Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krwawy księżyc w lipcu 2014

księżyc pełnia czerwień plaza hel

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

emancypacja.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Będąc na helu w lipcu tego roku. Udawawałem się wraz z kolegami na plaże ok godz 23. Po kilkudziesieciu minutach bycia tam podczas wychodzenie z plaży udawało nam się zauważyć księżyc w nienaturalnej wielkości i barwie -czerwonokrwistej typowy jak z horrorów . to zdarzenie obserwowalismy jeszcze 3 razy pod rząd. Może ktoś cos wie o tym albo tez to widzial . czytałem o krwawym księżycu ale w tym czasie nie występował . ktoś cos widział?
  • 0

#2

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zacmienie Księżyca powoduje taki kolor. W lipcu tego roku nie było zaćmienia, więc coś pewnie kręcisz.
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zaćmienie_Księżyca

Użytkownik Seba88 edytował ten post 17.11.2014 - 19:02

  • 0



#3

emancypacja.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiem ze nie było zacmienia a na urlopie byłem w lipcu wiec ciężko bym kręcił .... Pisalem ze sprawdzalem zjawisko krwawego księżyca i nie było w tym czasie . dlatego zwracam się do innych z prośba i zapytaniem czy widzieli to co my.
  • 0

#4

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Koło 23? Czyli zaraz po wschodzie księżyca? Pewnie to dawało efekt krwistości.


  • 0



#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tego dnia była pełnia księżyca, a księżyc był w pobliżu perygeum, więc był większy niż zazwyczaj. Równocześnie jednak jego orbita była tak ustawiona, że znajdował się cały czas nie wysoko nad horyzontem. Dlatego jego pomarańczowy kolor, taki jak przy wschodzie i zachodzie, był widoczny znacznie dłużej, niż wtedy gdy po wschodzie wchodzi wysoko.


  • 1



#6

emancypacja.
  • Postów: 9
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Było to jakoś 15 - 20 lipiec sprawdzalem kiedy byłem . No nie wiem czy wschód czy nie ale księżyc był ogromny i tak z 60 stopni nad taflą wody. Nigdy takiego nie widziałem i miał bardziej intensywny kolor niż ten cały krwawy ksiezyc ...
  • 0

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Było to jakoś 15 - 20 lipiec sprawdzalem kiedy byłem . No nie wiem czy wschód czy nie ale księżyc był ogromny i tak z 60 stopni nad taflą wody. Nigdy takiego nie widziałem i miał bardziej intensywny kolor niż ten cały krwawy ksiezyc ...

 

Sprawdziłam w kalendarzu. 15-20 lipca tego roku księżyc znajdował się pomiędzy pełnią a ostatnią kwadrą (czyli stopniowo malał od całości do połowy) i wschodził między godziną 22 a północą. Wszystko się zgadza. Poza wysokością nad horyzontem... 60 stopni? Wiesz ile to jest w astronomii? Żeby zobaczyć coś znajdującego się na wysokości 60 stopni trzeba nieźle odchylić głowę do tyłu. Księżyc w lecie znajduje się bardzo nisko nad horyzontem (a im dalej na północ tym niżej) więc z pewnością nie zajdował się wówczas wyżej niż 30 stopni a biorąc pod uwagę czas od jego wschodu musiał wisiać jeszcze niżej. Wrażenie większej wysokości mógł wywołać nisko położony horyzont - zwykle widok przysłaniają nam domy i drzewa.

 

Ów nisko położony horyzont tłumaczy również kolor Księżyca. Tak jak zachody Słońca nad morzem są niezwykle widowiskowe tak też wschód Księżyca wygląda niezwykle. Po prostu widzimy owe ciała niebieskie niżej nad horyzontem niż z miejsc do których jesteśmy przyzwyczajeni. A im niżej tym odcień Słońca czy Księżyca jest bardziej czerwony. Rozproszenie światła przez atmosferę.

 

Sama wielkość Księżyca też nie dziwi. Pomijając perygeum(btw, poczytaj o zjawisku znawym Superksiężycem które miało miejsce kilka dni przed twoją obserwacją) podczas wschodu i zachodu Słońca czy Księżyca doświadcza się złudzenia optycznego które sprawia, że wydają się one większe niż gdy znajdują się wyżej nad horyzontem.


  • 2






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: księżyc, pełnia, czerwień, plaza, hel

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych