Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Średnio co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo - poinformowali psychiatrzy na spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Warszawie.

Okazuje się, że około 450 milionów ludzi ma problemy ze zdrowiem psychicznym, będące przyczyną większości samobójstw.

- Nie ma człowieka, który nigdy w życiu nie myślał o zabiciu jakiejś innej osoby lub o zakończeniu własnego życia - powiedział kierownik III Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie, doc. Tadeusz Parnowski. Jak tłumaczył, próba samobójcza nie jest aktem spontanicznym. - Poprzedza ją splot wielu emocji i negatywnych wydarzeń w kolejnych latach życia człowieka - mówił.

- Nie dysponujemy jeszcze precyzyjnymi statystykami na temat liczby samobójstw ludzi starszych w Polsce. Wiadomo, że w Polsce samobójstwo popełniają najczęściej osoby cierpiące na choroby psychiczne oraz ludzie starsi, którzy przekroczyli 75. rok życia. Mężczyźni popełniają je pięć razy częściej niż kobiety - powiedział Parnowski.

Wyjaśnił, że kobiety rzadziej porywają się na swoje życie, ponieważ mają silniejsze oparcie w społeczeństwie i czują się bardziej potrzebne innym niż mężczyźni.

Jak poinformowała dr Iwona Koszewska z IPiN, choroby psychiczne stanowią przyczynę 90 proc. samobójstw. - Największe ryzyko samobójstwa występuje w przypadku zaburzeń afektywnych, przejawiających się depresją lub manią. Najczęściej choroby te przebiegają nawrotowo - między okresami choroby pojawia się okres zdrowia. Chory nigdy nie wie, kiedy choroba powróci - powiedziała Koszewska.

Według Parnowskiego, najczęstszym sposobem popełniania samobójstwa przez ludzi starszych w Polsce jest przedawkowanie leków. - Cechą szczególną dla podeszłego wieku jest też samobójstwo bierne, kiedy chory - w poczuciu beznadziei, bezradności i rezygnacji z życia - odmawia jedzenia i przyjmowania płynów - tłumaczył naukowiec.

Psychiatra zaznaczył, że ludzie starsi, w przeciwieństwie do młodych, prawie nigdy nie uprzedzają nikogo o swoich samobójczych zamiarach. - Oni nikomu nie zwierzają się z tego, że cierpią. Planują stopniowo odebranie sobie życia, aż wreszcie odchodzą po cichu - powiedział.

Do objawów mogących wskazywać na samobójcze plany należą - według doc. Parnowskiego - m.in.: negatywna samoocena i częste krytyczne uwagi pod swoim adresem; utrata zainteresowań, które wcześniej sprawiały osobie przyjemność; brak dbałości o własne bezpieczeństwo; utrata apetytu.

Czynnikami sprzyjającymi popełnianiu samobójstw przez starszych są m.in.: kłopoty finansowe uniemożliwiające godne życie; zerwanie więzów emocjonalnych z rodziną i otoczeniem, a wskutek tego samotność; poczucie braku wsparcia ze strony społeczeństwa.

- W polskim społeczeństwie myśli samobójcze są tematem tabu. Traktuje się je jako coś wstydliwego. Tymczasem człowiek, który sygnalizuje, że cierpi i myśli o zakończeniu życia, potrzebuje wsparcia. Nie można zostawiać go samego z tym problemem - ostrzegł Parnowski.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma służyć właśnie kształtowaniu postaw ludzi wobec osób z problemami psychicznymi. W ramach obchodów tego dnia specjaliści wyjaśniają społeczeństwu, jak rozpoznać problemy psychiczne u innych oraz jak pomóc ludziom cierpiącym z powodu takich zaburzeń, często zapobiegając dzięki temu tragedii.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbywają się po raz czternasty. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych w populacji europejskiej.
http://fakty.interia...two,799978,2943
  • 0



#2

ziabojler.
  • Postów: 217
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja miałem i mam myśli samobójcze. Kurde, staram się powrócić do normalności, ale nie da rady. Deprecha stuprocentowa.
  • 0

#3

rippertje.
  • Postów: 38
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sam chcialem popelnic samobojstwo, jakis miesiac temu przed sesja poprawkowa.

Ale jakims cudem sie zlozylo ze poznalem wspaniala dziewczyne i zyje dalej :D
  • 0

#4

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też słyszałam. Podobno za kilka lat ok. 20% ludzi doświadczy jakiś poważniejszych problemów natury psych. i będzie wymagać opieki lekarskiej. Az się wierzyć nie chce :-|
  • 0

#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znałem osobiście trzy osoby,które się powiesiły.
W każdym z tych przypadków życie tych ofiar było stabilne i poukładane.
Nie mam do dzisiaj pojęcia czym się kierowali robiąc tą potworność.
Osierocili żony i dzieci.
Jedno niestety co ich łączyło to skłonność do alkoholu.
Czyżby to jednak alkohol kierował ludzkim rozumem?
  • 0



#6

As'toth.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem samobójstwo jest najgorszym wyjściem z danej sytuacji. Pomyślcie o tych, których zostawicie, o tych których kochacie i którzy Was kochają....jaki ból im sprawiacie..... kilka miesięcy temu powiesił się mój znajomy, mój rówieśnik - powód? najprawdopodobniej problemy w szkole. dokładnie nie wiadomo. to przykre że co 40 sekund ktoś się zabija. o czym to świadczy?
  • 0

#7

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kilka lat temu powiesił się znajomy moj i siostry- Misiek. Powód? Problemy w domu i.. konflikt z nauczycielką maty :] Poszukiwania Miśka trwały prawie tydzien, w końcu odnaleziono go powiesoznego na 'Cygańskim Moście' w Podlesiu (koło Kato).
Na pierwszy rzut oka normalny chłopak. Bardzo żywa osoba, którą cechował nonkonformizm, bunt wobec świata i mocny charakter. Jeżeli miał jakieś inne problemy to nikt się o nich nie dowiedział. Pozostawił po sobie tlyko krótki list do rodziców- którego treści moge się jedynie domyślać..
To jest straszne zeby młody chłopak (w dodatkukilka miesięcy przed maturą )odbierał sobie zycie :-| Studia mogłyby być jego przepustką do 'nowgo zycia'. Przecież właśnie o tym marzył- żeby wyjechać..
  • 0

#8

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znałem osobiście trzy osoby,które się powiesiły.


Kurde, jesteś niebezpiecznym człowiekiem - znajomość z Tobą grozi samobójstwem :D

A poważnie to alkohol bardzo sprzyja wszelkim odchyłom psychicznym i potęguje stany emocjonalne więc nie dziwota że sie targnęli na życie.
  • 0

#9

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a miałem i mam myśli samobójcze. Kurde, staram się powrócić do normalności, ale nie da rady. Deprecha stuprocentowa.

Chłopie ja też miałem depreche, ale z tego co sie orientuje i co czytałem to jest depresja wieku dojrzałego. Podobnie jak ciało dojrzewa [ zarost, mutacja głosu ] podobnie i psychika dojrzewa... ja czasami mam tak że w ciągu 1 godz moge byc smutny i wesoły, a nawet sie popłakac, najwazniejsze jest to zeby w tym stanie nie doprowadzic siebie do samodestrukcji, sam wyszedłem z depresji, mozna nawet powiedziec że byłem jedną nogą w grobie... ale jest dobrze i sie trzymam ! Staram się! Ktoś mi pomaga! Może tych osób nie widziałem na oczy ale mi pomagają ! z tego forum ! ;-) W realnym swiecie nie mam , nie znam takich osób które by mnie podtrzymywały na duchu...
  • 0

#10

(S)aint.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najgorsze jest to że ludzie popełniają samobójstwa z byle jakich powodów np. rok temu mój sąsiad zostawił żonę i trójkę dzieci. Dlaczego? Ponieważ dzień wcześniej zwolnili go z pracy..
Sam kiedyś miewałem depresje i wiem jak to jest
  • 0

#11

ziabojler.
  • Postów: 217
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Problem w tym że ja nie mam przyjaciół ani w realnym świecie ani na forum. Wszyscy się ode mnie odwrócili łącznie z moją byłą. Och, jakie to wzruszające.
  • 0

#12

astezelex.
  • Postów: 56
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

i mnie w osiedlu doslownie 2 klatki obok powiesil sie brat mojej kolezanki (Ulki).
to bylo straszne ;<

U nas w gorzowie wielkoposlkim mamy stadion zuzlowy.
w czasie wyscigu jakis gosciu skoczyl z dachy obok stadiony noo...
troche poobijani i polamany...troche to smiesznie wygladalo..ale nie chcialbym tak umrzec:)
  • 0

#13

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sam kiedyś myślałem o samobójstwie a to było dawno w średniej szkole, ale otrząsłem się z tej nieodwzajemnionej miłości i odrazu lepiej się poczułem :smile:
  • 0

#14

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Problem w tym że ja nie mam przyjaciół ani w realnym świecie ani na forum. Wszyscy się ode mnie odwrócili łącznie z moją byłą. Och, jakie to wzruszające.

Twoja była ? wiesz ja miałem tak że dziewczyne, tzn z nią nie byłem ... hehehe... kochałem , dosłownie ją kochałem a ona mnie nienawidziła, wrzucała nie wiadomo za co! chciałem sie przez nią zabic, napuszczała na mnie całom klasę! miałem przesrane! ale jednak jakos chodze i żyje, jakoś wyszedłem z deprechy, nie obiecuje ci że bedziesz miał następną bo nie wiem sam co może nas spotkac w przyszłosci, no może czasami wiem co sie wydarzy... ale tego nie wiem ...
  • 0

#15

rippertje.
  • Postów: 38
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To nie wina alkoholu :)

Jak sie siedzi samemu, mysli nad tym co bedzie jak sprawy potocza sie nie tak jak chcemy to rozne rzeczy przychodza do glowy.

Ja szukalem pomocy u Boga, poszedlem do kosciola kilka razy pomodlic sie i mimo niezaliczonego egzaminu nie popelnilem samobojstwa, a bylem tego BARDZO blisko.

Jakos tak sie stalo, ze znalazlem dziewczyne, dziadek (ktory byl bardzo chory) przezyl operacje i jest z nim teraz bardzo dobrze, a nawet niezdany egzamin nie jest problemem bo bede mial warunek w maju.

Wszystko to kwestia nastawienia do zycia. Mi przez pewien czas bylo wszystko jedno, teraz sie zmienilo - pracuje nad soba, poprawiam sie pod kazdym wzgledem i zycie tez staje sie piekniejsze :)

Pozdrawiam wszystkich niedoszlych samobojcow :drink:
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych