Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego ludzie mieszają Boga z religią?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

marcin999.
  • Postów: 116
  • Tematów: 26
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem tego. Co rusz ktoś poruszy temat boga, to zaraz lawina postów o kościele, katolicyzmie...czy nie przyszło wam do głowy, że Bóg może być nieopisywalny oraz nie być nawet autorem Biblii i dogmatów. Że istniał niezależnie od tego co człowiek przekazał?

 

 

Nienawidze jak ktos mnie pyta czy wierze w boga, a zaraz wtrąca temat religii. Od dawien dawna nie łączę tych dwóch spraw, praktycznie nie wiem czy choćby z jedną rzecza głoszoną przez katolicyzm sie zgadzam, bo chyba nie. Np. w katolicyzmie istnieje dekalog oraz tzw. wolna wola, co stoi w sprzecznosci z tym pierwszym, bo jakby naprawde każdy z nas miał wolną wole to zarówno ludzie czyniacy dobro jak i mordercy, złodzieje itp. mogliby dalej kontynuowac swoje pasje nie martwiac sie wizją jakiegoś piekła, a jednak tak nie jest i kościoł potępia tych ostatnich. Ciekawe czemu nie potępia tych pierwszych, tzn. czyniacych dobro? Przecież np. zbieranie pieniedzy na hospicjum nie każdemu sie podoba, ja np. dostaję nerwicy jak widze ludzi zbierajacych na budowe miejsc ktore w mojej ocenie tylko przyczyniaja sie do dalszej walki z ciałem chorego, a to sie nie sprawdza jakoś...ludzie dalej umieraja. Zamiast przeznaczać pieniadze na jakies badania, szukanie alternatyw, to sie daje zarabiać lekarzom. Tylko co z tego, że powiem że dlam nie to nie jest dobre skoro wiekszość to popiera i g..zik moge.

 

 

Katolicki bóg to zwykły narcyz, 100% ego, a zero świadomości. Katolicki bóg smaży swoje owieczki w piekle, a owieczki sie cieszą i klękają przed Bogiem z nadętym, wyolbrzymionym ego. Katolicki Bóg w końcu zabijał w biblii, rozkazywał. Był jak hitler z tych parodii na youtube, wiecznie wkurzony.

 

 

 

dlaczego by nie postrzegac boga(odczuwać)  jako kogoś kto wewnetrznie przypomina mnicha albo nauczyciela duchowego? Dlaczego CIĄGLE i NA SIŁE wmawiacie mi, że prawdziwy bóg to ten znany z kościoła i lekcji religii? Dlaczego katolicy nie widzicie innych mozliwosci? czujecie sie zagrożeni czy jak?


  • -4

#2

Clark Kent.
  • Postów: 33
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O jakim Bogu byśmy nie pisali, to zawsze się to sprowadzi do religii.

 

Co do dekalogu i wolnej woli - masz tam wypisane jasne zasady ale masz też wolną wole więc możesz
w ten dekalog wierzyć lub nie, trzymać się tych zasad lub nie. Twoja wola, Twoje decyzje za które jesteś odpowiedzialny.


  • 0

#3 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

jeżeli mówisz o bogu to oznacza jego akceptacje i jakiegoś rodzaju oddawanie czci. To już jest definicja religii.


  • 0

#4

Mr. Saturday.
  • Postów: 147
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A możesz mi odpowiedzieć na pytanie: dlaczego w każdym temacie redukujesz pojęcie religii do katolicyzmu?

A tak odnośnie końcówki postu to nie tylko katolicy, ale większość wyznań uważa, że ma monopol na prawdę. 


  • 0

#5

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bezwyznaniowi też, ateiści uważają, że mają monopol na prawdę dokładnie w takim samym stopniu, co katolicy. 


  • 1

#6

_Ajka_.
  • Postów: 25
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znam osoby, które nazywają Boga " Jam Jest", ewentulanie mówią o nim jako o Absolucie, ale w każdym razie wszechwiedzącym, wszechmocnym.. inni uważaja, że siedzi typ z brodą na chmurce i czuwa nad losem ludzkości...

Bóg z tej prostej przyczyny kojarzony jest z religią, gdyz sama wiara w coś, kogoś, trąci o jakies wyznanie. A z reguły wyznanie pochodzi od religii.

New Age zakłada bóstwo jako Absolut, przeróżne sekty nazywają go Światłością i Miłościa, etc...

hm, Każda religia ma jakiegoś Boga, każda swojego, a w rzeczy samej chyba wszystko pochodzi z jednego Żródła?

Bóg... Kim lub Czym jest? i czy zawsze musi tyczyć sie religii? chyba tak, bo z niej sie wywodzi.


  • 0

#7

marcin999.
  • Postów: 116
  • Tematów: 26
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Uważam, że coś takiego jak Bóg istnieje pod warunkiem posiadania przekonania o tym, że istnieje. Tzn. majac przekonanie w swojej podświadomości "że Bóg istnieje", wiele razy a właściwie ciagle czułem jakby jego obecność..

 

natomiast po zakwestionowaniu przekonania "bóg istnieje" i podobnych = Bóg nagle znikał. Czułem sie jak ateista jakiś, zero obecności boga. Nie wiem jednak czy tylko straciłem "dostęp" do niego, czy może od poczatku Bóg to skutek autosugestii i niczego wiecej :)

 

 

ale w temacie chodziło mi o postrzeganie boga...o to, że jak poruszyłbym jego temat to zaraz inni maja przed oczami mnie-jako katolika, co jest nieprawdą, bo nie potrzeba religii do wiary w Boga. Gdy jeszcze wierzyłem w niego, odbierałem go jako właśnie taki absolut. Coś/ktoś kto emanuje pozytywną energią i jest takim jakby obserwatorem (świadomością). Nie wiem dlaczego katolicy mieliby odrzucac taka wersje boga, no bo czym kierują sie oni jeśli nie uznają tak rozumianego Boga? Co tu ma new age do rzeczy? Jak ktoś nie postrzega boga jako kogoś kto jest czystą świadomością to chyba kieruje sie nienawiścią i złośliwością i na podobieństwo własne stworzył Boga biblijnego.


Użytkownik marcin999 edytował ten post 01.02.2015 - 19:11

  • 0

#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bogowie dlatego są kojarzeni z religiami, bo religie tych bogów tworzą.


  • 0



#9

Sintitisir.
  • Postów: 82
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wierze w boga, ale mam wrażenie że zaraz nam tutaj napiszesz że "bóg... kochał... małe dzieci" - a przecież każdy wie że bóg kocha wszystkich. ;)


  • 0

#10

zwiastun.

    Nie wiem

  • Postów: 76
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Bogowie dlatego są kojarzeni z religiami, bo religie tych bogów tworzą.

Religią nazywamy wierzenia ludzi zazwyczaj plebsu który nic nie wiedzą o świecie. 2 religie są dla mnie ciekawe katolicyzm i islam. Były one stworzone przez dwóch innych ludzi którzy byli nazywani przez ludzi zbawicielami. Dwie religie różnią się od siebie poglądami (nie chodzi mi tutaj w Boga chyba każdy wie oglądając TV :> ).  Tak ja powiedział Zaciekawiony boga tworzy religia nie na odwrót. Jak ci się nie podoba twoja religia i masz takie poglądy przeczytaj biblię szatana i pomyśl czy chcesz przejść na tą religią którą reprezentuje tak książka.


  • 0

#11

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@zwiastun -

 

1. Mahomet nie był zbawicielem, tylko Prorokiem. Różnica znaczna. 

2. Dlaczego tylko katolicyzm? A prawosławie, protestantyzm, anabaptyści, Adwentyści Dnia Siódmego, Jehowi, Zielonoświątkowcy?

3. Islam i chrześcijaństwo nie są wcale tak różne. Łączy je osoba Jezusa, na przykład, i niezaprzeczalne źródło inspiracji - zaratusztrianizm. Stary Testament to taki Koran dla Żydów - pomieszanie tradycji, mitycznej "historii", objawień i kazań.


  • 0

#12

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Do autora tego dziwnego tematu, taki cytat z Wiki:

Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.
W 2012 roku 59% ludzi uważało się za osoby religijne, 23% nie, a 13% deklarowało ateizm[.
Według różnych szacunków istnieje od 4200 do 10 000 religii. Samych wyznań chrześcijańskich jest ok. 41 tysięcy.

Gdy mówimy o religii, mówimy też o bogu, gdy mówimy o bogu, mówimy tez o religii.
  • 0



#13

marcin999.
  • Postów: 116
  • Tematów: 26
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Gdy mówimy o religii, mówimy też o bogu, gdy mówimy o bogu, mówimy tez o religii.

 

 

Na której planecie? bo mi sie wydaje, że na tej o bogu powinni rozmawiac tylko ci, którzy mają umysł wolny od zła, bo tylko wtedy mogą poczuć tzw. Boga. W innym przypadku wierzą co najwyżej w jego obraz. Mi najbliżej było właśnie do Boga opisywanego jako absolut, coś co obserwuje świat a nie się wtrąca nieproszony.


  • 0

#14

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mi najbliżej było właśnie do Boga opisywanego jako absolut, coś co obserwuje świat a nie się wtrąca nieproszony.

 

 

Skąd wiesz, że się nie wtrąca? W jaki sposób dowiodłeś, że Bóg ma być behawiorystą-obserwatorem?


  • 0

#15

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym zauważyć że wszystko co wiemy o bogach pochodzi z religii, a każda opisuje swojego nieco inaczej. Nawet pojęcie Boga-Absolutu, który jest wszechwiedny, wszechsilny i niepojęty to konstrukt teologii chrześcijańskiej. Bóg w teologii hinduskiej ma znacznie bardziej skomplikowaną naturę. Ciekawe mogą być rozważania na temat boga ograniczonego - na przykład Bóg ograniczony czasem tak jak my. On także żyje w chwili teraźniejszej, nie ma go jeszcze w przyszłości zatem jego wiedza dotyczy tylko tego co było i co jest. Albo Bóg ograniczony mocą do wpływu tylko na ludzki umysł.


  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych