Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gdzie wykonuje się 94 proc. wyroków śmierci?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z okazji zaplanowanego na wtorek IV Światowego Dnia przeciwko karze śmierci jego organizatorzy ogłosili dane statystyczne, z których wynika, że w 2005 roku 94 proc. wyroków śmierci było wykonywanych w czterech krajach.

Według danych zgromadzonych przez Amnesty International te kraje to Chiny (co najmniej 1770 egzekucji i 3,9 tys. wyroków skazujących), Iran (94 egzekucje, w tym dziewięć wykonanych na nieletnich), Arabia Saudyjska (88 egzekucji, w tym wielu cudzoziemców skazanych na procesach bez udziału tłumaczy), Stany Zjednoczone (60 egzekucji, wśród nich osób umysłowo chorych, oraz 3 tys. skazanych oczekujących w celach śmierci).

Utworzona w 2002 r. Światowa Koalicja przeciwko karze śmierci organizuje w tym roku dzień walki przeciwko pozbawianiu ludzi życia pod hasłem: Każda egzekucja skazanego na śmierć jest porażką sprawiedliwości.

Amnesty International, która jest jednym z założycieli Światowej Koalicji, informuje, że karę śmierci stosuje się jeszcze w 68 krajach świata. Co najmniej 20.000 osób oczekuje na jej wykonanie, na ogół w warunkach "urągających człowieczeństwu".
http://fakty.interia...rci,799303,2943

PS.Co sądzicie na temat ewentualnego wprowadzenia kary śmierci w Polsce?
  • 0



#2

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja że tak nieładnie powiem używam kary śmierci jako karty przetargowej przy rozmowie o aborcji i eutanazji.
Jeżeli ma być wprowadzona w Polsce aborcja i eutanazja to koniecznie musi być również wprowadzana kara śmierci.
Jeżeli budujemy "cywilizacje śmierci" to na całej lini - dla nikogo nie ma wyjątków !
No a jeżeli w Polsce nie będzie aborcji i eutanazji to w cale nie musi być kary śmierci.
Choć osobiście jestem za karą śmierci, ale tylko według równania: conajmniej dwa umyślne zabójstwa = kara śmierci. Innej opcji nie przyjmuję - "śmierć za śmierć" to trochę "niecywilizowany" pomysł.
  • 0

#3

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kara śmierci to na całej lini niecywilizowany sposób - kiedyś tak robiono ale teraz powinnismy być ponad tym wszystkim, wg mnie juz dawno powinnismy wyzbyć się pieniędzy czy śmierci za śmierć - bez tego nie byłoby kradzieży zabójtw bo i po co ? Jedno by nie zabijali drugich dla pieniędzy i byłby spokój w miare poza wyjątkami oczywiscie... ale to nie mozliwe ze względu na naszą mentalność
  • 0

#4

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

anoth [sethos], na pewno tak by było :wow: :crazy: :rotfl: :lol : :-D
I jeszcze nie było by wojen - no bo po co; i złodziei - no bo po co; i rozrób - no bo po co... Tak właśnie by było...
  • 0

#5

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

z kontekstu rozmowy pomału zaczyna wynikać że za wszystko winna jest kara śmierci - a nie jest.
Kara śmierci będzie raczej działać odstraszająco - im twardsze prawo tym mniej chętnych do jego łamania - to chyba logiczne ?
  • 0

#6

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg mnie kara śmierci nie jest porażką sprawiedliwości, ukarany tak na dobrą sprawę nie ma kiedy uświadomić sobie tego co zrobił, nie będzie mieć czasu na zadośćuczynienie, o ile jest to możliwe w niektórych przypadkach.

Kara śmierci jest też porażką człowieczeństwa na całej lini.
  • 0

#7

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Porażką jest uwalnianie morderców. Kara śmierci jest sprawiedliwością - jaka szkoda taka kara.
  • 0

#8

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój brat był w Chinach i widział ogłoszenia o publicznie wykonywanych karach śmierci. Najczęściej egzekuje są wykonywane na stadionach. Często jest to kilkanaście wyroków śmierci wykonywanych w tym jednym dniu.
  • 0

#9

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kara śmierci nie powinna wogóle istnieć. Resocjalizacja, leczenie, ale nie zabijanie. A publiczne egzekucje to już wogóle wstyd dla ludzkości. Kult zła i cierpienia, takie jest moje zdanie.
  • 0

#10

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak wymyślą lepszą metodę, aby zmusić przyszłych morderców do głębszego przemyślenia swojego czynu, to zapewne ją poprę. Narazie nie widzę skuteczniejszej. Jednocześnie jestem przeciwko niej.
Kara śmierci- trzeba przyznac- niecywilizowana, okrótna... i ileż w tym hipokryzji. Karamy ich za śmierć - gdyż nie wolno zabijać- i jednocześnie zabijamy ich- wciąż wiedząc, że odbieranie życia nie do nas należy :-|
  • 0

#11

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jaka szkoda taka kara.


Na szczęście to nie starożytna Persja, a Ty nie jesteś Hammurabi. Czasy prawa "oko za oko, ząb za ząb" minęły bezpowrotnie, niektórzy ludzie zrozumieli, że zabicie nie jest rozwiązaniem przyczyny tylko skutku, a nie z tymi przedewszystkim powinno się walczyć
  • 0

#12

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A jak cię ktoś napadnie to masz prawo go zabić broniąc się?
  • 0

#13

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ejael, ale co prawo do obrony ma do kary śmierci ?
  • 0

#14

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Nie możemy porównywać walki w obronie własnej do kary smierci. Jedno z drugim niewiele ma ze sobą wspólnego.
W obronie własnej- tylko wtedy, gdy nasze życie jest zagrożone. Chociaż i tak ciężko powiedzieć. Część morderców mówi, że 'zabiło w obronie własnej'. Ciężko ptoem dojść do prawdy.
Morderców natomiast można ukarać na wiele innych sposobow (bardziej ludzkich). Kara śmierci wydaje mi się zbyt skrajnym krokiem..
  • 0

#15

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nigdy nie bylem i nie jestem za wprowadzeniem kary śmierci. Po pierwsze jest to niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami i jest to niedobre. Po drugie zawsze istnieje możliwość popełnienia błędu przy osądzie oskarżonej osoby. To bardzo ryzokowny krok, gdyż można na śmierć skazać człowieka niewinnego. A pewności nie ma nigdy, nawet, jak się wydaje, że jest 100-procentowa.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych