Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak legalnie korzystać na forum z materiałów pochodzących z Internetu

prawo autorskie forum

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#16

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chciałbym zapytać jak to jest z prawami autorskimi. Ciągle widzę na forum źródło artykułu, zdjęcia ETc, ale nawet to według Polskiego prawa nie upoważania wklejającego do umieszczania artykułu na forum w celach komercyjnych (reklama jest). Widziałem nawet artykuł od polskiej agencji prasowej a tam konieczna jest licencja, wszystkie interie, onet ją mają. Sam chciałbym założyć serwis informacyjno-pulbicystyczny, ale będę zmuszony do działalności artystycznej ze zdjęciami oraz wykorzystywania zdjęć public domain. To forum działa na innych zasadach czy po prostu nikt sie nie czepia?





#17

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Creative Commons ( https://pl.wikipedia...reative_Commons ) to podstawowa licencja internetowa do kopiowania i publikowania. Na zasadzie cytatu ( z podaniem źródła i linku do oryginalnego tekstu ) można to również uczynić. Wyjątkiem są teksty zastrzeżone, na które trzeba uzyskać bezpośrednie pozwolenia, ale zasada cytatu pozwala na wiele.

Jeżeli wszystko dokładnie opiszesz, nie ma problemu. Ostateczne słowo ma szefowa (D.K.), więc jeżeli ktoś będzie płakał w rękaw, szefowa wie co robić.


Użytkownik Staniq edytował ten post 09.07.2015 - 16:44




#18 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Kto tam się dziś tym przejmuje. Na geekweeku myślą, że jak obetną newsa o połowę i przetłumaczą to już jest ich. Bo przecież pomiary aktywności słonecznej to oni smartphonami dokonują, wcale nie biorą z innych stron... i nikt z tym nic nie robi. To samo na losyziemi.pl. Autor się czepia że ludzie biorą jego newsy i nie podają źródeł a sam tak robi...

 

 

Tak sobie myślę, żeby ich zbojkotować. Wziąć ich newsa, pozmieniać, dodać pare rzeczy i palnąć jako "źródło własne" albo w ogóle źródła nie pisać tylko powiedzieć, że skądś tam wymyśliłem... czyli tak jak oni robią. Tylko Krzysiu dodaje źródła i za to go lubię ale większość newsów jest "z kosmosu".

 

Chyba, że po prostu ja nie wiem gdzie oni piszą źródło. Jeśli tak to fajnie by było gdyby ktoś mi wskazał gdzie podają źródła bo chętnie z nich skorzystam.



#19

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Creative Commons ( https://pl.wikipedia...reative_Commons ) to podstawowa licencja internetowa do kopiowania i publikowania. Na zasadzie cytatu ( z podaniem źródła i linku do oryginalnego tekstu ) można to również uczynić. Wyjątkiem są teksty zastrzeżone, na które trzeba uzyskać bezpośrednie pozwolenia, ale zasada cytatu pozwala na wiele.

Jeżeli wszystko dokładnie opiszesz, nie ma problemu. Ostateczne słowo ma szefowa (D.K.), więc jeżeli ktoś będzie płakał w rękaw, szefowa wie co robić.

 

 

Czyli jeśli chciałbym wziąść zdjęcie od takiego yahoo, tmz albo bbc to nie mogę ? Muszę najpierw napisać? Zdjęcie gwiazdy rocka, albo budynku albo samochodu. Co mi wolno brać w ramach prawa cytatu ?

 

Wszystko można braść


Użytkownik Kronikarz Przedwiecznych edytował ten post 09.07.2015 - 20:03




#20

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W zasadzie wszystko. Zdjęcia, teksty itp. Należy tylko pamiętać o dokładnym podaniu źródła i podpisaniu fotek.





#21

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W zasadzie wszystko. Zdjęcia, teksty itp. Należy tylko pamiętać o dokładnym podaniu źródła i podpisaniu fotek.

 

No ale poczekaj, to dlaczego taka interia dostaje licencje od PAP? Chodzi mi przdewszystkim o zdjęcia. Czy ja nie spieniężam ruchu na stronie poprzez wklejanie zdjęcia gwiazdy ktore zrobil reporter TMZ?





#22

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po zdjęcia: http://www.google.co...ed_image_search

W polu "wszystkie te słowa" wpisujesz to co wpisałbyś w google przy szukaniu zdjęcia, zjeżdżasz niżej i w polu "prawo do użytkowania" wybierasz najlepiej "do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania, również komercyjnego i klikasz "Wyszukiwanie zaawansowane".

Zdjęcia, które wyskoczą możesz na luzie używać a nawet na nich zarabiać.

 

Zawsze gdzieś na stronie musi być prawo autorskie podane. Często jest tak, że możesz używać podając źródło i link do licencji, ale nie możesz na tym zdjęciu zarabiać, czyli np. umieszczać je na stronie, gdzie wyświetlają się reklamy, które przynoszą Ci zysk.





#23

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

dzięki  Connor, by the way ciekawe ile kosztuje taka licencja od East news albo papu albo IAR. Nie wspominam juz o TMZ czy innych tabloidach .

a jak wytne np messiego z meczu ktory oglądam, to prawo autorskie jest moje, nawet jesli oglądam poprzez sky news a jest to urywek zdjęcia?.


Użytkownik Universe24 edytował ten post 09.07.2015 - 22:36




#24

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie tak. Jeżeli zdjęcie, lub jego fragment pochodzi z relacji, do której prawa autorskie ktoś wykupił, to prawa do niego posiada ten ktoś, bo był pierwszy. Wszystko zależy, czy relacja była w domenie publicznej, czy w zamkniętej, oraz jakiego rodzaju licencja tam obowiązuje. Poza tym, jeżeli portal zarabia, a nie Ty, to nie jest Twój problem. Już kiedyś dyskutowaliśmy na ten temat na forum. Niepotrzebnie rozmieniasz się na drobne, zazwyczaj rozwiązujemy problem, jak już powstanie. Jak na razie CC i zasada cytatu sprawdzają się dobrze, a jeżeli jakiś serwis wymaga, żeby uzyskać pozwolenie na kopiowanie do innych serwisów, to trzeba o takowe poprosić i kropka. Przede wszystkim rzetelny opis wszystkiego co wklejasz i po strachu.





#25

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Już kiedyś dyskutowaliśmy na ten temat na forum. Niepotrzebnie rozmieniasz się na drobne, zazwyczaj rozwiązujemy problem, jak już powstanie.

Może warto w tym momencie podać link do tamtej dyskusji - tym bardziej, że głos zabrała w niej osoba najbardziej zainteresowana tym, żeby wszystko było correct, czyli D.K.





#26

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taaaa... lenistwo moje wyszło. Ale nawet nie wiedzieć czemu nie jest mi wstyd...

Dzięki pishor.






 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: prawo autorskie, forum

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych