Skocz do zawartości


Zdjęcie

Laleczka voodoo w starorzeczu Wisły?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

matikrzych.
  • Postów: 2
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam
Dzisiaj mój kolega wędkarz przechadzał się po starorzeczu Wisły w okolicach Warszawy i natknął się na dość specyficzną rzecz... Jakby ktoś nie wiedział to starorzecze jest to jezioro (w tym przypadku jest to dużo powiedziane), które kiedyś było częścią rzeki, ale po jakimś czasie zostało od niej oddzielone lądem. W tym momencie jest to raczej kałuża niż jezioro, miejscami całkowicie wyschnięta. Z racji tego, że kiedyś płynęła tędy rzeka to nurt naniósł w tą okolicę sporo przeróżnych rzeczy. Między innymi można tu znaleźć stare plastikowe butelki czy opakowania rzeczy, których od dawna się nie produkuje. Ale do rzeczy... Z racji tego, że teren jest dość gęsto zalesiony, pełno w nim krzewów i wszelkiego rodzaju roślin, wody oraz owadów utrudniających dostęp raczej to miejsce nie jest odwiedzane przez ludzi. Jako, że mój kolega jest fanem tego typu miejsc i często się w takowe zapuszcza dziś wybrał akurat to starorzecze. A więc przedzierając się przez kolejne chaszcze w końcu dotarł do miejsca, gdzie w miarę swobodnie można się poruszać i jego oczom ukazała się kupka naniesionych kiedyś przez prąd rzeczy. Pośród nich leżało coś jakby laleczka voodoo... Zaciekawiło go to więc patykiem przewrócił ową laleczkę na "plecy"? i jego oczom ukazała się wbita w głowę pinezka... Na początku wydawało mu się, że lalka wykonana jest ze szmat czy coś w tym stylu i będzie lekka, jednak jak na swój rozmiar była wyjątkowo ciężka... Kolega ten ma pecha do takich rzeczy bo jakiś rok temu, łowiąc ryby wyciągnął z Wisły topielca... Uznał, że ten przedmiot jest dość dziwny lecz uznał, że lepiej będzie zostawić to w spokoju i odszedł... Poniżej zamieszczam 2 fotografie, które wykonał telefonem komórkowym. Zależy nam na tym, aby możliwie jak najwięcej rzeczy dowiedzieć się o tym przedmiocie, według mnie nie ma to jakiś paranormalnych "zdolności", ktoś to wykonał i wyrzucił albo jest to jakaś niedokończona lalka z fabryki... Aczkolwiek zaciekawił nas ten temat i chcielibyśmy poznać Waszą opinię co o tym sądzicie. 
28l7sb6.jpg
2mdqlix.jpg

Ps. Dzięki Staniq za pomoc :)


Użytkownik matikrzych edytował ten post 17.12.2014 - 20:27

  • 2

#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zarejestruj się w jakimś serwisie hostingowym (np. TinyPic - http://tinypic.com/ ). Po przesłaniu zdjęcia na serwer, poniżej będzie link opisany: kod IMG forów i paneli dyskusyjnych. Kliknąć na link i skopiować zawartość. Wkleić na forum w odpowiedni post.

Efekt poniżej:

23r5yd2.jpg





#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niewątpliwa laleczka z magi sympatycznej(sympathetic magic). Takie lalki to nie jest żadna tam laleczka voodoo. To tak jakby nazywać każdy samochód Skodą. Używano ich i to długo  zanim powstała religia voodoo.


  • 2



#4

matikrzych.
  • Postów: 2
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przyznam, że nie znam tematu, ze znanych mi lalek kojarzę tylko te związane z tematyką voodoo. Noxili, jeżeli posiadasz wiedzę na temat takich lalek to czy mógłbyś dla mnie i dla potomnych napisać kilka słów na ten temat? Ewentualnie ktoś inny... Między innymi z czego się takie lalki robiło/robi, do czego one służyły i czy można na jakiejś podstawie stwierdzić wiek tej lalki (może na przestrzeni lat ich wygląd "podążał za modą" i jakoś można to odróżnić). Zachęcam wszystkich do komentowania tematu, sam również będę próbował zgłębić to zagadnienie! 


Użytkownik matikrzych edytował ten post 17.12.2014 - 22:18

  • 0

#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 jakiejś podstawie stwierdzić wiek tej lalki

Co do mody i wyglądu lalek i innych "obrazów" to odsyłam do "Złotej gałezi " Frazera.

Co do wieku to niema co się nawet roztkliwiać nad laleczką. Sadząc po stopniu wymiesznia z brudem , braku glonów na powierzchni,braku  przerostów (pędy traw,nasiona, korzonki itp) to lalka trafiła do lasu max kilka tygodni wcześniej.Jeśli była przechowywana w bardzo suchym i czystym miejscu to jej wiek  i tak max kilkuletni . Takich pinezek( z uchwytem plastykowym)  powiedzmy kilkanaście lat temu nie było.Folia stretch też jest współczesna.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych