Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostatnie zlodowacenie spowodowane było kosmicznym bombardowaniem.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

          W dawnym sporze o to, co było przyczyną nagłego i okrutnego zlodowacenia, które zaczęło się od półkuli północnej 12900 lat temu - w Młodszym Dryasie - górę wzięli zwolennicy kosmicznego bombardowania. Co roku otrzymują oni kolejne dowody. Najświeższe otrzymano dzięki badaniom przeprowadzonym na University of Chicago. Uczeni badali osady z okresu Młodszego Dryasu i znaleźli nanodiamenty. A powstają one przy wysokich temperaturach i przy silnych wybuchach. Ślady takich nanodiamentów odnajdywane są w Europie, w Północej i Południowej Ameryce - na powierzchni prawie 50 mln kilometrów kwadratowych.

 

wrmGXwX.jpg

fot. Domena publiczna. Nanodiamenty odnalezione w osadach z Późnego Triasu, które powstają na skutek silnych wybuchów.

 

Nieco wcześniej badacze z Harvardu pod kierownictwem Michaila Petaeva w próbkach lodu pobranych na Grenlandii, znaleźli pył platynowy - całkiem płytki osad, który powstał 12890 lat temu. Platyna - pochodzenia kosmicznego.

 

Pierwszymi, którzy donosili o bombardowaniu z kosmosu byli badacze z pod kierownictwa Jamesa P. Kennetta z University of California w Santa Barbra. W 2007 roku znaleźli oni mikroskopijne kulki, które powstają w wyniku szybkiego nagrzewania się skał - ponad 2000st Celsjusza - i szybkiego wystygania. A takie zjawisko zachodzi w rezultacie uderzenie meteorytów lub komet o powierzchnię Ziemi. 

 

6Iw3xzm.jpg

fot. Domena publiczna. Nanosfery pochodzenia węglowego, również skutek wysokotemperaturowych wybuchów.

 

Później Kennett odkrył materiał, podobny do stopionego szkła, w cienkich osadach na terytorium USA. Wg datowań również i ten materiał ma około 13 tys. lat i powstał przy temperaturze nie mniejszej niż 2000st. Celsjusza. 

 

Słowem, nie ma już prawie wątpliwości, że w Późnym Plestocenie na Ziemię spadło coś sporego - kometa lub asteroida, która podniosła do atmosfery miliardy ton pyłu. 

 

Nie wykluczone też, że ciał niebieskich było kilka. Dlatego, że naukowcy znajdują różne miejsca ich upadków.

 

Wg jednej wersji uderzenie nastąpiło w Meksyku, wg drugiej - w Kanadzie. Większość naukowców przypuszcza, że miejsce upadku asteroidy znajduje się na terytorium dzisiejszego Iranu. Kataklizm mógł przypominać upadek Tunguskiego meteorytu, lecz był kilka razy silniejszy. Fala uderzeniowa osiągnęła wybrzeża dzisiejszych USA i Kanady. 

 

W tym czasie na Ziemi trwał okres ocieplenia, który nagle został przerwany ochłodzeniem. Większość fauny, w tym Tygrysy Szablozębne, Lwy i Niedźwiedzie Jaskiniowe, Mamuty, Mastodonty nie przetrwały tego. A razem z nimi zniknęły również niektóre kultury, np. Indianie Clovis zamieszkujący tereny Północnej Ameryki. 

 

byCcUK1.jpg

fot. Domena publiczna. Zasięg fali uderzeniowej, po upadku ciała niebieskiego. Kropkami zaznaczono miejsca znalezienia charakterystycznych osadów z okresu Młodszego Dryasu.

 

Te zlodowacenie trwało przez 1000 lat. Takie mogą być skutki upadków ciał niebieskich na naszą planetę, od których póki co nie jest zabiezpieczona. 

 

Jak ostrzegają astronomowie NASA, w ciągu najbliższych 100 lat - w przedziale od 2017 do 2113 - z Ziemią może się zderzyć około 300 asteroid. Znajdują się one w niedawno odkrytym zbiorze, które - jeśli wierzyć astronomom - zbliża się ku Układowi Słonecznemu.

Rozmiar zagrażających nam asteroid to około 100-200 metrów. Końca świata ze sobą nie przyniosą, ale zlodowacenie mogą.

 

 

Źródło - http://kaliningrad.k.../26282/3160217/

Tłumaczenie - Mastiff


Użytkownik Mastiff edytował ten post 07.10.2014 - 14:19

  • 6

#2

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

...około 300 asteroid. Znajdują się one w niedawno odkrytym zbiorze, które - jeśli wierzyć astronomom - zbliża się ku Układowi Słonecznemu.

 

To ciekawe. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? 


  • 1



#3

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W tłumaczeniu jest błąd. Trias trwał od ok 250 do 200 milionów lat temu. Opisywane w artykule wydarzenia miały miejsce w późnym plejstocenie.

http://pl.wikipedia....stratygraficzna


  • 0

#4

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

Końca świata ze sobą nie przyniosą, ale zlodowacenie mogą.

 

Coś więcej?


  • 0

#5

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

 

...około 300 asteroid. Znajdują się one w niedawno odkrytym zbiorze, które - jeśli wierzyć astronomom - zbliża się ku Układowi Słonecznemu.

 

To ciekawe. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? 

 

 

Możliwe, że coś w tym jest. 

 

"Naukowcy z NASA, opierając się na obserwacjach obiektów zlokalizowanych w pobliżu Ziemi w ciągu ostatnich 60 dni, ustalili, że przy utrzymaniu takiego natężenia pojawiających się nagle asteroid typu NEO (Near Earth Object), w latach od 2017 do 2113, możemy się spodziewać nawet 400 kolizji z Ziemią.

 

Część z tych ciał niebieskich może mieć nawet około 100 metrów średnicy, a to oznacza, że są w stanie wywołać znaczne zniszczenia. Dość wspomnieć, że asteroida, która spadła na Rosję w lutym 2013 roku miała tylko około 15 metrów średnicy.

 

Poważni naukowcy przyznają, że gdzieś tam znajduje się jedno, lub nawet kilka ciał niebieskich, które znajdują się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Problem polega na tym, że nadal, mimo postępów w zakresie astronomii, jesteśmy właściwie ślepi na takie zagrożenia. Skoro naukowcy nie wykluczają, że możemy wlatywać w jakiś nowy pas asteroid, to może rzeczywiście nie doceniamy powagi sytuacji?"

 

http://www.express.c...asa-Destruction


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych