Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kurkuma - przyprawa przywracająca pamięć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jeśli osoba, którą kochasz, cierpi na chorobę Alzheimer’a – lub inną formę demencji – jest nadzieja i sposób leczenia, w kurkumie. Na podstawie wyników trzech niezależnych studium przypadków wykazano, że kurkuma – której głównym aktywnym składnikiem jest kurkumina – posiada moc nie tylko w leczeniu zarówno behawioralnych, jak i psychologicznych objawów powiązanych z demencją, ale również pomaga w pełnym powrocie do zdrowia w zaledwie kilka miesięcy.

 

10gb30w.jpg

 

Ostryż znany nam jako kurkuma, jest t rośliną występująca najczęściej w krajach Azji i krajach Bliskiego Wschodu. Osiąga do 100 cm wysokości. Jest tam powszechnie znana i stosowana głównie w celach leczniczych oraz jako przyprawa i barwnik do potraw. Ma charakterystyczny żółty kolor i nietypowy dla naszej kuchni smak. 

 

27y4fwx.jpg

 

Tradycyjna przyprawa, która jest stosowana od tysiącleci w dużych ilościach w Indiach i południowo-wschodniej Azji, kurkuma – jest przedmiotem wielu badań naukowych w ostatnich latach. Kurkuma pozytywnie wpływa na układ krwionośny, trawienny i neurologiczny. Jednocześnie nadal rozwija się też niekończąca, jak się wydaje, lista chorób, z leczenia których przyprawa ta jest znana.

 

Tak właśnie jest w przypadku wpływu kurkumy na funkcje poznawcze, jak wykazało nowe badanie z Japonii. Lekarz naczelny szpitala Kariya Toyota General Hospital w mieście Kariya w Japonii i współpracownicy, ocenili trzy oddzielne studium przypadków dotyczące kurkumy, dochodząc do fascynujących wniosków odnośnie właściwości leczniczych tej przyprawy. W każdym przypadku wykazano, że kurkuma przynosi ulgę zarówno w objawach demencji, jak i poprawia ogólne funkcje poznawcze.

 

„W badaniu dotyczącym trzech pacjentów z chorobą Alzheimera, u których utrata funkcji poznawczych i behawioralnych oraz psychologicznych objawów demencji była ciężka – manifestująca się poprzez drażliwość, pobudzenie, uczucie lęku oraz apatię – uzupełnienie diety o proszek z kurkumy w kapsułkach przez ponad rok, wykazało powiązanie z poprawą objawów”, napisali autorzy w podsumowaniu badania.

 

Dodali również: „Całkowity wynik krótkiego kwestionariusza Inwentarza Neuropsychiatrycznego (NPI) znacząco się obniżył – zarówno jeśli chodzi o ostrość objawów, jak i obciążenie opiekunów – po 12 tygodniach leczenia… Wynik w teście oceny otępienia MMSE (ang. Mini-Mental State Examination) wzrósł o 5 punktów (z 12/30 do 17/30) w jednym z przypadków, natomiast w pozostałych dwóch przypadkach pacjenci byli w stanie rozpoznać rodzinę w ciągu jednego roku od rozpoczęcia leczenia”.

 

Spożywanie zaledwie jednego grama kurkumy dziennie przez trzy miesiące, może prowadzić do „niesamowitej poprawy”

 

Tak więc, gdy konwencjonalny przemysł leczniczy w dalszym ciągu marnuje miliardy dolarów poszukując „farmaceutycznego złotego środka” przeciwko demencji, prosta i niedroga przyprawa pozyskana z rośliny już to osiąga. Spożywanie zaledwie jednego grama, lub około jednej czwartej łyżeczki proszku kurkumy dziennie, jest wystarczające, aby uzyskać niesamowitą poprawę w przypadku objawów demencji.

 

Wcześniejsze badania opublikowane w czasopiśmie Annals of Indian Academy of Neurology w 2008 r., potwierdzają te wyniki wykazując, że naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, przeciwzapalne i detoksykujące kurkumy, pomagają poprawić pamięć u pacjentów cierpiących na demencję. Innymi słowy, spożywając po prostu więcej tej pełnej smaku przyprawy w ramach naszej codziennej diety, możemy potencjalnie całkowicie odmienić zdrowie mózgu i złagodzić nawet najcięższe objawy demencji.

 

„Właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i lipofilne kurkuminy poprawiają funkcje poznawcze pacjentów z chorobą Alzheimer’a” – napisali autorzy wcześniej wspomnianego badania, w streszczeniu. „Ze względu na różne efekty kurkuminy, takie jak zmniejszenie ilości płytek starczych beta-amyloid, opóźnioną degradację neuronów […] działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz zmniejszone wytworzenie mikrogleju, ogólna pamięć pacjentów z chorobą Alzheimer’a poprawiła się”.

 

Autor: Jonathan Benson

 

Źródła:

 

http://www.ncbi.nlm....les/PMC2781139/

http://www.vitasearc...p-summary/40704

http://www.naturalne...e_dementia.html

 

http://faktydlazdrow...jawow-demencji/


  • 7



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tym badaniem jest ten problem, że przeprowadzono je tylko na 3 pacjentach bez grupy kontrolnej i nie bardzo wiadomo jak dobierano badanych. Należałoby je powtórzyć.


  • 3



#3

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Okazuje się, że kurkuma nie tylko poprawia pamięć, ale też osłabia złe wspomnienia. Na razie eksperymenty są przeprowadzane na myszach, ale efekty są obiecujące...

 

Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina, naturalnie występujący związek stosowany w curry, może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co czyni go ciekawą alternatywą metod leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego.

Jak podaje gazeta Daily Mail, przeprowadzone badanie polegało na wielokrotnym straszeniu myszy laboratoryjnych określonymi dźwiękami. Zarejestrowaną reakcją na stres związany z emisją dźwięków było zamarcie w miejscu. Kilka godzin później, podczas kolejnej próby odtwarzania dźwięków, myszy karmione normalnym jedzeniem zamierały w miejscu, natomiast myszy karmione dietą bogatą w kurkuminę kontynuowały swoje czynności jak gdyby nic się nie działo.

 

Wyniki badania wskazują, że kurkumina pomogła wymazać złe wspomnienia z mózgu myszy. Autorzy badania twierdzą, że pokarmy bogate w kurkuminę mogą pomóc także ludziom z zespołem stresu pourazowego oraz innych zaburzeń psychicznych pozbyć się tych negatywnych wspomnień.

 

  Jak wiadomo, pamięć tworzona jest w mózgu w postaci nowych połączeń pomiędzy neuronami. Początkowo powiązania te są bardzo kruche, lecz w procesie transformacji w pamięć długoterminową, stają się mocniejsze. Gdy złe wspomnienia ulegają przywołaniu ulegają czasowej destabilizacji w mózgu, osiągając chwilowo rangę „nowego wspomnienia”.

 

Jeżeli nic się nie dzieje, te wspomnienia są przywracane z powrotem do pamięci długotrwałej. Ale odkryto, że można wpłynąć na nie podczas momentu destabilizacji i zapobiec ich powrotowi do pamięci długotrwałej. Naukowcy twierdzą, że kurkumina przeniknęła do mózgu myszy w czasie destabilizacji połączeń neuronowych i zapobiegła ich ponownej konsolidacji, wskutek czego doszło do usunięcia złego wspomnienia.

 

 Efekt ten przypisywany jest właściwościom przeciwzapalnym kurkuminy. Procesy zapalne występują w wielu chorobach, m. in. alergii, chorobach sercowo-naczyniowych, chorobie Alzheimera. Stan zapalny jest również zaangażowany w tworzenie zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk czy stres pourazowy. Niektóre z tych ścieżek zapalnych odgrywają rolę także w tworzeniu pamięci, zatem wszystko układa się w logiczną całość. Jednakże, dla lepszego rozumienia problemu potrzebne są dalsze badania.

 

Zaskakującym wydaje się być jednak fakt, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje. Poprzednie badania wykazały, że kurkumina jest nieoceniona w walce z rakiem, chorobami sercowo-naczyniowymi, w zapaleniach stawów, a także działa jako naturalny jako antydepresant.

 

http://tylkomedycyna...zne-wspomnienia


Użytkownik kpiarz edytował ten post 25.01.2015 - 07:30

  • 2



#4

anakonda123.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O kurkumie ostatnio dużo czytałam. Dowiedziałam się wiele cennych informacji oraz poznałam właściwości lecznicze tej przyprawy. Na tym forum również wiele cennych informacji znalazłam, a więc postanowiłam, że doskonałym uzupełnieniem tematu jest ten artykuł zdrowyportal.pl

Mam nadzieję, że ze swojej strony również pomogę w taki sposób.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych