteczki można bardzo dokładnie ustalić w jakich warunkach one powstały.

A wszystko wskazuje na to, że powstały one w wodzie o zasoleniu wynoszącym około 4%, o pH pomiędzy 8.5, a 10.5 (a więc nieco kwaśniejszej niż w ziemskich oceanach sprzed rewolucji przemysłowej), w okolicach ciepłych kominów hydrotermalnych o temperaturze około 95 stopni Celsjusza.

 

Naukowcy są bardzo pewni swego - twierdzą oni, że takie właśnie cząsteczki krzemu nie mogły powstać w żadnych innych znanych nam procesach, a zatem na Enceladusie istnieje ciepły (a przynajmniej posiadający gorące źródła), płynny ocean. Jeśli dodamy do tego fakt, że w oceanie tym znaleźć można między innymi metan, azot czy dwutlenek węgla to nagle księżyc ten zaczyna wyglądać niczym idealny inkubator dla życia.

Nie wiadomo jednak jak długo zjawiska te zachodzą na Enceladusie, życie po prostu mogło nie mieć wystarczająco dużo czasu aby tam powstać. Księżyc ten bierze swoją wewnętrzną energię nie z gorącego rdzenia, lecz z tarcia wywoływanego przez grawitacyjny wpływ Saturna i jego pozostałych księżyców.

 

Tak czy siak możemy mówić o wielkim przełomie jakiego dokonaliśmy w badaniu kosmosu w ostatnich latach, jeszcze kilkanaście lat temu sądziliśmy bowiem, że Enceladus jest nudnym kawałkiem skały.

 

Źródło: Nature

http://www.geekweek....ealny-dla-zycia


  • 8



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

o pH pomiędzy 8.5, a 10.5 (a więc nieco kwaśniejszej niż w ziemskich oceanach sprzed rewolucji przemysłowej)

Raczej bardziej alkalicznej - odczyn kwaśny to pH poniżej 7.


  • 0



#3

Jooe.
  • Postów: 212
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odczyny odczynami ale takie mało stabilne warunki są jedynie dobre dla jakichś prymitywnych form jednokomórkowych, a sądząc po skali samej naszej galaktyki wydaje się, że jest setki możliwych miejsc dla istnienia życia, niekoniecznie na podstawie węgla, ale jak na nasz Układ Słoneczny prokarionty to i tak dużo.

 

Fakt, że zanalizowane cząsteczki krzemu świadczą o takich właśnie właściwościach chemicznych wody, nie znaczy, że tam muszą być oceany, raczej jakieś lokalne zbiorniki zlokalizowane w cieplejszych miejscach. Kilka kilometrów dalej woda już może przybierać stan ciała stałego.


Użytkownik Jooe edytował ten post 13.03.2015 - 16:49

  • 0

#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Enceladus to wielka bryła lodu . Kosmiczna śniezynka . Całe ciepło pochodzi z energi tarcia wydzielającej się w czasie pływów. Wszystkie dzety pary wylatujące z Enceladusa znajdująsię na biegunie PD. Enceladus jest maleńki , nie ma atmosfery, na powieżchni tem wynosi  minus 198 stopni Celcjusza. Jak wgłabi globu  ciśnienie wyższych warstw lodu i tarcie powodują powstanie ciekłej wody ta natychmiast wyparowywuje .  Wszystkie punkty wylotu  pary wodnej (a raczej ponownie zamarzniętego lodu ale za to ekstremalnie zmielonego) znajdują sie z jakiejś przyczyny na południu Enceladusa,Predkość wylotu lodowego proszku jest porównywalna z szybkością wylotową kuli z pistoletu.  Powiedziłbym że przydatność dla osadnictwa ludzi  jest żadna.Podobnie dla terratransformacji do planety typu ziemskiego.


  • 1



#5

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Do osadnictwa ludzkiego może przydatny nie jest, ale są szanse, że jakaś inna forma życia mogła powstać. Choćby drobne bakterie, ale to już by pokazało, że życie jest możliwe nie tylko na Ziemi. 


  • 0

#6

Damian83.
  • Postów: 95
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeżeli się da to mógłby ktoś poprawić tytuł tematu bo to księżyc Saturna nie Jowisza


  • 1

#7

Jooe.
  • Postów: 212
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Do osadnictwa ludzkiego może przydatny nie jest, ale są szanse, że jakaś inna forma życia mogła powstać. Choćby drobne bakterie, ale to już by pokazało, że życie jest możliwe nie tylko na Ziemi. 

Dla archeonów Enceladus mógłby być rajem. Jeśli tylko występowałyby takie zjawiska jak opisałem, lokalne zbiorniki wody w stanie ciekłym. Jednak dalej zagłębiając się w temat, patrząc na wielkość księżyca, jego grawitację, odległość od Słońca... Warunki idealne dla sublimacji


  • 0

#8

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W magazynie Science opublikowano właśnie artykuł autorstwa grupy związanych z NASA naukowców. Zanalizowali oni obłok materii wyrzucony spod powierzchni Enceladusa, księżyca Saturna, którego lodowa skorupa skrywa ocean słonej wody. Sonda Cassini przeleciała przez obłok pod koniec 2015 r. Instrumenty wykryły w jego składzie wodór w postaci cząsteczkowej, H2, co stanowi przesłankę istnienia na Enceladusie życia.

 

enceladus1.jpeg

Enceladus sfotografowany przez sondę Cassini / space24.pl

 

Zaistnienie oceanicznego życia w ziemskim wydaniu wymaga spełnienia trzech warunków: wody w stanie ciekłym, źródła energii oraz odpowiedniego składu chemicznego skał. Naukowcy wykazali, że w oceanie Enceladusa zachodzą podobne do ziemskich procesy hydrotermalne: gorąca woda oddziałuje ze skałami na dnie, zaś produktem zachodzących w ten sposób reakcji chemicznych jest wodór. Jego cząsteczki w naszych oceanach są pożywieniem dla żyjących tam mikrobów; na przykład tych, które w procesie fermentacji metanowej pozyskują energię z H2, by następnie produkować CH4. Czy tak samo jest w oceanie na Enceladusie? Być może – musiałaby to potwierdzić aparatura skonstruowana specjalnie w celu znalezienia takich form życia.

 

enceladus2.jpeg

Aktywność hydrotermalna na Enceladusie / space24.pl

 

Cassini nie posiada takiej aparatury, bowiem w momencie jego wystrzelenia w 1997 r. nikt nie spodziewał się, że taka aktywność geologiczna na Enceladusie może mieć miejsce. Gejzery odkryto dopiero w roku 2005, gdy sonda znalazła się już wewnątrz układu gazowego giganta. Do opisanych wyżej badań wykorzystano instrument o nazwie INMS, który zaprojektowano do analizy górnych warstw atmosfery innego satelity Saturna, Tytana.

 

 

Nie da się zatem w chwili obecnej stwierdzić, czy na Enceladusie z całą pewnością istnieje życie. Zbadano i potwierdzono jedynie warunki sprzyjające jego powstaniu i rozwojowi. „Nasz zespół nie może zrobić już nic więcej”, mówi dr Linda Spilker z Jet Propulsion Laboratory. „Poszukiwaniem życia na tym księżycu muszą się zająć przyszłe misje”.

 

Cassini, którego misja została już dwukrotnie przedłużona, w połowie września ma zostać zniszczony w atmosferze Saturna. Naukowcy chcą w ten sposób uniknąć możliwości przypadkowego zanieczyszczenia naturalnych środowisk Tytana i Enceladusa.

 

Niemal jednocześnie opublikowano w The Astrophysical Journal Letters analizę obserwacji innego lodowego księżyca w Układzie Słonecznym, Europy, przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Urządzenie w 2014 r. dostrzegło wyrzut materii, który powtórzył się w tym samym miejscu w roku 2016. Ten rejon powierzchni Europy wydaje się być cieplejszy od otoczenia, zaś sonda Galileo sfotografowała tam na początku lat 90. pęknięcia w lodowej skorupie. Być może więc na Europie istnieją gejzery podobne do tych na Enceladusie.

 

Oba odkrycia mogą mieć reperkusje natury politycznej. W tej chwili NASA nie planuje żadnych misji na Enceladusa, jednak poszukiwanie śladów życia w Układzie Słonecznym stanowi jeden z głównych wyznaczników programowych Agencji. Nie jest więc wykluczone, że w ciągu następnych lat znajdą się środki budżetowe na powrót do Saturna – zanim dotrze tam konkurencja i „odbierze” NASA prestiżowe odkrycie.

 

europa.jpeg

Europa - lodowy księżyc Jowisza / space24.pl

 

Aktywność geologiczna na Europie z kolei nie pozostanie bez wpływu na kształt misji Europa Clipper. Zadaniem sondy będzie badanie lodowej skorupy księżyca. Odkrycie na Enceladusie jednak spowoduje prawdopodobnie zmiany w projektowanej aparaturze naukowej oraz przygotowanie jej do zastania podobnych warunków i pogłębienia badań. Europa Clipper ma wystartować w połowie następnej dekady. Wcześniej, bo już w roku 2022, rozpocznie się jednak misja Europejskiej Agencji Kosmicznej Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE).

 

„Dopiero odkrywamy te oceaniczne światy w naszym własnym Układzie Słonecznym”, mówi Jim Green, dyrektor Planetary Science Division NASA. „Musimy teraz szczegółowo je przebadać. To naszym zdaniem najlepsi kandydaci do poszukiwania życia pozaziemskiego”.

 

 

Autor: Katarzyna Stróż

Źródło: space24.pl


  • 2



#9

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

skoro skorupa Enceladusa ma 5kilometrów grubości  aby ją przewiercić  należałoby zbudowac sonde wielkości platformy wiertniczej  bo kilku metrowa sonda nie przebije tak grubej warstwy lodu chyba że wiercić tam gdzie jest warstwa cieńsza? a gdyby zamiast klasycznego wiertła użyć jakiegoś  wiertła z rdzeniem  z tego materiału,samo wiertło mogłoby miec kształt wrzeciona a wrzeciono nagrzewałoby się powiedzmy do 700-900 stopni co  bez problemu przetopi się przez całą pokrywę lodową,po przedostaniu sie do płynnego oceanu  zostałby  wypuszczony moduł który by badał tę wodę,temperature,skład cemiczny i mineralny oraz szukałby ewentualnych mikroorganizmów nawet jednokomórkowych.


  • 0

#10

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nikt raczej nie ma w planach przewiercania się przez lód na Enceladusie. Ewentualna misja badawcza polegałaby na czymś podobnym do dotychczasowej - sonda przelatuje przez chmurę wyrzucaną z powierzchni księżyca, pobiera próbki i bada na wszelkie możliwe sposoby. Różnica polegałaby na tym, że Cassini nie miała na pokładzie instrumentów, które można by wykorzystać pod kątem poszukiwania śladów życia. W ewentualnej nowej misji byłby to pewnie priorytet i konkretnie pod tym kątem badano by materię wyrzucaną z Enceladusa.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych