Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dogonowie i bogowie z Syriusza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dogoni czy też Dogonowie są plemieniem zamieszkującym Afrykę zachodnią. Rejony Bandiagara i Douentza w Mali. Najsilniej skoncentrowana grupa mająca możliwość używania modnych widowiskowych siedzib/domów zamieszkuje w pobliżu miejsca zwanego "Klifami Bandiagara". Dokładnie 200 km od skarpy. Oto jak wygląda ich wioska:

 

Dogon-village.jpg

(Zaludnienie wynosi ok. 300,000)

 

Na początku 20 wieku.dwóch francuskich antropologów tj. Marcel Griaule i Germain Dieterlen spędziło dużo czasu przebywając wśród Dogonów chcąc zbadać ich kulturę. W 1930 po tym jak spędzili wśród ludu około piętnastu lat - czterech księży Dogońskich zdecydowało, że już czas przyjąć zaufanie do francuzów i zaprosić ich do udziału w najważniejszych wydarzeniach tej kultury i utajnionej tradycji.

 

5355-004-06960D15.jpg

 

Opowieść jaką ujawnili była sekretnym mitem stworzonym przez przodków. Otóż oddawali oni część do "świętej" ich zdaniem gwiazdy, której nadano nazwę:  Po-Tolo. Iskierka do jakiej się odnoszą to Syriusz. Oddalona o 8.6 lat świetlnych od ziemi.  Jest to też obecnie najjaśniejsze ciało niebieskie na nocnym firmamencie.

 

p192339-Dogon_Mask_Dance.jpg

 

Dogoni powiedzieli naukowcą, że Syriusz był domem bogów, którzy uczynili ich takimi jacy są.Opowiadali, że miał towarzysza. Niewidzialnego dla ludzkiego oka, ale poruszał się w okół Syriusza na eliptycznej orbicie, która miała 50 lat. Mówiono im też, że to najmniejsza i najcięższa rzecz, która jest w białym kolorze. Niewiarygodnie ciężka kula, która obraca się wokół własnej osi i dalej opisując ją jako posiadającą czerwonawy promienny krąg dookoła niej i rozprzestrzenia się lecz zarówno stoi w miejscu. 

 

Dogon-Dancers7.jpg

 

saturn-640x480-4.jpg

1.2

 

Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje wskazują na to, że lud ten przez tysiące lat wiedział o tym, że Jowisz (dawniej Jupiter)  miał księżyce i Saturn pierścienie wokół nich.

 

dogon.jpg.

 

Początkowo ten mężczyzna nie dostrzegał znaczenia astronomicznego tego, co zostało powiedziane przez plemię i przez to opublikował bezceremonialnie historię w obskurnym antropologicznym czasopiśmie. Jednakże po jakimś czasie informacja została zauważona przez kilku astronomów i uznana za godną dalszych, bardziej szczegółowych badań.

 

Sirius_A_and_B_artwork.jpg

 

Podsumowując co ci francuscy dostojnicy odkryli to to, że Dogońska populacja dokładnie opisała właściwości białego karła: małe, białe i ciężkie. Ponadto stwierdzili, że Syriusz jest binarną gwiazdą, z której teraz wiemy o systemie Syriusza. Są oni również całkowicie poprawni w ich wiedzy na temat obrotu towarzyszy jako: Syriusz-B okrąża Syriusza-A co 49,9 do 50 lat.

 

Wzmianka o czerwonych promieniach, jest również dość niezwykła jak na zdjęciu (1.2) to teleskop objawia i doskonale opisuje wzór typu DNA, który jest wykonany przez eliptyczną orbitę dwóch gwiazd krążących wokół siebie wzajemnie, kiedy podróżują w przestrzeni.

 

Dogonowie również używają bardzo nietypowego kalendarza, który jest oparty na cyklu 50 lat. Cykl ten jest wyjątkowo nietypowy, ponieważ nie wynika z żadnych cykli zbiegającymi się z wszelkimi ruchami naszej ziemi, księżyca i słońca, ale zamiast w całości opiera się na ruchach obrotowych Syriusza B. W rzeczywistości cała kultura Dogonów opiera wszystko o cykl pięćdziesięciu lat Syriusza B.

 

Pokolenie tegoż plemienia z przed 1930 roku nie posiadało teleskopów lub rzeczywistego języka pisanego. Jak to jest, że byli oni w stanie dokładnie opisać rzeczy, o których posiadaliśmy bardzo ograniczoną wiedzę? i wciąż mało wiemy. Lecz skąd ci prości ludzie wzięli te informacje, które znamy i potwierdziliśmy, że się zgadzają?! Oni ujawniają, że byli wielokrotnie uczeni przez ich bogów z rodzimej planety, która okrąża Syriusza B.

 

Określają swoich stwórców również jako desantowe istoty.

 

 

 

Źródło: http://thebiggestsec...rom-sirius.html

Opracowanie i tłumaczenie: Khan


  • 9

#2

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Określają swoich stwórców również jako desantowe istoty.

 

 

A nie czasem jako "płazy"? W tekście jest "amphibian".


  • 0

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Opowiadali, że miał towarzysza. Niewidzialnego dla ludzkiego oka, ale poruszał się w okół Syriusza na eliptycznej orbicie, która miała 50 lat. Mówiono im też, że to najmniejsza i najcięższa rzecz, która jest w białym kolorze. Niewiarygodnie ciężka kula, która obraca się wokół własnej osi i dalej opisując ją jako posiadającą czerwonawy promienny krąg dookoła niej i rozprzestrzenia się lecz zarówno stoi w miejscu.

 Wszystkie wiadomości o kosmicznych powiązaniach religii Dogonów pochodzą z pracy wymienionego antropologa. Problem polega na tym, że zamiast przedstawić wierzenia w takiej formie jak je usłyszał, przedstawił od razu swoją interpretację i teraz pozostaje problemem oddzielenie pierwotnego przekazu od tego co francuz dopowiedział. Kapłan opowiadał mu o wierzeniach, a antropolog dopytywał używając swoich interpretacji.

 

Ten 50-letni cykl jest zresztą w tym przekazie bardzo dziwny. Dogonowie mają festiwal religijny związany ze zbliżaniem się do swego boga jego towarzysza. Starsze źródła dobrze potwierdzają, że festiwal obchodzono co lat 60 a nie 50. Teraz rozstrzygnięcie jest trudne, bowiem nastąpiło przerwanie ciągłości przekazów. Obecnie przypytywani przez antropologów Dogonowie wprawdzie streszczają różne wersje mitu, ale z drugiej strony przyznają że o gwiazdach wiedzą z relacji Griaule, mającej tam taki status jak Kalewala w Finlandii.

 

O tym jak bardzo interpretacja miesza się z rzeczywistością, świadczy twierdzenie Francuza, że kult Syriusza i wiedza o jego towarzyszach były znany Dogonom już od co najmniej 700 lat i dlatego nie mogą być przekazem od europejczyków. Ale ta data nie została mu przekazana. Policzył po prostu maski wykonywane specjalnie na ten festiwal religijny i zakładając że w danej wiosce robiono tylko jedną w czasie każdego, policzył 60 lat za jedną maskę i wyszło mu kultywowanie święta od 700 lat. Ten najdłuższy okres wynikł mu z badań w jednym miejscu w wioskowym Toguna, czyli swoistym zadaszeniu pośrodku wsi, miejscu spotkań i miejscu gdzie kładziono maski. Znalazł tam osiem masek jedna obok drugiej, szczątki kolejnej i trzy "stosy ziemi" które uznał za miejsce po trzech maskach. Nie dość więc że wyliczenia długości kultu oparł na bardzo chwiejnych podstawach to jeszcze ślady na których się oparł nic nie mówiły na temat treści mitu.


  • 1



#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tłumaczenie katastrofalne. W zasadzie przykład "jak nie należy tłumaczyć translatorem". . Sirius is also the brightest star in the night sky. (czyli Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie.) Przetłumaczenie tego 

 

Jest to też obecnie najjaśniejsze ciało niebieskie na nocnym firmamencie.

 

 

 

 

Zmienia całkowicie sens wypowiedzi robiąc z niej bzdurę.. Tłumacz raczej powinien wiedzieć że jaśniejszym ciałem na nocnym niebie jest ...Księżyc. O takiej "zaawansowanej " wiedzy,  że jaśniejsze od Syriusza są np Wenus, Mars i Jowisz to już nie wspomnę..

 

 

Jowisz (dawniej Jupiter)  miał księżyce

 

W czystym stabilnym powietrzu osoba o dobrym wzroku widzi je gołym okiem :)

 

 

 

W 1893 roku do terenów Dogonów dotarła ekspedycja obserwująca zaćmienie Słońca (widoczne na akurat na tym pasie) więc wykwalifikowani astronomowie na tym terenie. Co więcej by dostać pozwolenie na pobyt ekspedycja zwyczajowo musiał powiedzieć lokalnemu kacykowi i jego radzie starszych po co tam są . I odpowiedzieć na różne interesujące tubylców tematy, Wiec kanał przepływu informacji na 100% istniał. Co więcej wersja opowiadana przez Dogonów jest identyczna z wiedzą znaną europejskim naukowcom  od ok 1844 roku.


  • 1



#5

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najmocniej przepraszam, ale artykuł znalazłem ok. Godziny 20:00 czasu polskiego.

 

Od razu wziąłem się za tłumaczenie. Wiem, że "Sirius is also the brightest star in the night sky" oznacza "Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie".

Nie chciałem po prostu powtarzać słów w tekście takich jak: "niebo" lub "gwiazda". Później miałem coś ważnego do zrobienia i wróciłem do tłumaczenia ok. Drugiej w nocy.


  • 0

#6

Bestbruno85.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dogonowie mają bardzo ciekaw wierzenia. Ich mitologia jest bardzo ciekawa. Wierzą oni w bóstwo nazywane Nommo, które uważają za syna stwórcy świata. W ich religii pojawia się też motyw odkupienia z grzechy ludzkości (brzmi znajomo?) Zgodnie z wierzeniami, Nommo, aby oczyścić ludzi z grzechów, rozerwał się na 60 kawałków i po kilku dniach zmartwychwstał, jednakże stracił prącie, które zostało zjedzone przez rybę ;)


  • 0

#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat ten ostatni mit to dosłowna kopia mitu o Ozyrysie, co zresztą dowodzi że ich kultura przejmowała zewnętrzne wpływy.


  • 0



#8

Ulltra.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najmocniej przepraszam, ale artykuł znalazłem ok. Godziny 20:00 czasu polskiego.

 

Od razu wziąłem się za tłumaczenie. Wiem, że "Sirius is also the brightest star in the night sky" oznacza "Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie".

Nie chciałem po prostu powtarzać słów w tekście takich jak: "niebo" lub "gwiazda". Później miałem coś ważnego do zrobienia i wróciłem do tłumaczenia ok. Drugiej w nocy.

 

No i? jeśli się starasz to nie ważne ile czasu spędzisz kiedy ktoś to później doceni. Wiem coś na ten temat, nawet artyści tak mają albo niektórzy muzycy. :D

 

A wiedzieliście o tym, że to ma związek z piramidami? na całym świecie wybudowano te niesamowite budowle... Nie mam pojęcia w jakim celu, ale wracając to chcę przekazać, że proste linie tworzą kształt widoczny z góry i przebiegają przez malutkie terytorium Dogonów, również przez Egipt i inne znane miejsca gdzie występują piramidy, przypadek? był taki filmik na yt, na którym było to bardziej widoczne... Niestety nie pamiętam tytułu, bo tam widziałem dokładnie jak to leci. :/


  • 1

#9

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No w sumie dobrze piszesz. Czyżby o ten filmik ci chodziło?

 


  • 1

#10

Ulltra.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak dokładnie! to ten dokument. :D Przejrzałem jeszcze na szybko żeby ustalić gdzie to było mówione i znalazłem! 1:12:31 ogólnie pierwsza godzina i dwunasta sekunda, ale polecam obejrzeć całość tym co nie widzieli, bo warto. Nawet moglibyśmy o tym podyskutować na pw lub tutaj, ale nie chce robić off topu. :D


  • 0

#11

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czemu ta linia ma 100 km szerokości? Przecież gdyby poszerzyć ją do 500 km to objęłaby jeszcze więcej tajemniczych miejsc.


  • 0



#12

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czemu ta linia ma 100 km szerokości? Przecież gdyby poszerzyć ją do 500 km to objęłaby jeszcze więcej tajemniczych miejsc.

 

Być może kiedyś leżały w linii grubości 1km.


  • 0

#13

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czemu ta linia ma 100 km szerokości? Przecież gdyby poszerzyć ją do 500 km to objęłaby jeszcze więcej tajemniczych miejsc.

 

Tak, a najlepiej ją poszerzyć do tego stopnia żeby objęła całą kulę ziemską! zapytaj pod filmikiem, może ktoś ci odpowie. Na moje to chodzi o symetrię i dokładność wymiarów, trzy takie szerokości dałyby ci wynik 300. Jak wiadomo trójkąt ma 3 krawędzie, ale też przecież mogę się mylić. Dlatego zostawiam to "ekspertom" takim jak wy. Kto wie? może coś tam wiecie.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych