Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwny obiekt na niebie (Kraków).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

JGK.

    Libertarianin

  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,

to mój pierwszy post ale forum śledzę od dłuższego czasu.

      Gdy wracałem do domu 26 lutego (czwartek) w okolicach godziny 18 na południowo wschodniej części niebie zauważyłem dziwny obiekt. Było wtedy już całkiem ciemno i było widać niektóre gwiazdy. Jedna z "gwiazd" zwróciła moją uwagę: co chwila zmieniała kolory z czerwonego na zielony i niebieski. Nie było to typowe "migotanie" spowodowane zawirowaniami atmosfery, tuż obok miałem zwykłe gwiazdy do porównania. Poza tym obiekt wyróżniał się na niebie od innych gwiazd. Obiekt nie poruszał się. Obiekt widziałem może z 5 minut, póżniej poszłem do domu.

      Miałem przy sobie telefon i udało mi się zrobić na maksymalnym powiększeniu zdjęcie obiektu. Co dobre widać chyba nawet kształt tego obiektu! A także jakieś zarysy innego obiektu poniżej, którego podczas obserwacji nie widziałem.  Przez parę następnych dni niebo w nocy było zachmurzone jednak póżniej gdy warunki były lepsze, patrząc na tą część nieba niezaobserwowałem nic podobnego. Poniżej zdjęcie obiektu, zrobiłem także wizualizację obserwacji (zdjęcie z google earth), starałem się oddać tam mniej więcej widoczność obiektu z moich oczu.

      Macie jakieś pomysły cóż to mogło być?(wielbicieli chińskich lampionów, proszę o niewypowiadanie się w temacie).

 

Podrawiam JGK.
obiekt.jpg

obiktmiejsce.png


  • 2

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie któraś z jaśniejszych gwiazd, podejrzewam Syriusza.


  • 0



#3

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zacznijmy od tego ze To zdjęcie jest bardzo dziwne. Manipulowałeś kontrastem? Dlaczego podłożyłeś czarne tło pod ten obiekt-by był bardziej widoczny? Wszelkie manipulacje mogą zmienić odbiór obrazu  a to nie jest zwykłe wyostrzenie tylko duża ingerencja w końcowy wygląd zdjęcia.

 

Fotografia nie ukazuje zarysu-przynajmniej w moim odczuciu z tego względu można przypuszczać ze może być to cokolwiek-na przykład dron. Bardzo modna ostatnimi czasy zabawka. Mojemu chłopakowi jeden prawie wlecial kiedyś przez okno do pokoju a sposobów na przeróbki takiego drona jest mnóstwo.


  • -1

#4

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja mieszkałam kiedyś na Azorach w Krakowie, na 10 piętrze, miałam piękny widok. Pamiętam, że zaskakiwały nas często jakieś dziwne obiekty na niebie, może to przypadłość Krakowa. Ale z drugiej strony, też blisko są Balice... Tłumaczyłam to zawsze samolotami. A latem, owszem - lampionów było sporo. Nie wiem w której części miasta Ty mieszkasz, ale jeśli chodzi o niebo nad Krakowem, jakoś specjalnie bym nie panikowała... ;) 


  • 0

#5

JGK.

    Libertarianin

  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W żaden sposób nie manipulowałem przy zdjęciu, robiłem je w trybie nocnym na smartfonie. Dron to na pewno nie był, bo obiekt stał przez cały czas w miejscu.

(Cadavera przeczytałaś na pewno wszystko co poprzednio napisałem? :P)


Zuzełka, mieszkam na Ruczaju. Poza tym pierwszy raz zaobserwowałem coś dziwnego na niebie odkąd interesuję się tematyką UFO. I nie mam zamiaru panikować nawet jeśli kosmici odwiedziliby mnie we własnym domu :D .


Użytkownik JGK edytował ten post 06.03.2015 - 19:56

  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli to była godzina 18 i kierunek południowo-wschodni, to na bank był to Syriusz, najjaśniejsza gwiazda nieba, zerknij na mapkę:

http://www.heavens-a...&alt=214&tz=CET

 

Syriusz tak właśnie robi, że raz błyska mocnym błękitem a raz silną czerwienią. Kiedyś nagrałem to teleskopem rozostrzając obraz aby na rozmytej powierzchni było widać zmiany kolorów:


  • 2



#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dron to na pewno nie był, bo obiekt stał przez cały czas w miejscu.

 

Abstarchując od tego czy był to dron czy też nie, prosze nie używac debilnych argumentów typu" dron to nie był, bo się nie ruszał." Dron bez problemu jest w stanie zawisnąć nieruchomo w powietrzu jak długo mu każe program czy operator . No i na ile mu starczy "paliwa" :).

Mały pokaz możliwości drona. Filmik nakręcony w czasie konferencji o poszukiwaniu osób zaginionych moim mieście rodzinnym. Sprzęt jest dość przeciętny i jest na stanie OSP Kamieniec Zabkowicki.Proszę pomyśleć co "na stanie" mogą mieć zawodowe służby.

 

 


  • 0



#8

AlanX.
  • Postów: 88
  • Tematów: 0
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem to jest obiekt pozaziemski i jest to jedno z wiarygodniejszych zdjęć jakie na tej stronie widziałem. To jest prawdziwy dowód, ale jak zwykle sceptycy doczepią się byle czego. Tak, to obcy. Tak, oni odwiedzają ziemię. Po co? To jest dobre pytanie. Mam kilka teori, ale to nie o tym temat.


  • -2

#9

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście obszar nieba i godzina odpowiada rejonowi syriusza o tej godzinie.. Nie mniej jednak widze,że wiesz co to zaburzenia spowodowane atmosfera i mówisz, że w póżniejszych dniach w bezchmurne niebo o tej porze juz tego nie widziales..

 

Ja bym tak nie płynął jak Alanx bo to już ekstremum widze..

 

Być może to tylko syriusz.. ?


  • 0

#10

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano


Abstarchując od tego czy był to dron czy też nie, prosze nie używac debilnych argumentów typu" dron to nie był, bo się nie ruszał." Dron bez problemu jest w stanie zawisnąć nieruchomo w powietrzu jak długo mu każe program czy operator . No i na ile mu starczy "paliwa" :).

No właśnie przecież dron potrafi zawisnąć w miejscu...

ale to co pisze Zaciekawiony-niesamowite, dobrze wiedzieć takie rzeczy o Syriuszu


Jeśli to była godzina 18 i kierunek południowo-wschodni, to na bank był to Syriusz, najjaśniejsza gwiazda nieba, zerknij na mapkę:

http://www.heavens-a...&alt=214&tz=CET

 

Syriusz tak właśnie robi, że raz błyska mocnym błękitem a raz silną czerwienią. Kiedyś nagrałem to teleskopem rozostrzając obraz aby na rozmytej powierzchni było widać zmiany kolorów:

http://youtu.be/FiWflha9TJQ

a czy wiadomo dlaczego Syriusz tak dziwnie świeci? Chodzi mi o te barwne rozblyski. To bardzo ciekawe. Czy to jest kwestia składu chemicznego gazów które płoną na jego powierzchni? Z zajeć chemi coś tam bylo o tym że niektóre zwiazki chemiczne i pierwiastki spalają sie płomieniami o różnch barwach


Użytkownik Cadavera edytował ten post 07.03.2015 - 01:12

  • 0

#11

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Syriusz świeci stale tym samym stabilnym widmem (typ A1V).  To interakcja z atmosferą daje takie efekty.Im większy teleskop tym słabszy ten efekt. 


  • 0



#12

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Syriusz świeci stale tym samym stabilnym widmem (typ A1V).  To interakcja z atmosferą daje takie efekty.Im większy teleskop tym słabszy ten efekt. 

Dobrze wiedzieć :) Czyli ludzkie oko będzie odbierało ten widok tak jak mały teleskop? I jaki wymiar determinuje w tym kontekście wielkość teleskopu? Chodzi o długość i ilość soczewek, ich szerokość? Kompletnie się na tym nie znam więc pytam :)


  • 0

#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Im większa średnica teleskopu, tym więcej różnie załamanych promieni do niego wpada. Na obrazie ostrym (nie tak jak na filmiku) wiele promieni o różnym załamaniu będzie się uśredniało, i migotanie nie będzie tak widoczne.

Turbulencje w których masy powietrza o różnej temperaturze i gęstości mieszają się ze sobą, działają jak soczewki i pryzmaty, przez co promień wpadający do naszych oczu raz jest wzmacniany, raz osłabiany i rozszczepia się na różne kolory. Dla Syriusza jest to po prostu najlepiej widoczne. Nawiasem mówiąc ze względu na jaskrawe kolory błysku, niektórzy starożytni autorzy opisywali Syriusza jako gwiazdę krwiście czerwoną.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 07.03.2015 - 02:21

  • 2



#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I jaki wymiar determinuje w tym kontekście wielkość teleskopu? Chodzi o długość i ilość soczewek, ich szerokość?

 

 Średnica optyczna( apertura) czyli średnica pierwszej soczewki albo zwierciadła teleskopu.Co ciekawe ten sam parameter decyduje o optycznej rozdzielczości  teleskopu. Jak doskonale by niebył zrobiony teleskop nie przeskoczy  przybliżonej zasady  wg której max powiekszenie zawierające widoczne szczegóły .jest ok równe średnicy teleskopu  w mm. Większe powiększenia niż te wynikające z zasady ww przypomina pomysł robienia zdjęcia makro awatara  i go powiększania.

 

Dla ludzkiego, gołego oka apertura jest tak niska że oko obejmuje pojedyńcze "ziarna fluktacji " Dlatego gwiazdy "mrygają".


  • 0



#15

JGK.

    Libertarianin

  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wygląda na to że niestety był to syriusz :/. Bardzo rzadko mam przyjemność oglądać gwiazdy na niebie, pewnie dlatego zwrócił moją uwagę.

 

Moim zdaniem to jest obiekt pozaziemski i jest to jedno z wiarygodniejszych zdjęć jakie na tej stronie widziałem. To jest prawdziwy dowód, ale jak zwykle sceptycy doczepią się byle czego. Tak, to obcy. Tak, oni odwiedzają ziemię. Po co? To jest dobre pytanie. Mam kilka teori, ale to nie o tym temat.

Trochę przesadziłeś. Obcy odwiedzają ziemie ale to akurat nie jest dowodem na to.  Zdjęcie wyszło tak bo robiłem je z ręki na max przybliżeniu, więc wyszło zamazane.

Chyba za bardzo się podekscytowałem. Wygląda na to że temat do zamknięcia.


  • 2


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych