Skocz do zawartości


Zdjęcie

16.12.14. - początek końca?

kolejny koniec świata

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Ana Mert, naprawdę teleskopem za 100 zł uchwyciłaś plamy słoneczne? Jeśli tak, to ja zaraz kupię sobie taki za 200! Rozważałem kupno teleskopu, lecz sądziłem, że te z dolnej półki to raczej zabawki dla dzieci. 

 

Tak. Teleskop ten kupiłam za nieco ponad 100zł (nie pamiętam ile dokładnie ale poniżej 150, był najtańszy na ówczesnym Allegro) ponad 10 lat temu, gdy byłam jeszcze w gimnazjum.

 

Dobry to on nie jest. Plamy słoneczne na sufit się nim da rzucić czy pierścienie Saturna albo księżyce Jowisza zobaczyć ale w porównaniu z teleskopami z wyższej półki jest to zabawka i w takim celu zresztą był kupiony. Szczegółów Marsa czy nawet klasycznego cyklonu na Jowiszu już się nim nie poobserwuje a jeżeli o jasność widzialnych obiektów chodzi przebija go porządna lornetka (przez lornetkę widać słabsze gwiazdy niż przez ten pożałowania godny teleskop). No ale przynajmniej dość ładnie powiększa jasne obiekty. 


  • 0



#17

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Olbrzymi rozbłysk na Słońcu potencjalnie mogłaby wywołać plama o numerze 2192, która przed kilkoma dniami znalazła się naprzeciw Ziemi. Musiałaby jednak przetrwać aż dwa cykle obrotu Słońca wokół własnej osi, a więc 2 miesiące. Zdarzało się, że duże kompleksy plam wracały po jednym pełnym obrocie Słońca, ale nie po dwóch.

Plama 2192 kończy właśnie swoje drugie przejście na tle widocznej z Ziemii tarczy Słonecznej.

10478437_867202493312344_772828986593311

Za jakieś 1-3 dni plama 2192 znowu schowa się poza krawędzią Słońca, od tego czasu trzeba będzie poczekać około 14 dni na jej trzecie pojawienie się - o ile takowe nastąpi. Jak narazie plama ma się całkiem dobrze(choć utraciła nieco swojej pierwotnej siły) więc istnieje szansa, że przetrwa.

Czekamy na rozbłysk? :>


  • 0



#18

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co jak co, ale jeśli koniec świata, to ten cios może zadać tylko słońce bądz asteroida. 


  • 0



#19

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż, dzisiaj miał miejsce ostry rozbłysk słoneczny. Mamy aż 10 plam na słońcu, bardzo interesujące.... http://krolowa-super...nosc-sloneczna/


  • 0

#20

Jonxx.
  • Postów: 33
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No i jak widać przeżyliśmy kolejny koniec świata ;)


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych