Skocz do zawartości


Zdjęcie

Październik rekordowo ciepły - kolejny historyczny rekord temperatur w tym roku.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dirty Frank.

    If you dont know my name, you can call me Dirty

  • Postów: 222
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tegoroczny wrzesień był najcieplejszym w historii - wynika z danych opublikowanych przez NASA. To już piąty najcieplejszy miesiąc tego roku od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Temperatura września była o 0,77 st. C wyższa od średniej dla tego miesiąca, wyliczonej dla wielolecia 1951-1980 - podają naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (ośrodek NASA). Eksperci zaznaczają przy tym, że dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2005 roku.

Najgorętszy sezon od 130 lat

Wyjątkowo ciepły wrzesień to kontynuacja gorącego sierpnia. Zresztą z danych opublikowanych na początku września przez NOAA (Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceanograficzna) wynika, że tegoroczne lato na półkuli północnej okazało się najcieplejszym sezonem od co najmniej 130 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

Wrzesień to piąty najgorętszy miesiąc tego roku w historii. Rekordowo gorące były również kwiecień, maj, czerwiec i sierpień. Z kolei tegoroczny lipiec zaliczany jest do jednego z czterech najgorętszych lipców od co najmniej 130 lat (od rozpoczęcia pomiarów).

Padnie kolejny rekord?

Wszystko wskazuje na to, że trend rekordowo ciepłych miesięcy tego roku będzie kontynuowany, a rok 2014 stanie się najgorętszym w historii. Taki scenariusz cieszy jedynie entuzjastów upałów. Klimatolodzy nie podzielają zachwytu i przy okazji przypominają, że wzrastająca temperatura to efekt globalnego ocieplenia, które może doprowadzić do zagłady planety. (???)

70 procent szans na El Nino

A co wpłynęło na tak wysokie temperatury września? Eksperci twierdzą, że istotną rolę w ich kształtowaniu mają oceany, bowiem w nich kumuluje się ogromna ilość ciepła. Obecnie obserwowane są bardzo wysokie temperatury w tropikalnej części Pacyfiku, co zdaniem wielu specjalistów zwiastuje nadejście El Nino. Szanse na pojawienie się tego zjawiska pod koniec 2014 roku sięgają blisko 70 procent.

O tyle o ile ocieplanie się 'wakacyjnych' miesięcy mnie w ogóle nie martwi, o tyle zanikanie powolutku wiosny i jesieni mimo wszystko daje do myślenia.
Nie lubie sie sugerować szumnymi zapowiedziami, prognozami i teoriami metereologów bo to mi od zawsze pachnie pospolitym wróżeniem z fusów, ale tutaj mamy fakty, które bynajmniej mi dają do myślenia.
Dodam, że jestem zwolennikiem teorii, że ocieplenie jest naturalnym procesem zachodzący na naszym globie, nie mniej jednak nie do końca go rozumiem i bardzo mnie interesuje zasięg takich zmian.


źródło: tvn meteo

Wysyłane z mojego CommodoreC64 za pomocą Tapatalk 2
  • 2

#2

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest bardzo duża szansa, że listopad również będzie u Nas rekordowo ciepły...dla mnie - fana zimy, to co się ostatnio dzieje to dramat. :(


  • 1



#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właściwie wszystkie miesiące tego roku były rekordowo ciepłe. Pamiętacie grudzień i styczeń? Jeszcze w połowie stycznia było u nas +12*C i absolutne zero śniegu! W lutym to samo.

Uwielbiam taką pogodę. Mam nadzieję, że zima zanikie zupełnie albo będzie trwała 2 tygodnie tak jak w tym roku (tylko tyle czasu utrzymał się śnieg w mojej okolicy). Naprawdę nie lubię tego białego puchu - rani moje oczy i przyprawia o depresję z powodu braku kolorów. Ta biel sprawia, że wszystko jest szare. Noce natomiast są zbyt jasne i nie mogę spać.


  • 4



#4

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

@Ana Mert,

Mocno powstrzymywałem się przed naciśnięciem minusa :D. Jak można nie lubić zimy? Nie ma chyba piękniejszego widoku zimą jak padający śnieg po zmroku.


Niech ktoś odpowiedzialny za pogodę się szybko ogarnie, bo nie uśmiecha mi się kolejna słaba zima.


  • 8



#5

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jak można nie lubić zimy? Nie ma chyba piękniejszego widoku zimą jak padający śnieg po zmroku.

Zima jest ładna dopóki nie trzeba wyjść z domu.

 

Co do prognoz, to może zgadzają się w przypadku Ameryki, ale w Polsce to poprzedni sierpień był najgorętszy.

http://pl.wikipedia....matyczne_Polski

Najwyższa temperatura w Polsce w XXI wieku - sierpień 2013, zresztą dało się to odczuć.


Użytkownik Wrty edytował ten post 15.11.2014 - 15:48

  • 0

#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Ana Mert,

Mocno powstrzymywałem się przed naciśnięciem minusa :D. Jak można nie lubić zimy? Nie ma chyba piękniejszego widoku zimą jak padający śnieg po zmroku.

Śnieg może padać - tylko niech nie tworzy warstw na wszystkim wokół. Niech zostawi trawniki(zielono-żółte), drzewa(zielone iglaki, żółto-pomarańczowe pozostałości jesiennych liści na drzewach liściastych), samochody(wszystkie kolory tęczy), chodniki(różne odcienie beżu), ulice(głęboka szarość), dachy (różne kolory) itp w spokoju. Niech pada i niech od razu się topi.

I niech niebo za dnia będzie niebieskie a nie biało-szare a o zachodzie słońca pomarańczowo-żółto-zielono-różowe a nie szaro-niebieskie.


  • 1



#7

NenufarKoult.
  • Postów: 45
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

kasacja.gif

 

ostrzezenie.gif

 

Politykowanie. Obowiązuje cisza wyborcza, a jej łamanie wiąże się ze złożeniem zawiadomienia na Policję i odpowiednim ukaraniem.

 

Kronikarz


Użytkownik D.K. edytował ten post 15.11.2014 - 21:40

  • -1

#8

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właściwie wszystkie miesiące tego roku były rekordowo ciepłe. Pamiętacie grudzień i styczeń?

Pomijając fakt, że grudzień był roku poprzedniego, to pisząc o rekordowo ciepłych miesiącach masz na myśli chyba tylko miesiące zimowe i wczesnowiosenne? To w sumie już chwilę temu było ale pamiętam, że ani maj, ani czerwiec czterech liter nie urywał - pamiętam dużo cieplejsze i to wcale nie z ubiegłego wieku. Lipiec również na miano rekordowego raczej nie zasłużył (jak co roku zresztą ostatnio). Co do jesieni - trudno się nie zgodzić - jest nieźle i mam nadzieję, że zimą będzie tak samo.


  • 0



#9

NenufarKoult.
  • Postów: 45
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Śnieg może padać - tylko niech nie tworzy warstw na wszystkim wokół

 

Rozwiązaniem jest montaż selektywnych tarcz cieplnych w kluczowych punktach infrastruktury miejskiej. Takie rozwiązanie z powodzeniem od wielu lat jest stosowane w kilkunastu największych miastach śnieżnego Atrium, gdzie spotkałem się z nim podczas moich licznych podróży. Dla bardziej wymagających chimofobików dostępne są również osobiste tarcze płaszczowe, które zapina się w talii na podobieństwo paska i zasila mała baterią jądrową.


Użytkownik NenufarKoult edytował ten post 15.11.2014 - 16:06

  • -1

#10

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma nic piękniejszego niż wszystko pokryte śniegiem:

Zdj%C4%99cie-0395.jpg

Lub lodem:
Zdj%C4%99cie-0466.jpg

I jeszcze tak:

Zdj%C4%99cie-0551.jpg

I w nocy:
Zdj%C4%99cie-0569.jpg

Poezja:
Zdj%C4%99cie-0556.jpg

Zima 2012/2013 - fotografie moje. Nawet ludzie, których znam co nie lubią zimy to twierdzą, że wizualnie najładniejsza pora roku.


  • 4



#11

Dirty Frank.

    If you dont know my name, you can call me Dirty

  • Postów: 222
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Właściwie wszystkie miesiące tego roku były rekordowo ciepłe. Pamiętacie grudzień i styczeń?

Pomijając fakt, że grudzień był roku poprzedniego, to pisząc o rekordowo ciepłych miesiącach masz na myśli chyba tylko miesiące zimowe i wczesnowiosenne? To w sumie już chwilę temu było ale pamiętam, że ani maj, ani czerwiec czterech liter nie urywał - pamiętam dużo cieplejsze i to wcale nie z ubiegłego wieku. Lipiec również na miano rekordowego raczej nie zasłużył (jak co roku zresztą ostatnio).

Mówimy raczej o średnich temperaturach w danych miesiącach czy latach - nie o maksimach i minimach w danym miesiącu - a ta (średnia) się podnosi i to wyraźnie.
0,77 stopnia w górę na średniej danego miesiąca sprzed roku to zdaje się bardzo dużo.
Kalkulacja jest prosta gdyby taki wzrost temperatur się utrzymał.


Wysyłane z mojego CommodoreC64 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

#12

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nawet ludzie, których znam co nie lubią zimy to twierdzą, że wizualnie najładniejsza pora roku.

Wizualnie to może rzeczywiście zima brzydka nie jest ale jak patrze na ta drugą fotografię (tą z lodem) to przypomina mi się moje auto sprzed dwóch lat pokryte kilkucentymetrową (dosłownie) warstwą zamarzniętej wody, którą usuwałem jakieś 4 godziny.

To zaś sprawia, że nadal nie mogę w sobie wzbudzić cieplejszych (nomen omen) uczuć do tej pory roku.


 

Mówimy raczej o średnich temperaturach w danych miesiącach czy latach - nie o maksimach i minimach w danym miesiącu - a ta (średnia) się podnosi i to wyraźnie.

No, tak. Cały czas zapominam, że teraz wszystko się uśrednia - od zarobków po pogodę.


  • 0



#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nawet ludzie, których znam co nie lubią zimy to twierdzą, że wizualnie najładniejsza pora roku.

A mi sie osobiście niedobrze robi jak widzę te zaspy na zdjęciach. Szczególnie ten rozbełtany śnieg na poboczach zasypanych dróg.

Jedyne zdjęcie które mi się w miarę podoba to zdjęcie z lodem. Ale byłoby ładniejsze gdyby pod rośliną zamiast grubej warstwy białego paskudztwa była pokryta szronem zielona trawa albo gdyby zdjęcie zostało w całości wykonane pod takim kątem, że tło stanowiłoby jedynie ciemne niebo.

 

W zimie nawet mi nie przeszkadza zimno czy konieczność odśnieżania/odszraniania tak bardzo jak ten wszechobecny biały kolor przez który wszystko wokół wydaje się szare i który znacznie ogranicza widoczność różnych przedmiotów. Nie wiadomo nawet gdzie się kończy dach domu a gdzie zaczyna się niebo!

Widząc zasypany śniegiem świat czuję jakby mnie zamknięto w pokoju gdzie wszystko jest pokryte mąką której nie idzie w żaden sposób odkurzyć.


  • 1



#14

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja natomiast jak jest dużo śniegu to czuję się jakoś tak spokojniej, uspokaja mnie to, kojarzy mi się z taką ciszą - auta jeżdżą wolno, ludzi mało, przyroda dosłownie śpi, ponadto jakoś tak czuję się bezpieczniej, dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo np jak wracam nocą to jest dużo jaśniej, więcej widać i słychać(szczególnie na zmrożonym śniegu). No, ale to każdego osobiste odczucia.


  • 1



#15

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie jako ciepłolubnego człowieka, zimy mogło by nie być :P A śnieg mógłby padać tylko na święta i nowy rok. Ile bym dał aby pojechać na jakieś Karaiby lub do Australii *.*


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych