Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wkrótce zorza nad Polską?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

dbqyjq.jpg
Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować zorzą polarną. Nawet w Polsce.
Rozbłysk słoneczny został zarejestrowany 10 września o godz. 17.45 czasu uniwersalnego przez satelitę SDO (Solar Dynamics Observatory, tłum. Obserwatorium Dynamiki Słońca). Miał miejsce na terenie obszaru aktywnego nr 2158, gdzie dzień wcześniej także zarejestrowano rozbłysk.
W trójstopniowej skali, gdzie "C" oznacza najsłabsze, zaś "M" - rozbłyski o średniej sile, zjawisko odnotowane 10 września zakwalifikowano jako X - najsilniejsze, przyznając mu podkategorię 1.6.
Amerykańska agencja kosmiczna przyznała, że aktywność gwiazdy z 9 września była znacząca, jednak zjawisko zanotowane w środę 10 września było szczególnie intensywne. Nie stanowi ono jednak zagrożenia ani dla życia astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemi.
- Mimo to niektórzy z nas mogą odczuć uderzenie słonecznego podmuchu - podkreśliły służby prognozujące pogodę w kosmosie (National Weather Service's Space Weather Prediction Center, SWPC).
Naukowcy SWPC na swojej stronie internetowej uprzedzali mieszkańców oświetlonej połowy globu, że w ciągu godziny od rozbłysku mogą nastąpić zakłócenia w odbiorze fal radiowych. Przypomnieli również, że rozbłyski słoneczne wiążą się z wyrzutem obłoku plazmy.
- Mamy wszelkie powody, by podejrzewać, że rozbłysk zarejestrowany w środę 10 września wyemitował obłok plazmy w wyniku koronalnego wyrzutu masy - podkreślają badacze. - Od momentu rozbłysku obłok plazmy pokonuje dystans Słońce-Ziemia w czasie około 20-70 godzin - zaznaczają naukowcy.
Wtedy dochodzi do burzy magnetycznej, czyli gwałtownej zmiany pola magnetycznego Ziemi. Jej skutki mogą być destrukcyjne. Te najłagodniejsze to czasowe zakłócenia komunikacji radiowej oraz przesyłania sygnałów GPS. Najgorszym scenariuszem jest jednoczesne uszkodzenie wielu transformatorów sieci elektroenergetycznej na rozległym obszarze w wyniku wzrostu napięcia.
Malowniczym "efektem ubocznym" burz są zorze polarne. Czy środowy rozbłysk zaowocuje takimi?Szanse na obejrzenie spektaklu kolorowych świateł na większych szerokościach geograficznych eksperci określają zgodnie z 9-stopniową skalą KP. Skala opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce.
W nocy z piątku na sobotę między północą a godz. 3.00 nad ranem zasięg występowania zorzy określony jest jako KP7. Przy odrobinie szczęścia mieszkańcy miejscowości położonych w województwach na północno-zachodnim krańcu kraju dojrzą w oddali kolorowe światła na niebie.
Źródło:space.com/TVN meteo
Fotka:j.w
  • 8



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowsze wyliczenia pokazują, że wyrzut był skierowany centralnie w Ziemię i ze względu na dużą szybkość dotrze do Ziemi już jutro po południu. Ponieważ dziś w nocy do ziemi dociera nieco słabszy wcześniejszy wyrzut, pole magnetyczne będzie jeszcze zaburzone. Stąd też pojawia się szansa na zorze widoczne w szerokościach Polski lub nawet jeszcze bardziej na południe. Ze względu na czas uderzenia w magnetosferę największe szanse na zorze ma środkowa i wschodnia Europa.

http://astrohawkeye....e-w-polsce.html


  • 1



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Burza magnetyczna doszła do intensywności G2, obserwatorium w północnej Finlandii pokazuje zielonkawą zorzę widoczną mimo księżyca:

UCL.jpg

Na razie sytuacja jest niepewna - aby zorze weszły niżej międzyplanetarne pole musi przyjąć kierunek mocniej południowy, (składowa Bz mniej niż -10), te jednak szybko się zmienia, raz tak raz inaczej. Jeśli ustawi się odpowiednio, wiatr słoneczny wejdzie głębiej, jeśli zaś burza dojdzie do poziomu G3 to zorza będzie widoczna nad dużą częścią Polski. Aktualnie najsilniejsze zjawiska są w skandynawii i okolicach Islandii, choć szanse na dostrzeżenie siegają już do Irlandii a miejscami do Danii

SWPC_Aurora_Map_N.png

 

Zaglądam co chwila na wskaźniki i prognozy. No i na niebo.

http://astrohawkeye....c-soneczna.html


  • 1



#4

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyżby znów nadzieja na zorze u nas?

 

Od wczoraj na Ziemi trwa dość nieoczekiwana i bardzo silna burza magnetyczna. Sklasyfikowano ją jako G3 w pięciostopniowej skali. Zjawisko zaskoczyło astrofizyków, ponieważ nie była ona oczekiwana. Wszystko wskazuje na to, że ona wynikiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery cząsteczek plazmy wyemitowanych przez naszą gwiazdę.

 

Na Słońcu jest też dziura koronalna, która może omiatać naszą przestrzeń strumieniem naładowanych cząstek. Jednak to nie jest główną przyczyną trwającego magnetycznego sztormu. Burza spowodowała, że indeks planetarny Kp doszedł do poziomu 7, a w ostatnich godzinach utrzymuje się na poziomie Kp 4.

 

Poziom Kp7 jest już wystarczający, aby spowodować powstanie zorzy polarnej, nawet na terenie naszego kraju. W tym momencie polaryzacja zorzy polarnej jest północna więc ta najmocniejsza jest nad Stanami Zjednoczonymi. Jednak w każdej chwili polaryzacja może zmienić się na południową i zorza pojawi się nad Europą.

 

Słońce mimo to jest w miarę spokojne. Po dwóch rozbłyskach klasy M z regionu 2253, który powoli się rozpada, na wschodzie do powrotu zbliżają się dwa dobrze znane nam rejony. Są to - 2242 oraz 2243. Wczoraj z jednego z nich powstał rozbłysk, który został sklasyfikowany jako C9.7 Mógł być jednak silniejszy gdyż powstał z rejonu, którego jeszcze nie było widać. W najbliższych dniach zobaczymy w jakiej "kondycji" powrócą dawne rejony i do czego będą zdolne.

 

Źródło


  • 0



#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tamta burza była efektem złożenia dwóch zjawisk - nieco mocniejszego wiatru słonecznego od dziury koronalnej i zmiany polaryzacji międzyplanetarnego pola magnetycznego na korzystne. W efekcie wiatr, który nie był wcale tak mocny, mógł głębiej wnikać w magnetosferę. Tylko że po kilku godzinach pole zmieniło się na niekorzystne i burza już wygasła. Obecnie siła wiatru słonecznego utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, dlatego na razie szans na drugą burzę nie ma. W zeszłym roku była podobna sytuacja - żadnych rozbłysków i korzystne ustawienie pola doprowadziły do zórz na Pomorzu. Trudno takie sytuacje prognozować.


  • 0



#6

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś znów jest szansa na zorze u nas.

Tutaj więcej informacji: http://www.polskiast...lar-update.html

kcm32utwcxu8.gif

Wykres przedstawiający zaburzenia pola magnetycznego.  Generalnie przy Kp8, teraz zorze są nad naszymi głowami, tylko czy dotrwają do wieczora aby można było je ujrzeć?

 

U mnie pogoda wiosenna, niebo czyste, może coś będzie. Jak coś to zdam relacje, może jakaś fotka. A może ktoś coś zobaczy?

 

EDIT:

Dla zainteresowanych http://www.aurora-se...urora-forecast/


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 17.03.2015 - 18:19

  • 4



#7

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O dzięki za info. mieszkam 60 km na płn-wsch od Wawy, ciekawe czy coś uda się zaobserwować. Warunki są idealne.
  • 0



#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To wynik fali wiatru słonecznego z dziury koronalnej. Burza utrzymuje silę K9 już od kilku godzin. Przy takiej intensywności powinna być dostrzegalna nawet we Włoszech


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 17.03.2015 - 17:52

  • 0



#9

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki za informację.

Pozostaje czekać i obserwować. Pogoda idealna.

 

BTW: Kilka godzin wcześniej zobaczyłam, że index Kp osiągnął 6 i tak się zastanawiałam czy nie wzrośnie dziś przypadkiem do 8. I proszę. Wzrósł.


  • 0



#10

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

są już relacje i fotografie fioletowej zorzy z Suwałk i Poznania. Nie wiem czy mój aparat to wychwyci.


  • 0



#11

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Podasz linka? Za oknem nic...


  • 0

#12

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie widać, ale słabo. nie uchwycę tego swoim słabym aparatem :/ A po za tym sąsiad coś spawa przy halogenach to za jasno mam :/


  • 0



#13

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja z Krakowa nic nie widzę...


  • 0



#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie byłem na obrzeżach miasta - miałem wrażenie że jakaś słaba poświata jaśniała na północnym zachodzie, ale trudno było wyłapać na rozjaśnionym niebie. W dodatku zrobiło się chłodno i znad rzeki wstała mgła.

 

Tutaj forum astronomiczne gdzie ludzie wrzucają zdjęcia. Wygląda na to że najlepsze warunki były około 19, teraz burza słoneczna osłabła.:

http://astropolis.pl...e-kiedy/page-52


  • 0



#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Południowa Polska.
Póki co nic nie widać, co prawda na zdjęciu wydaje mi się, że wychodzi jakaś różowawa poświata ale myślę, że to tylko złudzenie optyczne.
 
Za to udało mi się zarejestrować zjawisko które zastanawia mnie już od jakiegoś czasu. Widywałam je nieraz w trakcie obserwacji nocnego nieba ale ciężko mi zidentyfikować co to może być.
 
Bardzo krótki(mniej niż 1s), jasny rozbłysk podobny do tych jakie tworzą samoloty z tym, że samoloty tworzą błyski seryjnie, w równych odstępach czasu a ten występuje jednorazowo. Flara Iridium odpada - widywałam je nieraz i zjawisko ich nie przypomina. Jedyną możliwością wydaja mi się meteory lecące bezpośrednio w moją stronę. Ale czy miałabym aż takie szczęście by widzieć ich tak wiele? Błyski owe widuję niemal zawsze gdy obserwuję niebo, średnio jeden godzinę, niezależnie od aktywności rojów meteorów.
 
Spotkaliście się z czymś takim?
 
Zawsze wydawało mi się, że to po prostu złudzenia wynikające z gwałtownego przesunięcia wzroku (błyski są krótsze niż mrugnięcie okiem) ale dziś udało mi się uchwycić ów błysk na zdjęciu. Nacisnęłam wyzwalacz a po chwili (2-3s) na niebie rozbłysła na ułamek sekundy "flara". Po 20 sekundach (czas naświetlenia) odkryłam, że zjawisko zostało uwiecznione w postaci jasnej gwiazdy - i nie ma śladu mogącego wskazywać na jej los po zniknięciu (np. w postaci słabej linii która pojawiłaby się gdybym miała do czynienia z Iridium lub samolotem). Zrobiłam następnie kilka zdjęć kontrolnych (ten sam kadr, te same parametry) i na żadnym innym owej gwiazdy nie ma.
Później wstawię zdjęcia jeżeli zajdzie taka potrzeba. Póki co aparat wciąż stoi gotowy na zarejestrowanie ewentualnej zorzy więc nie chcę wyciągać karty pamięci, zwłaszcza że gdzieś zapodziałam czytnik i będę musiała skorzystać z laptopa taty by zgrać zdjęcia.
 
Edit.
Chyba się udało! Na jednym zdjęciu (robię zdjęcia co kilka minut) poświata, mimo tych samych parametrów jest większa, jaśniejsza i ewidentnie różowa.

Edit2.
O północy znowu zaświeciło. I to jak! Przez dobre kilka minut na zdjęciach wychodziły różowawe słupy a cześć z nich widoczna była gołym okiem.
Zdaję sobie sprawę, że w reszcie kraju zorza wyglądała jeszcze lepiej ale ów chwilowy rozblysk który dotarł aż do południa kraju zrobił na mnie większe wrażenie niż liczne fotografie z nad morza i centrum kraju. Bo widziałam to na żywo.

Fotografie jutro.

 

Edit3.

Dodaję fotografie. Wszystkie o parametrach: ISO 200, F2,8, 20s, na pierwszych zdjęciach (z błyskiem) był niewłaściwie ustawiony balans bieli, później to poprawiłam.

 

blink_zps0ypdpoof.gif Wspomniany błysk(gif).

17-03-2015 20:26 Na krótką chwile (1s) w trakcie naświetlania (20s) pojawia się jasna gwiazda, aparat ją wychwytuje.

_MG_7534_zpsizsfgrit.jpg

 

17-03-2015 20:27, "gwiazdki" już nie ma.

_MG_7535_zpsdmhsqrop.jpg

 

Pierwsza zorza:

17-03-2015 21:09 Pojawia się krótkotrwała poświata na północy. Niemal niedostrzegalna gołym okiem ale widoczna dla aparatu.(gif)

zorza1_zpsxgwebz4b.gif

 

Druga zorza:

18-03-2015 00:12-00:21 Poświata i niektóre słupy widoczne gołym okiem.(gif)

zorza2_zpsisyv2anv.gif

 

18-03-2015 00:17 Najwyższy ze słupów dobrze dostrzegalny. Gołym okiem widać było, że porusza się on szybko na zachód.

_MG_7590_zps1vvqtdcu.jpg

 

18-03-2015 00:18 Punkt kulminacyjny.

_MG_7591_zpswhpgm29o.jpg

 

18-03-2015 00:18 Zorza zaczyna słabnąć(cofa się w kierunku północno-wschodnim). Ale za to zmienia kolor na bardziej czerwony.

_MG_7592_zpst6x7wcae.jpg

 

Polowanie uważam za udane. Moja pierwsza zorza widziana z południowej Polski (Libiąż, małopolska)


Użytkownik Ana Mert edytował ten post 18.03.2015 - 14:12

  • 5




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych